Najnowsze

Najnowsze

Potężna fali dymisji w wojsku

Była polityczna burza, to teraz trzęsienie ziemi w armii. Słowo mocne, ale czegoś takiego w polskim wojsku jeszcze nie było. Eksperci o potężnej fali dymisji mówią wprost - to czystka na światową skalę. Jedni z armii sami odchodzą, inni są wymieniani, bo byli wybrani za czasów Platformy - takie dane ujawnia MON, a byli oficerowie, ministrowie obrony rozkładają ręce i apelują by sprawą w końcu zajął się prezydent.

Burza po słowach Radziwiłła

Kolejna polityczna burza - tym razem po słowach ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł mówi wprost: "jako lekarz nie przepisałbym tabletki 'dzień po' żadnej pacjentce, nawet zgwałconej” – opozycja, zwłaszcza kobiety, wypowiedzią są tak zbulwersowane, że nazywają ją haniebną - to instrukcja jak zastosować klauzulę sumienia. My pytamy o sumienie ministra zdrowia.

Premier przesłuchana w prokuraturze

Premier w prokuraturze w charakterze świadka. Beata Szydło zeznaje w sprawie wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu, a w sejmie polityczna awantura o loty VIP-ów. Opozycja żąda informacji w sprawie wykorzystywania wojskowej CASY do prywatnych podróży i pani premier i prezydenta - to patologia - mówi PO - PiS nie zostaje dłużny i krzyczy – "macie krew 96 osób na rękach".

Prawo ministra

Prokuratura kierowana przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę bierze pod lupę biegłych i sędzię prowadzącą proces w sprawie śmierci jego ojca Jerzego Ziobro, wcześniej włącza się po stronie oskarżycieli posiłkowych. Reporter "Czarno na białym" przedstawił - nie przesądzając o intencjach Ziobry - jak przez rok rządów PiS doprowadził on do zmian zarówno w prokuraturze, jak i prawie, które mogą być odbierane jako działanie we własnym interesie.

Biegli i prokuratorzy

Kluczową rolę w procesie wytoczonym lekarzom odegrały ekspertyzy biegłych dotyczące przebiegu leczenia. Ekspertyzy - które po przejęciu prokuratury przez Zbigniewa Ziobro - same stały się przedmiotem śledztwa. Choć - co ciekawe - nie za ich treść - a za rekordowo wysoką cenę - ponad 370 tysięcy złotych za 23 strony. To rzeczywiście robi wrażenie. Dlaczego tak drogo? I dlaczego aż 15-u biegłych, w dodatku profesorów - opiniowało przypadek śmierci jednego pacjenta? - to ważne pytania, bo w związku z tym pod lupą śledczych znaleźli się nie tylko wszyscy biegli, ale też sędzia prowadząca proces.

Tłusty czwartek w kosmosie i nie tylko

Takich przyjemnych okazji jak tłusty czwartek trudno nie celebrować. Nawet jeśli ktoś chce wykazać się silną wolą i nie zjeść ani jednego pączka, nie uniknie słodkości wokół.

Udaremniony zamach na ukraińskiego polityka. "To była akcja służb specjalnych"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła zamach na deputowanego prezydenckiego ugrupowania Ołeksija Honczarenkę. Do incydentu doszło w Odessie. Sprawcy wyjechali na miejsce z zamiarem jego uprowadzenia. Zostali zatrzymani. Później poseł powiedział dziennikarzom, że ujęcie napastników było możliwie dzięki specjalnie zorganizowanej operacji służb.

Sikorski: tak się zachowują ludzie, którzy sądzą, że wojsko może być użyte do nieoddania władzy

- To są czystki partyjne, to są czystki, które mają na celu stworzenie własnych janczarów, którzy wypełnią każdy rozkaz, niekoniecznie dobry dla ojczyzny - mówił były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach" o zmianach w armii. W drugiej części programu gośćmi były posłanki Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS i Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Klauzula sumienia a tabletka "dzień po"

Minister Zdrowia utrzymuje, że pigułka dzień po powinna być stosowana na receptę. Jak tłumaczy, ma podobne działanie, jak wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne, które musi przepisać lekarz. Konstanty Radziwiłł podkreślił też dziś, że sam nie przepisałby tej tabletki, nawet zgwałconej kobiecie. Wyjaśnił, że w takiej sytuacji powołałby się na klauzulę sumienia. O słowach ministra zdrowia i klauzuli sumienia w kontekście tabletki "dzień po" rozmawiali goście programu Tak jest: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i prof. Monika Płatek

"Nie wiem, skąd minister ma taką determinację". Batalia rodziny Ziobrów

To miał być rutynowy zabieg. Doszło jednak do powikłań i pacjent zmarł. Rodzina przez prawie jedenaście lat próbowała udowodnić, że to lekarze są odpowiedzialni za to, co się stało. Nie był to proces jakich wiele. Pojawiły się w nim rekordowo drogie ekspertyzy, a w roli oskarżyciela posiłkowego występował minister sprawiedliwości. Zmarłym pacjentem był bowiem ojciec Zbigniewa Ziobry. O tym dziś w "Czarno na białym" o 20.30.

Wilders odwołuje wystąpienia publiczne. Po problemach z ochroną

Geert Wilders, lider skrajnie prawicowej i antyimigranckiej Partii na rzecz Wolności (PVV), oświadczył w czwartek, że odwołuje wystąpienia publiczne. W środę holenderska policja poinformowała, że zatrzymała członka służb bezpieczeństwa z grupy odpowiedzialnej za ochronę polityka pod zarzutem ujawnienia poufnych informacji.