Najnowsze

Najnowsze

Od bikini Brigitte Bardot do fallocentrycznego kina. Wielkie skandale Cannes

"Festiwal filmowy bez skandalu jest jak żołnierz bez karabinu" - twierdzą starzy wyjadacze i wiedzą, co mówią. Skandale towarzyszą canneńskiej imprezie od początku i są równie wyczekiwane, jak filmy w konkursie. I choć nikt chyba nie przebije wyrzuconego z festiwalu Larsa von Triera, deklarującego przed laty "zrozumienie dla Hitlera", wyskoki "nieobyczajnych aktorek" i histeryczne próby zaistnienia stanowią integralną część Cannes. W br. tej metody spróbował Gasper Noe z filmem "Love", którego główną "atrakcją" był szeroko reklamowany trójwymiarowy wytrysk prosto w kamerę.

Rosjanie zapłacą "Pokojem". Wybrano nazwę karty płatniczej

"Pokój" lub w innym znaczeniu "Świat" - taką nazwę będzie nosić nowa rosyjska karta płatnicza. Twórca nazwy i logotypu, które zwyciężyły w konkursie ogłoszonym przez Narodowy System Kart Płatniczych, otrzyma 150 tys. rubli (ok. 14 tys. zł). Drugie miejsce zajęła nazwa "Sokół". W konkursie wzięło udział 40 tys. mieszkańców Rosji.

Krwawy zamach na Ukrainie. Kontrowersyjny lider separatystów zastrzelony

Aleksiej Mozgowoj, dowódca oddziału separatystów "Widmo" i lider sił prorosyjskich w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej, zginął w zamachu. Auto, którym podróżował, zostało ostrzelane z karabinów maszynowych - donosi rosyjska agencja informacyjna Interfax. W marcu Mozgowoj przeżył, gdy pod jego samochodem wybuchła sterowana zdalnie mina.

Putin podpisał "ustawę o niechcianych gościach". W kogo uderzy nowe prawo?

Prezydent Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę pozwalającą władzom Rosji uznać zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe, a także firmy, za niepożądane na terytorium Federacji Rosyjskiej. Pracownikom takich podmiotów groziłoby nawet sześć lat więzienia. To kolejna tego typu ustawa obok prawa o statusie "zagranicznego agenta".

"Zniesienia wiz dla Polaków nie będzie. Nastroje są przeciwko imigrantom"

- W USA zbliżają się wybory prezydenckie, wtedy zawsze następuje taka pozorna intensyfikacja starań o zniesienie wiz - przekonywał w "Faktach po Faktach" prof. Zbigniew Lewicki z UKSW. Odniósł się do słów Johna McCaina, który obiecał, że osobiście zaangażuje się na rzecz zniesienia wiz do USA dla Polaków. Marek Ostrowski z „Polityki” uważa z kolei, że zniesienia wiz dla Polaków nie będzie, bo nie sprzyjają temu obecne nastroje w USA.

Papież do związkowców: walczcie z bożkiem pieniądzem

Biskup Rzymu powiedział w sobotę, że brak pracy, zwłaszcza wśród ludzi młodych, „odbiera godność i pełnię życia” i wymaga stanowczej reakcji. Podczas spotkania z siedmioma tysiącami przedstawicieli chrześcijańskich związków zawodowych apelował o "batalię w sprawie zmiany podejścia do polityki, aby umieszczała w centrum człowieka, a nie pieniądze".

65-latka urodziła czworaczki. Tak stała się matką 17 dzieci

Czworaczki, które 65-letnia nauczycielka z Berlina Annegret Raunigk urodziła po zaledwie 26 tygodniach ciąży, przebywają w inkubatorach, a lekarze nie wypowiadają się na temat stanu ich zdrowia - poinformowała w sobotę rzeczniczka niemieckiej telewizji RTL.

Po miesiącach w niewoli wrócił do domu. Dowódca "cyborgów" odznaczony

- Pokazał pan, co to znaczy być silnym ukraińskim wojownikiem - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, odznaczając medalem "Za męstwo" dowódcę oddziału "cyborgów", uwolnionego z niewoli separatystów. Ołeh Kuzminych trafił do niewoli w styczniu br., po zdobyciu lotniska w Doniecku przez siły prorosyjskie. Został uwolniony w piątek, 22 maja, dzięki m.in. staraniom grupy kontaktowej.

"UE wyburczała swoje stanowisko ws. Krymu". Moskwa niezadowolona po szczycie w Rydze

"Unia Europejska po raz kolejny wyburczała swoje nieadekwatne stanowisko dotyczące Krymu. Niektórym państwom Unii przyjdzie jeszcze nauczyć się szanować swobodny wybór i wolę narodu, o której w innych kontekstach tak lubią dyskutować" - tak rosyjski resort dyplomacji skomentował "niektóre wyniki" szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. W ostatecznej wersji dokumentu napisano, że "Unia potwierdza swoje stanowisko (...) ze szczytu UE-Ukraina z 27 kwietnia, w tym w sprawie nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola". Pod koniec kwietnia UE i Ukraina potępiły zajęcie Półwyspu Krymskiego przez Rosję.

1142 schody na drodze 700 śmiałków. Wrocławski bieg na Sky Tower

Kilkusetmetrowa trasa, na trasie punkty z wodą, a na mecie kibice i medale - w stolicy Dolnego Śląska śmiałkowie wbiegają na 49. piętro najwyższego budynku w Polsce. By dostać się na szczyt ponad 700 osób, które stanęło do kwalifikacji, musiało pokonać 1142 schody Sky Tower. - To bieg specyficzny, ale zamiast chodzić po galeriach, czy oglądać telewizję można tu zdrowo spędzić czas - mówi organizator.

Okładali się pięściami na ulicy. Poszło o urodę

Kilka osób pobiło się w Lubinie (woj. dolnośląskie) na ulicy. Poszło o to, że jednemu z mężczyzn nie spodobała się twarz drugiego - informują policjanci, którzy zatrzymali trzech uczestników bójki. Teraz szukają kolejnych.

Plan: rozbić państwo. Zachód mówi "nie", ale może okazać się bezradny

Kraj zmierza do katastrofy. Warto wypowiedzieć te słowa, by zdać sobie sprawę z tego, w jakiej kondycji znajduje się Bośnia i Hercegowina. Prawie połowa ludzi nie ma tam pracy, a politycy największych partii zdecydowali właśnie, że kolejne lata to najlepszy czas, by zagrać kartą etniczną. Mówią otwarcie o rozbiciu Bośni lub zmianie jej wewnętrznych granic. Zachód, który 20 lat temu napisał dla tego kraju konstytucję, na wszystkie pytania odpowiada "nie". Ale ta odpowiedź nikogo już nie zadowala.

Walczą na macie, ścigają się w labiryncie, rysują. Trójmiejskie zawody robotów

Szybkość, zwinność i spryt to główne atuty dobrego robota - najlepsi "zawodnicy" w tej dziedzinie pojawili się w sobotę na Politechnice Gdańskiej. Oprócz efektownych zapasów sumo, gdzie tak jak w prawdziwych zawodach trzeba sprawić, by przeciwnik wypadł z maty, roboty popisywały się jazdą w labiryncie, po wyznaczonej linii, a nawet skokami i rysowaniem. Trójmiejski Turniej Robotów jest wydarzeniem, które od paru lat gromadzi miłośników robotyki z całej Polski.

Ciężki ostrzał pod Donieckiem. Wojsko i separatyści oskarżają się nawzajem

Ukraiński żołnierz zginął, a pięciu zostało rannych podczas starć na linii demarkacyjnej oddzielającej wojsko od separatystów w Donbasie. Rząd w Kijowie oskarża swoich przeciwników o wykorzystywanie ciężkiej broni, której nie powinno być w pobliżu frontu zgodnie z porozumieniem w Mińsku. Separatyści zarzucają wojsku to samo.

Tramwaje wracają do Olsztyna. Po pół wieku

Do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego powróci ważny środek komunikacji masowej. Obecnie trwa budowa od podstaw linii tramwajowych, które połączą najdalsze osiedla Olsztyna ze śródmieściem oraz z dworcem kolejowym i kampusem akademickim. Uruchomienie sieci jest zaplanowane na jesień.

Jest 6 milionów złotych na operację Zuzi. Dziewczynka poleci do USA

Udało się uzbierać pieniądze na leczenie małej Zuzi z Gogolina. Siedmiolatka, która cierpi na niezwykle rzadką chorobę - pęcherzykowe oddzielanie się naskórka - przejdzie w USA skomplikowany zabieg. Zapłaciło za niego ponad 80 tysięcy darczyńców, którzy łącznie uzbierali dla dziewczynki 6 mln zł.