Najnowsze

Najnowsze

"To było niemożliwe" - wynik eksperymentu komisji

Kapitan Arkadiusz Protasiuk nie miał szans na wyprowadzenie samolotu podczas podejścia do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Północny w automacie, za pomocą przycisku "uchod" - wynika z eksperymentu, który kilka miesięcy temu przeprowadzili członkowie komisji Jerzego Millera. - Było to technicznie niemożliwe - tłumaczył podczas konferencji członek komisji kpt. Wiesław Jedynak.

Kutz o pozwie polityków PiS: Akt bardzo odważny

Były premier, szef PiS Jarosław Kaczyński i europoseł, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdecydowali się złożyć akt oskarżenia przeciwko posłowi Kazimierzowi Kutzowi w związku z jego słowami "oni zamordowali niewinną kobietę". Jak poinformował Ziobro, jest on już przygotowany i jeszcze dziś zostanie przesłany do sądu. - Akt jest bardzo odważny - ocenia Kutz.

"To nie byli samobójcy"

Samolot był sprawny do czasu zderzania z drzewem. Nikt nie ingerował w jego lot przez działanie środków wybuchowych, chemicznych, jądrowych. Lądowanie w takich warunkach wymaga bezbłędnej współpracy załogi i kontrolerów. Tu jej nie było - mówił podsumowując raport komisji badającej okoliczności i przyczyny katastrofy polskiego Tu-154 szef MSWiA, przewodniczący komisji Jerzy Miller. O pilotach powiedział: To nie byli samobójcy.

"Nie ma przyzwolenia na tę śmierć, chcemy wiedzieć, dlaczego"

Chcemy jasnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało. Nie ma przyzwolenia na tę śmierć - mówiła tuż przed prezentacją polskiego raportu na temat przyczyn tragedii Bogusława Boyen, siostra posła PSL Leszka Deptuły, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Z kolei wdowa po Przemysławie Gosiewskim Beata Gosiewska stwierdziła: - Postanowiliśmy nie dać się obrazić, przyjść i panu Millerowi, który w taki sposób nas potraktował, powiedzieć to i poprosić o kolejne spotkanie. Po to, abyśmy mogli spokojnie zapoznać się z treścią tego raportu i merytorycznie podyskutować na jego temat.

Kluczowy moment: załoga nie zaczęła zniżania na czas

Zejście poniżej minimalnej wysokości a przy tym przy zbyt dużej prędkości w fatalnych warunkach, które uniemożliwiały kontakt wzrokowy z ziemią oraz spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia - to według raportu polskiej komisji Jerzego Millera doprowadziło do zderzenia prezydenckiego tupolewa z ziemią.

Sikorski o "wezwaniu do zamachu na premiera"

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w Sejmie, że w czwartek na stronach internetowych dziennika "Rzeczpospolita" ukazał się wpis, który - jak ocenił - "bezpośrednio wzywa do zamachu na premiera Donalda Tuska" i na niego samego. Redaktor naczelny dziennika zaapelował, by "nie robić z tego wielkiej sprawy", a fakt, że taki wpis "nawołujący do przemocy" pojawił się forum, wytłumaczył "nieuwagą moderatora".

Tramwaj ściął słupki. "Wypadały jak kręgle"

Przy ul. Szewskiej we Wrocławiu wykoleił się tramwaj awaryjny. Jeden z wagonów ściął kilkanaście słupków oddzielających chodnik od jezdni. - Wypadały jak kręgle, gdyby ktoś stał na chodniku, doszło by do nieszczęścia - mówili "Gazecie Wrocławskiej" świadkowie.

Gruszczyk: nowe informacje, ale "bez sensacji"

- Komisja miała przez ten okres wiele więcej rzeczy do dyspozycji, żeby wyjaśnić tę katastrofę, niż my - mówił w TVN24 były dowódca 36 specpułku płk Stefan Gruszczyk wskazując, że pewnie poznamy dziś nowe fakty. Jak podkreślał, mimo tego, że można spodziewać się nowych informacji, to nie sensacji, bo główne przyczyny katastrofy Tu-154M znamy już od dawna.

Pieniądze się kończą, a Amerykanie się nie dogadali

W Izbie Reprezentantów znowu odroczono głosowanie nad planem podniesienia limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Dług państwa osiągnął już ustawowo dozwolony pułap - 14,3 bilionów dolarów. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia do 2 sierpnia USA grozi niewypłacalność, ponieważ właśnie tego dnia administracji mają się skończyć rezerwy budżetowe na spłaty należności.

"Ten rząd nie wyjaśni przyczyn katastrofy"

Żeby wyświetlić prawdę w tej sprawie (katastrofy smoleńskiej - red.), która jest ważna dla Polaków, trzeba zmienić w Polsce rząd na taki, który będzie miał odwagę upomnieć się o wrak, o skrzynki, o dowody. Ten rząd tego nie wyjaśni - stwierdził Adam Hofman z PiS. I dodał: - Prawda obiektywna jest najważniejsza.

MAK zapozna się z polskim raportem. Gotów skomentować

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) jest gotów skomentować wnioski polskiej komisji dotyczące przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 innych osób - poinformowała ITAR-TASS. Jak donosi specjalny wysłannik TVN24 do Moskwy, obywatele Rosji nie emocjonują się prezentacją raportu komisji Jerzego Millera - tylko nieliczne internetowe media piszą o sprawie.

"Nie chcę brać udziału w show"

- Jeśli dzisiaj potwierdzą się nawet te moje, zupełnie prywatne przypuszczenia, to nie wyobrażam sobie, żeby decyzje polityczne nie zapadły - powiedziała w TVN24 Małgorzata Szmajdzińska, wdowa po wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim, który zginął w katastrofie prezydenckiego tupolewa. Jak dodała, sama nie wybiera się na prezentację raportu w Kancelarii Premiera, ponieważ nie chce brać udziału w "show".

Szef MON odniesie się do raportu. Złoży dymisję?

Szef MON Bogdan Klich wypowie się na temat raportu komisji Jerzego Millera. Odniesie się do zaleceń dotyczących lotnictwa wojskowego - powiedział w radiowej "Trójce" rzecznik rządu Paweł Graś. Do dokumentu - na specjalnej konferencji prasowej - ustosunkuje się też premier Donald Tusk.

"Nie oczekuję decyzji personalnych"

Oczekuję jak najwięcej informacji na temat tego, co się wydarzyło na pokładzie Tu-154. Nie oczekuję natomiast decyzji personalnych - powiedziała w TVN24 prezydent Warszawy i wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana o raport nt. przyczyn katastrofy smoleńskiej, który przygotowała komisja pod przewodnictwem ministra MSWiA.

Raport "może wysadzić w powietrze rząd"

- Mówimy tu o nitroglicerynie, to jest gorzej jak dynamit, to może wysadzić w powietrze ten rząd - mówił w programie specjalnym przed publikacją raportu Marek Siwiec (SLD). Jego zdaniem, wszelkie gry, jakie były prowadzone wokół terminu publikacji tego dokumentu, nie służyły przekonaniu, że przedstawi on prawdę i zakończy sprawę.

Zabili dowódcę libijskich rebeliantów. Zdradzał?

Zginął dowódca operacji wojskowych libijskich sił powstańczych Abdel Fattah Younis. Został zabity przez zamachowca - poinformował jeden z przywódców opozycji. Wcześniej agencja Reutera podała, powołując się na anonimowe wypowiedzi rebeliantów, że Younis "został odwołany ze swojego stanowiska w związku z plotkami, że odbywa on potajemne rozmowy z przedstawicielami rządu Kaddafiego".

Zostań fotoreporterem Powstania

5-kilometrowa, nocna trasa, a na niej liczne zadania: budowa barykady, przenoszenie tajnego meldunku, znalezienie ukrytego łącznika. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety. Nagrody czekają też na najlepszych fotografów. 7 sierpnia rusza piąta edycja fotograficznej gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania".

Policja zamieni VW na mercedesy

W specjalnej elektronicznej licytacji policja wyłoniła dostawcę 600 nowych radiowozów. Największy motoryzacyjny przetarg od lat wygrał niemiecki potentat - Mercedes. Firma zaproponowała 106 mln zł za swoje sprintery - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wenderlich znów mruga

Jerzy Wenderlich z SLD nie chce być najbardziej mrugającym posłem w Sejmie. Po tym, gdy w środę pokazaliśmy, jak nie mruga on przez 69 sekund, polityk mrugał na plenarnej sali niemal cały czas.

Porównał zamachy w Norwegii do aborcji

Prawicowo-populistyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPOe) wykluczyła w czwartek ze swych szeregów deputowanego do Rady Narodowej (izby niższej parlamentu) Wernera Koenigshofera, za jego kontrowersyjne wypowiedzi na temat piątkowych zamachów w Norwegii. Polityk porównywał je do aborcji.

Aresztowano żołnierza z materiałami wybuchowymi

Policja aresztowała żołnierza amerykańskiej armii z potencjalnymi "materiałami do skonstruowania bomby" - poinformował rzecznik FBI Eric Vasys. 21-letni Naser Jason Abdo został złapany w motelu w pobliżu bazy wojskowej Fort Hood w Teksasie.

Rodziny ofiar chciałyby jeszcze jednego dnia

Polski raport nt. katastrofy smoleńskiej oczekiwany był z niecierpliwością od kwietnia ubiegłego roku. W końcu, jego publikacja nastąpi w piątek, ale rodziny ofiar wolałyby dostać jeszcze jeden dzień zwłoki. Jak tłumaczą, chciałyby raport poznać wcześniej, przed opinią publiczną. Tak się jednak nie stanie.

Gwiazdorskie listy PO

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła ostateczne wyborcze listy partii. Najmocniejszymi (najbardziej znanymi) kandydatami obsadzone zostało woj. mazowieckie (Tusk, Kidawa-Błońska, Rostowski czy Pitera) oraz woj. łódzkie (Grabarczyk, Śledzińska-Katarasińska, Kwiatkowski). Najmniej znana lista to kandydaci z woj. świętokrzyskiego. W kolebce PiS - woj. podlaskim - PO do walki wystawiło minister edukacji Barbarę Kudrycką.

Polska odpowiedź na raport MAK

Prezentacja raportu nt. katastrofy smoleńskiej przez Rosjan była zaskoczeniem. Warszawa nie została o tym fakcie uprzedzona, a szefa rządu Donalda Tuska nie było w kraju. Polska odpowiedź na publikację Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego przyszła tydzień później. - Komenda "Horyzont" padła za późno, Tu-154M był poniżej ścieżki lądowania, a rosyjski kontroler nie informował o tym załogi samolotu - to niektóre z ówczesnych ustaleń polskich śledczych. Zobacz całą konferencję komisji Jerzego Millera ze stycznia.

Przyczyny katastrofy według Rosjan

Konferencja Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy odbyła się ponad pół roku temu - na początku stycznia. Według rosyjskich ekspertów do katastrofy doszło bo: piloci nie zrezygnowali z lądowania mimo złych warunków, nie uwzględniali komunikatów TAWS, a na załogę była wywierana presja. Według komitetu nie było winy po stronie rosyjskich kontrolerów lotu. Zobacz, jak wyglądała cała konferencja.

Ostatnie minuty lotu - wersja rosyjska

Podczas styczniowej konferencji nt. katastrofy smoleńskiej Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) zaprezentował również symulację ostatnich minut lotu polskiego Tu-154M. Przedstawiono wtedy, że żadne informacje od załogi nie były przekazywane kontrolerowi, kontroler nie wydał zgody na lądowanie, jednak samolot schodził dalej, załoga nie reagowała na ostrzeżenia systemu TAWS, a w kabinie znajdowały się co najmniej dwie osoby spoza załogi. Przypominamy całość symulacji z polskim tłumaczeniem zapisu z czarnych skrzynek.

Obrońcy księdza Natanka piszą do papieża

Obrońcy ks. Piotra Natanka piszą w jego obronie do papieża i nuncjusza apostolskiego w Polsce. - Zagrożeniem dla polskiego kościoła nie jest ksiądz Piotr Natanek czy jemu podobni kapłani ale hierarchia kościelna - stwierdzili w liście umieszczonym na stronie duchownego. Pod apelem podpisało się do tej pory 1,4 tys. osób.

Bliskie spotkanie ekipy TVN24 z myszołowem

Ekipa TVN24 przeżyła bliskie spotkanie z myszołowem. Gdy dziennikarze jechali drogą, w przednią szybę samochodu coś uderzyło. Okazało się, że to drapieżny ptak. Reporterzy zatrzymali się i zawieźli go do weterynarza. Na szczęście nic mu nie jest.