W poznańskim kościele odnaleziono notatkę z informacją dotyczącą Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Poznania chce w związku z nią przesunąć godzinę obchodów zrywu.
Podczas przeglądania dokumentów parafialnych w kościele na poznańskich Jeżycach znaleziono informację pochodzącą z komunikatu władzy duchownej, która nakazała bić w dzwony w pierwszą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - w 1919 r.
W znalezionej notatce można przeczytać, że "w sobotę dnia 27 grudnia br. dzwoniono o godz. 4 minut 40 po południu przez 15 minut we wszystkich kościołach parafialnych".
"Należy przyjąć 16.40"
Wcześniej za godzinę wybuchu powstania uznawano 17.00.
- Godzina ma wymiar symboliczny. Konsultowałem ją z prof. Bogusławem Polakiem, który jest specjalistą od Powstania Wielkopolskiego i przyznał on, że znalezienie dokumentu powinno być wiążące i godzinę 16.40 należy przyjąć jako właściwą - powiedział zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania Rafał Ratajczak, który odnalazł dokument.
Prośba do marszałka
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny poinformował marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, który jest organizatorem uroczystości związanych z powstaniem, o znalezieniu notki. Wystosował również prośbę o rozpoczęcie głównych obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 27 grudnia o godz. 16.40.
" (...)Zainspirowany dokumentem znalezionym w archiwach parafii na Jeżycach, pragnę zaproponować Panu Marszałkowi, by od tego roku główne uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi rozpoczynały się o godz. 16.40.
Choć na przestrzeni lat zatarła się wiedza o godzinie, w której padły pierwsze strzały tego zwycięskiego zrywu, to jednak treść ogłoszenia do wiernych z 1919 roku skłania do utrwalania w pamięci obok daty 27 grudnia 1918 roku również symbolicznej godziny 4 minut 40 po południu." - czytamy w piśmie, które wystosował do marszałka prezydent Poznania.
Powstanie Wielkopolskie
Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.
Autor: kk/mz / Źródło: PAP/TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania