Buntownik z wyboru, czyli nowy bohater polskiego filmu. "Bogowie" od dziś w kinach

Zwiastun filmu "Bogowie"
Zwiastun filmu "Bogowie"
Next Film
Tomasz Kot ma szansę wykreować nowy typ bohatera, dotąd nieobecnego w polskim kinieNext Film

Pełen charyzmy bohater, niosący pozytywne przesłanie, pokazany głównie w działaniu - to rzadkość w polskim kinie, które przyzwyczaiło nas do bohaterów pomnikowych, cierpiących, naznaczonych i ograniczonych przez politykę. "Bogowie" Łukasza Palkowskiego to pełna ciepłego humoru opowieść o trzech przełomowych latach z życia Zbigniewa Religi, z wielką kreacją Tomasza Kota. Od dziś do zobaczenia w kinach.

- Pojęcia nie mam dlaczego producenci to właśnie mnie wybrali do reżyserowania tego filmu. Ja sam nigdy w życiu bym siebie jako reżysera nie wskazał – mówił nam po premierze filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni Łukasz Palkowski.

Z kolei autor scenariusza i zarazem współproducent filmu Krzysztof Rak pytany o to, opowiada: - Szukaliśmy reżysera, który ma ten rodzaj dobrej, pozytywnej energii, jaki uosabiał profesor Religa. I, co ważne, takiego ducha buntownika, który robi swoje bez względu na wszystko inne. Łukasz to właśnie ma.

Wydaje się, że to był właśnie klucz do sukcesu, jaki odniósł film. "Bogowie" zgarnęli w Gdyni wszystkie najważniejsze nagrody. Oprócz Złotych Lwów, także za scenariusz i dla samego Tomasza Kota. Film zdobył także Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności.

Przez ponad 5 minut po projekcji widzowie nagradzali film owacjami na stojąco. Taka zgodność gustów jurorów, dziennikarzy i widzów zdarza się w polskim kinie niezmiernie rzadko.

Buntownik z wyboru

Przywykliśmy przez lata do tego, że bohater polskiego kina nieustannie cierpi za miliony – niby działa, ale nic mu nie wychodzi, wszyscy rzucają mu kłody pod nogi, póki zrezygnowany w końcu się nie podda. Za sprawą "Bogów" pojawia się ktoś całkiem inny i bardzo "niepolski", komu znacznie bliżej do bohaterów znanych z amerykańskiego kina. Taki, co nie odpuści, póki nie dopnie swego, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, a przeszkody sprawiają, że chce mu się jeszcze bardziej. W dodatku istniał naprawdę, my znaliśmy jego historię, a teraz mamy okazję przyjrzeć się jej z bliska.

Śledzimy więc losy 40-letniego wówczas adepta kardiochirurgii, który właśnie wrócił z Ameryki i nie uznaje przeszkód. Nie obchodzi go ani brak akceptacji podwładnych, ani atmosfera strachu wokół, wynikająca z trwającego jeszcze stanu wojennego (film dzieje się w latach 1983-1986). Chce jedynie ratować ludzkie życie i za wszelką cenę przeprowadzać w swoim kraju przeszczepy serca. Nie słucha, co mówią inni, dla których taki przeszczep jest świętokradztwem.

Palkowski pokazuje jak w świadomości Polaków ten organ był zmitologizowany. - W tym kraju serce to relikwia - mówi Relidze przełożony, nie chcąc nawet słyszeć o operacji przeszczepu. - Nie, to tylko mięsień - odpowiada bohater filmu i po kolei eliminuje wszystkie przeszkody, które stają mu na drodze.

Nie idzie na ustępstwa, łamie procedury i przepisy, często utrudniające ratowanie pacjenta, wchodzi w "układy"- w dobrym rozumieniu tego słowa - z absolutnie każdym, kto może pomóc osiągnąć cel. Dopinając budżet kliniki w Zabrzu (świetne sceny, w których oglądamy, jak na kompletnym gruzowisku, Religa i jego zespół zaczynają pracę), nie dzieli ludzi. Wejdzie w układ nawet z partyjnym kacykiem, gdy ten obiecuje pomoc. Bo cel jest zbożny, choć sam bohater w Boga nie wierzy. Przeciwnie, robi wszystko, by zdążyć przez Bogiem i nie dopuścić, by zabrał kolejnego pacjenta.

"Bogowie" to historia prof. Zbigniewa Religi i przeprowadzonego przez niego pierwszego w Polsce udanego przeszczepu sercaJarosław Sosiński | Watchout Productions/NEXT FILM

Życiowa rola Kota

Mimo świetnego scenariusza i takiej samej reżyserii, nie byłby jednak ten film tak prawdziwy i przejmujący, gdyby nie Tomasz Kot. To jego życiowa rola, choć dotąd sądziliśmy, że była nią postać Ryszarda Riedla w "Skazanym na bluesa".

Palkowski wyznał, że kandydatów do tej roli było kilku, ale po spotkaniu z Kotem, odpuścił sobie dalsze przesłuchania. - Dostałem dokładnie to, czego szukałem. Po prostu wygrał w przedbiegach – wyjaśnia. Chodziło o to, by Kot zagrał profesora, którego znaliśmy i pamiętamy, jednocześnie nie imitując go. Reżyser opowiada, że gdy po okresie przygotowań do roli umówili się, że z całego zestawu min i gestów profesora, które aktor przyswoił, biorą trzy postawy, trzy gesty i trzy miny. I nic więcej.

- Mieliśmy z Tomkiem przegadane to tak, że ja pilnuję na planie i kiedy tylko zobaczę, że pojawia się choćby cień przerysowania, przerywamy zdjęcia. I mówię czego ma być mniej. Bo to miała być interpretacja Religi w wydaniu Tomka Kota, a nie kopiowanie go - wyjaśnia.

I to udało się znakomicie. Aktor upodobnił się do Zbigniewa Religii, genialnie naśladując jego ruchy, mimikę, sposób chodzenia. Córka profesora przeżyła ponoć szok, gdy zobaczyła wychodzącego z ich domu Kota – szedł tak, że była pewna, iż to jej ojciec.

Kot zrobił jeszcze znacznie więcej: wyposażył swojego bohatera w empatię i życzliwość dla świata, z jakiej słynął profesor.

I wreszcie najważniejsze, tak nietypowe dla polskiego kina: Religa nie jest w tej biograficznej opowieści herosem. Jest człowiekiem pełnym sprzeczności – idealistą i judymowskim społecznikiem, a jednocześnie cholerykiem, czasami nie do zniesienia dla swoich współpracowników. Sceny, w których podczas operacji zwalnia połowę personelu, by tego samego dnia z powrotem zatrudnić, są autentyczne. Twórcy dopisywali je po spotkaniach z profesorami Andrzejem Bochenkiem i Marianem Zembalą. Słabości bohater ma zresztą znacznie więcej. Klnie jak szewc, pali jak smok i "pije jak artysta" - według słów reżysera - gdy umierają mu na stole kolejni pacjenci, po pierwszych przeprowadzonych przez Religę przeszczepach.

- Stawianie pomnika w ogóle nie wchodziło w grę. Nie podjąłbym się robienia tego filmu, gdyby miała to być postać jednowymiarowa, ideał bez skazy – opowiada Palkowski. I dodaje: - W kinie, im mocniej rzucisz bohaterem o ziemię, tym łatwiej go podnieść pod samo niebo w finale i jego sukces jest większy.

Tomasz Kot w filmie "Bogowie"Next Film

Jasno o ciemnym czasie

Z opowieści o trzech latach życia i pracy profesora Religii łatwo można było zrobić kolejną, łzawą opowieść o Polsce lat 80. Pokazać jej siermiężność, skupić się "na ciemnej stronie mocy". W pierwszej wersji scenariusza w filmie były zresztą ujęcia z czołgami na ulicach, ale twórcy z nich zrezygnowali, skupiając się na działaniach samego bohatera.

Religa, który pod koniec życia stał się politykiem, wówczas, w latach 80., był wyłącznie kardiochirurgiem, poświęcającym się w stu procentach ratowaniu ludzkiego życia. Stoi ponad podziałami, porzucając uprzedzenia, politykę, religię w trosce o dobro pacjenta. W jednej ze scen przepędza prześladujących jego personel esbeków: - Was też ktoś musi leczyć – rzuca do nich, jakby mimochodem.

Dla potrzeb filmu aktorzy odtwarzający główne role uczestniczyli w wielu operacjach kardiochirurgicznych, dzięki czemu sprawnie posługiwali się narzędziami chirurgicznymi, szyjąc na fantomach w scenach operacji. - Jednego z kolegów tak to wciągnęło, że zaliczył już swoją 45. operację i nie ma zamiaru przestać - zdradza Palkowski. - Bo też jest to fascynujący widok i można się od niego uzależnić – dodaje.

Ale to także film o cenie, jaką Zbigniew Religa zapłacił za swój wielki sukces – Palkowski pokazuje nie tylko jak pije i upada, by raz, drugi i trzeci znowu się podnieść, ale również jak tęskni za rodziną, która została w Warszawie, gdy on budował w Zabrzu klinikę. Bo wbrew przewidywaniom nie jest to wcale opowieść o sukcesach przyszłego profesora kardiochirurgii. Tę historię znaczą głównie klęski i to one popychają akcję do przodu. Mądrość rodziny profesora, która pozwoliła pokazać twórcom człowieka z krwi i kości bez idealizowania go, to jeden z elementów, które złożyły się na sukces tego filmu. Bez niej byłaby to zapewne zupełnie inna, nie tak już fascynująca i prawdziwa opowieść.

Autor: Justyna Kobus//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: mat. dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Wierzymy, że koniec tego skorumpowanego reżimu jest bliski - powiedzieli w piątek wieczorem uczestnicy protestu przed siedzibą serbskiego nadawcy publicznego RTS w Belgradzie. Zgromadzeni zebrali się na apel studentów, którzy od tygodni prowadzą protest i blokują 60 wydziałów uniwersyteckich w całym kraju.

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

Źródło:
PAP

Co najmniej cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne na skutek rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów. Został przeprowadzony w nocy z piątku na sobotę - przekazał Timur Tkaczenko, szef administracji wojskowej w stolicy Ukrainy.

Nocny atak na Kijów. Są ofiary śmiertelne

Nocny atak na Kijów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters, PAP
Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w piątkowym komunikacie resortu wydał zalecenia, które powinny wdrożyć osoby i instytucje, by ograniczyć skutki wycieku danych z EuroCert. Rekomendacje obejmują między innymi zablokowanie zdalnego dostępu, zmianę poświadczeń do kont i systemów oraz zaktualizowanie danych logowania. 

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Źródło:
PAP

W ponad dwustuletniej historii Stanów Zjednoczonych nie jest pierwszym byłym prezydentem, który wróci do Białego Domu, ale z pewnością będzie pierwszym, który obejmie urząd z wyrokiem w sprawie karnej. W poniedziałek odbędzie się inauguracja prezydentury Donalda Trumpa. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Źródło:
TVN24

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. "Będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. "Będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Guardian, phys.org

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił skrócenie wyroków niemal 2500 osobom skazanym za przestępstwa narkotykowe. Prezydent pobił w ten sposób rekord pod względem wydanych aktów łaski.

Kolejne 2500 osób ze skróconymi wyrokami. Biden rekordzistą

Kolejne 2500 osób ze skróconymi wyrokami. Biden rekordzistą

Źródło:
PAP

Zatrzymany prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ponownie odmówił stawienia się na przesłuchanie w związku dochodzeniem w sprawie wprowadzenia przez niego stanu wojennego. Do sądu wpłynął wniosek o przedłużenie aresztu, w którym śledczy oskarżyli Juna o zamach stanu.

Prezydent po raz kolejny odmówił przesłuchania. Jest wniosek o przedłużenie aresztu

Prezydent po raz kolejny odmówił przesłuchania. Jest wniosek o przedłużenie aresztu

Źródło:
PAP

W piątek wieczorem izraelski rząd większością głosów zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia przetrzymywanych tam zakładników. Wcześniej w piątek porozumienie to zostało zaakceptowane przez izraelski gabinet bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą szefowie kluczowych resortów.

Sześć godzin obrad. Izraelski rząd zatwierdził porozumienie z Hamasem

Sześć godzin obrad. Izraelski rząd zatwierdził porozumienie z Hamasem

Źródło:
PAP

Dorian S. usłyszał wyrok dożywocia za zabójstwo i gwałt. Ceremonia zaprzysiężenia Donalda Trumpa zostanie przeprowadzona w innym miejscu niż początkowo zakładano. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie budżetu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 stycznia.

Dożywocie dla Doriana S., inauguracja Trumpa przeniesiona, decyzja w sprawie budżetu

Dożywocie dla Doriana S., inauguracja Trumpa przeniesiona, decyzja w sprawie budżetu

Źródło:
PAP, TVN24

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci szukali mężczyzny, który w Galerii Mokotów wypłacił dużą sumę gotówki, pochodzącą z "przestępczych działań". Poszukiwany sam zgłosił się na komendę. Twierdził, że "chciał tylko pomóc koledze". Odpowie za paserstwo.

Wypłacił dużą sumę, szukali go policjanci. Sam zgłosił się na komendę

Wypłacił dużą sumę, szukali go policjanci. Sam zgłosił się na komendę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aleksandra Twaróg to pierwsza w historii miejska rzeczniczka praw ucznia w Krakowie. 19-letnia aktywistka pokonała kontrkandydatów, choć test konkursowy napisała najgorzej ze wszystkich. Wcześniej wspierała w kampanii obecnego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego z KO, była też jego asystentką. Władze miasta bronią młodej urzędniczki, pokazując wyniki wszystkich etapów konkursu. Wynika z nich, że Twaróg uzyskała łącznie najwięcej punktów. - Ten konkurs mógł być ustawiony - mówi poseł PiS Łukasz Kmita.

Test napisała najgorzej, konkurs i tak wygrała. Wcześniej współpracowała z prezydentem

Test napisała najgorzej, konkurs i tak wygrała. Wcześniej współpracowała z prezydentem

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda zastanawia się, "czy ktoś nie zdąża do tego, by podważyć wynik wyborów prezydenckich w Polsce w zależności od tego, jaki on będzie". W wywiadzie dla telewizji Republika zaapelował do obywateli, by frekwencja w wyborach była "przygniatająca". Wówczas - jak powiedział - trudno będzie podważyć ich wynik.

Duda: jeżeli wynik wyborów nie będzie pasował pewnym środowiskom, może być kwestionowany

Duda: jeżeli wynik wyborów nie będzie pasował pewnym środowiskom, może być kwestionowany

Źródło:
PAP

Mark Brzezinski w poniedziałek zakończy swoją misję w roli ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Opublikował pożegnalny film, w którym dzieli się istotnymi osiągnięciami w relacjach polsko-amerykańskich i ważnymi momentami swojej kadencji.

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

Źródło:
TVN24

W norweskiej bazie wojskowej Oerland dyżur bojowy rozpoczęły pierwsze myśliwce zasilane biopaliwem - przekazało ministerstwo obrony w Oslo. Nowe F-35 są przystosowane do paliwa wytwarzanego ze śmieci oraz domowych odpadów.

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Źródło:
PAP

1059 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Atak ukraińskiego drona spowodował pożar w obwodzie kałuskim na południe od Moskwy - podała agencja Reutera, powołując się na władze lokalne. Według rosyjskich mediów zapalił się magazyn ropy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosyjski magazyn ropy zaatakowany dronem. Wybuchł pożar

Rosyjski magazyn ropy zaatakowany dronem. Wybuchł pożar

Źródło:
PAP

- Nadal uważam, że stacja benzynowa nie jest miejscem, w którym trzeba kupować alkohol - powiedziała w programie "Bez kitu" ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Mimo wcześniejszych deklaracji rząd nie wprowadził ograniczeń w sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministra zdrowia stwierdziła, że "trudno forsować ustawę, która nie uzyska głosów koalicji rządzącej". Leszczyna mówiła też o ustawie, która będzie wprowadzać m.in. weryfikację wieku podczas zakupu alkoholu przez internet oraz o wydłużających się kolejkach do lekarzy.

Sprzedaż alkoholu. Ministra o ustawie

Sprzedaż alkoholu. Ministra o ustawie

Źródło:
TVN24

Sąd partyjny Konfederacji zdecydował o usunięciu z partii europosła Grzegorza Brauna. Wiąże się to z utratą pełnionych w partii funkcji, w tym członka Rady Liderów - poinformował dyrektor biura prasowego partii Michał Urbaniak.

Sąd partyjny Konfederacji zdecydował o skreśleniu Grzegorza Brauna z listy członków

Sąd partyjny Konfederacji zdecydował o skreśleniu Grzegorza Brauna z listy członków

Źródło:
TVN24, PAP

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Minister edukacji Szwecji Johan Pehrson uważa, że Szwecja i Europa powinny postąpić podobnie jak USA i zakazać TikToka. Polityk chińską aplikację do tworzenia i oglądania krótkich filmów wideo nazwał "szpiegowską, która oczarowała całe pokolenie".

Szwedzki minister: u nas też należy zakazać TikToka

Szwedzki minister: u nas też należy zakazać TikToka

Źródło:
PAP

Tureckie i zagraniczne media opisują wzruszającą historię ze Stambułu, gdzie uratowano umierającego, wyziębionego szczeniaka. Młode przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej jego matka.

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Źródło:
PAP,bianet.org

Były profesor uniwersytecki Khaw Kim Sun został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności za zamordowanie żony i córki. Wyrok przed sądem w Hongkongu zapadł w ponownym procesie, który odbił się szerokim echem z powodu narzędzia zbrodni. Okazała się nim napełniona tlenkiem węgla piłka do jogi.

Zabójstwo piłką do jogi. Były profesor skazany za zbrodnię niemal doskonałą

Zabójstwo piłką do jogi. Były profesor skazany za zbrodnię niemal doskonałą

Źródło:
Hong Kong Free Press, tvn24.pl, PAP

Radny Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Zabłocki dowiedział się, ile kosztują drzewa z niemieckiej szkółki, które będą sadzone na tak zwanym placu Centralnym. A stołeczni urzędnicy wyjaśniają, dlaczego nie dało się ich kupić w Polsce.

Drzewa z niemieckiej szkółki dla Warszawy. Dlaczego nie kupili ich w Polsce

Drzewa z niemieckiej szkółki dla Warszawy. Dlaczego nie kupili ich w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl
Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium