Najnowsze

Najnowsze

Prokuratura zgłasza udział w postępowaniu przed Sądem Najwyższym. W tle pytania do Luksemburga

Prokuratura Krajowa zgłosiła w poniedziałek swój udział w postępowaniu przed Sądem Najwyższym w sprawie odwołania od decyzji ZUS dotyczącej prawa do zabezpieczenia społecznego - przekazała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Na tle tej sprawy Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym i wysłał pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Masowe protesty, setki poszkodowanych. "Nie komentujemy wewnętrznej sytuacji w Rumunii"

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Spahr został na poniedziałkowej konferencji prasowej poproszony o skomentowanie protestów antyrządowych w Rumunii i pobicia jednego z austriackich dziennikarzy przez policję podczas demonstracji w Bukareszcie. Nie chciał odnieść się do wewnętrznej sytuacji w tym kraju, podkreślił jednak, że "ważne jest, aby dziennikarze wykonywali swoje obowiązki bez przeszkód".

Zemsta byłej doradczyni. Nagrywała rozmowy, napisała książkę, oskarża Trumpa o rasizm

Była doradczyni Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman, napisała książkę, w której kreśli krytyczny wizerunek amerykańskiego prezydenta. "Unhinged" ukaże się w Stanach Zjednoczonych za dwa dni, ale tytuł już zdążył wzbudzić wiele kontrowersji. Krytycy kwestionują wiarygodność relacji Newman. Pojawiają się oskarżenia, że jej książka jest formą zemsty za to, iż została niespodziewanie zwolniona pod koniec zeszłego roku.

Loża prasowa 12.08.2018

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Janina Jankowska, Renata Grochal ("Newsweek"), Andrzej Stankiewicz ("Onet.pl") i Tomasz Wołek. Na początku dziennikarze rozmawiali o konflikcie między ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, a prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Spór dotyczy obecności wojska polskiego na obchodach na Westerplatte. Szef MON uważa, że zostało ono wykluczone z obchodów. Paweł Adamowicz podkreśla, że odebrana została tylko możliwość odczytania apelu pamięci, który wygłoszony ma zostać przez przedstawiciela harcerzy. Później goście rozważali czy prezydent Andrzej Duda zawetuje zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej krytykował ją za promowanie w wyborach największych partii i możliwe wykluczenie z Parlamentu Europejskiego partii średnich i małych. Następnie dziennikarze skomentowali oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w ordynacji wyborczej do PE. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik w oświadczeniu podkreślał, że prawo wyborcze musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. Na koniec dziennikarze skomentowali akcję KOD wieszania koszulek z napisem Konstytucja na kolejnych pomnikach.

Były minister nie przeprosił, ani nie odpowiedział na pytania. Ale poczęstował dziennikarzy herbatą 

Były szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zaserwował tłumowi dziennikarzy zebranych pod jego domem herbatę, licząc na to, że dzięki temu nie będzie musiał tłumaczyć się ze swojego niedawnego komentarza na temat kobiet noszących burki. Kontrowersje dotyczą felietonu Johnsona z końca ubiegłego miesiąca dla dziennika "The Telegraph". Komentując decyzję Danii o wprowadzeniu zakazu noszenia burki, były szef brytyjskiego MSZ napisał, że ubrane w ten sposób kobiety wyglądają jak skrzynki pocztowe czy przestępcy napadający na bank.

Pięściami po głowie, potem na chodnik. Brutalne zachowanie policji w Baltimore

W sobotę w amerykańskim Baltimore doszło do brutalnego pobicia mężczyzny przez policjanta. Nagranie ukazujące to zdarzenie obiegło media społecznościowe. W poniedziałek na profilu policji na Facebooku poinformowano, że funkcjonariusz się zwolnił, a komisarz przyjął jego rezygnację. Oprócz tego zostanie wszczęte dochodzenie w tej sprawie.

Zatrzymany podczas wywiadu profesor wrócił do domu

Krytyczny wobec chińskich władz emerytowany profesor Sun Wenguang, zabrany dwa tygodnie temu przez policję w czasie wywiadu z Głosem Ameryki (VoA), wrócił już do domu – podała w niedzielę wieczorem amerykańska rozgłośnia, powołując się na znajomych profesora. Sun pozostaje jednak pod nadzorem władz.

Wyschły studnie i ujęcia wody, psują się wodociągi. "To już jest piekło na ziemi"

Wysychają rzeki i stawy, a nawet ujęcia głębinowe wody. W gminie Leśna na Dolnym Śląsku z ograniczonym dostępem do wody zmaga się już niemal 5 tysięcy mieszkańców, a około 30 rodzin w ogóle zostało odciętych. Ratunkiem dla właścicieli gospodarstw rolnych czy agroturystyki są strażacy z lokalnej OSP, którzy wyjeżdżają z dostawami wody nawet kilkanaście razy dziennie.

Zniszczyli 23 gwiazdy na cmentarzu wojennym

Na gdańskim Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich nieznani sprawcy zniszczyli 23 gwiazdy. Policja przesłuchała świadków i zabezpieczyła monitoring. Teraz, pod nadzorem prokuratury, prowadzi dochodzenie w kierunku znieważenia miejsca pochówku.

"Musimy być twardzi, aby nikt nie mógł wymazać istnienia Tajwanu"

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen przyleciała do Los Angeles, gdzie za zgodą władz USA zatrzymała się w drodze do Paragwaju - podała w poniedziałek tajwańska Centralna Agencja Prasowa (CNA). Przed wylotem Caj Ing-wen stwierdziła, że dzięki jej podróży cały świat może zobaczyć Tajwan, jego poparcie dla demokracji i wolności.

Upał? Konie w Krakowie do cienia mogą przejść dopiero po 13

Konie ciągnące dorożki na krakowskim Rynku nie mają wakacji. Zwierzęta przez niemal cały dzień stoją w palącym słońcu. Zgodnie z przepisami fiakrzy mają obowiązek przenieść się do cienia, kiedy temperatura osiągnie 28 stopni Celsjusza. Ale dopiero, kiedy wybije godzina 13.

Podwójna ciągła, ostry łuk i zaraz pasy. A motocyklista wyprzedza

Kamerka samochodowa nagrała po kolei: duży znak ZWOLNIJ, ostrzegający przed pieszymi, podwójną ciągłą, wyprzedzającego z dużą prędkością motocyklistę, ostry łuk, przejście dla pieszych i drugiego wyprzedzającego motocyklistę. Też na podwójnej ciągłej i tuż przed skrętem w lewo. To wszystko w 26 sekund.

Miały być trzy bomby. Saperzy znaleźli jeszcze dwa nieznane wcześniej obiekty

Saperzy wyciągnęli z Bałtyku przy plaży w Kołobrzegu trzy niewybuchy z czasów II wojny światowej i dwa nieznane wcześniej obiekty, zlokalizowane w trakcie akcji - poinformował komandor podporucznik Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jak dodał, bomby były "potencjalnie niebezpieczne, z zapalnikami". Zostaną zdetonowane na jednym z zachodniopomorskich poligonów.