Tysiące ochotników, długa lista zadań. Z czym ma walczyć "armia Macierewicza"?

Wojsko ministra
Wojsko ministra
Czarno na białym
WOT to sztandarowy projekt Antoniego Macierewicza Czarno na białym

Wojska Obrony Terytorialnej to zupełnie nowa formacja wojskowa i sztandarowy projekt Antoniego Macierewicza. Według koncepcji MON w jej skład ma wchodzić 35 tys. żołnierzy. Podlegać mają nie dowódcy generalnemu, a najprawdopodobniej bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Jak wyglądać ma nowa formacja i do jakich zadań ma być szkolona? Materiał "Czarno na białym".

Za powołanie do życia Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiada płk Wiesław Kukuła, którego na stanowisko dowódcy wyznaczył we wrześniu Antoni Macierewicz. Ma to być przede wszystkim lekka piechota, wyposażona w nowoczesną broń: od lekkich karabinków po broń przeciwpancerną. Głównym zadaniem ma być gotowość do przeciwstawienia się konfliktom hybrydowym, jak ten, który miał miejsce w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Nie zdradzę żadnej tajemnicy, że jako wojskowi definiujemy go w pierwszej fazie jako walkę o serca i umysły ludzi - mówi o tym rodzaju konfliktu Kukuła. - (Chodzi o to - red.) aby doprowadzić do tak dalece idących wewnętrznych konfliktów, żeby społeczeństwo zaczęło walczyć ze sobą i doprowadziło do warunków dogodnych do wprowadzenia sił przeciwnika - wyjaśnia w rozmowie z reporterem "Czarno na białym".

Kukuła to dotychczasowy dowódca Jednostki Komandosów z Lublińca. Został odznaczony m.in. srebrnym medalem "za zasługi dla obronności kraju".

- Pytanie, jakie jest przygotowanie pułkownika Kukuły do kierowania rodzajem sił zbrojnych - zastanawia się płk Stanisław Kulczyński, wieloletni szkoleniowiec polskich Wojsk Specjalnych. - Absolutnie nie uwłaczając jego wiedzy merytorycznej czy doświadczeniu, jest mało prawdopodobne, by miał jakieś doświadczenie w zakresie funkcjonowania takiego tworu, jakim jest rodzaj sił zbrojnych - dodaje.

Sam Kukuła zapytany o swoje przygotowanie podkreśla, że "ta armia się rozwija". - To jest niewygodne pytanie dla mnie, dlatego że trudno mi się samemu oceniać - zastrzega.

- To dobry był żołnierz, dobry dowódca, dlatego wybór jest bardzo trafny - ocenia Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. - Wydaje się, że jest na pewno jednym z lepszych wyborów w ostatnim okresie czasu - dodaje.

"Od czego jest policja?"

Według projektu nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej, w 2018 r. nowa formacja ma liczyć ok. 35 tysięcy żołnierzy. Zgodnie z założeniami w przypadku konfliktu mają bronić swojej okolicy. MON chce jednak, żeby nowe wojska były przygotowane, by stawić czoła także zagrożeniom niemilitarnym. W uzasadnieniu do projektu ustawy twórcy piszą o zwalczaniu "lekceważonych" do tej pory zagrożeń takich jak: rozniecanie sporów narodowościowych i religijnych, ataków informacyjnych na społeczeństwo oraz prób destabilizowania sytuacji wewnętrznej w państwie.

Uzasadnienie wzbudza obawy ekspertów. - Od czego jest policja? To policja jest od pilnowania porządku publicznego, a nie wojsko - podkreśla płk Stanisław Kulczyński. - Destabilizacja sytuacji? To jest taki worek, w którym nie wiadomo, co jest. Wszystko można wrzucić - dodaje. Także Krzysztof Przepiórka, były oficer GROM, zwraca uwagę, że wymienione w projekcie zadania przeznaczone są dla policji, a nie wojska.

- Musimy spojrzeć na to, jak wygląda konflikt hybrydowy, ile on trwa - wyjaśnia płk Kukuła. - Obserwujemy już pewne symptomy wojny informacyjnej, która się toczy. Tak było i będzie - mówi. Dopytywany o szczegóły, nie chce jednak rozwijać tematu.

- Użycie wojska do tego typu rzeczy przypomina mi z historii rok 1956, 1970, 1981, czyli używanie wojska do tego, do czego nigdy nie powinno być używane - ocenia Waldemar Skrzypczak.

- Jeżeli nie będzie jasno powiedziane, że chodzi o destabilizację, której źródła są na zewnątrz państwa, będą obawy co do tego, czy minister Macierewicz nie chce wykorzystywać Wojsk Obrony Terytorialnej na użytek wewnętrzny - mówi Bogdan Klich, były szef MON.

Płk Kukuła podkreśla, że "dowódcy się zmieniają, a pewne wartości zostają". - My będziemy komponentem sił zbrojnych, mówimy tu o użyciu sił zbrojnych, które mogą być użyte w określonych sytuacjach, które określa ustawa - dodaje.

Armia ministra

Na razie Wojska Obrony Terytorialnej mają podlegać bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. To nowość, bo pozostałe rodzaje sił zbrojnych podlegają dowódcy generalnemu.

Co to oznacza? - (Minister obrony narodowej - red.) może wydawać polecenia dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej bez pośrednictwa jakiegokolwiek innego organu wojskowego - twierdzi Bogdan Klich. - Może zatem wymagać od tych żołnierzy wypełniania takich zadań, które przyjdą mu do głowy akurat. A to niebezpieczne - ocenia. - To jest twór księżycowy - komentuje Stanisław Kulczyński. - To świadczy o poziomie fachowości ludzi, którzy to przygotowywali. Ewentualnie o poziomie ich służalczości, bo boją się powiedzieć panu ministrowi, że to jest bzdura - dodaje.

Na uwagę, że przez przeciwników projektu WOT nazywane są "prywatną armią Antoniego Macierewicza", płk Kukuła odpowiada krótko: - Nie, to jest kompletne nieporozumienie.

Płk Artur Dębczak, zastępca Kukuły, zapytany o to, czy WOT będą podlegały bezpośrednio ministrowi, odpowiada: - Dokładnie na to pytanie odpowie nam strategiczny przegląd obronny. - Ja sobie nie wyobrażam, nie znam takich przypadków, żeby jakiś rodzaj sił zbrojnych nie był podporządkowany dowódcy generalnemu, szefowi sztabu generalnego - mówi Krzysztof Przepiórka, były oficer GROM.

Jak mają wyglądać Wojska Obrony Terytorialnej według projektu? 1. W skład mają wejść żołnierze rezerwy oraz ochotnicy, którzy nie odbywali wcześniej służby 2. Docelowo wojska mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy 3. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad 4. Obrona terytorialna ma być zdolna do "działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych w obronie bezpieczeństwa cywilnego oraz dziedzictwa kulturowego narodu polskiego" 5. Służba ma być pełniona w czasie wolnym od pracy 6. Żołnierze mają dostawać dodatek za "gotowość bojową", ok. 500 zł miesięcznie

Jak wyszkolić żołnierza?

Przyszłych żołnierzy obrony terytorialnej do pełnienia zadań ma przygotować szesnaście dni szkolenia i kilka weekendowych szkoleń w ciągu roku. Zgodnie z projektem mają oni uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia działań antykryzysowych, antyterrorystycznych, antydywersyjnych, antydezinformacyjnych, a także typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.

- Przygotowanie tych żołnierzy do pełnienia poważnych zadań, a takie są opisane w uzasadnieniu do ustawy, jest po prostu fikcją - ocenia Bogdan Klich.

Każdy ochotnik ma dostawać ok. 500 złotych miesięcznie za czas poświęcony na szkolenie czas i gotowość w przypadku ewentualnego konfliktu.

- Niemożliwe jest wyszkolenie takiego żołnierza nawet do najprostszej funkcji wojskowej - twierdzi Waldemar Skrzypczak. - Uważam zatem, że jeżeli ktoś zakłada z góry, że to będzie tylko mięso armatnie, które będzie stało po pieniądze w kolejce, to rzeczywiście swój cel osiągnie - dodaje. - Siedzi przed panem dowódca jednostki specjalnej, oficer, który całą karierę spędził w wojskach specjalnych i mówi panu, że to nie jest prawda - komentuje w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" podobne zarzuty płk Kukuła. - Niech pan popyta w niektórych instytucjach wojskowych, ile naboi wystrzeliwuje się w ciągu roku służby, a ja panu pokaże, że "terytorialsi" wystrzelą dziesięć razy więcej. I nie będzie to żaden problem - zapewnia.

"Wypełnić lukę"

We wtorek projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony przyjęła Rada Ministrów. W ocenie Centrum Informacyjnego Rządu "obecne systemy zarządzania kryzysowego oraz obrony cywilnej potrzebują wsparcia sił zbrojnych, ponieważ nie są w stanie zmobilizować odpowiednich zasobów ludzkich".

"WOT mogą wypełnić tę lukę, przygotowując w każdym powiecie kilkuset odpowiednio wyposażonych i wyszkolonych żołnierzy-ochotników" – ocenił rząd.

Autor: kg/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Siły rosyjskie i północnokoreańskie poniosły duże straty - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przekazał, że w starciach w piątek i sobotę armia agresora straciła "do batalionu" wojskowych. - To jest znaczące - ocenił.

Bitwy "w pobliżu tylko jednej wioski". "Znaczące" straty Rosjan i Koreańczyków

Bitwy "w pobliżu tylko jednej wioski". "Znaczące" straty Rosjan i Koreańczyków

Źródło:
PAP

Kanclerz Austrii Karl Nehammer ogłosił w sobotę wieczorem, że zamierza zrezygnować ze stanowiska szefa rządu i przewodniczącego konserwatywnej OeVP. To efekt fiaska negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Wcześniej tego dnia partia kanclerza podjęła próbę rozmów koalicyjnych z socjaldemokratami.

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Źródło:
PAP

Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie - zauważył portal gazety "Dennik N", dodając, że media nie wiedzą, gdzie jest premier Słowacji. Służby prasowe prezydenta kraju Petra Pellegriniego poinformowały zaś dziennik "Sme", że "prezydent został poinformowany o długości urlopu i miejscu pobytu premiera". Gazeta podkreśla jednak, że Pellegrini nie ujawnia tych informacji.

Prezydent wie, ale nie powie. Gdzie jest Fico?

Prezydent wie, ale nie powie. Gdzie jest Fico?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym mrozem. W części południowej Polski w nocy prognozowane są spadki temperatury do nawet -15 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie będzie groźnie.

Nocą zetnie mróz. Ostrzeżenia IMGW

Nocą zetnie mróz. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Donald Tusk skomentował nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE. Ocenił, że "skomplikowane było tłumaczenie" w tej sprawie. "A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - dodał Donald Tusk. W sobotę prezydent był bowiem na stoku narciarskim, gdzie został sfotografowany.

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. Policja poszukuje sprawcy zdarzenia, opublikowała też zdjęcie pojazdu. W sieci pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać, że chłopiec był na pasach.

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para Polaków utknęła przy klifie na portugalskiej Maderze. Zostali oni odizolowani przez przypływ. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin, dlatego para musiała spędzić noc w jaskini. Ostatecznie Polacy zostały ocaleni i przetransportowani do szpitala. "Stan zdrowia uratowanych jest stabilny" - przekazała dyrekcja portugalskiego krajowego urzędu ds. morskich (AMN).

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Źródło:
PAP

Fala upałów nawiedziła południowo-wschodnią Australię. Miejscami temperatura sięgać ma 40 stopni Celsjusza, o kilkanaście stopni więcej niż zazwyczaj obserwuje się w styczniu. Upalne i suche warunki sprzyjają wybuchaniu pożarów buszu.

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, ABC News

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W nocy z piątku na sobotę nad portem morskim w Koge w Danii zaobserwowano obecność dronów. Duńska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie. Zaangażowano także duńskie służby specjalne.

Drony nad duńskim portem. "Nie wiemy, skąd przybyły ani co robiły"

Drony nad duńskim portem. "Nie wiemy, skąd przybyły ani co robiły"

Źródło:
PAP

Książę William wyraził smutek z powodu śmierci pasierba jego dawnej niani. Edward Pettifer to jedna z ofiar zamachu w Nowym Orleanie. Jego macocha, Alexandra Pettifer, była bliską towarzyszką młodych książąt Williama i Harry'ego po separacji obecnego króla Karola i księżnej Diany. Często dotrzymywała im czasu i opieki podczas wakacji, a po śmierci księżnej pomagała braciom poradzić sobie ze stratą matki. William i Harry byli obecni nawet na jej ślubie pod koniec lat 90.

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Źródło:
BBC

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W wieku 71 lat zmarł burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Był najdłużej urzędującym burmistrzem w Polsce. Miastem zarządzał od 1988 roku.

Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce

Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W domu jednorodzinnym w Podkowie Leśnej wybuchł pożar. Z objawami zatrucia dymem do szpitala trafiły dwie osoby dorosłe oraz troje dzieci.

Pożar domu pod Warszawą. Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala

Pożar domu pod Warszawą. Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji wzrosła o 47 procent w 2024 roku - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytowane przez Reutersa. To kolejny rok odrabiania ogromnego spadku, do którego doszło w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Źródło:
Reuters

W wieku 116 lat zmarła najstarsza osoba na świecie. Japonka Tomiko Itooka urodziła się w maju 1908 roku i do końca życia cieszyła się dobrym zdrowiem. W Kraju Kwitnącej Wiśni mieszka coraz więcej osób, które ukończyły 100 lat.

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Źródło:
PAP, Kyodo News

Pan Dariusz miał w czwartek wieczorem wylecieć z Sharm el-Sheikh do Rzeszowa samolotem linii SkyUp. Jego lot został jednak odwołany, podobnie jak kolejny. Linie lotnicze przepraszają pasażerów.

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Kilka dni temu mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak bardzo wzrosła w Polsce liczba przeszczepów nerek. Okazuje się, że także wątroby, choć tym razem nie w Krakowie, a w Warszawie. W szpitalu przy ulicy Banacha dokonuje się ich już najwięcej na świecie od zmarłych dawców. Coraz więcej też od żywych, bo wątrobę, choć jest jedna, można podzielić.

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Źródło:
Fakty TVN

Młoda pływaczka, która pod koniec grudnia uległa wypadkowi na pływalni w Mielcu, została wybudzona ze śpiączki. 12-latka mogła znajdować się na dnie basenu nawet przez kilka minut.

12-latka leżała na dnie basenu. Nowe informacje o jej stanie

12-latka leżała na dnie basenu. Nowe informacje o jej stanie

Źródło:
tvn24.pl / rdn.pl

Rozmowa znanego dziennikarza Bogdana Romanowskiego z doktorem Piotrem Witczakiem oburzyła niektórych naukowców. Dlaczego? Bo Witczak wygłaszał w programie tezy niezgodne z aktualną wiedzą naukową. Co więcej, jego działalność Rzecznik Praw Pacjenta już dawno zgłosił do prokuratury.

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Źródło:
Konkret24

Z raportu dla portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że co najmniej 60 tys. telefonicznych zgłoszeń nie zostało odebranych przez pracowników pogotowia ratunkowego w tym kraju. Do niespotykanego wcześniej zjawiska dochodzi chaos w szpitalach. W związku z panującą grypą czas oczekiwania w izbach przyjęć wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

Masowe ignorowanie zgłoszeń pacjentów i paraliż w szpitalach

Masowe ignorowanie zgłoszeń pacjentów i paraliż w szpitalach

Źródło:
PAP
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda postanowił skorzystać z zimowej aury i wybrał się na narty do Kluszkowiec. W zjazdach towarzyszy mu dwóch ochroniarzy.

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Źródło:
tvn24.pl

W Tajlandii słoń zaatakował hiszpańską turystkę. Do zdarzenia doszło podczas mycia zwierząt w jednym z tamtejszych ośrodków rekreacyjnych. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła - informują media.

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Źródło:
PAP, El Pais, EFE

W centrum handlowym w Poczesnej (woj. śląskie) matka zachowywała się wulgarnie i agresywnie wobec dwójki swoich dzieci. Jej zachowanie nagrała jedna z klientek, która całą sprawę nagłośniła w mediach społecznościowych i powiadomiła policję. Mundurowi ustalili tożsamość agresywnej kobiety. Sprawą zajmuje się sąd rodzinny.

Matka krzyczała w sklepie do dziecka "zabiję cię!". Interweniowała policja

Matka krzyczała w sklepie do dziecka "zabiję cię!". Interweniowała policja

Źródło:
tvn24.pl

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Sztuka Pięknego Życia", dokumencie "Drzewa milczą" i wyznaniu aktorki Gal Gadot.

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Źródło:
tvn24.pl