Najnowsze

Najnowsze

Spuścili wodę z jeziora. Ukazała się 100-letnia wieś

Mieszkańcy górniczej wsi Schlesierthal (obecnie woj. dolnośląskie) niemal 100 lat temu musieli opuścić swoje domostwa. Wszystko przez powstającą wtedy w tym miejscu zaporę wodną. Zabudowania zostały zalane milionami metrów sześciennych wody. Teraz zbiornik został opróżniony i odsłonił pozostałości dawnej osady. Te będzie można podziwiać aż do zakończenia prac, czyli do końca kwietnia.

Obudził się o północy, gdy sąsiadka biła go tłuczkiem do mięsa w głowę

Pijana kobieta "odwiedziła" o północy swojego sąsiada. Weszła do mieszkania, gdy ten już spał. Stanęła przy jego fotelu, zamachnęła się i uderzyła tłuczkiem do mięsa w głowę. Mężczyzna zdołał jeszcze wezwać pomoc i stracił przytomność. Sąsiadka zaatakowała, bo - jak tłumaczyła - "był zarozumiały i go nie lubiła".

Papież przypomniał Czarnobyl

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał do 30. rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu i dziękował za inicjatywy mające na celu ulżenie w cierpieniach. Apelował też o udział w zbiórce pieniędzy na rzecz ludności Ukrainy.

Policja ostrzega przed "hydraulikiem"

Miał naprawić awarię, a ukradł kilka tysięcy złotych. Policjanci z Rzeszowa informują, że to już trzecia od początku roku kradzież "na hydraulika" i apelują o ostrożność.

Ekspert: w dyplomacji nie mówi się "ja tego faceta nie zapraszałem"

To jest najmniej dyplomatyczna wypowiedź, jaką można sobie wyobrazić - w ten sposób Jan Wojciech Piekarski, dyplomata i wykładowca w Europejskiej Akademii Dyplomacji, ocenił we "Wstajesz i wiesz" wypowiedź szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Chodzi o słowa dotyczące zaproszenia wiceszef Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Dyplomata tłumaczył jak powinno wyglądać zaproszenie na najwyższym szczeblu politycznym.

Popiersie radzieckiego generała nie trafi do Rosji

Najpierw ustawiały się po nie kolejki, teraz chętnych brak. Nikt już nie chce "przygarnąć" zdemontowanego popiersia radzieckiego generała. Rosyjski biznesmen, który o nie zabiegał, właśnie zrezygnował. Władze Pieniężna chcą przekazać popiersie do skansenu w Czerwonym Borze, który tworzy Instytut Pamięci Narodowej.

"Mein Kampf" bestsellerem nr 1 w Niemczech

Krytyczne wydanie "Mein Kampf" zajmuje w tym tygodniu pierwsze miejsce na liście bestsellerów "Spiegla". Wydawca książki, monachijski historyk Andreas Wirsching przyznał, że nie spodziewał się tak dużego zainteresowania książką Adolfa Hitlera.

Waszczykowski w Turcji. Przywitał go prezydent Erdogan

Od spotkania z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem rozpoczął w środę roboczą wizytę w Ankarze szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. Rozmowy dotyczyć mają m.in. relacji dwustronnych, kryzysu migracyjnego, spraw bezpieczeństwa oraz stosunków UE-Turcja.

Pobił policjanta, kara wstrzymana. Były szef MSW chce wyjaśnień od obecnego

"Odpowiadając za policję musi pan minister rozumieć, że państwo polskie i jego ministrowie mają obowiązek stać za policją, a nie za przestępcami" - czytamy w liście byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza do obecnego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka. To odpowiedź na informację o zawieszeniu wykonania kary przez ministra sprawiedliwości wobec mężczyzny, który pobił policjanta.

Kupowali telefony w sieci, nigdy ich nie dostawali

Policjanci zatrzymali kobietę podejrzaną o oszukanie blisko 50 osób. Oferowała w sieci smartfony, a po otrzymaniu wpłaty na konto, zrywała kontakt z kupującym. Nie zamierzała realizować tych transakcji, a jako powód wskazała trudności finansowe.

Niemcy do sąsiadów: wyłączcie reaktory atomowe, bo nam zagrażają

Niemiecka minister ds. środowiska naturalnego, ochrony przyrody, budownictwa i bezpieczeństwa reaktorów nuklearnych Barbara Hendrics poinformowała w środę, że zwróciła się do władz belgijskich o tymczasowe wyłączenie dwóch reaktorów jądrowych ze względów bezpieczeństwa.

Minister edukacji: są ważniejsze problemy niż gimnazja

Dla nas ważniejsze jest to, czym ma się edukacja skończyć: 4-letnim liceum, świetną maturą, szkołą zawodową, która da młodym ludziom szansę na rynku pracy - powiedziała w "Kontrwywiadzie" RMF Anna Zalewska. Minister edukacji narodowej przekonywała jednocześnie, że nie ma dziś tematu "likwidacji gimnazjów".