Najnowsze

Najnowsze

Powalczą o wysoką nagrodę. "Ciarki na skórze"

To panorama światowego kina. Filmowcy zabierają nas do Singapuru, spacerujemy ulicami Bangkoku, odwiedzamy RPA - mówiła o konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie jego rzeczniczka Alicja Myśliwiec w TVN24.

Archeolodzy odnaleźli ruiny zamku krzyżackiego z XIII wieku

O tej średniowiecznej budowli na ziemi chełmińskiej wiedziano dotychczas najmniej spośród obiektów tego rodzaju. Teraz archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odnaleźli ruiny zamku krzyżackiego z XIII wieku w Unisławiu koło Torunia. Zamek wybudowany został na skarpie nad doliną Wisły.

Pisali o prześladowaniach gejów w Czeczenii, poszli do sądu

Rosyjska niezależna "Nowaja Gazieta" kilkakrotnie pisała o prześladowaniach homoseksualistów w Czeczenii, licząc na reakcję władz w Moskwie i Komitetu Śledczego. Przedstawiciele dziennika twierdzą, że komitet nie zareagował, dlatego zwrócili się do sądu, by zobowiązał śledczych do podjęcia działań.

"Emmanuel Macron będzie silnym prezydentem"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła w piątek Emmanuela Macrona, centrowego kandydata we francuskich wyborach prezydenckich, jako przyszłego "silnego prezydenta" Francji. W II turze wyborów 7 maja zmierzy się on z kandydatką skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Sondaż: Europejczycy chcą Unii. Polacy tym bardziej

Coraz więcej Europejczyków uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej jest dobrą rzeczą. Jest o tym przekonanych 57 procent badanych obywateli UE. W przypadku Polski jest to 71 procent - wynika z najnowszego badania Eurobarometr.

12 aktywistów Otwartej Rosji zatrzymanych w Petersburgu

Co najmniej 12 aktywistów ruchu społecznego Otwarta Rosja, założonego przez byłego szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego, zatrzymała policja w Petersburgu w piątek, na dzień przed zapowiedzianymi przez ruch akcjami protestu w miastach Rosji.

"Dzień gniewu". Dziesiątki rannych

Dziesiątki Palestyńczyków zostało lekko rannych z powodu interwencji izraelskiej policji podczas demonstracji na Zachodnim Brzegu w "dniu gniewu". Demonstrowali solidarność z ponad tysiącem rodaków prowadzących głodówkę w izraelskich więzieniach.

Alert pogodowy

Nie takiej pogody  spodziewaliśmy się na majówkę. Zamiast  słońca, miejscami jest śnieg i ulewny deszcz. W Warszawie pada od rana nieprzerwanie, a w innych  miastach też jest podobnie. Są już podtopione domy, zalane pola, a poziom wód w rzekach cały czas rośnie. W ten weekend służby będą w gotowości, ponieważ alert obowiązuje już w siedmiu województwach. Szczególnie nieciekawie jest w Małopolsce, na Śląsku i Opolszczyźnie.

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę pocisku batalistycznego - poinformowała agencja Reuters. Ze wstępnych ustaleń agencji wynika, że próba była nieudana. Test pocisku miał się odbyć na północ od stolicy kraju.

Patriotyzm według biskupów

Tak mocnego głosu polskiego Kościoła dawno nie było. Biskupi wydali dokument,  w którym dokładnie mówią, co to znaczy być patriotą. Poruszają też sprawę przyjmowania uchodźców. W tej kwestii słowa biskupów nie idą w parze ze słowami rządzących.

PiS wycofał projekt dotyczący metropolii warszawskiej

Rząd wycofuje się z pomysłu powiększenia Warszawy o dodatkowe  trzydzieści dwie gminy. Projekt zakładający utworzenie super metropolii warszawskiej, która miała być większa od Berlina, na razie trafia do kosza. Pytanie czy na zawsze, czy to tylko próba przeczekania społecznego oporu.

Papież Franciszek złożył hołd ofiarom zamachu

W piątek wieczorem Franciszek modlił się w Kairze w koptyjskim kościele zaatakowanym w grudniu przez terrorystów tak zwanego Państwa Islamskiego. Papież zaalarmował, że Egipt pilnie potrzebuje rozwiązań najbardziej palących problemów, by uniknąć "jeszcze większej przemocy".

Trump: myślałem, że prezydentura będzie łatwiejsza

Kochałem moje poprzednie życie, tyle dobrego się w nim działo. Teraz mam zdecydowanie więcej pracy - powiedział Donald Trump w wywiadzie dla Reutersa z okazji 100 dni swej prezydentury. Dodał, że myślał, iż będzie ona łatwiejsza.

Sukces i porażka

Pokażemy coś, co ma być kluczem do rozwoju naszej gospodarki i podstawą sukcesu ekonomicznego, czyli odmienianą przez wicepremiera Morawieckiego przy każdej okazji przez wszystkie przypadki "innowacyjność". Hasło powróciło przy okazji zakończonych targów przemysłowych w Hanowerze, gdzie polskie stoiska w spektakularny sposób otwierały premier Szydło i kanclerz Merkel. Oficjalny rządowy przekaz brzmiał - pokazujemy zaawansowane technologie i chcemy się nimi chwalić. Czy rzeczywiście było czym?

Amerykański sen

Amerykański sen śnią uczniowie z Lędzin, którzy wygrali pewien konkurs. Mówimy o tym, ponieważ to konkurs, który z innowacyjnością wiele ma wspólnego - zmusza do kreatywnego myślenia i współpracy. A takie cechy wydają się niezbędne żeby w przyszłości podbijać świat, nie tylko świat nowych technologii. I wydaje się, że akurat takie inicjatywy powinny być szczególnie wspierane, a nie są.

Biznes na przekór

Żadnej innowacyjnej ustawy ani politycznych zaklęć nie potrzebowali ludzie, których pokażemy teraz. Zaczynali jak kilka światowych gigantów - w garażu. Nie obracają jeszcze takimi pieniędzmi, jak światowe giganty, ale przychód za ubiegły rok to już 50 milionów złotych. Ich przyszłość rozświetla energia elektryczna ze światła słonecznego, bo to firma zajmująca się fotowoltaiką. Ta technologia wykorzystywana jest co prawda od dawna i dobrze już znana, im udało się jednak zastosować ją w nieznany dotąd sposób.

"Pozostał niesmak, żal. Wiem, jak wiele zrobiła moja matka dla Polski"

- Mogliby zadzwonić, wyjaśnić. To nie jest tak, że przez przypadek pominęli jedno nazwisko. Myślę, że to bardziej przemyślany plan wygumkowania postaci dla nich niewygodnych - tak Barbara Nowacka w programie "Piaskiem po oczach" odniosła się do pominięcia nazwiska jej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej, na tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablica zawisła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Pozostał niesmak, żal. Wiem, jak wiele zrobiła moja matka dla Polski"

- Mogliby zadzwonić, wyjaśnić. To nie jest tak, że przez przypadek pominęli jedno nazwisko. Myślę, że to bardziej przemyślany plan wygumkowania postaci dla nich niewygodnych - tak Barbara Nowacka w programie "Piaskiem po oczach" odniosła się do pominięcia nazwiska jej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej, na tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablica zawisła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Dialog i negocjacje". Chiny o "jedynym słusznym wyborze"

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła punkt krytyczny, a porozumienie z Pjongjangiem "jest jedynym właściwym rozwiązaniem" - powiedział szef chińskiego MSZ Wang Yi przed spotkaniem ministrów państw należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Czarnogóra ratyfikowała przystąpienie do NATO, Rosja niezadowolona

Parlament Czarnogóry w jednomyślnym głosowaniu ratyfikował porozumienie o przystąpieniu do NATO pomimo protestów ze strony Rosji, a w kraju - prorosyjskiej opozycji. Rosyjskie MSZ w opublikowanym w piątek oświadczeniu wyraziło "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji o przystąpieniu do NATO.