Najnowsze

Najnowsze

Dwugłos w Waszyngtonie. Mattis: porozumienie z Iranem w interesie USA

Stany Zjednoczone powinny rozważyć utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem, dopóki nie zostanie udowodnione, że Teheran je łamie, lub porozumienie to przestałoby służyć interesom Waszyngtonu - stwierdził we wtorek w amerykańskim Senacie sekretarz obrony USA James Mattis. Wypowiedź ta znacznie różni się od słów Donalda Trumpa, który wielokrotnie groził zerwaniem porozumienia.

"Następna odsłona trudnych, czarnych scenariuszy dla Polski"

- Macierewicz jest pod ostrzałem. Widać, ile rzeczy jest niedopowiedzianych, jakim problemem jest dla tego rządu i dla Kaczyńskiego. Mimo to Kaczyński go nie atakuje, w ogóle nie ocenia - podkreślał w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Odnosząc się z kolei do kwestii ukarania Hanny Gronkiewicz-Waltz przez komisję weryfikacyjną badającą warszawską prywatyzację, stwierdził, że PO musi się bronić przed komisją, która nazwał "tępym narzędziem do ataku".

Śmierć holenderskich żołnierzy. Minister obrony podała się do dymisji

Zaniedbania w sferze bezpieczeństwa - tak Rada do spraw Bezpieczeństwa w Holandii określiła w raporcie powód, który przyczynił się do śmierci dwóch żołnierzy z misji ONZ w Mali i poważnego zranienia trzeciego. Minister obrony Jeannine Hennis-Plasschaert oświadczyła, że w związku z ustaleniami autorów sprawozdania podaje się do dymisji.

"Następna odsłona trudnych, czarnych scenariuszy dla Polski"

- Macierewicz jest pod ostrzałem. Widać, ile rzeczy jest niedopowiedzianych, jakim problemem jest dla tego rządu i dla Kaczyńskiego. Mimo to Kaczyński go nie atakuje, w ogóle nie ocenia - podkreślał w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Odnosząc się z kolei do kwestii ukarania Hanny Gronkiewicz-Waltz przez komisję weryfikacyjną badającą warszawską prywatyzację, stwierdził, że PO musi się bronić przed komisją, która nazwał "tępym narzędziem do ataku".

Polska Fundacja Narodowa zmienia cele

Polska Fundacja Narodowa znana z kampanii "Sprawiedliwe sądy" właśnie zmieniła statut, a razem z nim własne cele. Od teraz ma promować polską historię i martyrologię. Mimo to pytania o zasadność kampanii billboardowej, o której jest głośno, cały czas są aktualne.

Strajk generalny w Katalonii

Zablokowane drogi i zamknięte szkoły. Katalonia została sparaliżowana. Strajk generalny - to odpowiedź Katalończyków na działania policji w trakcie referendum. Madryt głosowania Katalończyków nie uznaje. Pytanie, czy to był powód, by używać wobec głosujących siły. Hiszpania jest podzielona.

Czarny Protest wraca na ulice

"Nie składamy parasolek". Czarny Protest wraca na ulice polskich miast. Kobiety po raz kolejny wychodzą protestować i domagać się swoich praw. Niedługo z ulicy przeniosą się do parlamentu, bo pod obywatelskim projektem ustawy, która miałaby zezwolić na aborcję do 12. tygodnia ciąży, zebrano już ponad 100 tysięcy podpisów.

Kilkaset tysięcy złotych kary od komisji?

Już nie trzy, ale nawet kilkaset tysięcy złotych kary może dostać prezydent Warszawy za każde niestawianie się przed komisją reprywatyzacyjną. W ustawie o komisji planowana jest zmiana. PO doniesienia komentuje jednoznacznie - cel jest jeden - dopaść Hannę Gronkiewicz-Waltz. Patryk Jaki zarzut odpiera i mówi o równości wobec prawa.

Bilans ofiar huraganu w Portoryko wzrósł dwukrotnie

Ostateczny bilans ofiar śmiertelnych huraganu Maria w Portoryko wynosi 34 zabitych - poinformował we wtorek wieczorem portorykański gubernator Ricardo Rosello. Oznacza to, że jest dwukrotnie wyższy, niż podano przed wtorkową wizytą prezydenta Donalda Trumpa na wyspie.

"Dług publiczny musi być umorzony". Trump odwiedził Portoryko

- Nasi przyjaciele z Wall Street, którym Protoryko jest winne pieniądze, będą musieli o nich zapomnieć - oświadczył we wtorek Donald Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News. Prezydent we wtorek odwiedził Portoryko, gdzie ogromne zniszczenia spowodował huragan Maria.

"Za co mamy płacić? Nie mamy z tym nic wspólnego". Niemcy o rozliczeniach za wojnę

- Żądania powojennych reparacji są odbierane w Niemczech jako polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego. Obawiam się dnia, w którym niemieccy nacjonaliści wystawią Polsce rachunek za niemieckich wypędzonych - mówił Robin Lautenbach, dziennikarz ARD i były korespondent w Polsce. Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk rozmawiał z Niemcami o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową. Ci słyszeli o tym i nie kryją zdziwienia, bo temat uważają za zamknięty. Co ciekawe, im dalej od polskiej granicy, tym reakcje są ostrzejsze. Materiał programu "Czarno na białym".

"Żałosna próba dostosowania celów do działalności". Polska Fundacja Narodowa zmieniła statut

Polska Fundacja Narodowa znana z kampanii "Sprawiedliwe sądy" właśnie zmieniła statut, a razem z nim cele, jakie jej przyświecają. Od teraz ma promować polską historię i martyrologię. Zniknęły również zapisy dotyczące promowania państwowych spółek, które na działalność fundacji przekazują pieniądze. Reporter TVN24 Michał Chlebowski dotarł do nowych dokumentów w tej sprawie. Materiał programu "Polska i Świat".

"To było jak strzelanie do beczki pełnej ryb"

- Nie wiem, w jaki sposób można było zapobiec strzelaninie w Las Vegas - oświadczył Joseph Lombardo, szeryf wydziału policji w Las Vegas. Zdaniem sporej grupy polityków i ekspertów w USA masakrze, w wyniku której śmierć poniosło 59 osób, a rannych zostało 527, nie można było zapobiec. Do tragedii doszło, gdy 64-letni Stephen Paddock otworzył ogień do 20 tysięcy uczestników koncertu.

"Nie ma doniesień, że wśród ofiar są Polacy"

Na obecnym etapie prac służb nie da się jeszcze tego całkowicie wykluczyć, bo ofiary ataku są wciąż identyfikowane, ale konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Los Angeles zapewnił, że "nie otrzymał żadnych doniesień, że wśród ofiar zamachu w Las Vegas są Polacy".

Mówił: nie sądzę, że mi się uda. Ranny osłaniał kobiety, gdy szaleniec strzelał

Kiedy grad kul przelatywał nad ich głowami, szukały schronienia tak jak tysiące innych osób. Postanowiły biec w stronę sceny, by ukryć się w jej pobliżu. Tam trafiły na małą przestrzeń pod jednym ze stołów. Wtulone w siebie słyszały pociski. Ramionami otoczył je nieznajomy. Ranny, zadbał o to, by dać im dodatkową ochronę. Tak 35-letnia Krystal Goddard opisuje chwile po ataku w Las Vegas, z którego jej i jej przyjaciółce udało się ujść cało.

Oskarżony o brutalne zabójstwo dziennikarki. W jego komputerze szokujące nagrania

Dziennikarka Kim Wall miała na ciele piętnaście ran ciętych - poinformował na wtorkowej rozprawie przed kopenhaskim sądem prokurator. Kobieta ostatni raz była widziana żywa, kiedy wchodziła na pokład łodzi podwodnej duńskiego wynalazcy Petera Madsena. Prokuratura przekazała także, że na komputerze w prowadzonym przez naukowca laboratorium znaleziono nagrania przedstawiające brutalne egzekucje kobiet.

Większe uprawnienia służb. Projekt ustawy przyjęty w Paryżu

Posłowie Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, przyjęli we wtorek projekt ustawy wzmacniający bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem. Dzięki niej wielokrotnie przedłużany stan wyjątkowy będzie zniesiony 1 listopada.

Szefowa sztabu Nawalnego zatrzymana

Policja w Petersburgu zatrzymała we wtorek szefową lokalnego sztabu Aleksieja Nawalnego, Polinę Kostylewą - poinformowali w mediach społecznościowych współpracownicy opozycyjnego polityka. Kostylewej zarzucono niepodporządkowanie się poleceniom policji.

"Znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas"

- Myśmy robiły protest, żeby im przypomnieć, że jeżeli znowu będą grzebać przy naszych prawach, to znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas tak łatwo - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w "Kropce nad i". Razem z Joanną Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) rozmawiały o Czarnym Proteście kobiet oraz o projektach ustaw dotyczących prawa aborcyjnego.

Niemiecka alternatywa

Po raz pierwszy po wojnie nacjonaliści weszli do Bundestagu i to z wysokim poparciem. Są trzecią siłą polityczną w parlamencie. Ta siła to AfD, czyli "Alternatywa dla Niemiec". Wyrosła ze sprzeciwu wobec przyjmowania uchodźców, ale eksperci ostrzegają, że z czasem ten nacjonalizm może obrócić się też przeciwko Polakom. Zwracają też uwagę, że największe poparcie AfD miała przy granicy z Polską, choć, co ciekawe, tam akurat muzułmańskich imigrantów właściwie nie ma. Igor Sokołowski.

Antyniemiecka karta

Antyniemiecka karta PiS. Karta nie pierwszy raz przez tę partie wyciągana i nie jest to tylko karta reparacyjna. Co Jarosław Kaczyński próbuje nią ugrać? O tym Jan Piotrowski.

Sąsiedzi

Arkadiusz Wierzuk, przy okazji relacjonowania niedawnych wyborów w Niemczech, rozmawiał z Niemcami o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową. Słyszeli o tym i nie kryją zdziwienia, bo temat uważają za zamknięty, a relacje z Polakami za dobre. Dlatego nie rozumieją polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Co ciekawe im dalej od polskiej granicy, tym reakcje są ostrzejsze.

"Znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas"

- Myśmy robiły protest, żeby im przypomnieć, że jeżeli znowu będą grzebać przy naszych prawach, to znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w "Kropce nad i". Razem z Joanną Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) rozmawiały o Czarnym Proteście kobiet oraz o projektach ustaw dotyczących prawa aborcyjnego.

"Będziemy mieli do czynienia z kibicami wyklętymi"

- Wielki błąd w budowaniu relacji z kibicami na przyszłość - tak w "Faktach po Faktach" Maciej Szczęsny, były bramkarz ocenił działania Legii po zaatakowaniu piłkarzy przez pseudokibiców sympatyzujących z klubem. - Ten temat jest bagatelizowany przez Legię - dodawał dziennikarz sportowy Tomasz Smokowski. Gośćmi w drugiej części programu byli Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Monika Wielichowska.