Najnowsze

Najnowsze

Zły kierunek

Mamy nadzieję, że to nie zwiastun obierania złych kierunków w polityce zagranicznej.

Maria Delaperrière

Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX wieku, komparatystka, przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki w Państwowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (Institut National des Langues et Civilisations Orientales, INALCO). Jest autorką książek: Les avant-gardes polonaises et la poésie européenne, Dialog z dystansu, Polskie awangardy a poezja europejska, La littérature polonaise à l’épreuve de la modernité, Literatura polska w interakcjach. Pod jej redakcją ukazało się ponad dwadzieścia publikacji poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej.

Joanna Orska

Krytyczka, literaturoznawca. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Literatury Polskiej po 1918 roku. Prowadzi warsztaty krytycznoliterackie na specjalności Krytyka Literacka i Artystyczna oraz na kierunku Kultura i Praktyka Tekstu (Twórcze pisanie i edytorstwo). Zajmuje się przede wszystkim najnowszą poezją. Autorka książek: „Przełom awangardowy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce” (2004), „Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006” (2006) i „Republika poetów. Poetyckość i polityczność w krytycznej praktyce” (2013). Publikowała w „Tekstach Drugich”, „Odrze”, „Twórczości”, „Dekadzie Literackiej”, „FA-arcie”, „LITERZE”.

09.10| "Meteo News"

W dzisiejszym programie "Meteo News m.in. o kolejnej ulewie w Portugalii, supertajfunie Vongfong, który według prognoz wkrótce dotrze do Japonii oraz kolejnym pożarze lasów w Kalifornii.

Siemoniak: groźby separatystów wobec Polski są żenujące

Komentowanie tego jest poniżej godności szefa MON - tak minister obrony narodowej odpowiedział w "Kropce nad i" na groźby rosyjskich separatystów względem Polski. Zdaniem Tomasza Siemoniaka nie mamy się czego bać, bo "mamy zdolności obronne". Jego zdaniem uspokoić nas powinno także to, że jesteśmy w NATO.

Falenta informatorem służb specjalnych? Kurski: Coś jest na rzeczy

Główny podejrzany w aferze podsłuchowej informatorem służb specjalnych? - Sam domysł wskazuje na to, że coś jest na rzeczy - powiedział Jacek Kurski. Gość "Faktów po Faktach" dopytywał o obiecany przez Donalda Tuska raport wyjaśniający aferę podsłuchową. - Jedyny organ, który może tę sprawę badać, to prokuratura (…). Istotną kwestią jest rola pana Falenty. Czy reprezentował siebie, grupę przestępczą, czy jest niewinny - odpowiedział Adam Szejnfeld.

Wypadek w kopalni. 7 rannych

Siedem osób zostało rannych w kopalni węgla Janina w Libiążu w Małopolsce. Pod ziemią wykoleił się jeden z wagonów, którym górnicy jechali do miejsca pracy. Powodem był rozjazd torów - poinformowała rzeczniczka zakładu.

Rosjanie chcą pomnika. Polska ambasada protestuje

Ambasada RP w Moskwie zabrała głos w sprawie rosyjskiego pomnika jeńców bolszewickich, który miałby powstać w Krakowie. W oświadczeniu napisano, że środowa publikacja "Komsomolskiej Prawdy" dotycząca pomysłu budowy monumentu "Zamęczonych w polskich obozach śmierci", nie służy poszukiwaniu porozumienia między Polską i Rosją.

"Serdeczna pamiątka wszystkich uczuć, jakie wobec Ani mieliśmy"

"Żegnaj Aniu, dziękujemy" - tak, kilkoma tysiącami wpisów w księdze kondolencyjnej mieszkańcy Gdyni żegnają Annę Przybylską. - Ludzie dziękują za siłę, za wzruszenia, za pogodę ducha, za wsparcie. Często są to bardzo osobiste wpisy - mówi Joanna Grajter, rzeczniczka urzędu miejskiego.

Sfałszowane podpisy na liście poparcia? Będzie zawiadomienie do prokuratury

Doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - fałszerstwa dokumentów wyborczych - złoży miejska komisja wyborcza w Olsztynie. Chodzi o 2 podpisy poparcia na listach kandydatów na radnych z komitetu prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Jednak jak twierdzi pełnomocnik komitetu, podpisy zostały wykryte przez panią, która reprezentuje konkurencyjny dla komitet.

Szef CBA był inwigilowany w związku z aferą podsłuchową? "Mówił, że zaobserwował takie symptomy"

Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wyklucza, że był inwigilowany w związku z tzw. aferą podsłuchową - takie informacje padły na posiedzeniu sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, wynika z informacji tvn24.pl. - Nie komentujemy. Posiedzenie miało klauzulę tajności - mówi nam rzecznik CBA. Prokuratura nie odpowiada na pytania, czy zleciła służbom takie działania ani, czy będzie sprawdzać, czy doszło do inwigilacji szefa CBA.

Pożegnanie Anny Przybylskiej. "Pojawiła się znikąd, a zawładnęła Polską"

Rodzina, przyjaciele i fani - setki osób pożegnało w Gdyni Annę Przybylską. Aktorka zmarła w niedzielę, po przegranej walce ze złośliwym nowotworem. Miała 35 lat. - Takiej drugiej to się łatwo nie znajdzie - mówił reżyser Radosław Piwowarski. I dodał: - Jestem pewien, że rodzi się taki mit Ani. Ludzie tego potrzebują. Pojawiła się znikąd i zawładnęła Polską.

Miało być porozumienie, jest wojna. O wysokość podatku na tablety i smartfony

Nie ma kompromisu w sprawie wysokości podatku od smartfonów i tabletów. Czwartkowe spotkanie za zamkniętymi drzwiami pomiędzy przedstawicielami organizacji zrzeszających twórców a producentami sprzętu zakończyło się fiaskiem - dowiedział się portal tvn24.pl. - To już nie jest konflikt, to otwarta wojna - przyznają zgodnie jego uczestnicy. Winą za tę sytuację obarczają siebie nawzajem. A ministerstwo kultury, które ma zdecydować o opłacie, milczy, bo nie chce wziąć odpowiedzialności za niepopularny projekt.