Najnowsze

Najnowsze

"Piątej kolumny w kraju nie będzie". Łukaszenka grozi

"Piąta kolumna" opozycjonistów oraz "dyscyplina, porządek i organizacja" zamiast demokracji - prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie przebierał w słowach informując o zatrzymaniach w związku z zamachem w mińskim metrze. Zatrzymani rzekomo przyznali się do winy.

Biskup żonaty z rozwódką. Królowa aprobuje

Tradycjonaliści w Kościele anglikańskim dostali kolejny oręż do walki z kościelnymi liberałami. Biskupem Salisbury został właśnie wikary Nicholas Holtam. Królowa Elżbieta II, głowa Kościoła, zaaprobowała jego nominację, mimo że duchowny jest żonaty z rozwódką. Jest to precedensowa nominacja.

Terror w Mińsku. Kto zyska, kto straci?

Mimo tego że Alaksandr Łukaszenka poinformował już, że sprawców poniedziałkowego zamachu w metrze już ma, choć jeszcze we wtorek szukał ich za granicą, to nadal wokół zamachu pozostaje wiele wątpliwości. Kto stoi za zamachem w mińskim metrze? Teorii jest kilka. Kim są zatrzymani, którzy rzekomo do winy się już przyznali, nie wiadomo. Nieoficjalnie często mówi się, że zamach to przejaw walki między klanami z otoczenia prezydenta. Mniej wątpliwości jest, jeśli chodzi o ocenę skutku zamachu. To cios dla reżimu i złowróżbny znak dla Łukaszenki.

Wystawa "nie leży w kompetencji" Buzka

"Jerzy Buzek interweniował w sprawie wystawy, aby załagodzić spór. Przewodniczącemu Parlamentu zależało na tym, aby odbyła się ona w atmosferze godności i refleksji" - napisało biuro prasowe Buzka w sprawie wystawy zdjęć w Parlamencie Europejskim przedstawiających katastrofę smoleńską. Posłowie PiS zarzucili wcześniej przewodniczącemu PE, iż może być odpowiedzialny za ocenzurowanie wystawy.

"Obrońcy" wrócili z krzyżem

Przy okazji układania tulipanów w hołdzie Marii Kaczyńskiej, na Krakowskim Przedmieściu pojawili się członkowie Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża. Przynieśli za sobą przenośny krucyfiks. Zapowiadają, że chcą go zamontować przed Pałacem Prezydenckim.

Tusk: Popieramy unijne aspiracje Ukrainy

Polska popiera unijne aspiracje Ukrainy - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem. Jednak, jak przyznał, mało prawdopodobne jest, by reżim wizowy wobec Ukrainy został zniesiony.

Tablica ze Smoleńska przekazana Polakom

Tablica, którą zdemontowali Rosjanie z pamiątkowego kamienia na miejscu smoleńskiej katastrofy została przekazana Polakom - potwierdził doniesienia TVN24 rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Tablica za kilka dni ma trafić do ambasady polskiej w Moskwie, a następnie do Warszawy. Tam zostanie przekazana jej właścicielom, czyli stowarzyszeniu Katyń 2010.

Bloger oskarżony o próbę obalenia rządu

Władze Azerbejdżanu nie tolerują krytyki. Szczególnie, gdy ma ona szansę dotrzeć do większej ilości osób dzięki internetowi. Dlatego też azerbejdżańskie MSW wydało międzynarodowy nakaz aresztowania francuskiego blogera, podejrzewanego o rozpowszechnianie w internecie nawoływań do obalenia rządu tej byłej republiki radzieckiej.

Kwiecień przeplata: zamiecie na południu

O tym, jakie figle może płatać pogoda, przekonali się dziś mieszkańcy południowej części kraju, gdzie niespodziewanie i dość obficie spadł śnieg. Biały puch widziano na Śląsku i w Małopolsce. Na dowód swoje nagrania przysłali m.in. Reporter 24 TSW i Rafal_Przybyla.

W szpitalu zamiast w więzeniu. Stan "niestabilny"

Stan zdrowia byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, który mimo nakazu aresztowania trafił nie do aresztu, ale do szpitala jest "niestabilny" - ujawnili agencji Reutera lekarze ze szpitala w Szarm al-Szejk. W środę rano do więzienia Tora w południowej części Kairu zostali przewiezieni synowie prezydenta, Alaa i Gamal. Wcześniej wydano nakaz aresztowania obu mężczyzn na 15 dni.

Izraelski atak za sprzedaż broni chemicznej z Libii?

Tajemniczy atak rakietowy w Sudanie mógł mieć związek z transakcją libijskich rebeliantów z terrorystami. 5 kwietnia w zamachu miał zginąć jeden z liderów Hamasu, odpowiedzialny za zakup broni. Według izraelskiego portalu Debka.com, to była akcja sił specjalnych Izraela, której celem było udaremnienie transportu broni chemicznej z Libii do Palestyny i Libanu.

PiS oskarża Unię o cenzurę i gani Kamińskiego

- To, co się działo wczoraj, pokazuje, że cenzura rodem z czasów komunistycznych zakradła się do PE i na to zgody być nie może - oświadczyli na konferencji prasowej posłowie PiS. W ostrych słowach skrytykowali zasłonięcie napisów pod zdjęciami z wystawy o Smoleńsku, zarzucili też rządowi, że nie wykorzystuje możliwości, aby umiędzynarodowić smoleńskie śledztwo. W odpowiedzi rzecznik rządu Paweł Graś stwierdził, że europarlamentarzyści PiS po raz kolejny wykorzystali bolesne wydarzenia dla Polaków, by wywołać awanturę na szczeblu europejskim.

Niemcy wyrzucają libijskich dyplomatów

Niemieckie MSZ poinformowało w środę, że pięciu libijskich dyplomatów zostanie wydalonych z RFN za wywieranie presji na obywateli Libii, zamieszkałych w Niemczech.

Pierwszy wyrok za Komisję Majątkową

Zapadł pierwszy wyrok ws. działalności Komisji Majątkowej. Rzeczoznawca, którego opinia wykorzystana była w postępowaniu przed komisją, dostał 1,5 roku w zawieszeniu, 20 tys. zł grzywny i dwuletni zakaz wykonywania zawodu za sfałszowanie dokumentów. Mężczyzna przyznał się do zaniżenia wartości działek w Zabrzu.

Prokuratura chce przesłuchać Rostowskiego

Jacek Rostowski zostanie przesłuchany przez katowicką prokuraturę w sprawie wiceministra finansów. Ponownie. Szef resortu finansów zeznawał w tym śledztwie już wiosną 2010 roku - ustalił tvn24.pl.

"Ojciec demokracji" Wałęsa uleczy Tunezję?

Polska misja z byłym prezydentem Lechem Wałęsą na czele pojedzie do Tunezji w dniach 28-30 kwietnia - podało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem misji jest wsparcie demokratycznych przemian w tym kraju.

Wirujący dźwig straszy mieszkańców

Szybko obracające się na silnym wietrze ramię dźwigu zwróciło uwagę mieszkańców Szczecina. @Marek zaniepokojony tym widokiem zarejestrował ruch maszyny, a film przysłał do nas. "Jest to jak najbardziej normalna sytuacja" - uspokaja kierownik budowy.

Bunkier z placu Zbawiciela trafi do Cytadeli

Poniemiecki bunkier z czasów II wojny światowej, odkryty przy remoncie torowiska na placu Zbawiciela, zostanie odkopany i przeniesiony do Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej.

Zachód ma zasady. Nie dozbroi rebeliantów

Walczący z reżimem Kaddafiego libijscy powstańcy raczej nie mają co marzyć o jawnej i rychłej pomocy wojskowej z Zachodu. W środę szef dyplomacji Belgii Steven Vanackere powiedział, że zasady Narodów Zjednoczonych uniemożliwiają dostarczanie im broni.

Mecenas: Łyżwiński zbyt chory na więzienie

Pełnomocniczka Stanisława Łyżwińskiego chce dla niego warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary - dowiedziała się TVN24. Wniosek uzasadniony jest tym, że skazany na 3,5 roku więzienia Łyżwiński odsiedział już ponad połowę z zasądzonej kary, bo 2,5 roku spędził w areszcie.

Skargi na polską modelkę. Bo jest za chuda

Dwójka Brytyjczyków złożyła do urzędu standardów reklamy wnioski o zakazie pokazywania zdjęć z kampanii Miu Miu, tańszej linii domu mody Prada. Oburzeni napisali w nich, że zbyt chuda modelka promuje niedowagę i niezdrowy styl życia. Chodzi o Polkę – Kasię Struss, która już po raz kolejny oskarżana jest o anoreksję.

PJN powołał "Ruch 11 kwietnia"

"Ruch 11 kwietnia" zainicjowali w środę śląscy działacze ugrupowania Polska z Markiem Migalskim na czele oraz internauci. Nazwa, nawiązująca do dnia po katastrofie smoleńskiej, ma być wyrazem niezgody na wykorzystywanie tragedii w bieżącej walce politycznej.

Dermatologu, zdejmij krawat

Dermatolodzy powinni skończyć z noszeniem krawatów, za to zachować białe kołnierzyki - wynika z nietypowego badania opublikowanego w USA. - Zamierzamy proklamować śmierć krawatów - powiedział Dean Morrell, jeden z autorów badań i dyrektor działu dermatologii na University of North Carolina.

Iran uziemi europejskie samoloty?

- Iran wstrzymał udostępnianie paliwa samolotom linii europejskich w odwecie za analogiczne postępowanie wobec samolotów irańskich - informuje w środę irańska prasa, powołując się na wiceprezydenta Mohammada Rezę Rahimiego. Nie podano szczegółów.

Młode wilki, siłowicy, technokraci. Kulisy reżimu

Jedna z wersji o motywach poniedziałkowego zamachu w mińskim metrze mówi o możliwych porachunkach między grupami wpływu w otoczeniu Łukaszenki. Przypomina się zamach z lipca 2008 r., po którym doszło do czystek w strukturach bezpieczeństwa Białorusi. Jak to możliwe, że w autorytarnym i zdominowanym przez Aleksandra Łukaszenkę państwie jest miejsce na takie akty terroru? Otóż dzisiejszy system władzy na Białorusi nie jest tak spójny, jak się na pozór wydaje. Za fasadą jednomyślności i posłuszeństwa stoi bezwględna gra interesów różnych klanów i służb.

Tusk o futbolu i Unii na Ukrainie

Przygotowania do Euro 2012, europejskie aspiracje Ukrainy i kwestia bezpieczeństwa energetycznego - to główne tematy, jakie Donald Tusk poruszy podczas wizyty w Kijowie, gdzie przyleciał w środę rano.

Jemen się bije. Giną ludzie

Dwóch manifestantów zginęło, a czterech zostało rannych, gdy wojsko spacyfikowało w środę antyrządową demonstrację w Adenie, na południu Jemenu. Z kolei na północy tego kraju pięć osób poniosło śmierć w starciach między policją a zbuntowanymi żołnierzami.

Kolejna katastrofa w Zatoce Meksykańskiej

Platforma naftowa Jupiter należąca do meksykańskiego koncernu Pemex zatonęła wczoraj częściowo w zatoce Campeche około 80 km od Ciudad del Carmen. Wszystkich 713 pracowników udało się bezpiecznie ewakuować.