Buntownik z wyboru, czyli nowy bohater polskiego filmu. "Bogowie" od dziś w kinach

Zwiastun filmu "Bogowie"
Zwiastun filmu "Bogowie"
Next Film
Tomasz Kot ma szansę wykreować nowy typ bohatera, dotąd nieobecnego w polskim kinieNext Film

Pełen charyzmy bohater, niosący pozytywne przesłanie, pokazany głównie w działaniu - to rzadkość w polskim kinie, które przyzwyczaiło nas do bohaterów pomnikowych, cierpiących, naznaczonych i ograniczonych przez politykę. "Bogowie" Łukasza Palkowskiego to pełna ciepłego humoru opowieść o trzech przełomowych latach z życia Zbigniewa Religi, z wielką kreacją Tomasza Kota. Od dziś do zobaczenia w kinach.

- Pojęcia nie mam dlaczego producenci to właśnie mnie wybrali do reżyserowania tego filmu. Ja sam nigdy w życiu bym siebie jako reżysera nie wskazał – mówił nam po premierze filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni Łukasz Palkowski.

Z kolei autor scenariusza i zarazem współproducent filmu Krzysztof Rak pytany o to, opowiada: - Szukaliśmy reżysera, który ma ten rodzaj dobrej, pozytywnej energii, jaki uosabiał profesor Religa. I, co ważne, takiego ducha buntownika, który robi swoje bez względu na wszystko inne. Łukasz to właśnie ma.

Wydaje się, że to był właśnie klucz do sukcesu, jaki odniósł film. "Bogowie" zgarnęli w Gdyni wszystkie najważniejsze nagrody. Oprócz Złotych Lwów, także za scenariusz i dla samego Tomasza Kota. Film zdobył także Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności.

Przez ponad 5 minut po projekcji widzowie nagradzali film owacjami na stojąco. Taka zgodność gustów jurorów, dziennikarzy i widzów zdarza się w polskim kinie niezmiernie rzadko.

Buntownik z wyboru

Przywykliśmy przez lata do tego, że bohater polskiego kina nieustannie cierpi za miliony – niby działa, ale nic mu nie wychodzi, wszyscy rzucają mu kłody pod nogi, póki zrezygnowany w końcu się nie podda. Za sprawą "Bogów" pojawia się ktoś całkiem inny i bardzo "niepolski", komu znacznie bliżej do bohaterów znanych z amerykańskiego kina. Taki, co nie odpuści, póki nie dopnie swego, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, a przeszkody sprawiają, że chce mu się jeszcze bardziej. W dodatku istniał naprawdę, my znaliśmy jego historię, a teraz mamy okazję przyjrzeć się jej z bliska.

Śledzimy więc losy 40-letniego wówczas adepta kardiochirurgii, który właśnie wrócił z Ameryki i nie uznaje przeszkód. Nie obchodzi go ani brak akceptacji podwładnych, ani atmosfera strachu wokół, wynikająca z trwającego jeszcze stanu wojennego (film dzieje się w latach 1983-1986). Chce jedynie ratować ludzkie życie i za wszelką cenę przeprowadzać w swoim kraju przeszczepy serca. Nie słucha, co mówią inni, dla których taki przeszczep jest świętokradztwem.

Palkowski pokazuje jak w świadomości Polaków ten organ był zmitologizowany. - W tym kraju serce to relikwia - mówi Relidze przełożony, nie chcąc nawet słyszeć o operacji przeszczepu. - Nie, to tylko mięsień - odpowiada bohater filmu i po kolei eliminuje wszystkie przeszkody, które stają mu na drodze.

Nie idzie na ustępstwa, łamie procedury i przepisy, często utrudniające ratowanie pacjenta, wchodzi w "układy"- w dobrym rozumieniu tego słowa - z absolutnie każdym, kto może pomóc osiągnąć cel. Dopinając budżet kliniki w Zabrzu (świetne sceny, w których oglądamy, jak na kompletnym gruzowisku, Religa i jego zespół zaczynają pracę), nie dzieli ludzi. Wejdzie w układ nawet z partyjnym kacykiem, gdy ten obiecuje pomoc. Bo cel jest zbożny, choć sam bohater w Boga nie wierzy. Przeciwnie, robi wszystko, by zdążyć przez Bogiem i nie dopuścić, by zabrał kolejnego pacjenta.

"Bogowie" to historia prof. Zbigniewa Religi i przeprowadzonego przez niego pierwszego w Polsce udanego przeszczepu sercaJarosław Sosiński | Watchout Productions/NEXT FILM

Życiowa rola Kota

Mimo świetnego scenariusza i takiej samej reżyserii, nie byłby jednak ten film tak prawdziwy i przejmujący, gdyby nie Tomasz Kot. To jego życiowa rola, choć dotąd sądziliśmy, że była nią postać Ryszarda Riedla w "Skazanym na bluesa".

Palkowski wyznał, że kandydatów do tej roli było kilku, ale po spotkaniu z Kotem, odpuścił sobie dalsze przesłuchania. - Dostałem dokładnie to, czego szukałem. Po prostu wygrał w przedbiegach – wyjaśnia. Chodziło o to, by Kot zagrał profesora, którego znaliśmy i pamiętamy, jednocześnie nie imitując go. Reżyser opowiada, że gdy po okresie przygotowań do roli umówili się, że z całego zestawu min i gestów profesora, które aktor przyswoił, biorą trzy postawy, trzy gesty i trzy miny. I nic więcej.

- Mieliśmy z Tomkiem przegadane to tak, że ja pilnuję na planie i kiedy tylko zobaczę, że pojawia się choćby cień przerysowania, przerywamy zdjęcia. I mówię czego ma być mniej. Bo to miała być interpretacja Religi w wydaniu Tomka Kota, a nie kopiowanie go - wyjaśnia.

I to udało się znakomicie. Aktor upodobnił się do Zbigniewa Religii, genialnie naśladując jego ruchy, mimikę, sposób chodzenia. Córka profesora przeżyła ponoć szok, gdy zobaczyła wychodzącego z ich domu Kota – szedł tak, że była pewna, iż to jej ojciec.

Kot zrobił jeszcze znacznie więcej: wyposażył swojego bohatera w empatię i życzliwość dla świata, z jakiej słynął profesor.

I wreszcie najważniejsze, tak nietypowe dla polskiego kina: Religa nie jest w tej biograficznej opowieści herosem. Jest człowiekiem pełnym sprzeczności – idealistą i judymowskim społecznikiem, a jednocześnie cholerykiem, czasami nie do zniesienia dla swoich współpracowników. Sceny, w których podczas operacji zwalnia połowę personelu, by tego samego dnia z powrotem zatrudnić, są autentyczne. Twórcy dopisywali je po spotkaniach z profesorami Andrzejem Bochenkiem i Marianem Zembalą. Słabości bohater ma zresztą znacznie więcej. Klnie jak szewc, pali jak smok i "pije jak artysta" - według słów reżysera - gdy umierają mu na stole kolejni pacjenci, po pierwszych przeprowadzonych przez Religę przeszczepach.

- Stawianie pomnika w ogóle nie wchodziło w grę. Nie podjąłbym się robienia tego filmu, gdyby miała to być postać jednowymiarowa, ideał bez skazy – opowiada Palkowski. I dodaje: - W kinie, im mocniej rzucisz bohaterem o ziemię, tym łatwiej go podnieść pod samo niebo w finale i jego sukces jest większy.

Tomasz Kot w filmie "Bogowie"Next Film

Jasno o ciemnym czasie

Z opowieści o trzech latach życia i pracy profesora Religii łatwo można było zrobić kolejną, łzawą opowieść o Polsce lat 80. Pokazać jej siermiężność, skupić się "na ciemnej stronie mocy". W pierwszej wersji scenariusza w filmie były zresztą ujęcia z czołgami na ulicach, ale twórcy z nich zrezygnowali, skupiając się na działaniach samego bohatera.

Religa, który pod koniec życia stał się politykiem, wówczas, w latach 80., był wyłącznie kardiochirurgiem, poświęcającym się w stu procentach ratowaniu ludzkiego życia. Stoi ponad podziałami, porzucając uprzedzenia, politykę, religię w trosce o dobro pacjenta. W jednej ze scen przepędza prześladujących jego personel esbeków: - Was też ktoś musi leczyć – rzuca do nich, jakby mimochodem.

Dla potrzeb filmu aktorzy odtwarzający główne role uczestniczyli w wielu operacjach kardiochirurgicznych, dzięki czemu sprawnie posługiwali się narzędziami chirurgicznymi, szyjąc na fantomach w scenach operacji. - Jednego z kolegów tak to wciągnęło, że zaliczył już swoją 45. operację i nie ma zamiaru przestać - zdradza Palkowski. - Bo też jest to fascynujący widok i można się od niego uzależnić – dodaje.

Ale to także film o cenie, jaką Zbigniew Religa zapłacił za swój wielki sukces – Palkowski pokazuje nie tylko jak pije i upada, by raz, drugi i trzeci znowu się podnieść, ale również jak tęskni za rodziną, która została w Warszawie, gdy on budował w Zabrzu klinikę. Bo wbrew przewidywaniom nie jest to wcale opowieść o sukcesach przyszłego profesora kardiochirurgii. Tę historię znaczą głównie klęski i to one popychają akcję do przodu. Mądrość rodziny profesora, która pozwoliła pokazać twórcom człowieka z krwi i kości bez idealizowania go, to jeden z elementów, które złożyły się na sukces tego filmu. Bez niej byłaby to zapewne zupełnie inna, nie tak już fascynująca i prawdziwa opowieść.

Autor: Justyna Kobus//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: mat. dystrybutora

Pozostałe wiadomości

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik, kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego medyka pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie zaatakowały Kupiańsk w obwodzie charkowskim i próbowały wkroczyć do miasta - poinformował w środę wieczorem ukraiński projekt DeepState, monitorujący sytuację na froncie. Niektórzy żołnierze rosyjscy byli przebrani w ukraińskie mundury. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych mówi o zbrodni wojennej.

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Źródło:
NV, tvn24.pl

Śledztwo w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek przejął nowy prokurator - Tomasz Boduch. Jest on jednym z oskarżających prokuratorów w procesie dotyczącym zabójstwa Jaroszewiczów w 1992 roku. Rozwikłał też kilka innych spraw sprzed lat. Inni śledczy nieoficjalnie mówią o jego "wyjątkowej intuicji". Już wiadomo, że wprowadził nową zasadę w sprawie Iwony Wieczorek - nie ujawnia mediom żadnych informacji dotyczących śledztwa.

Nowy prokurator zajmie się zaginięciem Iwony Wieczorek. Rozwikłał kilka głośnych spraw

Nowy prokurator zajmie się zaginięciem Iwony Wieczorek. Rozwikłał kilka głośnych spraw

Źródło:
TVN24, wp.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie ucieczki Sebastiana M. z Polski. Śledczy będą badać kwestię poplecznictwa polegającego na pomocy w ucieczce z kraju i udzielaniu podejrzanemu pomocy finansowej. Za to przestępstwo polski Kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat więzienia. Mężczyzna jest ścigany po tragicznym wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina.

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

"W koalicji 15 Października w trakcie wyborów obowiązuje zasada przyjaznej konkurencji, bez wrogości i bez lekceważenia" - napisał premier Donald Tusk, komentując decyzję Szymona Hołowni o starcie w wyborach prezydenckich.

Donald Tusk komentuje decyzję Szymona Hołowni. "Bez wrogości i bez lekceważenia"

Donald Tusk komentuje decyzję Szymona Hołowni. "Bez wrogości i bez lekceważenia"

Źródło:
TVN24, PAP

- Jeśli okazałoby się, że to ja mam być tym, który stanie do walki w wyborach prezydenckich, reprezentując obóz patriotyczny, to nie mógłbym z wielu względów odmówić - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki. Jednocześnie podkreślił, że jest "kandydatem na kandydata". Ocenił też, że ekshumacje na Wołyniu to warunek wstąpienia Ukrainy do UE i NATO, a wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA to dobry sygnał dla Polski.

Karol Nawrocki: nie mówiłem, że chcę być prezydentem

Karol Nawrocki: nie mówiłem, że chcę być prezydentem

Źródło:
PAP

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Dwa tygodnie po tragicznych powodziach Hiszpania znów jest paraliżowana przez ulewy. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w prowincji Malaga, gdzie ewakuowano ponad 4200 osób. Pod wodą znalazły się ulice, wstrzymany został ruch pociągów, szkoły odwołały lekcje.

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl

- Nie ma podpisu pod moją dymisją przez pana prezydenta - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Marek Magierowski. Były ambasador Polski w USA wypowiedział się na temat sporu o ambasadorów na linii prezydent - rząd.

Magierowski: obie strony powinny zrobić przynajmniej jeden krok do tyłu

Magierowski: obie strony powinny zrobić przynajmniej jeden krok do tyłu

Źródło:
TVN24

Jest mało prawdopodobne, aby Melania Trump przeniosła się do Waszyngtonu na stałe w czasie pełnienia przez nią funkcji pierwszej damy - podało CNN, powołując się na swoje liczne źródła.

"Mało prawdopodobne". CNN o obecności Melanii Trump w Białym Domu

"Mało prawdopodobne". CNN o obecności Melanii Trump w Białym Domu

Źródło:
CNN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje o ostrożność w sprawie środków do zwalczania gryzoni. Po kolejnej tragedii, w której umiera dziecko, pytamy o stosowanie i zagrożenie ze strony tych chemikaliów, jak się okazuje, śmiertelnie groźnych szczególnie dla najmłodszych. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Wygląda jak cukierki, źle zastosowany prowadzi do śmierci". Apele o ostrożność

"Wygląda jak cukierki, źle zastosowany prowadzi do śmierci". Apele o ostrożność

Źródło:
TVN24
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

Na trzy miesiące trafił do aresztu burmistrz świętokrzyskich Radoszyc. Dzień wcześniej zatrzymało go CBA. Usłyszał sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej oraz jeden związany z przywłaszczeniem cudzego utworu. Zarzuty usłyszały jeszcze dwie osoby. W kwietniu CBA zatrzymało także wiceburmistrza oraz dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczyło wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych. 

Burmistrz Radoszyc w areszcie. Prokuratura: sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej

Burmistrz Radoszyc w areszcie. Prokuratura: sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 23 dzieci, które kupowały przekąski w lokalnych sklepach spaza, zmarło w ciągu ostatnich miesięcy w Republice Południowej Afryki. Śledczy ustalili, co było przyczyną ich śmierci. Pojawiły się głosy, aby wprowadzić w kraju stan wyjątkowy.

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Konfiskata samochodu lub dożywotnia utrata prawa jazdy za kierowanie auta z zakazem. Nielegalne wyścigi przestępstwem - MSWiA chce zaostrzenia przepisów ruchu drogowego i dopisuje do listy zmian kolejne pomysły. Kolejne, bo inne resorty już zapowiedziały ograniczenie redukcji punktów karnych, obligatoryjne zabieranie prawa jazdy za zbyt szybką jazdę poza terenem zabudowanym. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Plaga nielegalnego prowadzenia samochodu". MSWiA chce zmian przepisów

"Plaga nielegalnego prowadzenia samochodu". MSWiA chce zmian przepisów

Źródło:
TVN24

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta, zaproponował debatę liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni, który ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich.

Sławomir Mentzen: proponuję Szymonowi Hołowni debatę

Sławomir Mentzen: proponuję Szymonowi Hołowni debatę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie żyje znany rosyjski szef kuchni i krytyk Kremla Aleksiej Zimin. Ciało mężczyzny znaleziono w mieszkaniu w Belgradzie i przewieziono do Instytutu Medycyny Sądowej w celu zbadania okoliczności jego śmierci. O sprawie poinformowała serbska redakcja BBC, która cytuje komunikat MSW Serbii.

Znany kucharz i krytyk Kremla Aleksiej Zimin znaleziony martwy

Znany kucharz i krytyk Kremla Aleksiej Zimin znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Marek Wojtuń został ósmym zwycięzcą polskich "Milionerów". Grę o milion rozpoczął we wtorkowym odcinku, kiedy był pytany między innymi o znajomość słownika, brytyjską legendę oraz o rodzaj pająka. W środę do ostatniego pytania dotarł bez żadnego koła ratunkowego.

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Źródło:
Milionerzy TVN

Budowa układu pokarmowego którego ze zwierząt świadczy o tym, że jest ono drapieżnikiem? Na to pytanie, warte milion złotych, odpowiadał pan Marek Wojtuń.

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

W środę w Redzikowie uroczyście otwarto amerykańską bazę antyrakietową, pierwszą stałą instalację armii USA w Polsce. Baza jest częścią nie tylko amerykańskiej, ale też europejskiej tarczy antyrakietowej. Jak działa i jakie ma możliwości? Kogo i przed czym ma bronić? Oto pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o bazie w Redzikowie.

Baza w Redzikowie otwarta. Czym jest, jak działa i kogo broni. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Baza w Redzikowie otwarta. Czym jest, jak działa i kogo broni. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na świecie już ponad 800 milionów dorosłych ma cukrzycę - szacują naukowcy na łamach "The Lancet". Według nich liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W dodatku ponad połowa z chorych powyżej 30. roku życia nie otrzymuje odpowiedniego leczenia - wskazują badacze.

Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

Źródło:
Reuters, Guardian, gov.pl, tvn24.pl