Najnowsze

Najnowsze

Zadra w systemie, czyli Wałęsa

"Zadra" to nowa biografia Lecha Wałęsy, której autorem jest Jan Skórzyński. Tytuł książki nawiązuje do prawie nieznanego kryptonimu, jaki Służba Bezpieczeństwa PRL nadała Wałęsie w 1983 roku. - Wydawało mi się, że jest to wyjątkowo trafne, bo Lech Wałęsa był taką zadrą w systemie - mówi autor.

Rodziła dla koleżanki. Ma zarzuty

Matka dziecka, która umówiła się z koleżanką na oddanie jej noworodka, stanie przed sądem. Oznacza to, że według prokuratury, pomimo posiadania drugiej grupy inwalidzkiej, była świadoma tego co robi. Druga kobieta nie ma jeszcze postawionych zarzutów.

Koniec śledztwa ws. "40. piętra"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciw Januszowi Kaczmarkowi, Ryszardowi Krauze i Konradowi Kornatowskiemu. Byli oni podejrzani o składanie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa w sprawie przecieku z akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego w resorcie rolnictwa.

Amerykanie będą zaglądać w unijne transakcje

Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej zgodzili się, by Stany Zjednoczone, w ramach walki z terroryzmem, dalej miały dostęp do danych bankowych Europejczyków. Ministrowie postanowili tak, mimo sprzeciwu Parlamentu Europejskiego.

Demjaniuk "to ofiara" i "ocalały z Holokaustu"

Wielkie oburzenie na sali sądowej wywołał w pierwszym dniu procesu obrońca oskarżonego o udział w Holokauście Johna Demjaniuka. Ulrich Busch oznajmił, że jego klient powinien być traktowany "nawet na równi" z ocalałymi z obozu zagłady w Sobiborze, gdyż również on musiał pracować tam na rozkaz Niemców.

Airbus A380 trochę się zepsuł

Nie ma samolotów niezawodnych i nawet tym najnowocześniejszym zdarzają się usterki. Gigant przestworzy Airbus A380 w barwach Air France musiał w półtorej godziny po starcie do Paryża powrócić na lotnisko w Nowym Jorku. Powodem była awaria komputera pokładowego.

Szkoci szykują się do niepodległości

Chociaż do pełnej suwerenności Szkocji droga jeszcze daleka, mniejszościowy rząd szkockich nacjonalistów opublikował już dokument konsultacyjny - tzw. białą księgę na temat przyszłego statusu Szkocji, która może utorować drogę do referendum ws. niepodległości.

Turysta spadł ze zbocza Ślęży

50-letni mężczyzna spadł w poniedziałek z góry Ślęża na Dolnym Śląsku. Poszkodowany najprawdopodobniej poślizgnął się i runął cztery metry w dół. Ma poważne urazy głowy, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Radiowozem na porodówkę

Kobieta mieszkająca w Miłocicach koło Miastka (woj. Pomorskie) nagle zaczęła rodzić, w szpitalu nie było jednak karetki. Dyżurna pogotowia z Miastka zachowała zimną krew i... zadzwoniła do dyżurnego policji.

Kurtyka nie uwodził teczkami z IPN

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanego ujawnienia lub też bezprawnego wykorzystania tajemnicy państwowej przez prezesa IPN Janusza Kurtykę. Sprawę wszczęto po medialnych doniesieniach, z których wynikało, że Kurtyka w zamian za udostępnienie teczek z IPN, miał uwieść dziennikarkę "Gazety Polskiej" Katarzynę Hejke.

Więcej żołnierzy do Afganistanu? Tusk: To możliwe

- Nie wykluczam takiej możliwości - tak premier Donald Tusk skomentował doniesienia dziennika "Polska" o planach zwiększenia polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie o tysiąc osób. Szef rządu nie chciał podać więcej szczegółów, ale już same spekulacje na temat wysyłania kolejnych żołnierzy nie podobają się opozycyjnemu SLD.

Rosja uruchomi irańską elektrownię w 2010

Dzień po ostrym oświadczeniu Teheranu o przyspieszeniu programu atomowego, źródła związane z projektem elektrowni atomowej w Buszerze informują, że budowana przez Rosjan siłownia zostanie uruchomiona w marcu 2010 r.

Czuma pod głosowanie. Zostanie wykluczony?

Czy wtorkowe głosowanie wyłączy z komisji ds. nacisków Andrzeja Czumę? Domagają się tego posłowie opozycji, twierdząc że polityk PO nie może kierować jej pracami, skoro jako minister sprawiedliwości nadzorował prokuratorów.

Tysiące policjantów na ulicy wykrzyczą złość

Policjanci z całego kraju planują protest przed kancelarią premiera, by wykrzyczeć swoją złość związaną m.in. z zaległymi świadczeniami. Według szacunków związkowców, w proteście weźmie udział kilka tysięcy funkcjonariuszy.

"Won z Litwy" na polskiej ambasadzie

"Won z Litwy" oraz odwrócony krzyż - taki napis i obrazek znalazł się na budynku ambasady polskiej w Wilnie. Polska placówka wystosowała w tej sprawie notę do litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ciężko chora krążyła między szpitalami. "Zdarza się"

Brak miejsc oraz odpowiedniego oddziału spowodował, że 31-letnia kobieta ze stwierdzonym wirusowym zapaleniem płuc oraz - jak się później okazało - wirusem A/H1N1 kilkukrotnie krążyła między dwoma rzeszowskimi szpitalami. Obie placówki oddalone są od siebie o kilka metrów.

Cyberprzestępcy w sieci policji

Wyłudzali hasła do kont bankowych, infekowali komputery złośliwym oprogramowaniem. Policjanci i prokuratorzy ze Śląska rozbili zorganizowaną grupę cyberprzestępców, która wyprowadziła z kont swoich ofiar około 2 mln. zł.

"Iwan Groźny" na wózku. Ruszył proces o mord 28 tys. Żydów

W Monachium, z ponad godzinnym opóźnieniem, rozpoczął się jeden z ostatnich wielkich procesów o zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej. Przed tamtejszym sądem stanął John Demjaniuk, domniemany były strażnik w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Sobibór. Jest on oskarżony o pomoc w zamordowaniu prawie 28 tys. Żydów.

Policjanci znów sądzeni za akcję w Magdalence

Przed warszawskim sądem okręgowym trwa ponowny proces trojga policjantów oskarżonych m.in. nieodpowiednie przygotowanie akcji zatrzymania groźnych bandytów w Magdalence w 2003 r. Podczas akcji zginęło dwóch policjantów, a 16 zostało rannych.

Piraci porwali grecki tankowiec

Somalijscy piraci porwali w niedzielę rano w pobliżu Seszeli grecki tankowiec - poinformowała w poniedziałek grecka straż graniczna. Jego porwanie jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa środowiska naturalnego, bo płynący z Kuwejtu do USA Maran Centaurus ma na pokładzie ładunek ropy naftowej.

Tusk przegrywa z Sikorskim

Radosław Sikorski to polityk, któremu najbardziej ufają Polacy. Szef polskiej dyplomacji wyprzedził premiera Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Zamach na pociąg, rośnie liczba ofiar

Rośnie liczba ofiar ataku terrorystycznego na pociąg pasażerski "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg. W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła ciężko ranna w zamachu kobieta. W sumie piątkowej katastrofie zginęło 26 osób.

Pijana lekcja polskiego

W poniedziałek do szkoły podstawowej nr 18 w Legnicy na zajęcia przyszła pijana nauczycielka języka polskiego. Dyrekcja wezwała policję, która zabrała kobietę do izby wytrzeźwień.

Kto weźmie prokuraturę: ludzie Ziobry, śledczy z czasów SLD?

Ludzie Zbigniewa Ziobry: Jerzy Engelking i Bogdan Święczkowski, a także obecny prokurator krajowy Edward Zalewski i Kazimierz Olejnik, który w czasach SLD pełnił tę funkcję - wszyscy oni mają się ubiegać o stanowisko Prokuratora Generalnego. Dziś mija termin zgłaszania kandydatur.

Obława na mordercę policjantów

W Stanach Zjednoczonych trwają poszukiwania sprawcy niedzielnej strzelaniny niedaleko Seattle. Z jego rąk zginęło czterech policjantów - trzech mężczyzn i kobieta.

Zamiast znaleźnego, dostał zarzut

"Znalezione nie kradzione" - mógł pomyśleć właściciel sklepu kosmetyczno-chemicznego na widok zostawionego przez klienta wypchanego portfela, w którym było 13 tysięcy złotych. Z tego przekonania mężczyznę wyprowadzili policjanci, którzy przedstawili mu zarzut przywłaszczenia pieniędzy.

Szwajcaria nie chce minaretów. "To oznaka nienawiści"

Ostra krytyka spadła na Szwajcarów, po tym, jak w niedzielnym referendum poparli zakaz budowy w Szwajcarii nowych minaretów. To oznaka nienawiści i nietolerancji wobec islamu - uznała główna organizacja muzułmańska w Indonezji. Niezadowolony ze Szwajcarów jest także szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner. - Jestem zgorszony tą decyzją - oświadczył.

Kochanowski: Ludzie umierają, grypa się rozprzestrzenia

- Tak dalej być nie może - oświadczył Janusz Kochanowski, który w "Kontrwywiadzie" RMF FM nie pozostawił suchej nitki na działaniach minister zdrowia ws. epidemii grypy. - Ludzie umierają, grypa się rozprzestrzenia, nie przedsięwzięto środków, nie przygotowano kraju i służby zdrowia do tej epidemii, o której było wiadomo kilka miesięcy temu - mówił Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kaczyński przeprasza Dorna

Jarosław Kaczyński przeprosił Ludwika Dorna za sugerowanie, jakoby były polityk PiS nie płacił alimentów na swoje dzieci. Przeprosiny, które nakazał prezesowi PiS warszawski sąd, ukazały się w poniedziałek w dzienniku "Polska".