Najnowsze

Najnowsze

Premier Luksemburga w Watykanie z mężem

Szef rządu Luksemburga Xavier Bettel przyjechał w piątek do Watykanu z mężem Gauthierem Destenay'em. Para wzięła ślub w maju 2015 roku. Bettel to jeden z 27 przywódców państw unijnych obecnych na audiencji u papieża Franciszka.

Baza danych według resortu Ziobry

To nie baza danych, a baza haków - alarmują sędziowie. Chodzi o centralny serwer, który tworzy Ministerstwo Sprawiedliwości. A są tam dane ze wszystkich sądów w Polsce. Ministerstwo mówi o usprawnieniu pracy, a opozycja o niebezpiecznym narzędziu w rękach ministra.

Brytyjczycy oburzeni słowami Szydło

Tuż przed unijnym szczytem w Rzymie brytyjska prasa ostro komentuje słowa polskiej premier. Dzień po zamachu w Londynie Beata Szydło powiązała politykę migracyjną Unii z terroryzmem. Zagraniczni komentatorzy są oburzeni. Napisali, że polska premier wykorzystuje tragedię do bieżącej polityki.

List prezydenta do Macierewicza: to jest trochę ustawka

Prezydent zrobił tyle rzeczy, które odebrały możliwości postawienie hipotezy, że jest samodzielnym politykiem. Trudno uwierzyć, że nagle się obudził w tych okolicznościach. Jeżeli jest samodzielnym politykiem, to całkowicie niezręcznym - mówił profesor Ryszard Bugaj w "Piaskiem po oczach" w TVN24.

Zwierzchnik

Pokażemy, na czym polega fenomen nietykalnego ministra w rządzie Beaty Szydło i jak Antoni Macierewicz pozbawia samego prezydenta części ważnych konstytucyjnych uprawnień. Zgodnie z konstytucją to Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Obserwując jednak, co dzieje się w polskiej armii, trudno nie odnieść wrażenia, że główną i jedyną osobą decydującą w niej o wszystkim jest Antoni Macierewicz. Zdaniem byłych oficerów, których poprosiliśmy o ocenę relacji ministra i prezydenta, ostatnie listy Andrzeja Dudy niewiele tu zmieniają.

Siła ministra

Prezydent zaprosił ministra obrony na spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w najbliższy piątek. Trudno się jednak spodziewać, żeby te zgrzyty na linii ministerstwo obrony - pałac prezydencki osłabiły polityczną pozycję Antoniego Macierewicza w rządzie i partii. Nie było jej dotąd w stanie osłabić bowiem nic. Ani masowe odejścia z armii, ani kolejne wyczyny Bartłomieja Misiewicza, ani niezrealizowane obietnice w sprawie śmigłowców z Mielca. O człowieku, który może ignorować nawet zdanie Jarosława Kaczyńskiego.

Bugaj o liście prezydenta do Macierewicza: To jest trochę ustawka

Prezydent zrobił tyle rzeczy, które odebrały możliwości postawienie hipotezy, że jest samodzielnym politykiem. Trudno uwierzyć, że nagle się obudził w tych okolicznościach. Jeżeli jest samodzielnym politykiem, to całkowicie niezręcznym - mówił profesor Ryszard Bugaj w "Piaskiem po oczach" w TVN24.

Dyplomacja PiS? "Wstawanie z kolan, żeby nabić sobie ponownie guza o ścianę"

- Prowokowano kolejną irytację. Dobrze, że po odegraniu spektaklu dla naiwnych, premier nie zepsuje święta jedności europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Janusz Lewandowski. Odniósł się w ten sposób do stawiania przez Polskę warunków przed podpisaniem Deklaracji Rzymskiej. Gośćmi w drugiej części programu byli prof. Paweł Śpiewak i Andrzej Celiński.

Co wolno głosić na uniwersytecie?

Instytut Ordo Iuris planował zorganizować na kilku uczelniach w Polsce wykłady Rebeki Kiessling, amerykańskiej prawniczki i aktywistki antyaborcyjnej. Spotkania miały się odbyć m.in w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu, ale m.in ze względu na protesty części studentów, zostały odwołane. Decyzje te skrytykował minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin napisał list do czterech rektorów i stwierdził, że zabranianie wygłaszania poglądów to ograniczanie wolności słowa i nadużycie autonomii uczelni. O tym czy wolność głoszenia poglądów na uczelniach wyższych powinna być niczym nieskrępowana rozmawiali w programie Tak jest prof. Antoni Dudek oraz prof. Zbigniew Mikołejko.

Pierwsze takie spotkanie. Papież poucza unijnych przywódców

W Watykanie papież Franciszek spotkał się z przywódcami krajów Unii Europejskiej i szefami unijnych instytucji, którzy przybyli do Rzymu na obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich. Wśród nich jest premier Beata Szydło. Oprócz szefów państw i rządów 27 krajów członkowskich na audiencji stawili się przewodniczący: Komisji Europejskiej - Jean-Claude Juncker, Parlamentu Europejskiego - Antonio Tajani i Rady Europejskiej - Donald Tusk. To pierwsze spotkanie Franciszka ze wszystkimi przywódcami UE i krajów członkowskich jednocześnie.

Zamiast nowych okrętów używane z Australii? Nowy pomysł na polską flotę

Prace nad zbudowaniem nowych okrętów dla powoli dogorywającej marynarki wojennej są nieustannie odsuwane w czasie. Coraz głośniej mówi się natomiast o kupieniu kolejnych używanych, które mniejszym kosztem pozwolą załatać dramatyczne braki. Jak powiedział w Sejmie przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego, są prowadzone "zaawansowane prace" nad kupieniem dwóch australijskich fregat typu Adelaide.

Tragedia na Morzu Egejskim. Nie żyje jedenaście osób

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Turcji. Cztery osoby uznaje się za zaginione - poinformowała turecka telewizja NTV. Według agencji prasowej Dogan służby zdołały uratować siedem osób.

Zabici i ranni rosyjscy żołnierze. Dżihadyści przyznali się do ataku

Sześciu funkcjonariuszy rosyjskiej Gwardii Narodowej zostało zabitych w ataku uzbrojonej grupy na jednostkę gwardii w Czeczenii. Kilku funkcjonariuszy jest rannych - poinformował Narodowy Komitet Antyterrorystyczny. Agencja RIA Nowosti podała, że celem napastników było zdobycie broni. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

"Deklaruję stanowczy zamiar". Sędzia chce wrócić do pracy w Trybunale

"Proszę o precyzyjne rozliczenie okresów wykorzystania urlopów, przy zachowaniu zasady, że każdy urlop w danym roku kalendarzowym zaliczany jest zawsze w pierwszej kolejności na rzecz urlopu bieżącego" - napisał w liście Stanisław Biernat do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. "Uprzejmie deklaruję stanowczy zamiar rozpoczęcia pełnienia funkcji w Trybunale od 1 kwietnia 2017 roku" - dodał.

Pożar składu amunicji ugaszony, ale nadal słychać wybuchy

Pożar w największych na Ukrainie składach amunicji w pobliżu miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim został ugaszony – oświadczył w piątek wiceminister obrony Ukrainy Ihor Pawłowski. Wcześniej resort obrony poinformował, że strażacy i saperzy odnaleźli źródło pożaru w składach amunicji i przystąpili do akcji ratowniczej.

Topnieje przewaga PiS nad Platformą. Kolejny sondaż

Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, na PiS zagłosowałoby 27 procent badanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public dla "Gazety Wyborczej". Na kolejnych miejscach znalazły się kolejno: Platforma Obywatelska, Kukiz’15, Nowoczesna i SLD.

"Właściwie każda jego piosenka jest o Polsce"

- Jeśli można szukać patrioty i wieszcza w poezji, to był właśnie Wojtek Młynarski - powiedział dziennikarz i publicysta Michał Ogórek, który podobnie jak wiele znanych postaci kultury, sztuki i nauki uczestniczył w pogrzebie artysty. Młynarski został pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie. Żegnali go między innymi były prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, Ewa Wiśniewska, Emilia Krakowska, Maja Komorowska, Andrzej Strzelecki, Artur Barciś, Daniel Olbrychski, Maciej Maleńczuk, Maciej Damięcki i Jerzy Bralczyk.

Nawalny wzywa do protestu. Kreml: to prowokacje

Wezwania do udziału w akcji protestu w Moskwie są niezgodne z prawem - ostrzegł rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ocenił je jako prowokację. Mityng pod hasłem walki z korupcją zapowiedział na niedzielę opozycjonista i bloger Aleksiej Nawalny.