Najnowsze

Najnowsze

Paryż "planuje naloty na Państwo Islamskie w Syrii"

Francja planuje zaangażowanie się w operacje lotnicze przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii - podał dziennik "Le Monde". Według gazety działania te mogą przyjąć formę lotów zwiadowczych lub ostrzałów w regionach całkowicie kontrolowanych przez IS.

Imigranci z dworca w Budapeszcie dotarli już do Niemiec. "Welcome to Munich!"

Pierwszy pociąg specjalny z 450 uchodźcami, którym władze Austrii i Niemiec w trybie nadzwyczajnym zezwoliły na przyjazd z Węgier, dotarł do stolicy Bawarii. Na nagraniu widać, jak zgromadzeni na dworcu w Monachium ludzie biją brawo przybyszom. Bawarskie władze spodziewają się przyjazdu nawet 10 tysięcy imigrantów w ten weekend.

Prawie jak Kopernik. Poznań ma swoje centrum nauki

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym powstało Laboratorium Wyobraźni, które ma pomóc dzieciom odkrywać świat nauki poprzez obserwowanie, doświadczanie i eksperymentowanie. Poprzez zabawę mogą odkrywać tu nauki ścisłe takie jak: chemia, fizyka czy biologia.

Wspólne ćwiczenia morskie USA i Ukrainy. Kijów chce odbudować flotę

Trwają wielonarodowe ćwiczenia morskie Sea Breeze w ukraińskim porcie w Odessie. Manewry z udziałem m.in. niszczyciela rakietowego Stanów Zjednoczonych mają służyć udoskonaleniu współpracy na wodach Morza Czarnego pomiędzy flotą amerykańską a jej "sojusznikami i przyjaciółmi".

Dżihadyści "pojmali tureckiego żołnierza"

Turecki żołnierz, który po dokonanym z terytorium Syrii ataku Państwa Islamskiego (IS) został uznany za zaginionego, najprawdopodobniej znalazł się w niewoli - podał dziennik "Hurriyet", powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa.

Zombie przemaszerowały przez Poznań

W samo południe przez centrum Poznania przeszedł korowód zombie. Żywe trupy bawiły się i straszyły mieszkańców miasta. Udział w zombie walk mógł wziąć każdy. Wystarczyło przyjść odpowiednio ubranym i pomalowanym lub poprosić o pomoc znajdujące się na miejscu charakteryzatorki, które w mgnieniu oka zmieniały każdego chętnego w postać z horroru.

Zbadali baptysterium na Ostrowie Lednickim. Tu Mieszko I przyjął chrzest?

28 lat po odkryciu, dla celów naukowych, ponownie odsłonięto dwa gipsowe baseny chrzcielne w kaplicy pałacowej księcia Mieszka I na Ostrowie Lednickim. Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to właśnie tu odbył się chrzest Mieszka I, to wszystko wskazuje na to, że baptysterium na Ostrowie Lednickim było jedynym takim obiektem w X wieku w Polsce.

Zakładali miny, wozili piasek i plotkowali o "złotym pociągu"

- Nie wierzę, że tam jest "złoty pociąg", ale ludzie plotkowali o tym już pod koniec wojny - mówi pan Edward Zbierański, który w tym czasie mieszkał w pobliżu miejsca, gdzie ma być ukryty przez Niemców skład. Mimo swojego sceptycyzmu, mieszkaniec Dolnego Śląska przyznaje, że u schyłku II wojny światowej Niemcy zakładali w pobliżu miny, a w kierunku 65. kilometra jeździły ciężarówki wypełnione piaskiem.

Bluesowy tramwaj krąży po Śląsku

Najbardziej muzykalny tramwaj na Śląsku wyruszył w trasę w rytmie bluesa. W ramach trzeciej edycji Blues Bany jeździ po ulicach Bytomia, Katowic i Chorzowa. Z zewnątrz pojazd wygląda normalnie, ale w środku na pasażerów czekają muzycy z instrumentami i wzmacniaczami, których nie oszczędzają. - Podoba mi się. Aż sobie podrygiwałam - śmieje się jedna z pasażerek, pani Jadwiga.

Państwowy Instytut Wydawniczy "zostanie uratowany"

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

Czy należy się znaleźne za "złoty pociąg"?

Chęć zobaczenia "złotego pociągu" jest większa od strachu przed mandatem - w sobotę niedaleko 65. kilometra, gdzie rzekomo ma być ukryty tajemniczy skład, pojawiły się tłumy ciekawskich. Dla jednych oczywistym jest, że Polak i Niemiec, którzy zgłosili odnalezienie "pociągu pancernego z czasów II wojny światowej" powinni dostać znaleźne. Inni uważają, że nagroda im się nie należy, bo korzystali z dorobku innych poszukiwaczy.

"Budowa murów na granicach nie zmieni wiele. Ci ludzie i tak będą przyjeżdżać"

Uchodźcy z Syrii, Iraku i Afganistanu, których do Europy przybyło w tym roku ponad 300 tys., w większości nie rozpoczęliby takiej podróży, gdyby w obozach w państwach sąsiadujących z Syrią mieli odpowiednią opiekę i warunki do życia. ONZ ostrzegała Unię Europejską już kilka lat temu, że przyjmujące uchodźców Liban, Jordania i Turcja wkrótce "pękną" - tłumaczy rzecznik Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Uchodźców w Polsce, Rafał Kostrzyński.

Ryk silników, pył i ewolucje. Motocrossowe Mistrzostwa Polski w Gdańsku

Około 100 zawodników i zawodniczek stanęło do rywalizacji podczas finałowej rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie. Na specjalnym torze o długości 1600 metrów ścigają się motocykle crossowe i quady. Nie zabraknie emocji, ryku silników i ewolucji wykonywanych przez zawodników. W sobotę od rana prowadzone są treningi, start pierwszego wyścigu nastąpi o godzinie 15.00. W niedzielę zaś po porannych treningach o 10.30 wystartuje wyścig kwalifikacyjny, a wyścigi finałowe rozpoczną się o godzinie 13.00.

Pędzlem na wędce zamalował kamerę sąsiada. "Irytowała go"

Kamera monitoringu zamontowana na klatce schodowej jednego z budynków wielorodzinnych w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) tak bardzo irytowała sąsiada, że postanowił ją zniszczyć. Na wędce zamontował pędzel i farbą zamalował obiektyw. Całe zdarzenie zarejestrował monitoring, sprawca został rozpoznany i poniesie konsekwencje.