Najnowsze

Najnowsze

Chamenei nawołuje do mniejszego otwarcia na Zachód

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał kandydatów w wyborach prezydenckich, by stawiali na gospodarczą samowystarczalność kraju. Zdystansował się tym samym od polityki otwarcia na Zachód i zachęcania do inwestycji zagranicznych w Iranie.

"Naloty nie zostały zaakceptowane przez koalicję"

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie tureckimi nalotami w północnym Iraku i w północnej Syrii. Ataki te - jak zaznaczono - nie zostały zatwierdzone przez koalicję do walki z tak zwanym Państwem Islamskim. Zginęli w nich peszmergowie, kurdyjscy bojownicy.

"Jakie to jest prawo? Lekarka jest winna śmierci dziecka, a nie ma żadnej kary"

Barbara Bonk trafiła na salę porodową ze wskazaniem cesarskiego cięcia. Lekarze zdecydowali jednak inaczej. Malutka Julia urodziła się z ciężkim niedotleniem mózgu, a po piętnastu miesiącach zmarła. Błąd przyjmującej poród lekarki stwierdziły dwa sądy, jednak proces karny zakończył się warunkowym umorzeniem postępowania. Kary nie wymierzył także sąd lekarski. - Może leczyć, nigdy nie powiedziała przepraszam - mówi Barbara Bonk. (Materiał "Czarno na białym")

Członek szwadronu śmierci oskarża prezydenta

Do Międzynarodowego Trybunału Karnego wpłynęła skarga na prezydenta Filipin Rodrigo Duterte za rzekomo nadzorowane przez niego masowe mordy w kraju. Skargę złożył obrońca jednego z zabójców działających przed laty na zlecenie obecnego prezydenta.

Macron: jeszcze nie wygrałem, będę walczyć

Emmanuel Macron, który w niedzielę zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, zdobywając lekką przewagę nad Marine Le Pen, powiedział we wtorek, że wynik wyborów nie jest przesądzony, a on sam będzie nadal walczył, by w drugiej turze pokonać rywalkę.

Jest szybciej i taniej, a ryzyko nowotworu spada o połowę

Według brytyjskich naukowców osoby, które dojeżdżają do pracy na rowerze, żyją dłużej i mniej muszą się obawiać raka. Oprócz tego rowerzyści deklarują, że są mniej zestresowani, są bardziej skupieni na pracy, co zauważają pracodawcy. I choć do Holandii, Danii czy Szwecji wciąż nam daleko, to Polacy z roku na rok coraz chętniej wybierają dwa koła zamiast czterech. ("Polska i świat")

Rowerem zdrowiej

Brytyjscy naukowcy zbadali i orzekli: ci, którzy do pracy dojeżdżają rowerami mniej muszą się obawiać raka. I żyją dłużej. Polacy coraz częściej z kierowców stają się cyklistami. Ale i tak w tej kategorii mamy kogo gonić w Europie.

Wózek kontra wózek

W warszawskim autobusie wózek dziecięcy musiał ustąpić miejsca inwalidzkiemu. Kobieta z dzieckiem została wyproszona i była tym faktem bardzo poruszona. Podobno jednak wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Tylko czy takie tłumaczenie wystarczy?

Waga lotnicza

Rosyjskie linie lotnicze wprowadziły limit kilogramów dla swoich stewardes. Nie chodzi o bagaż podręczny tu chodzi, a o wagę pań. Te, które z powodu kilogramów - a także wieku - zostały uziemione, poszły do sądu. Ten jednak nie dodał mu skrzydeł.

Apteki tylko dla aptekarzy

Leki będą mogły być sprzedawane jedynie przez wykształconych farmaceutów. To nowe obostrzenie i nie jedyne. Wszystko po to, by pacjentowi leczyło się lepiej. O leki jednak może być trudniej.

Sprawa Berczyńskiego do prokuratury?

68 procent pytanych w sondażu dla "Faktów TVN" i TVN24 uważa, że sprawą Wacława Berczyńskiego i jego roli w przetargu na caracale powinna się zająć prokuratura. O byłego już szefa smoleńskiej podkomisji niezmiennie pytana jest także premier Beata Szydło, która jednak nie chce się wypowiadać na ten temat.

Wycinka z zemsty?

Kto wyciął drzewa na działce ministra Jana Szyszki? I czy wycinał z zemsty za "lex Szyszko"? Policja prowadzi śledztwo. A minister, który ostatnio zasłynął głownie ze zgodny na wycinanie, zabrał się za sadzenie lasu.

Rodzić po polsku

Jednym z powodów, dla których kobiety chcą by wykonano cesarskiej cięcie, jest strach przed porodem naturalnym. A jak zobaczymy, strach może być uzasadniony warunkami w jakich poród się odbywa. I to mimo tego, że od kilku lat w szpitalach obowiązują tak zwane standardy okołoporodowe. Czym teoretycznie są i jak wygląda ich przestrzeganie w praktyce - o tym Magdalena Gwóźdź.

Parcie na cięcie

Średnia porodów przeprowadzanych cesarskim cięciem jest u nas niemal dwukrotnie wyższa niż w całej Europie i dwukrotnie wyższa niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. I choć teoretycznie nie można przeprowadzać tak zwanych cesarek na życzenie, to Brygida Grysiak pokaże teraz jak wygląda praktyka.

Wina bez kary

Cesarskie cięcie, czyli zabieg, który w Polsce przeprowadzany jest rekordowo często. Pokażemy dlaczego i jakie konsekwencje może przynieść - zarówno zbyt pochopna decyzja o tak zwanej cesarce, jak i odmowa, w sytuacji, w której są wskazania. I historia, którą opowie Daria Górka dowodzi, że jest to jedna z najtrudniejszych lekarskich decyzji. W tym przypadku była zła i skończyło się to śmiercią dziecka. Ale to historia nie tylko jednej decyzji ale i lekarskiej solidarności. Źle pojmowanej, bo kiedy sąd powszechny uznaje, że lekarz jest winny, sąd lekarski żadnej winy nie widzi.

Jemeńczykom grozi klęska głodu. ONZ apeluje o pomoc

Organizacja Narodów Zjednoczonych zebrała 1,1 miliarda dolarów, aby zapobiec klęsce głodu w Jemenie. Jak poinformował sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, jest to zaledwie połowa środków, które należy przeznaczyć na pomoc humanitarną w Jemenie.

Kukiz: postępowanie PiS przypomina ruchy samobójcze

Początkowo wiązałem duże nadzieje z Antonim Macierewiczem, podobnie zresztą jak z Donaldem Tuskiem. Z Macierewiczem jednak wcześniej mnie oświeciło, bo już po kilku miesiącach. W przypadku Tuska do jego rzetelnej oceny dochodziłem cztery lata - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, szef Kukiz'15.

Kolacja z Putinem na koszt Rosjan. Kolejne problemy byłego doradcy Trumpa

Michael Flynn, zdymisjonowany doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Donalda Trumpa, prawdopodobnie naruszył prawo, kiedy wyjechał w 2015 roku do Rosji na koszt Kremla i nie uzyskał na to specjalnego zezwolenia od amerykańskich władz - oświadczyła we wtorek komisja nadzoru Izby Reprezentantów. Komisja bada, czy Flynn w pełni ujawnił swoje przelewy od rządów Rosji, Turcji i innych.

Kukiz: postępowanie PiS przypomina ruchy samobójcze

Początkowo wiązałem duże nadzieje z Antonim Macierewiczem, podobnie zresztą jak z Donaldem Tuskiem. Z Macierewiczem jednak wcześniej mnie oświeciło, bo już po kilku miesiącach. W przypadku Tuska do jego rzetelnej oceny dochodziłem cztery lata - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, szef Kukiz'15.

Parental trolling

Ile może rodzic i gdzie leży granica, której nie należy przekraczać? W połowie kwietnia sąd skazał mężczyznę, który zamieścił w Internecie zdjęcie swojego nagiego syna z butelką piwa w ręce. To pierwszy taki wyrok w Polsce i przestroga dla innych rodziców. O tym co rodzicowi wolno rozmawiali goście programu Tak Jest - Joanna Senyszyn i Marian Piłka.

Rozmawiają o irańskim atomie, w tle sprawa uwięzionych obywateli USA

Wspólna Komisja złożona ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkała się, by rozmawiać o realizacji porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem w 2015 roku. Wtorkowe spotkanie w Wiedniu ma być również okazją do podjęcia negocjacji w sprawie uwolnienia przez Iran dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

"Posłowie PiS ramię w ramię z Erdoganem". Przeciwni monitoringowi Turcji

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy opowiedziało się we wtorek za przywróceniem procedury monitoringu Turcji w związku z działaniami Ankary po nieudanej próbie puczu z lipca ubiegłego roku. Przeciwko była część polskiej delegacji - sześcioro posłów PiS. - Politycy PiS przynoszą wstyd polskiemu parlamentowi - ocenił Sławomir Nitras z PO. - Turcja jest w specyficznej sytuacji - tłumaczył Arkadiusz Mularczyk z PiS.