Rynek Główny Krakowa oraz parzenica - wzór charakterystyczny dla zdobnictwa w górskich rejonach Małopolski - to dwa motywy, do których ma się odwoływać logotyp Krakowa jako "miasta zgłaszającego się" do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
Nowym znakiem graficznym pochwalił się właśnie komitet konkursowy: - To prosty znak graficzny, który niesie ze sobą pewną symbolikę, historię i unikatowość, a także uniwersalność. Jego kolorystyka - biel, kolory niebieski i żółty, nawiązują do barw wykorzystywanych w identyfikacji wizualnej Krakowa i Małopolski - mówi Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta.
Oprócz znaków graficznych logo, którego koszt opracowania wyniósł prawie 80 tys. zł brutto, uzupełnia m.in. nazwa miasta i data imprezy jaką chce zorganizować.
Kwadrat na środku logotypu ma symbolizować Rynek Główny, a odchodzące od niego elementy parzenicy mają przypominać uliczki, które do Rynku prowadzą: - Bardziej wnikliwi zobaczą też, że przechylając głowę w prawo lub w lewo można odczytać datę: 2022 - mówi Jagna Marczułajtis-Walczak, Przewodnicząca Komitetu Konkursowego Kraków 2022.
Rynek - centrum Igrzysk
- Nie bez powodu to właśnie Rynek Główny pojawił się w logotypie Krakowa jako "miasta zgłaszającego się". Jeśli Kraków zostanie wybrany gospodarzem ZIO w 2022 roku, Rynek Główny będzie pełnił ważne funkcje reprezentacyjne podczas Igrzysk. To tu będzie się choćby znajdować tzw. Medals Plaza, czyli miejsce gdzie co wieczór odbywają się ceremonie medalowe i rozbrzmiewają narodowe hymny. W logotypie rynek otacza wzór góralskiej parzenicy, symbolizując bliskość Tatr, niezwykłość naszej lokalizacji i polską tradycję - a to wszystko mamy przecież do zaoferowania jako zgłaszający się do organizacji igrzysk – mówi posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak.
Parzenica to wzór charakterystyczny dla zdobnictwa tatrzańskich górali - w formie gwiazdy połączonej z ornamentem roślinnym. Jest niezbędnym elementem dekoracyjnym ludowego stroju polskich górali - haftowany jest między innymi na góralskich spodniach. Można go również znaleźć na wielu pamiątkach z pobytu w polskich Tatrach.
Zrozumiały dla międzynarodowej społeczności
Logotyp na zlecenie miasta opracowała szwajcarska firma Event Knowledge Services (EKS) w ramach zamówienia dodatkowego do przetargu głównego na obsługę, wsparcie i doradztwo w procesie ubiegania się Krakowa o prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
- Projekt logotypu, na każdym etapie jego powstawania, był konsultowany z krakowskimi grafikami. Pracownicy kreatywni EKS sięgali również do lokalnych krakowsko-małopolskich inspiracji, zapoznając się z historią, kulturą, osiągnięciami i potencjałem naszego miasta i regionu - mówi Magdalena Sroka. - Taka formuła prac pozwoliła sprostać wymaganiu, zgodnie z którym logotyp Krakowa jako "miasta zgłaszającego się" ma się kojarzyć z naszym miastem nie tylko krakowianom, ale przede wszystkim społeczności międzynarodowej, której chcemy zakomunikować swoją gotowość do organizacji największego święta sportów zimowych (powinien nie tylko przykuwać uwagę, ale również być czytelny i zrozumiały dla międzynarodowego grona odbiorców) - dodaje.
Początkowo Komitet Konkursowy ogłosił konkurs na opracowanie logotypu miasta. Później jednak nie wyłoniono zwycięzcy i ostatecznie zdecydowano, że grafikę przygotują Szwajcarzy. CZYTAJ WIĘCEJ.
Ścieżka akceptacji
Miasta ubiegające się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich obowiązuje szereg przepisów regulujących zakres i formę działań informacyjno-promocyjnych, dotyczących ich kandydatury. Szczegółowe wytyczne określają również sposób projektowania (formę, wymagane i zabronione elementy etc.) i stosowania logotypu "miasta zgłaszającego się" - w tym moment jego upublicznienia. Dlatego mógł zostać oficjalnie zaprezentowany dopiero po uzyskaniu akceptacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Niezwłocznie po zatwierdzeniu logotypu przez PKOl i MKOl, został on również zgłoszony do Urzędu Patentowego RP oraz Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego Unii Europejskiej w celu uzyskania ochrony prawnej na terytorium Polski i UE.
Autor: koko / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: www.krakow.pl