Sądowe projekty prezydenta. Wpływ polityków utrzymany, ale na innych warunkach

[object Object]
Prezydent Andrzej Duda ujawnił dziś, co zakładają jego projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie NajwyższymPaweł Blajer | tvn24
wideo 2/12

Ławnicy w Sądzie Najwyższym, nadzwyczajna skarga na prawomocne wyroki, koniec orzekania w wieku 65 lat i wybór sędziów do KRS polityczną większością 3/5 głosów. To najważniejsze rozwiązania w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które ogłosił dziś prezydent. Propozycje prezydenta porównujemy z obecnym stanem prawnym i poddajemy ocenie znawców prawa.

Andrzej Duda jak dotąd nie przedstawił projektów ustaw w całości. W południe zabrał głos i omówił swe najważniejsze propozycje. Na stronach Prezydenta RP ukazało się obszerne omówienie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Większość ekspertów oceniających prezydenckie propozycje wypowiada się z zastrzeżeniem, że komentuje to, co prezydent zapowiada, a nie konkretne zapisy w projektach ustaw.

Najważniejsze zapowiedzi zmian w sądownictwie, które postuluje prezydent, a na które musi się jeszcze zgodzić Sejm i Senat, zestawiamy poniżej z opisem obecnie obowiązujących przepisów i opatrujemy komentarzami prawników, które padły dziś na antenie TVN24.

Co znajduje się w projektach prezydenta analizuje Paweł Blajer z TVN24
Co znajduje się w projektach prezydenta analizuje Paweł Blajer z TVN24Paweł Blajer | tvn24

Wybór sędziowskiej części Krajowej Rady Sądownictwa

Prezydent chce, aby sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierał Sejm spośród kandydatów zgłaszanych przez 2 tys. obywateli lub środowiska sędziowskie. Stawia jednak warunek, że do skutecznego wyboru potrzebna będzie większość 3/5 głosów, a nie większość bezwzględna. Mechanizm ten ma gwarantować, że sędziowie wybierani do KRS przez Sejm nie będą kandydatami jednej partii.

Takie rozwiązanie wymagałoby porozumienia się ugrupowań rządzących z choćby częścią opozycji. Pytanie, co stałoby się gdyby do porozumienia nie doszło i nie udałoby się wyłonić większości 3/5 głosów.

Początkowo Andrzej Duda proponował, żeby w przypadku pata w Sejmie, sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa powoływał prezydent spośród kandydatów zgłoszonych do głosowania w Sejmie. Takie uprawnienie prezydenta wymagałoby jednak zmiany konstytucji. Andrzej Duda chciał zainicjować taką zmianę.

Popołudniowe konsultacje z klubami parlamentarnymi pokazały jednak, że w Sejmie nie uda się sformować większości wokół prezydenckiej propozycji zmiany Konstytucji i Andrzej Duda zaproponował inne rozwiązanie.

Jeżeli nie uda się wybrać sędziów do KRS większością 3/5 głosów w Sejmie, wówczas ma zostać zastosowana inna metoda głosowania. Każdy poseł będzie mógł oddać tylko jeden głos na jednego spośród zgłoszonych kandydatów. Do Krajowej Rady Sądownictwa weszliby wtedy kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę głosów.

- To będzie system multipartyjny. Mam nadzieję, że parlament pochyli się nad tą propozycją - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda o wyborze sędziów do KRS, gdy nie uda się sformować większości 3/5
Prezydent Andrzej Duda o wyborze sędziów do KRS, gdy nie uda się sformować większości 3/5tvn24

Obecnie sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wyłaniają zgromadzenia sędziów poszczególnych typów sądów. Sejm deleguje do rady wyłącznie czterech posłów, a Senat - dwóch senatorów. Prezydent wskazuje jednego swojego przedstawiciela w KRS. Z urzędu zaś w skład rady wchodzą: minister sprawiedliwości, pierwszy prezes Sądu Najwyższego i prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wątpliwości:

- wprawdzie na innych zasadach niż PiS, ale prezydent chce zachować zasadę, że sędziów do KRS wybierają politycy;

- politycy mają swoich przedstawicieli w KRS, których wybierają politycy. Sędziów powinni więc wybierać sędziowie.

Dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista: "To rozwiązanie narusza logikę konstytucji. Jeżeli jedna władza ma zbyt duży wpływ na pozostałe władze, to jest to droga do modelu państwa autorytarnego, a nie państwa demokratycznego".

Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa: "Parlament już wybiera określoną liczbę przedstawicieli w Krajowej Radzie Sądownictwa. Jeżeli konstytucja dała organom władzy limity przedstawicieli w KRS, to sędziowską część rady powinny wybierać zgromadzenia sędziów".

Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia": "To przejęcie przez polityków decyzji, którzy sędziowie będą bronić niezawisłości sędziów od polityków".

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości: "Konstytucja nie przyznaje parlamentowi prawa wyboru innych członków Krajowej Rady Sądownictwa prócz czterech posłów i dwóch senatorów".

Cenzus wiekowy dla sędziów

Sędziowie Sądu Najwyższego mieliby przechodzić w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia. Jeżeli chcieliby orzekać nadal po ukończeniu tego wieku, to najwcześniej na rok, a najpóźniej na pół roku przed ukończeniem 65 lat, musieliby wnioskować do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania.

"Elementem niezbędnym jest wówczas również przedstawienie zaświadczenia stwierdzającego, że sędzia Sądu Najwyższego jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego. O możliwości dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego Sądu Najwyższego zadecyduje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który w tej sprawie będzie mógł zasięgnąć opinii Krajowej Rady Sądownictwa. Zgoda na dalsze zajmowanie stanowiska udzielana będzie na okres 3 lat, nie więcej jednak niż dwukrotnie" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

"Nie będzie takiej sytuacji, że wszyscy sędziowie SN są jednego dnia relegowani"
"Nie będzie takiej sytuacji, że wszyscy sędziowie SN są jednego dnia relegowani"tvn24

Prezydent argumentuje, że jest to ujednolicenie zasad przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych.

Obecnie sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, kończąc 70 lat. Jeżeli chcą orzekać dalej, wnioskują o to do pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, przedstawiając zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszego orzekania.

Wątpliwości:

- przekazanie prawa do przedłużania możliwości orzekania w ręce prezydenta to wprowadzenie politycznej kontroli nad sądami.

Sędzia Michał Laskowski, Sąd Najwyższy: "Nie wiemy, czy ten przepis nie został stworzony pod adresem obecnej pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Być może osoba prezes jest powodem tego przepisu. Na mocy tego przepisu 38 proc. sędziów odejdzie z Sądu Najwyższego. Przyjdą nowi, być może zostanie zwiększona obsada Sądu Najwyższego, ponieważ powstaną dwie nowe izby".

Bartłomiej Przymusiński, "Iustitia": "Przedłużenie możliwości orzekania przez sędziów Sądu Najwyższego będzie odbywać się na mocy politycznej decyzji prezydenta".

Prof. Maciej Gutowski, przewodniczący komisji legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej: "Znam wielu sędziów starszych niż 65 lat i chciałbym. żeby orzekali jak najdłużej i znam trzydziestolatków, w których przypadku w ogóle bym nie chciał, aby orzekali. Jakość orzekania nie zależy od wieku".

Ławnicy w Sądzie Najwyższym

Prezydent proponuje, aby w składach orzekających Sądu Najwyższego zasiadali ławnicy (niezawodowi członkowie składu orzekającego). Ławnicy mają być obecni w czasie postępowań w sprawie skarg nadzwyczajnych i sprawach dyscyplinarnych sędziów. Ławników ma wybierać Senat RP spośród kandydatów zgłaszanych prze obywateli. Proporcję ławników do sędziów ma określać Kolegium Sądu Najwyższego. Ławnicy mają być wybierani na czteroletnią kadencję.

Obecnie w Sądzie Najwyższym orzekają wyłącznie zawodowi sędziowie. Ławników w Sądzie Najwyższym nie ma.

Uzasadnienie prezydenta: "Żeby byli obecni przedstawiciele społeczeństwa i widzieli jak załatwia się sprawy dyscyplinarne. I żeby uczestniczyli w załatwianiu tych spraw nadzwyczajnych, kiedy to rzeczywiście chodzi o ludzi skrzywdzonych, temu trzeba się bacznie przyglądać, czynnik społeczny jest więc tutaj potrzebny".

Wątpliwości:

- niebezpieczeństwo wpływu polityków na Sąd Najwyższy. Ławników będzie wybierał Senat, a więc polityczna większość,

- w Sądzie Najwyższym potrzebne są najwyższe kwalifikacje prawnicze, których trudno wymagać od ławników.

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości: "Czynnik społeczny owszem jest ważny. Tylko że na szczeblu Sądu Najwyższego rozpoznaje się sprawy, które wymagają największej fachowości".

Bartłomiej Przymusiński, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia": "Ważna będzie proporcja ławników do sędziów zawodowych. Jest to szalenie istotne, aby składy orzekające z udziałem ławników wybieranych przez Senat nie przekształciły się w sąd polityków nad orzeczeniami".

Michał Laskowski, Sąd Najwyższy: "Jeżeli ławnicy mają zapewniać kontrolę społeczną i transparentność rozpatrywania spraw, to warto przypomnieć, że obecnie wszystkie rozprawy dyscyplinarne są jawne. Wszystkie orzeczenia dyscyplinarne są publikowane".

Skarga nadzwyczajna nowy sposób zaskarżania

Prezydent proponuje, aby skargę nadzwyczajną było można wnieść "od każdego prawomocnego orzeczenia sądowego kończącego postępowanie (...) jeżeli:

1) orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji;

2) orzeczenie w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie;

3) zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego".

Prezydent Duda o instytucji skargi nadzwyczajnej
Prezydent Duda o instytucji skargi nadzwyczajnejtvn24

Skargę nadzwyczajną będą mogli wnosić:

- prokurator generalny,

- rzecznik praw obywatelskich,

- grupa co najmniej 30 posłów lub 20 senatorów za pośrednictwem marszałków izb,

- prezes Prokuratorii Generalnej (w zakresie swojej właściwości),

- rzecznik praw dziecka w zakresie swojej właściwości,

- rzecznik praw pacjenta w zakresie swojej właściwości,

- przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (w zakresie swojej właściwości),

- rzecznik finansowy (w zakresie swojej właściwości).

Uzasadnienie prezydenta: "Uważam, że jest to rzecz niezwykle potrzebna. Upatruję wielkiego elementu sprawiedliwości społecznej w skardze nadzwyczajnej. Wierzę, że spotka się to z absolutną aprobatą wszystkich stron sceny politycznej. Dziwię się, że w tej poprzedniej zawetowanej ustawie to rozwiązanie się nie znalazło".

Obecnie skarga nadzwyczajna nie funkcjonuje jako instytucja prawna; można natomiast wzruszyć - nie wszystkie, a niektóre prawomocne wyroki.

Niektóre prawomocne wyroki sądów cywilnych można wzruszyć za pomocą skargi kasacyjnej. W postępowaniu cywilnym skarga kasacyjna ograniczona jest do spraw, gdy wartość przedmiotu sporu wynosi powyżej 50 tys. zł, lub 10 tys. zł w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych. Skargę kasacyjną mogą wnosić profesjonalni pełnomocnicy stron, prokurator generalny, rzecznik praw obywatelskich, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, rzecznik praw dziecka.

Kasację można wnieść również od prawomocnego wyroku karnego. Uprawnione do wnoszenia o kasację są strony postępowania (oskarżyciel, skazany), prokurator generalny, rzecznik praw obywatelskich, rzecznik praw dziecka.

Wątpliwości

- brak pewności prawa,

- długo nie będzie wiadomo, czy wyrok jest prawomocny, czy nie,

- skarga nadzwyczajna oprócz czy zamiast obecnie obowiązujących skarg kasacyjnych.

Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa: "To będzie de facto trzecia instancja. Wyobraźmy sobie, że ktoś spiera się o niezapłaconą fakturę, wygrał w dwóch instancjach, ale jego przeciwnik procesowy, żeby nie płacić, będzie korzystał ze skargi nadzwyczajnej. To tak naprawdę wydłuży proces".

Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia": "W sposób ostrożny byłbym przychylny temu pomysłowi. Jest być może jakiś promil spraw, które skończyły się orzeczeniem niewzruszalnym, a strona której to dotknęło była nieporadna, bo nie uzyskała pomocy prawnej. Polskie państwo nie świadczy obywatelom pomocy prawnej".

Prof. Maciej Gutowski, przewodniczący komisji legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej: "Polski system prawny zna wszystkie instytucje wzruszania prawomocnych orzeczeń. Mamy wznowienie postępowania, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej. To wszystko jest w systemie. Po co tworzyć nowe instytucje?".

Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego: "Taka instytucja łamie system procesowy. Są nadzwyczajne środki zaskarżenia w kodeksach postępowania karnego i postępowania cywilnego. Będzie coś obok czy zamiast? Trudno odpowiedzieć na te pytania. Postępowania mogą trwać w nieskończoność. Nie wiadomo, jak daleko wstecz ma sięgać ta instytucja".

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości: "Jeżeli do organów pośredniczących wpłynie pięć milionów wniosków o skargę nadzwyczajną, a organy te skierują do Sądu Najwyższego tylko co dziesiąty wniosek, to Sąd Najwyższy się zatka".

Projekty autorstwa Andrzeja Dudy trafią teraz do Sejmu, gdzie przejdą pełną procedurę legislacyjną.

Paweł Blajer z TVN24 podsumowuje dzisiejsze propozycje Andrzeja Dudy
Paweł Blajer z TVN24 podsumowuje dzisiejsze propozycje Andrzeja Dudytvn24

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Pożar magazynu na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Gdańsku. Z ogniem walczą 33 zastępy straży pożarnej. Przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się około 60 osób. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje do mieszkańców o zamykanie okien. Hala od pewnego czasu była podzielona na boksy, wynajmował je prywatny właściciel, były tam między innymi zakłady naprawcze samochodów oraz spawalnicze. Mogą tam być również rowery elektryczne.

Ogromna chmura dymu nad Gdańskiem. Apel do mieszkańców

Ogromna chmura dymu nad Gdańskiem. Apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/ PAP

  Belgijska policja szuka uzbrojonych mężczyzn po doniesieniach o strzelaninie w pobliżu stacji metra Clemenceau w Brukseli. Jak podaje "Le Soir", mogą oni znajdować się w tunelu między dwiema stacjami. Trwa obława.

Oddali strzały i uciekli. Mogą się znajdować w tunelach metra pod Brukselą

Oddali strzały i uciekli. Mogą się znajdować w tunelach metra pod Brukselą

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Le Soir, tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Benjamin Netanjahu podarował Donaldowi Trumpowi złoty pager, nawiązując do ubiegłorocznej akcji z wybuchającymi pagerami członków Hezbollahu, podają izraelskie media po spotkaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych i premiera Izraela. Politycy rozmawiali w Białym Domu między innymi o przyszłości Strefy Gazy.

Media: Trump otrzymał od Netanjahu wymowny prezent

Media: Trump otrzymał od Netanjahu wymowny prezent

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada powiatu kieleckiego zgodziła się na przywrócenie do Świętokrzyskiego Parku Narodowego szczytu Łysiec, wyrwanego z granic parku przez rząd PiS. Klasztor mają tam misjonarze oblaci, którzy upominali się o władzę nad działkami, jednak teraz nie oponują wobec planów resortu. Prace nad rozporządzeniem trwają. Wiadomo już, że nie będzie w nim mowy o planowanym przez ministerstwo powiększeniu parku o 340 hektarów cennych terenów. Nie zgodziły się na to samorządy.

Park narodowy odzyska ziemię wyrwaną przez rząd PiS dla zakonu. Ale granic nie powiększy

Park narodowy odzyska ziemię wyrwaną przez rząd PiS dla zakonu. Ale granic nie powiększy

Źródło:
tvn24.pl

Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. pozostanie w areszcie - poinformował w środę sąd magistracki w Londynie, który prowadzi sprawę jego ekstradycji. Stało się tak, bo nie wpłynęła pełna kwota kaucji. Kolejne posiedzenie w sprawie aresztu dla K. wyznaczono na 12 lutego.

Kaucja nie wpłynęła. Michał K. zostaje w areszcie

Kaucja nie wpłynęła. Michał K. zostaje w areszcie

Źródło:
PAP

Policja dostała zgłoszenie o bójce kilkunastu osób w Słupsku. Na udostępnionym w sieci nagraniu widać mężczyzn okładających się pięściami, jeden z nich ma w rękach przedmiot wyglądający jak nóż. Część uczestników bójki uciekła - teraz szuka ich policja.

Bójka kilkunastu osób w Słupsku, wśród uczestników Kolumbijczycy. Policja szuka świadków. Nagranie

Bójka kilkunastu osób w Słupsku, wśród uczestników Kolumbijczycy. Policja szuka świadków. Nagranie

Źródło:
TVN24/tv-slupsk.pl

Słowa Donalda Trumpa o przejęciu Strefy Gazy i budowie tam "Riwiery Bliskiego Wschodu" brzmią jak wypowiedź dewelopera nieruchomości, którym prezydent USA kiedyś był - komentują światowe media. Pomysł Trumpa oceniany jest przez nie jako "szalony" i "bezczelny", pokazujący "ekspansjonistyczne ambicje nowej administracji".

"Jeden z najbardziej bezczelnych pomysłów od lat". Media o przejęciu Strefy Gazy przez USA

"Jeden z najbardziej bezczelnych pomysłów od lat". Media o przejęciu Strefy Gazy przez USA

Źródło:
CNN, New York Times, Reuters, Guardian, tvn24.pl

W strzelaninie, do której doszło we wtorek w szwedzkim mieście Örebro, zginęło 11 osób - podała dziś rano policja. Funkcjonariusze zastrzegają jednak, że liczba ofiar może wzrosnąć. Świadkowie ataku dzielą się dramatycznymi relacjami z przebiegu zdarzenia.

"Wszyscy byli w szoku. Mówili tylko: uciekaj, uciekaj". Świadkowie o strzelaninie w szwedzkiej szkole

"Wszyscy byli w szoku. Mówili tylko: uciekaj, uciekaj". Świadkowie o strzelaninie w szwedzkiej szkole

Źródło:
Svenska Dagbladet, Sveriges Television, TV4, The Guardian, PAP, tvn24.pl

Na odcinku pokrowskim w obwodzie donieckim szturm sił rosyjskich na pozycje wojsk ukraińskich zakończył się porażką - podało walczące w tym rejonie Zgrupowanie Operacyjno-Strategiczne Chortyca. Opublikowało nagranie pokazujące odparcie ataku.

Atak sił rosyjskich "się zachłysnął". Ukraińcy publikują nagranie

Atak sił rosyjskich "się zachłysnął". Ukraińcy publikują nagranie

Źródło:
NV, Ukrinform, tvn24.pl

10-latek z autyzmem w samej bieliźnie spacerował w mroźną noc po ulicy w miejscowości Zdzieszowice (woj. opolskie). Świadek, który zauważył chłopca, zadzwonił na policję. Kiedy funkcjonariusze odprowadzili dziecko do domu, okazało się, że rodzice byli pijani i nie zauważyli jego wyjścia.

Dziesięciolatek błąkał się w nocy po ulicy. Rodzice nie zauważyli, że wyszedł

Dziesięciolatek błąkał się w nocy po ulicy. Rodzice nie zauważyli, że wyszedł

Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę wciąż ma krytyczny wpływ na stabilność naszego regionu - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas corocznej i jednocześnie ostatniej odprawy rozliczeniowo-zadaniowej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej. Wyraził wdzięczność żołnierzom pełniącym służbę na granicy polsko-białoruskiej i dziękował tym, który w ramach operacji Fenix brali udział w walce ze skutkami zeszłorocznej powodzi.

Ostatnia taka odprawa prezydenta Dudy

Ostatnia taka odprawa prezydenta Dudy

Źródło:
PAP

Nie mam z tym nic wspólnego - mówi Robert Makłowicz o kontach sygnowanych jego imieniem i nazwiskiem pojawiających się w serwisach X i TikTok. Na swoim oficjalnym koncie instagramowym zaapelował do obserwatorów o pomoc.

Robert Makłowicz: kradną mój dorobek, powołują się na mnie

Robert Makłowicz: kradną mój dorobek, powołują się na mnie

Źródło:
tvn24.pl

W tragicznym wypadku w miejscowości Dęba koło Radomia, gdzie czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe, zginął ksiądz, proboszcz pobliskiej parafii - poinformowała Diecezja Radomska. Prokuratura ustala, kto siedział za kierownicą drugiego pojazdu.

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Unii Europejskiej orzekł w środę, że potrącenie Polsce kar przez Komisję Europejską w związku z niezawieszeniem Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym było zgodne z prawem. Skargi w tej sprawie złożyła Polska, dotyczyły one kar na kwotę około 320 milionów euro. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd o karach nałożonych na Polskę za Izbę Dyscyplinarną: były prawidłowo potrącane

Sąd o karach nałożonych na Polskę za Izbę Dyscyplinarną: były prawidłowo potrącane

Źródło:
TVN24

100 tysięcy jaj zniknęło z przyczepy dystrybucyjnej, należącej do sklepu Pete & Gerry's Organics. Do kradzieży doszło w miejscowości Greencastle na wschodzie Stanów Zjednoczonych - przekazał w środę portal telewizji CNN. Straty oszacowano na 40 tysięcy dolarów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. Ten podstawowy produkt spożywczy stał się ostatnio trudno dostępny w niektórych regionach USA z powodu wybuchu ptasiej grypy, a jego ceny osiągają niemal rekordowe poziomy.

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Źródło:
PAP, CNN

Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

W parlamencie od stycznia leżą trzy projekty ustaw - przekazał w Sejmie Jarosław Kaczyński. Dotyczą one obniżenia stawki VAT na żywność, energię i gaz. Jak mówił prezes PiS, "w dalszym ciągu nie są podjęte przez Sejm". Odpowiedział na to marszałek Szymon Hołownia, który zwrócił uwagę, że do projektów ustaw zostało przygotowane "niekompletne uzasadnienie". Głos zabrał także minister finansów Andrzej Domański. - Panie pośle Kaczyński, jak panu nie wstyd? - zapytał.

Kaczyński o "losie budżetów małych i dużych". Domański: splądrowaliście portfele Polaków

Kaczyński o "losie budżetów małych i dużych". Domański: splądrowaliście portfele Polaków

Źródło:
TVN24

Tajlandia notuje kolejny turystyczny rekord: od początku stycznia ten azjatycki kraj odwiedziło prawie cztery miliony turystów - o 22 procent więcej niż rok wcześniej. W 2024 roku Tajlandię odwiedziło ponad 26 procent osób więcej niż w poprzednim roku. W 2025 roku władze postawiły sobie poprzeczkę jeszcze wyżej.

Ten kraj odnotował rekordową liczbę turystów. Chce przyciągnąć jeszcze więcej

Ten kraj odnotował rekordową liczbę turystów. Chce przyciągnąć jeszcze więcej

Źródło:
Bangkok Post, Reuters

Miliarder, filantrop i przywódca duchowy Aga Khan zmarł w wieku 88 lat - poinformowała założona przez niego organizacja charytatywna. Książę Karim Aga Khan IV był imamem szyickich ismailitów. Objął tę funkcję w 1957 roku po śmierci swojego dziadka, Agi Khana III. 

Zmarł Aga Khan. Miliarder, filantrop i przywódca duchowy miał 88 lat

Zmarł Aga Khan. Miliarder, filantrop i przywódca duchowy miał 88 lat

Źródło:
BBC

Jednodniowy bojkot zakupów zorganizowany w piątek w kilku krajach bałkańskich skłonił część rządów do obniżenia cen podstawowych produktów oraz zobowiązania się do "walki o pobudzenie konkurencji". W kilku krajach objętych akcją ruch w sklepach spadł tego dnia o około połowę.

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Źródło:
PAP

W pożarze mieszkania w Gdyni zginęła 64-letnia kobieta, ranny 72-latek trafił do szpitala. Z płonącego budynku strażacy wynieśli też nieprzytomnego psa. Suczkę udało się uratować. 17-letnia Becia trafiła do schroniska. Jak wstępnie ustalili policjanci, przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia przez niedopałek papierosa.

Wynieśli suczkę z płonącego mieszkania. Jej właścicielka zginęła

Wynieśli suczkę z płonącego mieszkania. Jej właścicielka zginęła

Źródło:
TVN24

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała, że odwołuje do kraju niemal cały personel USAID. Pracownikom agencji pomocowej przekazano, że mają 30 dni na powrót, chyba że zostaną uznani za "personel niezbędny". Zwolnieni zostaną zewnętrzni podwykonawcy.

Pracownicy mają 30 dni na powrót do domu. Decyzja administracji Trumpa

Pracownicy mają 30 dni na powrót do domu. Decyzja administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w sierpniu 2024 roku wyniosła 6697,52 zł brutto i była niższa o 18 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że połowie zatrudnionych zostało wypłacone wynagrodzenie nie wyższe niż ta kwota, a druga połowa otrzymała wynagrodzenie nie niższe.

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Badhal, małej wioski w północnych Indiach, zmagają się z tajemniczą chorobą. W ostatnich tygodniach doprowadziła ona do śmierci 17 osób. Władze zorganizowały w okolicy dwa ośrodki kwarantanny. Żadne z ponad stu przeprowadzonych dotąd badań nie wskazało na konkretną infekcję wirusową bądź bakteryjną. Służby mają jednak inne podejrzenia na temat prawdopodobnego źródła problemu.  

"Ludzie boją się jeść, pić, wychodzić na zewnątrz". Tajemnicza choroba w wiosce  

"Ludzie boją się jeść, pić, wychodzić na zewnątrz". Tajemnicza choroba w wiosce  

Źródło:
The Guardian

Policjanci z Bydgoszczy i Świecia rozbili grupę przestępczą powiązaną ze środowiskiem pseudokibiców jednego z bydgoskich klubów piłkarskich. Mundurowi przejęli ponad 250 kilogramów narkotyków o czarnorynkowej wartości około dwunastu milionów złotych. Grupa zajmowała się ich produkcją oraz handlem, zlikwidowano również laboratorium. Zatrzymano cztery osoby. Cały czas trwają poszukiwania 25-letniego lidera, który próbował rozjechać policjanta i uciekł.

Służby rozbiły grupę przestępczą. Poszukują jeszcze 25-letniego przywódcy

Służby rozbiły grupę przestępczą. Poszukują jeszcze 25-letniego przywódcy

Źródło:
tvn24.pl

Siedmioletni chłopiec ze Stanów Zjednoczonych przeżył wypadek samochodowy, w którym zginęła jego matka. O zdarzeniu poinformowały kalifornijskie służby. Według policji dziecko pozostało przy swojej zmarłej matce przez prawie 12 godzin.

Siedmiolatek przeżył wypadek, 12 godzin siedział przy zmarłej matce

Siedmiolatek przeżył wypadek, 12 godzin siedział przy zmarłej matce

Źródło:
Los Angeles Times, ABC7

Poselski projekt ustawy, znany pod nazwą "Jasne zarobki", zakłada obowiązkowe podawanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Pomysł ujawnienia płac, pomimo dużego poparcia społecznego, budzi też jednak pewne obawy. Jakie zmiany przewiduje projekt zmiany Kodeksu pracy i czy Polska jest na to gotowa?

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Źródło:
tvn24.pl, OPZZ

Rosja nadal zarabia miliardy euro, sprzedając swoje towary w Europie. Oczywiście nie sama, robi to rękami innych krajów. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

Źródło:
TVN24

Według europosła Prawa i Sprawiedliwości Patryka Jakiego Niemcy na politykę migracyjną wydają mniej więcej tyle, co na całą armię. Sprawdziliśmy dostępne dane.

Ile Niemcy wydają na armię, ile na migrantów? Patryk Jaki twierdzi, że prawie tyle samo

Ile Niemcy wydają na armię, ile na migrantów? Patryk Jaki twierdzi, że prawie tyle samo

Źródło:
Konkret24

34-latka miała w organizmie półtora promila. Nie umiała wytłumaczyć policjantom, dlaczego w autobusie zaatakowała 17-latkę. Usłyszała zarzut spowodowania uszczerbku na zdrowiu.

W autobusie uderzyła nastolatkę szklaną butelką, która rozbiła się na jej głowie

W autobusie uderzyła nastolatkę szklaną butelką, która rozbiła się na jej głowie

Źródło:
tvn24.pl
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Internauci donoszą, że środki, które mogłyby pójść na wsparcie ofiar powodzi w Polsce, zostały przeznaczone na budowę ośrodka dla migrantów. Sprawdziliśmy, o jaki budynek chodzi.

"Ośrodek dla nielegalsów" zamiast pieniędzy dla powodzian? Wyjaśniamy

"Ośrodek dla nielegalsów" zamiast pieniędzy dla powodzian? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Aktorka Melisa Sozen została przesłuchana przez turecką policję w związku z "promowaniem terrorystycznej propagandy" we francuskim serialu szpiegowskim z 2017 roku - pisze BBC.

Gwiazda przesłuchana w związku z rolą w serialu. "Promowanie propagandy terrorystycznej"

Gwiazda przesłuchana w związku z rolą w serialu. "Promowanie propagandy terrorystycznej"

Źródło:
BBC, tvn24.pl