Najnowsze

Najnowsze

Pod presją

Dramat niesłusznie skazanego młodego człowieka i jego rodziny. I to dręczące wciąż pytanie - jak do tego doszło? Sędzia, który po 18 latach zwolnił Tomasza Komendę z odsiadywania kary, mówił, że błędy mogły wynikać z - jak to ujął - pewnej presji, pod jaką działał wtedy sąd. O naciskach na śledczych z kolei mówi rodzina. Dziennikarze, którzy od początku opisywali sprawę, przyznają, że zainteresowanie nią było bardzo duże i że dowody wydawały się wtedy jednoznaczne. Dziś to wszystko wygląda inaczej. A jak wyglądało wtedy, gdy ważyły się losy Komendy?

Sprawiedliwość na skróty

Jak to się stało, że niewinny człowiek prawie pół swojego życia przesiedział za kratkami? Wiele w tej sprawie wyjaśniają akta sądowe w sprawie innego gwałtu, o który śledczy też obwinili Tomasza Komendę. Jak się okazało, niesłusznie.

Nie będzie komercyjnych odstrzałów żubrów. Ekolodzy: to wielki sukces

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że dyrektor generalny Andrzej Konieczny polecił, by nadleśnictwa opiekujące się żubrami w Puszczach Knyszyńskiej i Boreckiej zaprzestały oferowania myśliwym komercyjnych odstrzałów żubrów. Zdaniem ekologów z Greenpeace "to wielki sukces tysięcy Polaków, którzy naciskali na resort środowiska i Lasy Państwowe, by skończyć z takimi działaniami"

Dłużnikiem ZUS od urodzenia

Jak można zostać dłużnikiem ZUS? Już od urodzenia. Przypadek ten zaskoczył i rodzinę, i prawników, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, by nie być w takiej sytuacji. Tak jak pięcioletni mieszkaniec Łodzi, który nieświadomie odziedziczył dług po swoim dziadku, nie będąc jeszcze urodzonym. Maria Mikołajewska.

Sędzia Mitera: podpisałem się w trosce o sędziów w dramatycznej sytuacji

Pod listem do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego podpisali się sędziowie, członkowie Krajowej Rady Sądownictwa - wyjaśniał w "Faktach po Faktach" sędzia Maciej Mitera. Autorzy listu zaapelowali o "niezwłoczne zwołanie posiedzenia plenarnego KRS". Jak dodał sędzia Mitera, on sam podpisał się w "trosce o pojedynczych sędziów" oraz "ogólny wymiar sprawiedliwości". Adwokat i były poseł SLD Ryszard Kalisz ocenił, że jeśli sędzia "podpisuje się pod listem, to musi mieć świadomość, że jego nazwisko stanie się publiczne". Gośćmi programu byli także Bartosz Arłukowicz i Marcin Horała.

"W Prawie i Sprawiedliwości rozpoczął się proces dezintegracji"

Nie rozumiem oburzenia w PiS, prezydent wykrył w ustawie wady prawne i jego obowiązkiem było zareagować - stwierdził w "Kropce nad i" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Odniósł się na w ten sposób do weta prezydenta Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej. - Dzisiaj w PiS następuje pozycjonowanie się na czas po Kaczyńskim - ocenił drugi gość programu, Michał Kamiński, poseł PSL-UED.

Rosjanie chcieli badać atak na Skripala z Brytyjczykami. Wniosek przepadł

Wysunięty przez Rosję wniosek dotyczący wspólnego dochodzenia w sprawie ataku na Siergieja Skripala nie został przyjęty na środowym nadzwyczajnym posiedzeniu Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Przeciwko zagłosowało 15 państw - podaje Reuters. Wcześniej brytyjska delegacja oceniła, że propozycja Rosji jest "perwersyjna".

"W Prawie i Sprawiedliwości rozpoczął się proces dezintegracji"

Nie rozumiem oburzenia w PiS, prezydent wykrył w ustawie wady prawne i jego obowiązkiem było zareagować - stwierdził w "Kropce nad i" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Odniósł się na w ten sposób do weta prezydenta Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej. - Dzisiaj w PiS następuje pozycjonowanie się na czas po Kaczyńskim - ocenił drugi gość programu, Michał Kamiński, poseł PSL-UED.

Sędzia Mitera: podpisałem się w trosce o sędziów w dramatycznej sytuacji

Pod listem do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego podpisali się sędziowie, członkowie Krajowej Rady Sądownictwa - wyjaśniał w "Faktach po Faktach" sędzia Maciej Mitera. Autorzy listu zaapelowali o "niezwłoczne zwołanie posiedzenia plenarnego KRS". Jak dodał sędzia Mitera, on sam podpisał się w "trosce o pojedynczych sędziów" oraz "ogólny wymiar sprawiedliwości". Adwokat i były poseł SLD Ryszard Kalisz ocenił, że jeśli sędzia "podpisuje się pod listem, to musi mieć świadomość, że jego nazwisko stanie się publiczne".

"List do Gersdorf to wotum nieufności dla Ziobry"

Spotkanie niczego nie wnosiło, na szczęście nie było próby podejmowania uchwał - podkreślał w programie "Tak jest" wiceszef PO Borys Budka. Odniósł się w ten sposób do nieformalnego spotkania członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, które odbyło się w środę. Drugi gość programu, Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS, skomentował fakt niezwołania do tej pory pierwszego posiedzenia KRS przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Jego zdaniem to "destrukcja wymiaru sprawiedliwości".

Biały Dom: operacja w Syrii zmierza do szybkiego końca

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) zostało "niemal całkowicie zniszczone" w Syrii, więc operacja Stanów Zjednoczonych w tym kraju zmierza do "szybkiego końca" - poinformował w komunikacie Biały Dom. Nie podano jednak terminu, kiedy wojska miałyby zostać wycofane.

"Uprzejma prośba" do Gersdorf. Rzecznik Sądu Najwyższego: prezes zapoznała się z listem

Grupa członków KRS wystąpiła do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego z "uprzejmą prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa" - poinformował w środę po spotkaniu członków KRS sędzia Maciej Mitera. Jak dodał, Małgorzata Gersdorf miałaby to zrobić, "mając na względzie ogólne dobro sądownictwa". Jak poinformował rzecznik Sądu Najwyższego, Pierwsza Prezes SN "zapoznała się z tym stanowiskiem" i "rozumie argumenty przedstawione przez autorów tego listu".

Moskwa chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosja wezwała do zwołania w czwartek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, by omówić zarzuty wysuwane przez Londyn pod adresem Moskwy w związku z próbą otrucia Siergieja Skripala - powiadomił w środę ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia.

Po nieformalnym spotkaniu członków KRS

"Przy kawie i ciastkach" - tak przebieg nieformalnego spotkania nowej Krajowej Rady Sądownictwa, opisywał Borys Budka. Spotkanie było nieformalne, bo zwołane przez przedstawiciela prezydenta w Radzie. O oficjalne posiedzenie - apelują członkowie Rady. Piętnastu z nich podpisało w tej sprawie list do I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf. O przyszłości KRS, w programie Tak Jest, dyskutowali były minister sprawiedliwości, Borys Budka i Michał Wójcik, obecny wiceminister.

Pozew wobec Kaczyńskiego za "gorszy sort" oddalony. "Wypowiedzi niekonkretne"

Wypowiedzi były cztery, jednak stołeczny sąd uznał, że w żadnej z nich Jarosław Kaczyński nie odnosił się bezpośrednio do działaczki Obywateli RP. Kobieta pozwała prezesa PiS, gdyż poczuła się urażona jego wypowiedziami - między innymi tą, w której padły słowa o "najgorszym sorcie Polaków". Sąd uznał w środę, że wypowiedzi te są "niekonkretne" i oddalił pozew.

Odnaleźli córkę po 24 latach poszukiwań

Chińskie małżeństwo po 24 latach spotkało się ze swoją córką. Dziewczynka zaginęła w wieku trzech lat. - Tatuś cię kocha - powiedział zapłakany Wang Mingqing, tuląc dorosłą już kobietę.

Trzy lata za gwałt na 17-latce. "Krystek" skazany

Krystian W. usłyszał wyrok za gwałt na 17-latce. Sąd skazał go na trzy lata więzienia i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej przez cztery lata. Na 40-latku wciąż ciąży ponad 40 zarzutów w sprawach o charakterze seksualnym.

Prezydent przesłał uzasadnienie weta. Wskazał na "zasadę odpowiedzialności zbiorowej"

"Uważam, że każdej osobie, która w wyniku zastosowania ustawy może utracić stopień wojskowy, przysługuje prawo do zindywidualizowanego i rzetelnego postępowania" - napisał prezydent Andrzej Duda w uzasadnieniu do przekazanego do Sejmu wniosku o ponowne rozpatrzenie tak zwanej ustawy degradacyjnej. Jego zdaniem rozwiązanie zawarte w ustawie, zgodnie z którym "członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego tracą z mocy prawa stopień wojskowy", wprowadza "zasadę odpowiedzialności zbiorowej".

Pożar w centrum handlowym w Moskwie

Jedna osoba zginęła w pożarze w centrum handlowym Perseusz we wschodniej części Moskwy - podała w środę agencja TASS. Jak przekazała, osoba ta została ewakuowana z budynku, ale zmarła w karetce pogotowia.

Wdrapał się na most i nie chciał zejść. Zablokował czteropasmową trasę

Przed wjazdem na jeden z mostów w Sydney powstał w środę gigantyczny korek. Wszystko przez mężczyznę, który wspiął się na 50-metrową konstrukcję i przez cztery godziny nie chciał z niej zejść. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Do zdarzenia doszło w godzinach szczytu, dlatego korek na czterech pasach prowadzących na most był ogromny. Mężczyzna przez ponad cztery godziny był asekurowany przez służby, a negocjatorzy policyjni prowadzili z nim rozmowy. Ostatecznie udało się bezpiecznie sprowadzić go na dół. Nie wiadomo, dlaczego wspiął się na most. Został przewieziony do policyjnego aresztu, a później trafił do szpitala na obserwację. Most Sydney Harbour jest jedną z głównych atrakcji miasta. Co roku odbywa się tam noworoczny pokaz sztucznych ogni.