Najnowsze

Najnowsze

Departament Stanu krytykuje decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Amerykański Departament Stanu zaniepokojony karą finansową nałożoną przez KRRiT na telewizję TVN. Rzeczniczka departamentu w oświadczeniu podkreśla, że wolne media są fundamentem demokracji, a decyzja Krajowej Rady wydaje się podważać wolność mediów w Polsce. Kara wymierzona naszej stacji wzbudziła dyskusję o wolności mediów.

Poprawki w sprawie ordynacji

Sejm debatował o ordynacji wyborczej. Na kilka minut przed posiedzeniem komisji nadzwyczajnej PiS niemal wszystko zmienia. Opozycja najpierw jest zdezorientowana, ale potem przestrzega: ustawa bardzo umacnia pozycję ministra Błaszczaka. Co w niej jest i dlaczego opozycja chce ustawę wyrzucić do kosza?

Debata o sądach w Senacie

Batalia o sądach w Senacie. Biuro Legislacyjne Senatu ma swoje zastrzeżenia, ale PiS bagatelizuje sprawy i nazywa je kosmetycznymi. Rzecznik Praw Obywatelskich z kształtu ustaw też zadowolony nie jest, ale marszałek Senatu woli go pytać, czy czuje się zależny, czy niezależny od partii. Wszystkiemu przygląda się prezydencki minister, który nie widzi powodu, by prezydent musiał ponowie wetować ustawy.

Polityczna telenowela

Beata Szydło - jedyna, która w ramach rekonstrukcji rządu straciła stanowisko. To zmiana, którą chyba najtrudniej zrozumieć wyborcom PiS. Ci z rodzinnych stron zdymisjonowanej premier mówią o zaskoczeniu, znieważeniu i współczuciu dla swojej krajanki. Prawdopodobnie w samym PiS-ie też nie wszyscy to rozumieją - tym bardziej, że telenowela pod tytułem "rekonstrukcja rządu" trwała dobrych kilka tygodni. Były zwroty akcji - spekulacje, że główną rolę oficjalnie zagra Jarosław Kaczyński, była też scena z Mateuszem Morawieckim, który mówił, że zmianami w rządzie się nie interesuje. Czy tak właśnie był rozpisany scenariusz czy scenariusz pisał się z dnia na dzień - o tym Marcin Gutowski rozmawiał z ludźmi, którzy znają PiS od środka.

Szok w Brzeszczach

- Rekonstrukcja, którą chyba najtrudniej zrozumieć wyborcom PiS. Tak przynajmniej mówią ci, z którymi w Brzeszczach i Przecieszynie, czyli rodzinnych stronach Beaty Szydło rozmawiał Artur Zakrzewski. Nie wszyscy sąsiedzi ją popierali, ale niemal wszyscy krytykują styl, w jakim premier odwołano. Nie rozumieją dlaczego - chwalona, obsypywana komplementami i kwiatami przez prezesa i kolegów z partii - teraz straciła stanowisko i to jedyna w rządzie.

Urodziła martwe dziecko, skazali ją na 30 lat więzienia. Ma szansę wyjść na wolność

34-letnia Teodora Vasquez od dziesięciu lat odsiaduje karę więzienia w salwadorskim więzieniu. W 2007 roku urodziła martwe dziecko, sąd stwierdził jednak, że chciała się go pozbyć i sama wywołała poród. W Salwadorze obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących aborcji na świecie. Teraz Vasquez ma szansę wyjść na wolność, gdzie czeka na nią kilkuletni synek.

Kopacz o "politycznych machos z PiS-u"

- Beata Szydło będzie pełniła rolę ozdobną, oni ją tak potraktowali. Ci polityczni machos z PiS-u, którzy ponoć szanują wszystkie kobiety, całują w rękę, gdy są kamery, wręczają kwiaty, tak potraktowali panią premier- kobietę - mówiła była premier Ewa Kopacz w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Kaczyński o "ataku na polską wolność"

- To, co dzisiaj dzieje się w naszym kraju, ten atak na polską wolność, suwerenność, prawo do kształtowania naszego życia publicznego i społecznego, prowadzony tu, z Polski i wspierany z zewnątrz to jest hańba dla tych, którzy robią to w Polsce i tych, którzy wspierają to z zewnątrz - mówił podczas obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Rzecznik prezydenta o Macierewiczu w nowym rządzie: "Nie widzę w tym nic dziwnego"

- To nie wojna, a spór - mówi prezydencki rzecznik o konflikcie między otoczeniem Andrzeja Dudy a szefem MON. Antoni Macierewicz znalazł się w nowym rządzie premiera Morawieckiego, choć mówiło się o umowie z prezydenta z PiS-em mówiącej o zmianie w tym resorcie. O reakcji prezydenta na takie posunięcie partii rządzącej mówił w Tak jest Krzysztof Łapiński

W kombinezonie nad alpejskim szczytem

Geraldine Fasnacht wyskoczyła z helikoptera na wysokości 5 500 metrów i przeleciała nad szczytem Grand Combin w szwajcarskich Alpach. Wykorzystała jedynie tak zwany wingsuit, czyli kombinezon do szybowania. Dzielnie walczyła ze spadającą gęstością powietrza i ostatecznie skróciła trasę swojego lotu.

Siedem zmian wobec zmian. PiS wycofuje się z części pomysłów na wybory

Kolejna komisja kolejny raz będzie obradować nocą. Wszystko dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość chce uchwalić nowy kodeks wyborczy jeszcze w tym tygodniu. W środę posłowie tej partii zgłosili kolejne zmiany do zmian w przepisach określających, jak Polacy będą głosować w przyszłych wyborach i w jaki sposób będą liczone głosy. W nocy komisja nadzwyczajna ma uporządkować ponad sto najnowszych poprawek i część z nich wprowadzić do projektu.

Mieli otrzymać "ważne tajne dokumenty". Dziennikarze Reutersa aresztowani w Birmie

Dwóch dziennikarzy agencji Reutera zostało we wtorek aresztowanych w największym mieście Birmy, Rangunie - przekazał w środę rzecznik birmańskiego rządu Zaw Htay. Powodem zatrzymania było przechowywanie tajnych dokumentów sił bezpieczeństwa dotyczących stanu Rakhine (Arakan), z którego uciekają członkowie muzułmańskiej mniejszości Rohindża.

Wenezuelscy opozycjoniści odebrali Nagrodę Sacharowa

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu przedstawiciele demokratycznej opozycji z Wenezueli odebrali w środę Nagrodę im. Sacharowa. Przewodniczący wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego Julio Borges apelował na uroczystości o pomoc humanitarną dla swego kraju.

Burmistrz Rzymu niczym gwiazda kina

Sezon w Teatro dell’Opera w Rzymie otworzył we wtorek spektakl "Potępienie Fausta" Hectora Berlioza w reżyserii Damiano Michaeletto. Całą uwagę fotoreporterów skradła jednak Virginia Raggi, burmistrz Rzymu.