Najnowsze

Najnowsze

"Jeśli dałoby się sprecyzować ustawę o IPN, byłoby dobrze"

Polska skorzystała z doświadczeń Izraela. Izrael inteligentnie, planowo broni swojego wizerunku i swojej historii. Zastosowaliśmy element obrony naszej wspólnej historii - powiedział doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz w "Faktach po Faktach" w TVN24. W dalszej części programu gościem była Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej.

Cypr głosował. Prawdopodobna druga tura

Cypryjczycy w niedzielę wybierali prezydenta. Pierwsze sondaże opublikowane tuż po zamknięciu lokali wyborczych dają prowadzenie dotychczasowej głowie państwa Nikosowi Anastasiadisowi. Jednak nie przekroczył on 50 proc. głosów, dlatego najprawdopodobniej konieczna będzie druga tura.

"Takie decyzje podejmuje się automatycznie, gdy życie jest zagrożone"

W tej chwili chłopaki są jednymi z najlepszych himalaistów świata i to zaprocentowało - podkreślił Jarosław Gawrysiak, uczestnik wypraw na ośmiotysięczniki, komentując akcję ratunkową na Nanga Parbat z udziałem Polaków. Himalaista wskazał, że jest zaskoczony tak ścisłą współpracą wspinaczy oraz rządów Polski i Pakistanu.

"Ratuje się osoby, które mogą się poruszać"

Ratuje się osoby, które mogą się poruszać, ponieważ zniesienie ich z takiej wysokości jest prawie niemożliwe - podkreślił himalaista Paweł Michalski, komentując w TVN24 akcję ratunkową w okolicach góry Nanga Parbat. Dodał, że tylko kilkuosobowy zespół ratunkowy jest w stanie bezpiecznie transportować na noszach potrzebującego pomocy wspinacza.

Rzeczniczka rządu: nie będzie zmiany ustawy o IPN

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapowiedziała w niedzielę, że nie jest planowana kolejna zmiana ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ponadto potwierdziła, że premier nie planuje spotkania z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari.

"30 godzin, które zmieniły himalaizm"

Czterej polscy himalaiści swą decyzją, by na ochotnika udać się na pomoc wspinaczom uwięzionym pod szczytem Nanga Parbat pokazali, co to znaczy być prawdziwymi ludźmi - powiedział w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Gazzetta dello Sport" Fabio Palma, szef stowarzyszenia alpinistów Ragni di Lecco. Portal tej gazety pisze o heroicznym wyczynie Polaków.

"Polska ekipa osiągnęła szczyt bohaterstwa"

Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze odniósł się do akcji ratunkowej w Himalajach. "Polska ekipa (...) przerwała wejście na K2, ale osiągnęła inny, ważniejszy szczyt. Szczyt bohaterstwa" - napisał.

Francuskie media: najwyższa klasa Polaków

"Francuska alpinistka uratowana". To częsty tytuł na internetowych stronach francuskich mediów po akcji ratunkowej polskich himalaistów, którzy w bardzo szybkim tempie wspięli się na Nanga Parbat, by ocalić Elizabeth Revol. Agencja AFP pisze o "bezprecedensowej nocnej wspinaczce" i "niebezpiecznej wyprawie".

Jaki: wykonaliśmy gest w stronę Izraela

Po zaprezentowaniu założeń nowelizacji ustawy o IPN były dwa spotkania, ambasador Izraela zgłaszała wątpliwości, wykonano gest w stronę izraelską. Potem przez rok nikt nie zgłaszał - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Ta ustawa w żaden sposób nie godzi w pamięć tych, którzy zginęli - podkreślał rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Szef gabinetu prezydenta spotka się z ambasador Izraela

W poniedziałek na prośbę strony izraelskiej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela Anną Azari, by omówić wątpliwości dotyczące nowelizacji ustawy o IPN - poinformowała w niedzielę prezydencka kancelaria. Rozmawiać z ambasador chciałby także marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"To, co zrobili Urubko i Bielecki, jest absolutnie nieprawdopodobne"

- Tempo, w którym Denisowi Urubko i Adamowi Bieleckiemu udało się dotrzeć do Elisabeth Revol, jest absolutnie nieprawdopodobne - podkreślał we "Wstajesz i weekend" Robert Jałocha. Dziennikarz "Faktów" TVN wspominał także swoje doświadczenia z wysokogórskiej wspinaczki. - Nie ukrywam, że miałem wtedy sporo problemów zdrowotnych. Pierwsze dni na poziome czterech tysięcy metrów ( nad poziomem morza - red.) były dla mnie bardzo trudne. - Tam na pewno nie było czasu, żeby robić sobie przerwy - ocenił. Jego zdaniem, himalaiści byli "bardzo zdeterminowani", żeby jak najszybciej dotrzeć do Francuzki.

"Budzisz się, otwierasz oczy i myślisz sobie: sznurek, żyletka czy tabletka"

- Mam 31 lat, przez 15 paliłem marihuanę, która zrobiła mi dobre spustoszenie w głowie - mówi Stanisław Hajzner, któremu narkotyki niemal zrujnowały życie. Był otępiały, miał depresję, nachodziły go myśli samobójcze. Reporter "Superwizjera" rozmawiał z ludźmi, którzy opowiedzieli mu o uzależnieniach - własnych i swoich bliskich. Jak wygląda droga wiodąca od eksperymentów aż po narkomanię, a potem próbę wyjścia z nałogu?

Po wizycie szefa dyplomacji USA. "Nie usłyszeliśmy niczego konkretnego"

Ważne jest to, co Polska może osiągnąć przy stole negocjacyjnym. Niestety, nie usłyszeliśmy niczego konkretnego: ani po spotkaniu z prezydentem, ani po spotkaniu z premierem, czy z ministrem spraw zagranicznych, ani po spotkaniu z panem prezesem Kaczyński - komentował w programie "Horyzont" wizytę szefa amerykańskiej dyplomacji Marcin Bosacki, były ambasador RP w Kanadzie.