Najnowsze

Najnowsze

Van Rompuy: Koniec negocjacji z Ukrainą

Ukraina i Unia Europejska zakończyły negocjacje nad umową stowarzyszeniową - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Na szczycie Ukraina-UE nie doszło jednak do parafowania samej umowy.

Będzie trzeci proces policjantów z Magdalenki

Będzie ponowny, trzeci już proces trójki policjantów, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków podczas zatrzymania groźnych bandytów w Magdalence w 2003 r. Zginęło wówczas dwóch funkcjonariuszy, a kilkunastu odniosło rany.

Zderzenie tirów. Kierowca uwięziony w kabinie

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 975 pomiędzy Żabnem a Dąbrową Tarnowską (woj. małopolskie) jest zablokowany. Kilka minut przed godziną 13 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Nie miejscu trwa akcja ratownicza - jeden z kierowców został zakleszczony w kabinie pojazdu. O wypadku poinformował @Paweł.

Prezydent oskarżany o aferę kredytową

W Niemczech nie milknie zamieszanie wokół Christiana Wulffa. Prezydent Niemiec i jego małżonka mieli - według informacji "Bilda" - w 2008 roku zaciągnąć kredyt u żony biznesmena Egona Geerkensa na zakup domu i zataić informację o pożyczce. Opozycja żąda wyjaśnień, a media oceniają, że skandal szkodzi autorytetowi urzędu prezydenta i spekulują o dymisji Wulffa.

Prokurator Pasionek nie zostanie oskarżony

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła dzisiaj śledztwo w sprawie prokuratora Marka Pasionka. Prokuratorzy uznali, że nie ma podstaw, by oskarżyć go o przekazywanie informacji ze śledztwa w sprawie TU154 M 101 - dowiedział się portal tvn24.pl. Informację potwierdziła nam Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Korea Północna wystrzeliła rakietę krótkiego zasięgu

Ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej odpalono rakietę krótkiego zasięgu - podały media południowokoreańskie. Pocisk najprawdopodobniej wylądował w morzu. Nie wiadomo, czy miało to związek z ogłoszoną śmiercią Kim Dzong Ila. - Sytuacja jest nieprzewidywalna - mówi na antenie TVN24 prof. Bogdan Góralczyk. Za to gen. Stanisław Koziej z Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że "na to, co się dzieje w Korei, trzeba patrzeć przez trochę inne okulary".

Drogie trunki, buty i zegarki. Słabostki "Słońca Narodu"

Kim Dzong Il zasłynął jako jeden z największych światowych miłośników luksusu. Władca 24-milionowego narodu, który w znacznej części przymiera głodem i żyje jak w XIX wieku, słynął z zamiłowania do drogich rzeczy. Jeśli buty, to tylko z Włoch i z najlepszej skóry. Jeśli zegarek, to tylko Omega. Corocznie na sforę psów dyktatora miało być przeznaczane ponad pół miliona dolarów. Dostarczaniem dóbr luksusowych mają się trudnić specjalni wysłannicy, działający w europejskich ambasadach.

"Mieliśmy być przy stole, a jesteśmy w karcie dań"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenia, że projekt umowy fiskalnej powstały po ustaleniach ostatniego szczytu UE stawia Polskę "na pozycji niższej niż obserwator". - Tusk mówił o tym, że mamy być przy głównym stole jako biesiadnik, a nie w karcie dań. Otóż jesteśmy w karcie dań - powiedział Kaczyński.

Kto odziedziczy majątek i spuściznę po Havlu?

Jakby czuł, że koniec się zbliża, Vaclav Havel przepisał jesienią na żonę Dagmar rezydencję swojej rodziny w pobliżu Zamku Praskiego. O tym, kto zyska prawa do jego dorobku literackiego, rozstrzygnie postępowanie spadkowe - informuje dziś serwis internetowy dziennika "MF Dnes".

Kaczyński: nasze państwo jest kontynuacją PRL

- Zgadzam się, to są represje polityczne bardzo specyficznego rodzaju, chodzi o rozwiązanie służby, która była bezpośrednią kontynuacją służb komunistycznych - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. To reakcja na informację, że prokuratura chce uchylenia immunitetu Antoniemu Macierewiczowi za publikację raportu ws. Wojskowych Służb Informacyjnych. O represjach politycznych mówił w rozmowie z tvn24.pl sam Macierewicz.

Tymoszenko: Władze Ukrainy nie chcą do UE

Skazana na 7 lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła, że pozostaje zwolenniczką integracji europejskiej kraju. Oceniła, że obecne władze robią wszystko, by nie podążać tym kursem. Dzisiaj w Kijowie odbywa się szczyt Ukraina-UE, na którym, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, nie dojdzie do parafowania umowy stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą.

Sekstaśmę Tupaca kupił kolekcjoner

15 lat po śmierci legendarnego rapera Tupaca Shakura sprzedano sekstaśmę z zapisem jego igraszek z 1991 roku. Nagranie wystawiła na sprzedaż anonimowa kobieta, z którą muzyk obcuje na filmie. O kasetę biły się dwie firmy pornograficzne, ale ostatecznie kupił ją prywatny kolekcjoner.

"Oczekujemy, że nie dojdzie do zachwiania stabilności"

- Z uwagą śledzimy sytuację w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej i w regionie Azji Wschodniej po śmierci Kim Dzong Ila - napisało w wydanym komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przywódca Korei Północnej zmarł w sobotę w wieku 70 lat w wyniku zawału serca.

Chcą uchylić Macierewiczowi immunitet. "Represje polityczne"

Prokuratura chce uchylenia immunitetu Antoniemu Macierewiczowi za publikację raportu ws. Wojskowych Służb Informacyjnych. Planuje zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy. - To represje polityczne - komentuje w rozmowie z tvn24.pl działania prokuratury poseł Prawa i Sprawiedliwości.

"Polska komercjalizuje swoją politykę"

Polska komercjalizuje swą politykę zagraniczną i przedkłada partnerstwo z Rosją nad partnerstwo z Litwą - powiedziała prezydent Litwy. Dalię Grybauskaite cytują w poniedziałek litewskie agencje informacyjne powołując się na wywiad, jakiego udzieliła w niedzielę prywatnej telewizji TV3.

"Bojownik zakończył bój. W spokoju, we śnie"

Czeska prasa żegna się w poniedziałek z Vaclavem Havlem. Zmarłemu w niedzielę byłemu prezydentowi Czechosłowacji i Czech poświęca pierwsze, utrzymane w czerni i bieli, strony. - Vaclav Havel był łącznikiem Czech ze światem i ich uosobieniem na zewnątrz - podkreśla "HN". A Mlada fronta Dnes" nazywa Havla "symbolem wolności". - Bojownik zakończył bój. W spokoju, we śnie - zauważa.

Znaleźli 16 ciał. Nadal szukają 37 osób

Do 16 wzrosła liczba ofiar niedzielnej katastrofy platformy wiertniczej Kolskaja na Morzu Ochockim na rosyjskim Dalekim Wschodzie - poinformowała w poniedziałek Federalna Agencja Transportu Morskiego i Rzecznego. Los 37 osób jest nieznany.

Jest między Londynem a Punta Arenas. Gdzie spadnie?

Ma spaść na Ziemię między 6 a 19 stycznia 2012. Obecnie sonda Fobos-Grunt znajduje się około 201-275 kilometrów nad powierzchnią Ziemi na niebie pomiędzy Londynem a Punta Arenas w Chile. A gdzie spadnie?

Znaleźli skuter skradziony 35 lat temu

Na Sycylii karabinierzy odnaleźli skradziony 35 lat temu skuter. Z wiadomością o swym odkryciu zadzwonili do właściciela jednośladu - dziś już 84-letniego Włocha.

"Dla zwykłych ludzi był prawie bogiem"

- Odbiór sytuacji w Północnej Korei w świecie jest różny. Ale Kim Dzong Il przez stworzony tam zamknięty system ideologiczny, system masowej propagandy, dla zwykłych ludzi był prawie bogiem - powiedział na antenie TVN24 politolog, dr Marceli Burdelski. Prof. Waldemar Dziak, znawca Korei Płn. stwierdził natomiast, że "śmierć Kim Dzong Ila paradoksalnie niedużo zmienia w systemie politycznym kraju, bo jest to tylko śmierć pojedynczego człowieka".

Brytyjczycy stracą domy za granicą? MSZ na ratunek

Dom w Hiszpanii lub Portugalii jeszcze niedawno był marzeniem każdego brytyjskiego emeryta. Teraz brytyjskie MSZ pracuje nad awaryjnymi planami ratowania "szczęśliwców", gdyby system bankowy tych państw miał się załamać.

Arabskie rewolucje

Tunezja, Egipt a potem Libia. Mieszkańcy tych krajów arabskich powiedzieli w 2011 roku „dość” rządzącym od wielu dekad dyktatorom. Przewroty wywołane niezadowoleniem społecznym przybierały formę od masowych demonstracji po wojnę domową. Jednak ostatecznie za cenę setek istnień ludzkich, mieszkańcy Tunezji, Egiptu i Libii wywalczyli sobie wolność.

"Król Porannej Gwiazdy". Trzeci z dynastii Kimów

Kim Dzong Un, zwany "Królem Porannej Gwiazdy", najmłodszy syn Kim Dzong Ila - to on najprawdopodobniej będzie nowym przywódcą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Wiadomo o nim niewiele, jest jeszcze bardziej tajemniczy niż jego ojciec. Ma 27 lub 28 lat, był pupilkiem swojego ojca, w ostatnim czasie pełnił funkcję członka Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

"Jest to powód do niepokoju dla USA"

Śmierć Kim Dzong Ila wywołała niepokój po drugiej stronie Pacyfiku. Władze USA zapewniają, że "monitorują" sytuację. - Prezydent został o tym zawiadomiony - oświadczył rzecznik Białego Domu. USA od wielu lat pozostają w stanie wrogości z Koreą Północną. Propaganda Phenianu nazywa Stany Zjednoczone "diabłem" i nieustannie zapewnia o wielkim zagrożeniu agresją zbrojną ze strony Waszyngtonu.

Seul wzywa do "spokoju". Siły zbrojne w stanie pogotowia

Informacja o śmierci Kim Dzong Ila wywołała alarm w sąsiednich krajach. Prezydent Korei Południowej wezwał obywateli do "spokoju" i "kontynuowania codziennych obowiązków". Pomimo tego Seul postawił wojsko w stan pogotowia. Podobnie uczyniła Japonia. Waszyngton "monitoruje" sytuację. - Prezydent Barack Obama jest informowany na bieżąco - oświadczył rzecznik Białego Domu. Chiny i Rosja przekazały natomiast kondolencje i wyrazy współczucia. Giełdy w regionie zareagowały nerwowo spadkami.

Komorowski do Chińczyków: Polska to dobra marka

Bronisław Komorowski zachęcał w poniedziałek w Szanghaju chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, reklamując nasz kraj jako jeden z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej w dobie obecnego kryzysu gospodarczego. Prezydent przekonywał także, że "Polska to dobra marka", a "Polacy z natury są energiczni".

Gdy się urodził, "ptaki mówiły ludzkim głosem"

Urodzony na radzieckiej Syberii, kształcony m.in. w NRD, urodził się rok wcześniej, niż mówi oficjalna propaganda. Syn oficera Armii Czerwonej i pierwszego przywódcy totalitarnego komunistycznego państwa Korei Północnej, przejął po nim schedę w 1994 r. Rządził przez 17 lat.

Ziobro idzie w ślady Palikota

Solidarna Polska ma się promować nazwiskiem lidera i ostro walczyć o poparcie. Według ekspertów, to się może udać - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Partia tworzona przez wyrzuconych z PiS eurodeputowanych Zbigniewa Ziobrę i Jacka Kurskiego ma się stać prawicową odpowiedzią na Ruch Palikota.