Przenoszą słupy i linie wysokiego napięcia, by postawić ołtarz

Trwają przygotowania terenu pod Światowe Dni Młodzieży
Trwają przygotowania terenu pod Światowe Dni Młodzieży
Źródło: TVN24 Kraków

Mogą być zagrożeniem dla pielgrzymów, dlatego słupy i linie wysokiego napięcia w Brzegach, gdzie podczas Światowych Dni Młodzieży ma stanąć główny ołtarz, są przesuwane. O tym, że trwają prace na wniosek gminy poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM. Ale już Polskie Sieci Energetyczne (PSE), do których część linii należy, mówią o "pracach przygotowawczych".

Istotnym zagrożeniem jest znajdująca się nad Polami Miłosierdzia linia wysokiego napięcia. W planie nie uwzględniono potencjalnego zagrożenia jakim jest panika spowodowana uderzeniem pioruna w słup energetyczny i / lub zerwaniem linii wysokiego napięcia. Wyłączenie linii spod napięcia uchroni uczestników od porażenia, ale nie od ewentualnej paniki w czasie burzy, której wystąpienie w lipcu jest wysoce prawdopodobne. Raport Centralnego Biura Bezpieczeństwa

O tym, że organizacja głównych uroczystości w Brzegach niesie za sobą ryzyko dla zdrowia i życia ludzi pisaliśmy już na portalu.

Jak pierwsi opisaliśmy raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w którym jest mowa m.in. o tym, że lokalizacja mszy "nie spełnia oczekiwań służb porządkowych i ratowniczych, wskazanych do przeprowadzenia sprawnej i skutecznej akcji ratowniczej ewakuacyjnej na dużą skalę". Wymieniono przy tym znajdującą się niedaleko linię wysokiego napięcia. Wskazano też na "ewentualną panikę spowodowaną uderzeniem pioruna w słup energetyczny", a - jak piszą autorzy raportu - wystąpienie w lipcu burzy jest bardzo prawdopodobne. CZYTAJ WIĘCEJ

- Zdarza się, że podczas gwałtownych letnich burz zerwane zostają przewody elektryczne lub połamane słupy elektroenergetyczne. Mokra ziemia i wilgotne powietrze są doskonałymi przewodnikami – ostrzegał w kampanii jeden z dystrybutorów energii elektrycznej.

Krytycznie na temat Brzegów wypowiadali się także eksperci z Politechniki Krakowskiej. W swoim opracowaniu zauważali, że ewakuacja pielgrzymów z Brzegów może potrwać nawet 8 godzin.

Organizatorzy: jest komfort, linie będą odgrodzone

Tymczasem w poniedziałek Komitet Organizacyjny ŚDM po raz kolejny zapewnił, że Brzegi to najlepsza lokalizacja dla głównych uroczystości.

W opublikowanej informacji organizatorzy stwierdzają, że Campus Misericordiae w Brzegach to jedyne miejsce, które jest w stanie pomieścić 1,8 mln pielgrzymów, zapewnić otwarty charakter wydarzenia i optymalny komfort dla wszystkich uczestników spotkania z papieżem.

To właśnie tam 30 lipca ma odbyć się wieczorne czuwanie młodzieży z Franciszkiem. W niedzielę w brzegach papież koncelebrował będzie uroczystą mszę św., podczas której ogłosi, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży.

W dokumencie organizatorzy ŚDM 2016 informują także, że rozpoczęto już przebudowę części linii wysokiego napięcia. Podczas trwania nabożeństw, teren wokół linii ma być ogrodzony i pilnowany.

Podkreślono, że na terenie Campusu są urządzenia, które zapewnią zasilanie tego miejsca w energię, bez wpływu na zasilanie Krakowa i okolic.

- Trwa zabezpieczanie tego terenu. Dotychczasowe prace melioracyjne nie zostały zakończone, zostało jeszcze około 30 procent prac. Zostaną one wykonane, żeby przygotować ten teren na spotkanie młodych z papieżem - zapewniał podczas wtorkowej konferencji szef komitetu organizacyjnego ŚDM biskup Damian Muskus.

Trwają prace

O tym, że w pobliżu miejsca, gdzie obecne przebiegają linie wysokiego napięcia ma stanąć - według planów - ołtarz, informowały lokalne media.

Według portalu wnp.pl sama przebudowa linii jest realizowana na wniosek gminy Wieliczka i ta ma ponieść koszty przebudowy oraz pozyskania dokumentacji umożliwiającej przebudowę linii energetycznej. Tę zgodę burmistrz musiałby otrzymać od wojewody, a następnie - przekazać tę dokumentację oraz prawa do terenu na rzecz Polskich Sieci Energetycznych, który jest jednym z operatorów linii.

Początkowo media informowały, że gmina nie ma jeszcze odpowiednich pozwoleń na przeprowadzanie tego typu prac. We wtorek po południu okazało się jednak, że urzędnicy dysponują wszystkimi dokumentami - począwszy od pozwolenia od wojewody, poprzez zgody od mieszkańców tego terenu, aż po decyzję o rozpoczęciu prac.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Beata Jarosz, rzeczniczka Polskich Sieci Energetycznych, tłumaczyła, że na razie prowadzone są prace przygotowawcze. - Postawienie słupów, zawieszenie przewodów i demontażu linii nie rozpocznie się bez wymaganych pozwoleń - zaznaczyła.

Obok PSE, jednym z zarządców sieci energetycznej na terenie Brzegów jest Tauron. Rzeczniczka tej spółki poinformowała, że na czas głównych uroczystości, "ich" linie będą wyłączone.

- Mamy dwa obszary działania: w jednym chodzi o to, by zapewnić zasilanie miejsc, gdzie odbędą się uroczystości. Drugi obszar to podniesienie bezpieczeństwa naszej infrastruktury. Dokonany został przegląd linii i jej modernizacja. Na czas uroczystości będzie wyłączona - poinformowała Ewa Groń.

Sieć energetyczna Tauronu będzie wyłączona

Sieć energetyczna Tauronu będzie wyłączona

Przyjadą miliony

W opublikowanym przez Komitet w poniedziałek dokumencie, poza stwierdzeniem przebudowy linii energetycznej, wyliczono inwestycje, które w tym miejscu już wykonano, opisano także stan przygotowań krakowskich Błoń.

W dokumencie podkreślono, że mający 300 ha teren w Brzegach jest sześć razy większy od Błoń, jest on dobrze skomunikowany z drogą S7 i autostradą A4, nie koliduje z żadną aktualnie prowadzoną działalnością gospodarczą, co ułatwia przygotowania infrastruktury.

Ponadto teren ten jest płaski, co zapewnia doskonałą widoczność głównego miejsca celebracji, a jego przystawanie do uroczystości nie jest jednorazowym wydatkiem, bo Brzegi znajdują się w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej - podano.

Z zaprezentowanych informacji wynika, że do tej pory na terenie Campusu Misericordiae m.in.: wybudowano 6,5 km dróg asfaltowych wraz z melioracją, kanalizacją, oświetleniem, ścieżkami pieszymi i rowerowymi, a przed uroczystością planowane jest położenie ok. 15 km dróg tymczasowych w celu obsługi medycznej, sanitarnej i bezpieczeństwa.

W dokumencie podano także, że Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie przeprowadził konserwacje wałów na rzekach, poprawiono także stan rowów przy ciekach wodnych. Wkrótce rozpocznie się budowa trzech nowych mostów na rzece Serafa i potoku Zabawka, a cztery kolejne – tymczasowe zostaną postawione przez wojsko. "Siedem nowych mostów oraz pięć obecnie istniejących i wyremontowanych stanowią, zdaniem organizatora, optymalne rozwiązanie" – napisano.

Rzecznik ŚDM zapewnia, że przygotowania idą pełną parą

Rzecznik ŚDM zapewnia, że przygotowania idą pełną parą

Jak napisano, specjaliści z AGH, przygotowując symulację opróżniania sektorów, uwzględnili zalecenia strażaków, aby pielgrzymi mogli wydostać się z każdego sektora na drogi ewakuacyjne w ciągu 8 minut. Na Campus prowadzić będzie 11 wejść. Teren będzie dodatkowo oświetlony i odgromiony.

Aby zapewnić swobodne rozmowy telefoniczne i przesłanie danych przez 2 mln pielgrzymów, zaplanowano ustawienie 10 mobilnych wież, czterech operatorów sieci telefonii komórkowej. Z kolei rozprowadzenie linii światłowodowej, dostępnej w każdym sektorze, ma sprawić, że kłopotów z łącznością nie będą miały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wydarzenia.

Podczas mszy kończącej ŚDM spodziewanych jest 1,5-1,8 mln pielgrzymów. W połowie maja wojewoda małopolski ma przedstawić plan zabezpieczenia ŚDM. Stolica Apostolska w czerwcu wyda komunikat, podając ostateczny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce.

Campus Misericordiae w Brzegach
Campus Misericordiae w Brzegach
Źródło: Google

Autor: mmw/i/wini / Źródło: wnp.pl, Gazeta Wyborcza, PAP / TVN24 Kraków

Czytaj także: