Najnowsze

Najnowsze

"Przyczyn tragedii w Smoleńsku szukałbym w Warszawie"

Polska trwa w żałobie narodowej, dziesiątki tysięcy Polaków towarzyszyły trumnie z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mimo tej atmosfery wciąż pojawiają się głosy szukające powodów katastrofy pod Smoleńskiem. Pilot i były szef oddziału szkolenia lotniczego dowództwa sił powietrznych płk. Piotr Łukasiewicz na łamach dziennika "Polska" twierdzi, że znając warunki atmosferyczne na lotnisku w Smoleńsku samolot nie powinien był w ogóle wylatywać z Warszawy.

Obama boi się eksplozji nuklearnej w Nowym Jorku

- Najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA, zarówno krótko-, średnio-, i długoterminowym jest możliwość pozyskania przez organizację terrorystyczną broni nuklearnej - powiedział w niedzielę Barack Obama. Prezydent USA zabrał głos na dzień przed rozpoczęciem szczytu nuklearnego w Waszyngtonie z udziałem 47 państw.

Trumna z ciałem Kaczorowskiego w Belwederze?

Rodzina ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wystąpiła o możliwość wystawienia trumny z jego ciałem w Belwederze.

Marsz Żywych już po raz 19.

Około 6,5 tys. młodych Żydów z całego świata oraz 2 tys. Polaków uczci w poniedziałek pamięć ofiar holokaustu. W byłym niemieckim obozie Auschwitz już po raz 19. przejdzie Marsz Żywych.

"Polska szuka sensu tragedii"

Po katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego Polska próbuje znaleźć sens tej tragedii - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zauważa, że Rosji postawiono przed oczyma zbrodnię katyńską w sposób, który uniemożliwia odwrócenie wzroku.

Odezwa prezydenta Rosji po polsku

Odezwa prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do Polaków, którą wyemitowała w sobotę telewizja Rossija - przerywając nadawanie programu - ukazała się potem na stronie internetowej Kremla po polsku. To pierwszy taki przypadek w historii.

Kwiaty na szczątkach samolotu

Kościół katolicki w Smoleńsku odwiedzają prawosławni mieszkańcy miasta. Pod bramą lotniska leżą białe i czerwone goździki, na miejscu wmurowano już kamień upamiętniający ofiary. Mieszkańcy i władze miasta robią wszystko, by pokazać swoją solidarność z Polakami.

Świat zjedzie na pogrzeb prezydenta

Choć nie wiadomo jeszcze kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pewne jest, że na uroczystości żałobne przybędą najważniejsi politycy z Europy i ze świata.

To miało być powiedziane w Katyniu

Najbardziej tragiczną stacją polskiej Golgoty Wschodu był Katyń. Polskich oficerów, duchownych, urzędników, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej zgładzono bez procesów i wyroków - te słowa miały paść z ust prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zbrodni, którą próbowano wymazać z ludzkiej pamięci.

Jest już następca Kurtyki

Franciszek Gryciuk, dotychczasowy wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, pełni obowiązki prezesa IPN po śmierci Janusza Kurtyki, który zginął w sobotniej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - poinformował IPN.

"Najgorsze już za nami"

Nasze państwo zostało postawione w dramatycznej sytuacji, ale najgorsze już za nami - powiedział w TVN24 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa. Jego zdaniem, po tej tragedii Polska będzie lepszym krajem, zmienią się także politycy, co będzie widać w najbliższej kampanii prezydenckiej.

Piloci: robili nam zdjęcia, bo mamy takie stare samoloty

- Ta flota wymaga wymiany, ponieważ technologia tych samolotów naprawdę jest przestarzała - mówił w TVN24 płk Tomasz Pietrzak, były dowódca specpułku obsługującego rządowe samoloty. Dodał, że na wielu lotniskach polskim maszynom, ze względu na ich zaawansowany wiek, robiono zdjęcia. - Podziwiano nas - mówił płk Pietrzak.

"My i Rosjanie jesteśmy bardzo bliscy"

- Ta tragedia udowodniła, że my i Rosjanie jesteśmy bardzo bliskimi narodami. Tylko nam czasami polityka przeszkadza - mówił w TVN24 znany również w Rosji aktor Daniel Olbrychski. - Nasze stosunki międzyludzkie zawsze były dobre. Dzieliła nas kwestia symboliki, emocji. I ta sprawa jest już dzisiaj załatwiona - dodał były ambasador w Rosji Stanisław Ciosek.

"Zakończyli swoją służbę i wykonali ją dobrze"

- Czasami człowiek musi stracić życie, by jego służba została doceniona - powiedział na antenie TVN24 były marszałek Sejmu Marek Jurek, wspominając zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego współpracowników. O "dobrej służbie" zmarłej głowy państwa mówił też Tomasz Nałęcz, kiedyś rywal polityczny prezydenta.

Dzwonili, żeby się wypłakać. I pomóc

Chcieli zdobyć informacje o bliskich albo wyrzucić z siebie swój ból i się wypłakać. Inni bezinteresownie oferowali pomoc rodzinom ofiar sobotniej katastrofy w Smoleńsku. Kilkaset osób zadzwoniło dotąd na infolinię uruchomioną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Odradzałem lądowanie. Mówili, że spróbują"

- To ja radziłem, by lądowali na zapasowym lotnisku. Mówili, że spróbują raz (wylądować w Smoleńsku-red.) i jeśli się nie uda, skierują się na zapasowe lotnisko - relacjonuje Paweł Plusnin, kontroler lotów z lotniska "Siewiernyj" w Smoleńsku. To on tuż przed katastrofą rozmawiał z polskimi pilotami. Ujawnił, że porozumiewali się po rosyjsku, a Polacy mieli problem ze zrozumieniem komend. Rozmowę z Rosjaninem publikuje portal Life News. Tymczasem w TVN24 były dowódca 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego płk Tomasz Pietrzak zaprzecza i zapewnia, że dowódca samolotu doskonale rozumiał rosyjski.

"Był odważnym człowiekiem o wielkim sercu. Płakaliśmy"

Wielki, dobry człowiek. Odważny polityk wybierający także niepopularne rozwiązania w obronie swoich przekonań. Niewyobrażalnie oddany Polsce. Szukający w innych dobra – takimi słowami w rozmowie z reporterem Faktów gruziński prezydent Micheil Saakaszwili wspomina Lecha Kaczyńskiego.

W Kancelarii znicze pod gabinetami ofiar

Pod gabinetami ofiar palą się znicze. Wśród tych, którzy zostali, panuje przygnębienie, niedowierzanie i żal. Właśnie takie nastroje panują w Kancelarii Prezydenta.

Rodziny ofiar odleciały do Moskwy

Z 2,5 godzinnym opóźnieniem wystartował z warszawskiego Okęcia samolot, który ma zawieźć do Moskwy rodziny ofiar sobotniej katastrofy lotniczej koło Smoleńska.

"Żaden kraj nie jest gotowy na taką tragedię"

Gazety i serwisy informacyjne na całym świecie nieustannie piszą o sytuacji w Polsce po śmierci Lecha Kaczyńskiego. Relacje z powrotu do kraju jego ciała umieściły na sowich czołówkach BBC, CNN, niemiecki "Der Spiegel", ale też chińska agencja Xinhua. "Żaden kraj nie jest przygotowany na taką tragedię" - piszą Chińczycy. "Wiele osób otwarcie płakało przed Pałacem Prezydenckim" - donosi CNN.

Rabini opłakują Lecha Kaczyńskiego

Lech Kaczyński był przyjacielem Żydów w słowach i czynach - napisało w oświadczeniu opłakującym zmarłego prezydenta Europejskie Centrum Rabiniczne w Brukseli (RCE). Za prezydenta i ofiary katastrofy w Smoleńsku modlili się też żydzi w synagodze Nozyków w Warszawie.

"Zadano krzywdę prawdzie o prezydencie"

- Media próbowały przedstawiać prezydenta jako człowieka nieudolnego, pełnego kompleksów, zalęknionego o własne zdrowie - mówił o Lechu Kaczyńskim w swoim niedzielnym kazaniu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. - W rzeczywistości prezydent był człowiekiem pełnym pokory, wielkiego sukcesu naukowego, znawcą prawa pracy - podkreślał.

Polacy oddają hołd

Kilkaset tysięcy ludzi towarzyszyło trumnie z ciałem Lecha Kaczyńskiego w jego drodze z lotniska do Pałacu Prezydenckiego. Stali w milczeniu lub klaskali, modlili się i rzucali kwiaty. Żałobny kondukt około godziny 17 zajechał na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie trumna z ciałem prezydenta zostanie wystawiona w kaplicy.

"Cała Europa podziela teraz cierpienie Polski"

Berlin, Paryż, Praga, Rzym... W wielu europejskich stolicach ludzie gromadzą się przed ambasadami Polski. Składają kwiaty, modlą się, wpisują do ksiąg kondolencyjnych. "Cała Europa podziela teraz cierpienie Polski, kraju, który zajmuje tak ważne miejsce w historii naszego kontynentu", napisał w liście odczytanym na mszy św. w stolicy Francji abp Paryża, kardynał Andre Vingt-Trois.

Europa pogrążona w żałobie

Sąsiedzi naszego kraju solidaryzują się z Polakami i wprowadzają żałoby narodowe. Na Litwie będzie ona trwała od 7:00 w poniedziałek do 22:00 w środę; na Ukrainie przez cały poniedziałek. Z kolei Czesi i Słowacy ogłoszą żałobę w dzień pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ambasada w Moskwie tonie w kwiatach

Morze kwiatów przed polską ambasadą w Moskwie. Mieszkańcy rosyjskiej stolicy stoją w długiej kolejce, by wpisać się do wyłożonej w gmachu księgi kondolencyjnej. W ten sposób nasi wschodni sąsiedzi oddają hołd ofiarom tragedii Tu-154.

Białoruś: bez wiz dla rodzin ofiar

Władze Białorusi gotowe są zorganizować odprawę bezwizową dla osób zmierzających na miejsce katastrofy w celu zidentyfikowania ciał zmarłych - poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku.

<center>Służyli. Zginęli</center>

- To nie byli przypadkowi ludzie - wspomina Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik Biura Ochrony Rządu, formacji, która straciła dziś dziewięciu swoich funkcjonariuszy. Na służbie było też siedmiu członków załogi samolotu samolotu. Najmłodsza z tych osób miała 23 lata.