Polacy mają dość koalicji PO-PSL i premiera. Połowa z nich chce rządu ponadpartyjnego - wynika z sondażu TNS Polska dla "Gazety Wyborczej". PiS, które zaczęło forsować tę ideę minimalnie wyprzedziło Platformę.
Utrzymania obecnej koalicji chce co czwarty respondent (25 proc.), a nowego układu - 47 proc.
Prawie tyle samo (44 proc.) uważa, że Donald Tusk nie powinien być nadal premierem, przeciwną opinię wyraża 26 proc.
Tusk ma więcej przeciwników niż zwolenników nawet wśród wyborców z wyższym wykształceniem, czyli w bastionie PO. Co więcej, co piąty zwolennik Platformy wolałby premiera innego niż Tusk. Prawie co drugi Polak (49 proc.) uważa natomiast, że powinien powstać rząd pozaparlamentarny. Co czwarty (25 proc.) jest przeciw.
Z kolei tylko 28 proc. Polaków wierzy, że PiS wróci do władzy, przeciwnego zdania jest 52 proc.
PO za PiS-em
Jednak w najnowszym sondażu TNS Polska, to PiS, choć minimalnie, wyprzedziło PO.
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 28 proc. wyborców, drugie miejsce zajęłaby PO z 27 proc. poparciem.
W Sejmie znalazłyby się też: SLD (10 proc.), Ruch Palikota (7 proc.) i PSL (5 proc.).
Poza progiem Z sondażu wynika, że poniżej progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska (2 proc.), Polska Jest Najważniejsza (1 proc.) oraz Nowa Prawica (1 proc.). W porównaniu z wrześniowym badaniem PiS zanotowało wzrost poparcia o 2 punkty procentowe i tym samym - podobnie jak w sondażach innych pracowni - wyprzedziło PO.
Platforma Obywatelska zanotowała spadek o 1 punkt proc. Zwiększyło się poparcie dla SLD (o 3 punkty proc.) i Ruchu Palikota (o 2 punkty proc.). Poparcie dla PSL pozostało bez zmian. 18 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach, nie jest zdecydowana, na kogo głosować. To mniej o 5 punktów procentowych w porównaniu z wrześniem.
Co piąty nie głosuje
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to 27 proc. ankietowanych zdecydowanie, a 33 proc. raczej zdecydowanie wzięłoby w nich udział. 9 proc. ankietowanych raczej nie zgłasza gotowości pójścia na wybory, natomiast 22 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby.
Pozostałe 9 proc. dorosłych Polaków nie wie, jak by się zachowało. Sondaż TNS Polska został zrealizowany w dniach 5-10 października 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 972-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.
Autor: mac//kdj / Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Śmiarowski/KPRM