Robert Biedroń, Anna Grodzka, Robert Kwiatkowski i Andrzej Olechowski - to nazwiska, które według Andrzeja Rozenka znajdą się współtworzonej przez Aleksandra Kwaśniewskiego liście do Parlamentu Europejskiego Europa Plus. Rzecznik Ruchu Palikota spodziewa się także, że na liście znajdzie się "spory zestaw znanych polityków z SLD".
W piątek Aleksander Kwaśniewski po spotkaniu z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, zadeklarował że jest gotów współtworzyć wspólną centrolewicową listę do europarlamentu pod roboczą nazwą Europa Plus. Nie wykluczył, że będzie kandydował do PE. Andrzej Rozenek, rzecznik Ruchu Palikota, powiedział w poniedziałek, że z Ruchu Palikota na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdą się na pewno Robert Biedroń i Anna Grodzka. Uzasadniał, że udowodnili swą dotychczasową działalnością, że są przygotowani do tego, by kandydować. - To nie jest oczywiście koniec nazwisk z Ruchu Palikota, natomiast ja mówię tylko o tym, co już jest pewne - zastrzegł. Dodał też nazwisko obecnego europosła Marka Siwca. Ponadto, według niego, "dołączy do tego Robert Kwiatkowski", kiedyś szef TVP, a obecnie członek rady programowej przy think tanku Ruchu Palikota. Kwiatkowski przygotował m.in. propozycje ugrupowania dotyczące zmian w mediach publicznych.
Według Rozenka, z listy Europa Plus ma kandydować też Andrzej Olechowski, w przeszłości jeden z założycieli PO. Rozenek przypomniał, że Olechowski brał udział w jednym z kongresów Ruchu poświęconych przedsiębiorczości. - Jest z nami, myślę, że będzie chciał poświęcić się pracy dla Polski w europarlamencie i to jest bardzo mocna figura oczywiście - podkreślił Rozenek.
"Spory zestaw polityków z SLD"
Rozenek spodziewa się, że na liście znajdzie się również "spory zestaw znanych polityków z SLD". - Ale tutaj nie chciałbym jeszcze przesądzać o żadnych nazwiskach, bo byłoby to niegrzeczne przed oficjalnymi rozmowami - zastrzegł. Według niego, Europa Plus chce docelowo przedstawić 50 kandydatów do PE. Na pytanie o Wandę Nowicką, niedawno wyrzuconą z klubu RP, i na uwagę, że b. prezydent zapowiedział, że Europa Plus także z nią będzie rozmawiać o liście, Rozenek odparł: - Ale Aleksander Kwaśniewski na pewno nic nie mówił na temat startu Wandy Nowickiej do europarlamentu, szczerze mówiąc, nic nie słyszałem o takich propozycjach.
Marek Siwiec: Będą trwały rozmowy
Europoseł Marek Siwiec powiedział, że będą trwały prowadzone przez Kwaśniewskiego rozmowy polityczne, mające na celu łączenie środowisk centrolewicowych. Pytany, czy b. prezydent będzie chciał spotkać się z szefem SLD Leszkiem Millerem, Siwiec odparł, że "tak, tak jak zapowiedział". Na pytanie, kiedy może dojść do takiego spotkania, odpowiedział, że w tym tygodniu Kwaśniewski jest za granicą. - Z tego co wiem, to jak wróci, będzie układał swój kalendarz - dodał. Pytany o wypowiedzi szefa Sojuszu, który oświadczył, że SLD "nie może się zniżyć do poziomu uprawianej przez Palikota polityki" i skrytykował Kwaśniewskiego za to, że ogłosił tworzenie centrolewicowej listy z Siwcem i Palikotem, europoseł odparł, że głosy wychodzące z SLD nie są jednolite. Wymienił w tym kontekście "przyjazną i otwartą" postawę posła SLD Ryszarda Kalisza.
Palikot: Postępowaniem Millera kierują emocje
Z kolei Janusz Palikot odnosząc się w poniedziałkowej rozmowie z dziennikarzami w Opolu do krytycznej postawy Leszka Millera i SLD wobec Europy Plus stwierdził, że współpraca z Sojuszem ciągle jest możliwa. Jego zdaniem, obecne mocne wypowiedzi szefa SLD negujące jej możliwość, są raczej oznaką tego, że "wciąż emocje kierują postępowaniem Millera". - Leszek Miller nie ma dziś perspektywy zwycięstwa w 2015 roku. Nawet jeśli uzyska fantastyczny kilkunastoprocentowy wynik, to będzie skazany na koalicjanta w postaci Platformy Obywatelskiej - stwierdził lider RP. - A jeśli chcemy w Polsce dokonać prawdziwej zmiany i odsunąć PO od władzy, a PiS od opozycji, to musimy być razem. Wtedy sukces jest bardziej prawdopodobny - dodał. Według Palikota, być może "za kilka miesięcy z pewnej niechęci między nim a Leszkiem Millerem możemy przejść do szorstkiej przyjaźni". - Czas leczy nie tylko rany, ale też uczy rozumu - podsumował. Pytany o porównanie Europy Plus do Lewicy i Demokratów (LiD - SLD+SDPL+PD+UP - koalicja powstała przed wyborami samorządowymi w 2006 - red.) Palikot przekonywał, że jest między nimi zasadnicza różnica.
- Aleksander Kwaśniewski bardzo mocno powiedział, że nie wyklucza startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Powiedział, że będzie współtworzył projekt Europa Plus, a nie mu patronował. To są dużo mocniejsze deklaracje w języku politycznym niż te, które kiedyś dotyczyły LiD-u - stwierdził.
Filemonowicz pisze list
Do szefa SLD Leszka Millera list skierował przewodniczący SdPl Wojciech Filemonowicz. Napisał m.in., że - obserwując ostatnie wypowiedzi lidera Sojuszu - "nie może wyjść ze zdziwienia". "Kiedy mówisz o zniżaniu się do pewnego poziomu w polityce, przypominam sobie Ciebie i Twoją drużynę z wyborów z 2007 roku, pamiętając, jak gorąco zachęcałeś do głosowania na listę Samoobrony w całym kraju" - napisał Filemonowicz. Miller we wrześniu 2007 roku zrezygnował z członkostwa w SLD, protestując w ten sposób przeciw decyzji kierownictwa partii o nierekomendowaniu go jako kandydata Sojuszu na listę wyborczą centrolewicowej koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, PD, UP). W wyborach wystartował z listy Samoobrony. Mandatu wówczas nie uzyskał. Filemonowicz zaapelował do Millera, "by się opamiętał", bo wszystkie liczące się partie centrolewicy albo już się zaangażowały, albo opowiedzą się za projektem Europa Plus.
Zaawansowane rozmowy
W piątek Palikot mówił, że porozumienie w sprawie wspólnego tworzenia centrolewicy zawarto już z SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy. Toczą się także zaawansowane rozmowy z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet. Filemonowicz powiedział, że 6 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Europy Plus z zarządem Partii Kobiet. Jak zaznaczył, trwają także rozmowy ze Stronnictwem Demokratycznym. Poinformował, że w czwartek w Nowym Sączu ma się odbyć spotkanie działaczy partii wspierających Europę Plus. Jak mówił, oprócz niego, weźmie w nim udział m.in. szef Unii Lewicy Piotr Musiał.
"Pospolite ruszenie" w najbliższym czasie
Siwiec powiedział, że w najbliższym czasie organizowane będzie "pospolite ruszenie, jakim jest zbieranie ludzi zainteresowanych Europą Plus". W tym tygodniu odbędą się spotkania przedstawicieli Europy Plus w całym kraju - w poniedziałek w Opolu oraz w Wałbrzychu. We wtorek we Wrocławiu pod hasłem "Jestem Europejczykiem, jestem Polakiem", a także w Jeleniej Górze. W środę - w Legnicy. - Przedstawiamy szeroko rozumiane założenia Ruchu i zbieramy adresy e-mailowe od tych, którzy chcą utrzymać z nami kontakt - powiedział Siwiec. Zapowiedział, że działacze Europy Plus będą pracowali nad deklaracją programową ruchu. Według niego może być gotowa w drugiej połowie marca. Europoseł poinformował, że w ciągu tygodnia lub dwóch ruszy strona internetowa. Gotowe jest już logo, którym będzie posługiwał się ruch - jest to niebieski napis Europa z pomarańczowym plusem.
Autor: kde//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24