Najnowsze

Najnowsze

Straszna rzeczywistość dzieci w Kongo. Zamiast się uczyć, muszą pracować w kopalni

W Kongo dzieci do 16. roku życia nie mogą pracować - to ustawa, która obowiązuje od 11 lat. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, bo ustawa to fikcja. Dzieci pracują i to ciężko - w kopalni, szukając kobaltu. Tylko nielicznym udaje się wyrwać z tego świata. Decyduje przypadek, szczęście i nagłośnienie sprawy - jak w przypadku Dorsena - i oby o sytuacji dzieci coraz częściej był głośno.

Relacja chłopaka Magdaleny Żuk

Markus W., chłopak Magdaleny Żuk, która zmarła w Egipcie, przerwał milczenie i zrelacjonował ostatnie dni życia swojej dziewczyny. Policja bada kilka wersji wydarzeń, a śledztwo prowadzone jest pod specjalnym nadzorem, bo okoliczności śmierci młodej Polki są bardzo tajemnicze.

Polityczny spór o białe róże

Białe róże w ławach opozycji. Posłowie przynieśli je na znak protestu po słowach prezesa PiS na miesięcznicy smoleńskiej. Wówczas mieli je ze sobą kontrmanifestanci, a Jarosław Kaczyński nazwał je symbolem nienawiści i skrajnej głupoty. Po tej wypowiedzi ostre słowa padają już po obu stronach politycznej  barykady. Jednych kłuje miesięcznica na nowych zasadach, a drugich decyzje sądu, który jednak zezwolił na inne zgromadzenia w tym samym czasie. Stąd pytanie, czy szykuje się zaostrzenie przepisów.

ONZ krytykuje Polskę, politycy PiS odpowiadają

ONZ krytykuje Polskę, a polski rząd uwagi bagatelizuje. Lista krytykowanych aspektów jest długa: reforma sądownictwa, chaos w Trybunale Konstytucyjnym, brak związków partnerskich i rasizm. PiS nie bierze krytyki do siebie, umniejsza rolę organizacji i obraża, tyle że już nie ekspertów, a przedstawicieli rządów krajów z całego świata.

"Była jakby w innym świecie". Uczestnik wycieczki: rezydent prosił, by na nią uważać

Widzieliśmy, jak Magda szła takim tanecznym, powolnym krokiem, rękoma wykonując taneczne ruchy, jakby tańczyła. Nawet ktoś próbował się do niej odezwać, ale ona w ogóle nie reagowała, jakby była w innym świecie - opowiadał na antenie TVN24 uczestnik wycieczki do Marsa-Alam, na której była też Magdalena Żuk. 27-letnia kobieta w niedzielę zmarła w egipskim szpitalu, w sprawie jej śmierci prowadzone jest śledztwo.

"Mam poczucie, że Morawski skompromitował Polskę"

- Profesor Lech Morawski wprost stwierdził, że Polska jest przeżarta korupcją. Tą wypowiedzią byłem całkowicie zaskoczony - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Tomasz Gizbert-Studnicki. - Prokurator generalny powinien wszcząć śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej, jaka miała miejsce na ziemiach Polski i w pierwszej kolejności wezwać na świadka Morawskiego - dodał Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. W pierwszej części programu gościem był Leszek Miller.

"Mam poczucie, że Morawski skompromitował Polskę"

- Profesor Lech Morawski wprost stwierdził, że Polska jest przeżarta korupcją. Tą wypowiedzią byłem całkowicie zaskoczony - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Tomasz Gizbert-Studnicki. - Prokurator generalny powinien wszcząć śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej, jaka miała miejsce na ziemiach Polski i w pierwszej kolejności wezwać na świadka Morawskiego - dodał Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Punkty zwrotne, nagrania, relacje. Sprawa Magdaleny Żuk dzień po dniu

Wiadomość o tajemniczej śmierci polskiej turystki w Egipcie wstrząsnęła opinią publiczną w kraju. W wyjaśnienie tej sprawy zaangażowały się najwyższe władze policji i prokuratury, ale oficjalnych informacji wciąż jest niewiele. My, na podstawie dostępnych źródeł, odtwarzamy, jak dzień po dniu wyglądał pobyt Magdaleny Żuk w Egipcie i co się stało po jej śmierci.

Media: jest kandydat na nowego szefa FBI. Kiedyś sam był agentem

Były republikański kongresmen Mike Rogers jest brany pod uwagę jako kandydat na dyrektora FBI i następcę nagle zwolnionego z tej funkcji Jamesa Comeya - poinformował w czwartek wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu. Rzeczniczka Rogersa nie skomentowała na razie tej informacji - podaje Reuters.

Spór o obywatelski miliard

Władze Norwegii zdecydowanie odrzucają zmianę systemu podziału środków pochodzących z Funduszy Norweskich. Do tej pory zarządzała nimi Fundacja Batorego, ale metody dystrybucji pieniędzy nie podobają się organizacjom prawicowym i rządowi PiS, który chce, by milionowymi dotacjami dysponowało Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - podporządkowane rządzącym. Norwegia mówi głośne „nie”, bo premier tego kraju nie mieści się w głowie, by polski rząd przeją kontrolę nad środkami przeznaczonymi na cele obywatelskie i społeczne. O sporze rozmawiali w programie Tak Jest Wanda Nowicka (Honorowa Przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) i Tymoteusz Zych (wiceprezes Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej).