Zróbmy dobrą reformę sądownictwa, naprawdę dogłębną, bo tego oczekują od nas obywatele - przekonywała w piątek premier Beata Szydło. Mówiąc o przygotowującym własne projekty ustaw prezydencie Andrzeju Dudzie przypomniała, że wywodzą się "z tego samego środowiska" i w czasie kampanii wyborczych podejmowali "dokładnie takie same zobowiązania".
Premier Beata Szydło mówiła, że w czasie kampanii wyborczych PiS, w czasie objazdów po Polsce miała bardzo dużo spotkań i że praktycznie na każdym spotkaniu z wyborcami pojawiał się, jako jeden z pierwszych, problem wymiaru sprawiedliwości.
- Polacy mają poczucie tego, że sądy nie są dzisiaj dla nich, a sądy mają być właśnie dla obywateli, nie dla sędziów - przekonywała Szydło.
"My nie chcemy, żeby było tak, jak było"
Szefowa rządu mówiła, że obywatele często czują się pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości. - I to między innymi legło u podstaw przygotowania projektów ustaw (reformujących sądownictwo), które zostały zgłoszone po wygranych wyborach - powiedziała. Premier oceniła, że przygotowane przez PiS projekty ustaw były kompleksowe i miały zmienić system wymiaru sprawiedliwości. W ocenie premier, "niektóre osoby związane z wymiarem sprawiedliwości" najchętniej nie zmieniałyby niczego. - Słynne już zdanie: "żeby było tak, jak było", myślę, że przejdzie do kanonu myśli politycznej w Polsce, jako stwierdzenie, które powinno zapalać w nas wszystkich czerwone światełko - mówiła Szydło. - Pozorowana reforma sądownictwa nie jest żadną reformą sądownictwa. My chcemy dogłębnych zmian, bo tego potrzebują dzisiaj Polacy - stwierdziła.
- My nie chcemy, żeby było tak, jak było. My chcemy, żeby było inaczej. Inaczej, to znaczy, żeby polskie sądownictwo, polski wymiar sprawiedliwości służył obywatelom, był dla ludzi, ale żeby też otwierał się na nowych, młodych sędziów (...). Żebyśmy mogli mieć poczucie, że wymiar sprawiedliwości Polski jest modelowy - mówiła premier na konferencji w Centrum Prasowym PAP. - Chcemy, żeby wymiar sprawiedliwości był otwarty na nowych, prężnych, młodych ludzi. Chcemy demokratyzacji, chcemy, żeby w tych projektach ustaw, które zreformują dogłębnie wymiar sprawiedliwości, było bardzo jasno określone, że walczymy z patologiami w środowisku sędziowskim - wyliczała Szydło. - Myślę, że te propozycje, które położyliśmy na stole, które pojawiły się już, przygotowane przez klub parlamentarny (PiS) i przez rząd, pokazywały jasno kierunek i drogę, w którym chcemy, aby wymiar sprawiedliwości podążał - kontynuowała. Dodała, że "jeżeli wszyscy razem" dołożymy starań, "to się powiedzie". - I będziemy mogli powiedzieć, że Polska jest państwem przykładowym, jeżeli chodzi o modelowy wymiar sprawiedliwości - mówiła. - Być może zabrakło debaty wtedy, kiedy te projekty trafiły do Sejmu - przyznała szefowa rządu.
Stwierdziła, że do rozmowy o zmianach w sądownictwie zaprasza "wszystkich Polaków, ale również polityków".
"Wywodzimy się z tego samego środowiska"
Beata Szydło stwierdziła, że "nie wyobraża sobie", by nie było debaty nad projektami przygotowywanymi w Kancelarii Prezydenta w miejsce zawetowanych ustaw o KRS i SN. Jej zdaniem powinny być to projekty, które w założeniu są zbieżne z przygotowanymi poprzednio przez klub PiS. - Jeszcze raz chcę przypomnieć, że dokładnie takie same postulaty i zobowiązania słyszeliśmy i podejmowaliśmy w kampanii wyborczej. W kampanii wyborczej pana prezydenta - wówczas kandydata Andrzeja Dudy - i później w kampanii parlamentarnej - powiedziała Szydło. - Wywodzimy się z tego samego środowiska (...), a kampania prezydencka była pierwszą, kiedy spotykał się z wyborcami i mówił o konieczności tych zmian, które potem przełożyły się na projekty poselskie - podkreśliła. Zaznaczyła, że liczy na dokładną analizę prezydenckich projektów, ale w tym celu muszą one zostać przedstawione. - Wtedy możemy usiąść do stołu, zastanowić się, czy będą konieczne jakieś zmiany, czy jest pełna akceptacja, jakie są warunki brzegowe, ale te projekty przede wszystkim muszą być położone na stole - mówiła premier.
Szydło wzięła w piątek udział w konferencji Polskiej Fundacji Narodowej na temat kampanii informacyjnej dotyczącej wymiaru sprawiedliwości.
Autor: mart / Źródło: PAP