Najpierw nad morzem pojawił się długi, wąski lej. Porwana przez wir woda wzburzyła się - tak w Darłówku powstała trąba wodna. Zjawisko z zaciekawieniem obserwowali ratownicy wodni. A plażowicze? - Niektórzy byli poddenerwowani i pytali nas, co mają robić - opowiada Błażej Busza z WOPR.
Ratownicy na plaży w Darłówku (woj. zachodniopomorskie) sfotografowali rzadkie zjawisko. Chodzi o trąbę wodną. Ta powstaje, gdy lej dotknie wody i zaczyna wzburzać jej powierzchnię.
Tak właśnie stało się w Darłówku we wtorek ok. godz. 16.
- Nikt z nas się tego nie spodziewał. Kilka godzin wcześniej było burzowe, ciemnogranatowe niebo. Potem jakby się wypogodziło. Ledwie jedna chmurka się pojawiła. Nagle dostrzegliśmy wąski lej, który znajdował się tuż nad wodą. Było to jakieś dwa kilometry od brzegu - opowiada Błażej Busza, ratownik WOPR, autor zdjęcia.
Co dalej? Trąba coraz bardziej przybierała na sile. Lej zrobił się znacznie szerszy, a woda w pobliżu niego wzburzona. - To piękne zjawisko. Cieszę się, że mogłem je tutaj podziwiać. Można powiedzieć, że ten lej wyglądał trochę jaki taki diabelski ogon - dodaje Busza.
Chcesz zobaczyć trąbę? Jedź do Darłówka
Pokaz matki natury na plaży zachwycił nie tylko ratowników, ale i spacerujących plażowiczów. Choć niektórzy z nich nie kryli przerażenia. - Ludzie podchodzili do nas i pytali, co robić, czy gdzieś się ukryć. Uspokajaliśmy, że taka trąba nie jest groźna. Zresztą po 15 minutach nagle rozpłynęła się w powietrzu - relacjonuje pan Błażej.
Nieoczekiwanie w czwartek na tej samej plaży pojawiły się kolejne dwie trąby wodne. Jedna w samo południe, druga około godz. 14. Jednak tym razem były znacznie słabsze.
- To niesamowite, że ludzie czasem polują na takie zjawisko całe życie, a my tu w Darłówku mogliśmy zobaczyć trzy trąby w ciągu doby - dodaje ratownik.
Tak powstała trąba
- Schemat działania jest podobny, jak w przypadku trąby powietrznej. Tyle że na lądzie lej napotyka na różne obiekty i sieje spustoszenie. Trąby wodne są raczej dość powszechnym zjawiskiem, przynajmniej dla ludzi mieszkających nad morzem - informuje Małgorzata Miłkowska, młodszy synoptyk z Biura Meteorologicznego Prognoz Morskich w Gdyni.
Uformowanie się zjawiska jest możliwe dzięki warunkom silnej chwiejności atmosfery, czyli w napływającym nad cieplejsze podłoże chłodnym powietrzu. W takich sytuacjach pod chmurami i w chmurach występują silne prądy wstępujące, będące jednymi z głównych czynników w procesie powstawania trąby.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze/IMGW/PAP
Źródło zdjęcia głównego: WOPR Darłowo Sławno | Błażej Busza