Najnowsze

Najnowsze

Pozwana za ciężarówkę ozdobioną jądrami

Pewna Amerykanka ma poważny problem w wyniku zastosowania bardzo nietypowej dekoracji na swoim samochodzie. Kobieta otrzymała mandat w wysokości 445 dolarów i stanęła przed sądem, ponieważ jeździła samochodem z przyczepionymi do bagażnika wielkimi plastikowymi jądrami.

Wąsik a'la Hitler utrapieniem koteczki

Sześciotygodniowa kotka, znaleziona na poboczu drogi, ma problem ze znalezieniem nowego domu. Jej tymczasowi opiekunowie ze schroniska w Godmanchester w Wielkiej Brytanii przypuszczają, że potencjalnych opiekunów może odstraszać nietypowe umaszczenie zwierzęcia. Kotka ma przypominać bowiem Adolfa Hitlera, ze względu na charakterystyczną czarną plamkę nad nosem.

154 osoby zginęły przez błędy pilotów

Błędy załogi i braki wyszkolenia pilotów były przyczyną katastrofy samolotu MD-80 hiszpańskich linii Spanair, w której zginęły w sierpniu 2008 roku 154 osoby - stwierdza ogłoszony w piątek w Madrycie raport Komisji Śledczej ds. Wypadków w Lotnictwie Cywilnym.

Kolejna gazeta Murdocha "przedmiotem dochodzenia"

Dochodzenie w sprawie działań koncernu medialnego Ruperta Murdocha News Corp. zatacza coraz szersze kręgi. Pracownikom należącego do niego "New York Post" zalecono, by zachowali wszelkie dokumenty mające związek z podsłuchami i wręczaniem łapówek urzędnikom.

Kolejny projekt ratunku USA upada

Amerykańscy politycy nawzajem torpedują swoje plany rozwiązania dramatycznego stanu finansów państwa. Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła w piątek wieczorem (czasu lokalnego) republikański plan podniesienia limitu zadłużenia USA i redukcji deficytu. Miało to jednak tylko symboliczne znaczenie, gdyż jeszcze tego samego wieczora ustawę odrzucił zdominowany przez Demokratów Senat.

Wieczorne spotkanie na szczycie w Belwederze

W piątek wieczorem przez ponad dwie godziny prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną na jednym z regularnych osób trzech najważniejszych osób w państwie. Według wcześniejszych zapowiedzi mieli rozmawiać przede wszystkim o raporcie ministra Millera.

Światowe media o raporcie: Rosjanie częściowo winni

Z jednej strony przesadą byłoby powiedzieć, że piątkowa konferencja ujawniająca raport komisji Jerzego Millera cieszyła się wielkim zainteresowaniem światowych mediów. Z drugiej, niesprawiedliwym byłoby stwierdzenie, że tego wydarzenia zupełnie nie zauważono. Najwięcej uwagi polskiemu dokumentowi ws. katastrofy smoleńskiej bez wątpienia poświęciła rosyjska prasa.

Co zostało z wraku

Do raportu Millera dołączonych jest pięć załączników. Znajdują się w nich m.in. mapy wykresy, analizy pracy systemu samolotów. W jednym z załączników są także opatrzone komentarzami zdjęcia wraku prezydenckiego tupolewa.

"To nie jest włamanie do garażu, ani kradzież roweru"

"Oni czekają na prawdę - jesteśmy im to winni" - to hasło nowego spotu Prawa i Sprawiedliwości. Na muzycznym tle, przez dwie minuty, przewijają się zdjęcia Lecha i Marii Kaczyńskich. Według rzecznika PiS Adama Hofmana, nie jest to spot, tylko dwuminutowy film, który "ma przywrócić katastrofie smoleńskiej, największej tragedii od II wojny światowej, odpowiednią miarę".

Rebelianci zabili dowódcę

Generał Abdel Fattah Younis - głównodowodzący libijskich sił rebelianckich został zabity przez rebeliantów, którzy mieli go odeskortować na tyły w celu przesłuchania - podała agencja Reutera powołując się na rebelianckiego ministra ds. ropy Alego Tarhouniego.

Dozór i kaucja po śmiertelnej katastrofie kolejowej

Dwóch podejrzanych o spowodowanie katastrofy kolejowej w Zwierzynie (Lubuskie), w której zginęły trzy osoby zostało objętych dozorem policyjnym, a wobec trzeciego zastosowano poręczenie majątkowe - poinformowała policja w Strzelcach Krajeńskich. Do tragedii doszło 26 lipca.

Dowódcy armii złożyli dymisje

Kilka godzin po tym, gdy najważniejsi dowódcy wojskowi w Turcji złożyli dymisje, prezydent Abdullah Gul mianował gen. Necdeta Ozela nowym szefem wojsk lądowych. Wcześniej w piątek dymisje złożyli szef sztabu tureckiej armii generał Isik Kosaner, a także dowódcy wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki złożyli w dymisje. Według mediów, powodem rezygnacji jest utrzymujące się od lat napięcie między wojskowymi a rządem.

"Serdecznie wszystkim dziękuję:)"

Tomasz Siemoniak, kandydat na szefa MON, nie ukrywa radości ze swojej przyszłej funkcji. Na Twitterze po zapowiedzi premiera Donalda Tuska o rekomendowaniu go na następcę zdymisjowanego Bogdana Klicha napisał: "Serdecznie wszystkim dziękuję:)". Z jego kandydatury mniej zadowolony jest SLD. - Jest osobą, która nie ma żadnego doświadczenia wojskowego. (...) Jest znawcą mediów - stwierdził Stanisław Wziątek, polityk Sojuszu. Sam Siemoniak w piątek rozmawiać nie chciał.

Białoruś przykręci śrubę opozycji

Rząd Białorusi przesłał do parlamentu projekt poprawek do ustawy o masowych zgromadzeniach proponujący karanie za "uzgodnione działania lub brak działań" podczas zgromadzeń bez zezwolenia. Zdaniem obrońców praw człowieka, jest to odpowiedź na ostatnie milczące protesty w kraju.

"Decyzja o próbnym podejściu nie zapadła w ostatniej chwili"

Próbne podejście jest operacją dozwoloną, bo nie niesie ze sobą ryzyka. Decyzja o nim zapadła, gdy piloci byli jeszcze nad Białorusią, to nie była decyzja w ostatniej chwili - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Miller. Jak dodał, jedyną różnicą pomiędzy lądowaniem 7 i 10 kwietnia była pogoda i to ona zweryfikowała wszystkie niedociągnięcia i po stronie wyposażenia, i wyszkolenia załogi.

Ustalenia komisji Millera - całość konferencji

Zejście poniżej minimalnej wysokości przy nadmiernej prędkości opadania i pogodzie uniemożliwiającej widok pasa oraz spóźnione odejście na drugi krąg - to według raportu komisji Jerzego Millera przyczyny katastrofy Tu-154 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Udostępniony w piątek w internecie 328-stronicowy dokument wymienia po kolei przyczyny katastrofy - w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński i 95 osób - liczne czynniki mające na nią wpływ oraz jeszcze liczniejsze okoliczności jej sprzyjające. Są też zalecenia na przyszłość. Prezentujemy całość konferencji

Zamachy Breivika "nie zwiększyły zagrożenia"

32-letni Anders Behring Breivik najprawdopodobniej działał sam podczas masakry na wyspie Utoya i przy przygotowaniu zamachu bombowego w Oslo - poinformowała norweska policja. Dodała też, że tragiczne wydarzenia sprzed tygodnia nie zwiększyły ryzyka nowych ataków.

Etna przygotowuje się do wielkiej erupcji

Wszystko wskazuje na to, że wulkan Etna na Sycylii przygotowuje się do wielkiej erupcji - uważają eksperci z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Do takiego wniosku specjaliści doszli w piątek obserwując wzmożoną aktywność wulkanu.

BOR nie zrobił rekonesansu, ale w raporcie jest "czysty"

Biuro Ochrony Rządu powinno było zbadać teren, gdzie miał być chroniony prezydent Lech Kaczyński zaraz po wylądowaniu, czyli na lotnisku w Smoleńsku. I choć tego nie zrobiło, ponieważ jego przedstawiciele nie zostali tam wpuszczeni, to komisja Jerzego Millera w swoim raporcie nie uznała tego za jedną z przyczyn katastrofy.

Premier w meczecie oddał hołd ofiarom zamachów

Premier Norwegii Jens Stoltenberg odwiedził meczet w Oslo, gdzie wziął udział w nabożeństwie w intencji ofiar zamachu sprzed tygodnia. Tego dnia odbyły się też pierwsze pogrzeby ofiar masakry - dwojga Norwegów wywodzących się z mniejszości etnicznych.

Obama gotów na plan C

Prezydent USA Barack Obama w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu powiedział, że jest otwarty na propozycję rozwiązania sporu w drodze przyjęcia tzw. planu C, który uchodzi obecnie za najbardziej realną formę kompromisu. Ponownie zaapelował też do Kongresu o porozumienie w sprawie podniesienia ustawowego limitu zadłużenia USA. Ostrzegł, że krajowi grozi obniżenie ratingu wiarygodności kredytowej, jeżeli spór nie zostanie rozwiązany do wtorku.

Dla wojska "za wcześnie na konsekwencje"

- Na razie jest za wcześnie, by wyciągać wnioski i mówić o konsekwencjach personalnych - powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz w reakcji na prezentację raportu komisji Jerzego Millera. Dodał, że 36. specpułk przeszedł reorganizację. - Ta jednostka praktycznie została stworzona od nowa - zaznaczył.

"Chcę zobaczyć dokumenty źródłowe"

- Ważne jest to, że to była ładna prezentacja, z dobrymi rysunkami, dobrze opowiedziana. Natomiast ja chcę zobaczyć dokumenty źródłowe na podstawie których ona powstała. Jeżeli te dokumenty mnie przekonają, to na pewno nie będę niczego kwestionować - powiedziała w "Tak Jest" córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej Zbigniewa Wassermanna, Małgorzata Wassermann.

Nowak: Klich zachował się honorowo

- To, że minister Klich podał się do dymisji, należy przyjąć jako dżentelmeńskie zachowanie. Nie obciążałbym go w żaden sposób odpowiedzialnością - ocenił minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak. Poinformował też, że prezydent spotka się z premierem po powrocie z oficjalnej wizyty na Kaukazie. Prezydent już wrócił do kraju. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.

Awionetka spadła na dom

Niewielka awionetka uderzyła w dwa domy w pobliżu Barton Airfield w Salford w Wielkiej Brytanii. Dwaj mężczyźni znajdujący się na pokładzie doznali poparzeń. Jeden z nich jest ciężko ranny - donoszą miejscowe media.

Polak postrzelony na lotnisku. Groził ludziom nożem

Raniony przez holenderskiego żandarma na lotnisku w Eindhoven mężczyzna to 30-letni Polak - podał największy holenderski dziennik "De Telegraaf". Polak został postrzelony gumowymi pociskami po tym, gdy groził ludziom nożem.

Prokuratorzy wojskowi i cywilni chcą raportu

Wojskowa Prokuratura Okręgowa zwróciła się o przekazanie jej raportu końcowego komisji Jerzego Millera - dowiedział się portal tvn24.pl. Prokuratorzy nie chcą komentować jego zawartości, zwłaszcza w kontekście nieprawidłowości w 36. specpułku, które wytykają autorzy dokumentu. Tezy raportu chcą porównać ze swoimi ustaleniami także prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej na Pradze, którzy badają odpowiedzialność cywilów w wątku organizacyjnym prezydenckiego lotu.

"Rezygnuję, by nikt nie mówił, że nie mam odwagi"

- Postanowiłem złożyć rezygnację, bo uważam, że tak trzeba, że powinno się tak uczynić. Zdecydowałem się na to teraz, bo nikt nie będzie mógł powiedzieć, że w tak trudnej sytuacji zabrakło mi odwagi - tak o swojej dymisji mówił na konferencji prasowej minister obrony Bogdan Klich.

MAK: polski raport zbieżny z naszym, ale...

Polska wersja katastrofy pod Smoleńskiem w dużej mierze jest zbieżna z raportem Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Niektóre wnioski na razie są niezrozumiałe - oświadczył przewodniczący Komisji Technicznej MAK Aleksiej Morozow. Wcześniej przedstawiciel MAKu zapewniał, że komentarza nie będzie, choć jeszcze rano zapowiedź komentarza padła.