Ukradli rower, dzień później oddali. "Złodzieje przeprosili, kajali się"

Skradziony rower złodzieje oddali już następnego dnia
Skradziony rower złodzieje oddali już następnego dnia
Źródło: Poznańska Masa Krytyczna

Gdy jednemu z poznańskich rowerzystów ukrodziono kolarzówkę, szybko zgłosił do Poznańskiej Masy Krytycznej, która zamieściła w sieci informację o kradzieży. Następnego dnia... złodzieje przyprowadził rower do właściciela.

Do kradzieży roweru doszło w niedzielę. - Właściciel roweru napisał do nas wiadomość. Opublikowaliśmy zdjęcie roweru i informacje o kradzieży. Dziś rano zobaczyłam informację, że rower się odnalazł - mówi Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej.

"Zadzwonili i przeprosili"

Już następnego dnia, pod zamieszczonym zdjęciem skradzionego roweru właściciel napisał:

"NIEAKTUALNE. Uczciwi złodzieje oddali dziś rower. Jeśli zatem spotkacie kogoś śmigającego po Poznaniu, to najprawdopodobniej będę ja. W związku z powyższym proszę nie wzywać Policji, ani tym bardziej wkładać patyków w szprychy".

Złodzieje mieli skontaktować się z właścicielem telefonicznie.

- Po prostu zadzwonili na numer telefonu, który podał przy ogłoszeniu o kradzieży właściciel roweru - tłumaczy Sapikowska. Po umówieniu się z właścicielem, przyprowadzili mu rower do domu. - Jak przekazał mi właściciel, złodzieje osobiście go przeprosili i w rozmowie kajali się, mówiąc, że jest im głupio i że to już się nie powtórzy - relacjonuje Sapikowska.

- Przy kradzieżach bardzo ważne jest posiadanie zdjęcia. Każdy je powinien mieć, by w przypadku zgłaszania kradzieży potrafić pokazać policji jak wygląda rower - zaznacza Kamila Sapikowska i dodaje, że złodzieje często porzucają łup. - Warto odwiedzić biura rzeczy znalezionych, gdzie porzucony rower może trafić. Wtedy również przyda się zdjęcie - przekonuje.

Będą znakować rowery

Kradzieżom rowerów ma zapobiec akcja "Poznański rower – bezpieczny rower", której organizatorem jest oddział prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

- Na ramach rowerów umieszczane będą specjalne naklejki. Dodatkowo założona zostanie karta roweru z numerem identyfikacyjnym a sam rower zostanie sfotografowany. W przypadku kradzieży i odnalezienia oznakowanego roweru przez policję sprzęt będzie mógł wrócić do właściciela dzięki policyjnemu rejestrowi oznakowanych rowerów - tłumaczy jeden z koordynatorów akcji Przemysław Kusik.

Akcja znakowania rowerów odbędzie się 22 marca na Malcie. Będzie trwać od godz. 10.00 do 16.00.

Organizatorzy są przygotowani na oznakowanie 7 tys. rowerów. - Jeśli ktoś nie zarejestruje dwukołowca 22 marca będzie mógł to zrobić na każdym komisariacie miasta i powiatu poznańskiego - mówi Kusik.

Autor: FC/kk / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: