To parterowy budynek, który bardziej przypomina betonową stodołę niż luksusową willę. Ale MM House w Brazylii zachwyca zatraceniem granicy między wnętrzem a otoczeniem - niemal cała elewacja została zastąpiona w pełni rozsuwanymi oknami, dzięki którym wydaje się, że dom nie ma ścian. Teraz projekt walczy o tytuł "najlepszego budynku na świecie" w konkursie World Architecture Festival 2013.
Rynek nieruchomości w miejscowości Bragança Paulista rozwija się w zawrotnym tempie. Ze względu na bliskość do Sao Paulo i Campinas osiada tu coraz więcej Brazylijczyków, a znakiem nowych czasów są osiedla zamknięte, które konkurują z nowo budowanymi luksusowymi willami.
Jednak w tej zalesionej gminie wciąż jest dużo przestrzeni i architekci nie muszą się martwić metrażem projektowanych budynków. Marcio Kogan, szef Studia MK27, miał więc prosty pomysł na MM House - by niemal całkowicie zatracić granicę między wnętrzem domu a jego otoczeniem.
Dom przełamany na pół
Konstrukcja jest typowa dla tego brazylijskiego studia architektonicznego - proste linie, naturalna kolorystyka i ogromne, otwarte przestrzenie. MM House to parterowy budynek, nawiązujący do najlepszych tradycji modernizmu. Choć z daleka wygląda raczej jak betonowa stodoła, to od środka kusi luksusem willi, która właściwie… nie ma ścian. To zasługa betonowych filarów, na których umieszczony jest dach, a po bokach szklane okna od podłogi po sufit, które można całkowicie rozsunąć i otworzyć wnętrze na ogród.
Jak to wygląda w szczegółach? Dom został zaprojektowany w formie długiego i wąskiego kontenera, który podzielony jest na dwie części. W jednej mieści się strefa nocna - z sypialniami i łazienkami, pokojami wypoczynkowymi, które zostały osłonięte obudową zapewniającą mieszkańcom prywatność. Zaś w drugiej zaplanowano strefę dzienną - z kuchnią i jadalnią, pokojem telewizyjnym, a także pomieszczeniami gospodarczymi. W lewym szczycie domu znalazło się jeszcze miejsce na garaż.
Po środku tego podłużnego prostopadłościanu jest olbrzymi salon z miejscem na grilla i barem. I to tu fasada jest otwierana na przestrzał, dzięki czemu całość staje się niemal jednym, wielkim tarasem z basenem na wyciągnięcie ręki.
A na dachu trawnik
Pomyślano też o upałach - by złagodzić działanie promieni słonecznych można skorzystać z drewnianych żaluzji, które na całej powierzchni fasady rozkłada się harmonijkowo. To samo drewno, z których są żaluzje, wykorzystano na podłogę i sufity, a także do wykonania mebli. Pozostałe sprzęty - proste, w stylu vintage - też są głównie drewniane, np. stoły z pnia drzewa. Dzięki temu powstało subtelne, eleganckie i monochromatyczne wnętrze.
Beton, drewno, kamień, skóra oraz trawnik wyhodowany na dachu sprawiają, że MM House wtapia się w zielony pagórkowaty krajobraz, mimo swoich gabarytów wynoszących aż 4,5 tys. metrów kwadratowych.
Budowa trwała 2,5 roku. Właściciele wprowadzili się pod koniec 2012 roku, a teraz dom walczy o tytuł "najlepszego budynku na świecie" w konkursie World Architecture Festival 2013. Na razie znalazł się na tzw. krótkiej liście - jako finalista w kategorii "Willa", w której konkuruje m.in. z innym domem Studia MK27, Pinheiro House.
W tym roku o tytuł World Building of the Year 2013 walczy ponad 280 projektów z 50 krajów. Kto wygra dowiemy się 4 października.
Nieznani kontra gwiazdy
World Architecture Festival to kilkudniowe spotkania architektów organizowane od 2008 roku. W seminariach i w towarzyszącym imprezie konkursie biorą udział najlepsze biura architektoniczne z całego świata.
W ramach festiwalu co roku wręczana jest jedna z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych – World Architecture Festival Award. Dlaczego to tak ważny konkurs? Bo jest prawdziwie otwarty dla globalnej architektury. Przyciąga projekty z renomowanych pracowni, dzieła prawdziwych gwiazd, tj. Zaha Hadid czy Foster + Partners, ale także lokalnych, nieznanych czy początkujących architektów. Jury ocenia ich projekty m.in. stadionów, hoteli, domów prywatnych, muzeów, mostów, szpitali i szkół.
W tym roku impreza odbędzie się w dniach 2-4 października w Singapurze. Z tego kraju pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca - kompleks ogrodowy Gardens by the Bay, który zdobył tytuł "Building World of the Year 2012".
Nominowani w kategorii "willa" w konkursie World Building of the Year 2013: Alexandra Tent House, Nowa Zelandia Informal House, USA Namly House, Singapur LM Guest House, USA MM House, Brazylia Six Senses Winegallery, Włochy JKC2, Singapur Stone House, Wietnam Point King Residence, Australia Villa Schöneiche, Niemcy Pinheiro House, Brazylia
Autor: Agnieszka Kowalska / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Studio MK27