Najnowsze

Najnowsze

Poseł piętnuje łzy Mogherini i podaje za wzór USA. Ale tam się nie wstydzą wzruszeń

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której sekretarz stanu USA mógłby się zachować podobnie - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do wtorkowej konferencji prasowej szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, która próbowała powstrzymać łzy kilka godzin po zamachach w Brukseli. Jak się jednak okazuje, także sekretarz stanu USA czasem się wzrusza publicznie, nie mówiąc o prezydencie Stanów Zjednoczonych.

"Europie trudno będzie się z tego podnieść"

Jest bardzo mało zaufania między instytucjami o państwami narodowymi, podobnie zresztą jest w Polsce. A kiedy nie ma zaufania w takich fundamentalnych sprawach, to naprawdę trudno pójść krok dalej - mówił we "Wstajesz i wiesz" Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Razem z nim sytuację po zamachach w Brukseli komentował Bartłomiej Nowak z Nowoczesnej.

Pijany gimnazjalista ukradł i rozbił auto

Wjechał fordem w barierki ochronne w Braniewie i uciekł. Okazało się, że chłopak ukradł wcześniej auto. Był pijany i nie chciało mu się wracać do domu piechotą. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Będzie odpowiadał jak dorosły.

Kim "zdolny do bezlitosnego uderzenia". Ma nowy silnik

Korea Północna z powodzeniem przeprowadziła próby silnika rakietowego na paliwo stałe, który zwiększy potencjał jej rakiet balistycznych - poinformowały państwowe media. Napęd tego typu wykorzystywany jest w pociskach zdolnych razić cele oddalone o tysiące kilometrów. Prezydent Korei Południowej nakazał armii gotowość do odpowiedzi na północnokoreańską "bezmyślną prowokację".

Przegląd prasy: Walka z terroryzmem w rękach ABW. Z dostępem do danych wrażliwych

Więcej uprawnień dla ABW ma dać nowa ustawa antyterrorystyczna. Ogłosić ma ją dziś szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Do projektu dotarli dziennikarze "Gazety Wyborczej". Według nich ABW otrzyma między innymi dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową. Agencja będzie też prowadziła wykaz osób mogących mieć związek z terroryzmem.

"Zabici i ranni byli rekrutami Al-Kaidy"

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim straciła co najmniej 40 swoich bojowników w atakach powietrznych sił USA w południowo-wschodnim Jemenie - poinformowały źródła rządowe i plemienne. 25 bojowników zostało rannych.

"Być tak małym jak to możliwe". Przeżyła zamachy, bo wiedziała, jak się zachować

Druga eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Pierwszą zasadą było, by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Brytyjka, która przeżyła zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zbiegiem okoliczności dzień wcześniej czytała porady dotyczące tego, jak się zachować w takiej sytuacji.

Tyszka: czy przypadkiem rząd nie przyjął już jakiejś grupy uchodźców?

Naszym zdaniem bezpieczeństwo Polaków stoi ponad jakimikolwiek zobowiązaniami - powiedział w "Jeden na jeden" Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wicemarszałek Sejmu przekonywał, że Beata Szydło powinna natychmiast wycofać się z planów przyjmowania uchodźców, do czego zobowiązał się jeszcze poprzedni rząd pod przewodnictwem Ewy Kopacz.

20 lat czekania na sprawiedliwość. Dziś najważniejszy wyrok od czasów Norymbergi

Ciążą na nim dwa zarzuty ludobójstwa, pięć zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości i cztery zarzuty popełnienia zbrodni wojennych. Bałkany czekają tylko na jeden wyrok: dożywocie. Pojawiają się jednak pytania o to, ile zbrodni Radovana Karadżicia prokuratorom udało się rzeczywiście udowodnić. W czwartek Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii wyda wyrok.

Waszczykowski zdradza, o czym rozmawiał z Łukaszenką

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił swą środową rozmowę z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku jako dość otwartą, a nawet miejscami dość przyjazną. Powiedział, że poruszył w jej trakcie m.in. temat małego ruchu granicznego oraz historii.

Kerry leci do Brukseli po zamachach

Sekretarz stanu USA John Kerry przybędzie w piątek do Brukseli, by z przedstawicielami władz Belgii oraz instytucji Unii Europejskiej omówić sytuację po wtorkowych zamachach terrorystycznych, w których zginęły 32 osoby - podał Departament Stanu.

Ziobro straszy TK. Konstytucjonaliści bronią sędziów

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zarzucił sędziom Trybunału Konstytucyjnego łamanie prawa. Według niego ten nie może rozpatrywać ustaw według poprzedniego sposobu działania. W obronie sędziów stają jednak konstytucjonaliści. Materiał "Polska i Świat".

Zawieszenie broni od 10 kwietnia

Wysłannik ONZ ds. Jemenu Ismail uld Szejk Ahmed ogłosił w środę zawieszenie broni w konflikcie w Jemenie, które ma zacząć obowiązywać od 10 kwietnia. 18 kwietnia mają być wznowione negocjacje pokojowe w Kuwejcie.

Eksperci ministra Ziobry. Zdziwieni

"Ośmiu wybitnych konstytucjonalistów" - to na ich opinię powoływał się 9 marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro twierdząc, że zgadzają się ze stroną rządową ws. sporu o Trybunał Konstytucyjny. Wśród nich jest prof. Lech Garlicki, który nie kryje zdziwienia, że znalazł się w tym gronie. Podobnie inna z ekspertek, która twierdzi, że nie przesyłała do ministerstwa swojej opinii. Swoje ekspertyzy przygotowali za to wykładowcy zajmujący się prawem gospodarczym i bezpieczeństwem. Materiał "Czarno na białym"

Młodzi, sfrustrowani i samotni. W imię religii mają zabijać

Mają najczęściej 20-25 lat, są sfrustrowani i samotni, często z kryminalną przeszłością. To profil socjopsychologiczny terrorystów. W grupach przestępczych odnajdują swój sens życia. Wmawia się im, że w imię religii mają zabijać niewinnych ludzi. Materiał "Polska i Świat".

Metry od śmierci. Wrócił po skrzypce

Adam Roszkowski to solista brukselskiej filharmonii. We wtorek znajdował się w hali odlotów lotniska Zaventem, gdzie rano doszło do zamachu terrorystycznego. Muzykowi cudem udało się przeżyć. Wrócił jednak na miejsce ataku, by zabrać stamtąd swoje skrzypce. O szczęściu może też mówić dziennikarz Evan Lamos. - Od śmierci dzieliła mnie minuta lub dwie - mówi. Materiał "Faktów" TVN.

Co wiemy do tej pory o zamachach? Dziesięć punktów

Co najmniej 35 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych - w Brukseli doszło do zamachów terrorystycznych na lotnisku oraz w metrze, w pobliżu siedzib instytucji unijnych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Oto najważniejsze informacje z Brukseli.

"Łatwo jest szantażować cierpieniem"

- Premier musi podejmować decyzje, które są odpowiedzialne - tymi słowami w programie "Kropka nad i" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński skomentował decyzję rządu, aby w tej chwili nie przyjmować do Polski imigrantów. Dodał, iż "to jest przerażające, że struktury europejskie, urzędnicy europejscy nie przygotowali nas na tę sytuację".

Erdogan: ostrzegaliśmy Belgów, zignorowali to. Jest odpowiedź z Brukseli

Prezydent Turcji powiedział w środę, że służby jego kraju aresztowały i deportowały w lipcu 2015 r. jednego ze zidentyfikowanych przez policję terrorystów samobójców z Brukseli. Turcja ostrzegała Belgów, mimo to mężczyzna pozostał na wolności. Na zarzuty odpowiedział w środę wieczorem belgijski minister sprawiedliwości.

"Europejskie służby przespały 20 lat"

- Amerykanie przespali lata 90. Od tamtego czasu wyciągnęli jednak właściwe wnioski. Jeśli Europa w znacznie przyspieszonym czasie nie zacznie wyciągać takich wniosków, to będzie tutaj tragedia - podkreślił w "Faktach po Faktach" Aleksander Makowski, były oficer wywiadu. Z jego diagnozą, że w walce terroryzmem Europa "przespała" ostatnich 20 lat zgodził się były wiceszef UOP Piotr Niemczyk.