Najnowsze

Najnowsze

Szczur "uziemił" airbusa na 10 dni

Szczur znaleziony na pokładzie samolotu linii Air Berlin lecącego z Florydy do Niemiec "uziemił" tę maszynę na 10 dni na berlińskim lotnisku Tegel - poinformował w poniedziałek rzecznik tych linii lotniczych.

Unia Europejska nie widzi przyszłości dla Asada

UE nie chce, by prezydent Syrii Baszar el-Asad pozostał u władzy w okresie transformacji po zakończeniu konfliktu zbrojnego w tym kraju. W poniedziałek szefowie dyplomacji państw unijnych podkreślili, że nie może być mowy o pokoju, dopóki trwa obecny reżim.

Czas wojny

Przeżyła wojnę, teraz walczy o muzeum wojny w Gdańsku. Mocne słowa 96-letniej weteranki skierowane do ministra kultury Piotra Glińskiego, który walczy w sądzie o połączenie gotowego już Muzeum II Wojny Światowej z nieistniejącym jeszcze Muzeum Westerplatte. To otworzyłoby PiS drogę do zmiany nazwy, dyrekcji, a przede wszystkim koncepcji tego miejsca, które podobno za mało pokazuje polski punkt widzenia wojny. Tak przekonują rządzący politycy, choć co ciekawe, żaden z nich, włącznie z ministrem kultury, wystawy do dziś nie widział. Ile więc jest w tym sporze faktycznie historii, a ile czystej polityki? O tym Jacek Tacik, który w muzeum rozmawiał ze zwiedzającymi i tymi, którzy przekazali na wystawę swoje rodzinne pamiątki.

"To jest cena, którą przychodzi nam płacić za współczesny świat"

- Zamach w Petersburgu to cena, jaką Rosja płaci za swoje brutalne działania w Syrii - mówił w "Faktach po Faktach" Stanisław Ciosek, były ambasador w Moskwie. - To może być zemsta syryjskiej opozycji za wspieranie prezydenta Syrii Baszszar al-Asada - ocenił z kolei generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. Gośćmi drugiej części programu byli Cezary Tomczyk z PO i Dominik Tarczyński z PiS.

"Każdy widzi, że Bundeswehra potrzebuje inwestycji"

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w poniedziałek po spotkaniu w Berlinie z premierami Czech i Słowacji, Bohuslavem Sobotką i Robertem Fico, że w jej rządzie panuje zgoda co do konieczności podwyższenia wydatków na wojsko. Zaapelowała o solidarność w kwestii imigrantów.

"To jest cena, którą przychodzi nam płacić za współczesny świat"

- Zamach w Petersburgu to cena, jaką Rosja płaci za swoje brutalne działania w Syrii - mówił w "Faktach po Faktach" Stanisław Ciosek, były ambasador w Moskwie. - To może być zemsta syryjskiej opozycji za wspieranie prezydenta Syrii Baszszar al-Asada - ocenił z kolei generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych.

"Gra kartą smoleńską"

Przed zbliżającą się 7. rocznicą, wraca sprawa katastrofy smoleńskiej - prokuratura postawiła zarzuty umyślnego spowodowania wypadku rosyjskim kontrolerom, a warszawski sąd okręgowy skierował do Trybunału Konstytucyjnego zapytanie, czy brak możliwości zaskarżenia decyzji o ekshumacji ciał ofiar katastrofy jest zgodny z konstytucją. "Moja sprawa w TK będzie czekać długie lata, bo jesteśmy świadkami wielkiej gry kartą smoleńską" mówił Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w Smoleńsku.

Papież odwiedzi muzułmański uniwersytet

W czasie wizyty w Egipcie pod koniec kwietnia papież Franciszek odwiedzi uniwersytet Al-Azhar w Kairze i spotka się z jego imamem. Obaj wygłoszą tam przemówienia na konferencji na temat pokoju - ogłosił w poniedziałek Watykan przedstawiając program podróży.

Deresz: nie mogę uścisnąć dłoni prezydentowi

Dostałem zaproszenie od prezydenta na uroczystości do Pałacu Prezydenckiego, ale odmówiłem. Nie mogę uścisnąć dłoni człowiekowi, który nie szanuje polskiej konstytucji, nie stara się o zwrot wraku - powiedział w "Tak jest" Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Jolanty Szymanek-Deresz.

Sprawcę ataku nagrały kamery w metrze? Rosyjska telewizja pokazała zdjęcie

Kamery metra w Petersburgu zarejestrowały domniemanego sprawcę zamachu - podały rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na nieoficjalne źródła. Zdjęcie rzekomego zamachowca opublikowała telewizja REN TV i portal Fontanka.ru. Według wstępnych danych ładunek wybuchowy znajdował się w plecaku pozostawionym w wagonie.

"Konstytucja powinna być możliwie jak najszybciej poprawiona"

Obowiązująca konstytucja jest aktem bardzo rozbudowanym, w wielu obszarach zbyt szczegółowym, bardzo życzeniowym – ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany w poniedziałek o powody zignorowania przez rząd obchodzonej w niedzielę 20. rocznicy uchwalenia konstytucji RP.