Najnowsze

Najnowsze

Dziennikarze "GW" wezwani na przesłuchanie

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej. Sprawa dotyczy przecieku do mediów w sprawie domniemanych więzień CIA na terenie Polski. Śledczy zamierzają przesłuchać dziennikarzy i dwóch zastępców redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Awaria serwera, PARP daje więcej czasu

O 15 miał upłynąć termin składania wniosków o dofinansowanie projektów wpierania przedsiębiorczości elektronicznej, w ramach unijnego PO Innowacyjna Gospodarka. Od godziny 11 zaczęły się problemy - padł serwer na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, na której jest Generator Wniosków. W związku z awarią termin składania wniosków wydłużono do godziny 23.59. O problemie z serwerem jako pierwszy poinformował nas @Bartosz.

3-latka wpadła do szamba

Zarzut narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu usłyszy prawdopodobnie ojciec 3-latki, która wpadła do niezabezpieczonego szamba. Gdy dziecko zniknęło rodzicom z oczu, ojciec zaczął poszukiwania od zbiornika. Znalazł tam córkę, wyciągnął ją i przeprowadził sztuczne oddychanie. Dziecko przetransportowano do szpitala.

Maestro, wielbiciel korridy, sierota po PO-PiS

Jak sam mówi o sobie, jest muzykiem, który żyje w sztucznym świecie, przy fortepianie i partyturze. Nie chce wdawać się w politykę, chociaż kiedyś chętnie odpowiadał na pytania o nią. - Gdy uznałem, że jestem sierotą po PO-PiS-ie, to przestałem się wypowiadać na tematy polityczne - mówi Wojciech Kilar w specjalnym wywiadzie dla Bogdana Rymanowskiego z cyklu "Dziękuję".

"Doktor Śmierć" nie żyje

Jack Kevorkian, znany powszechnie jako "Doktor Śmierć", zmarł w piątek w wieku 83 lat - podały amerykańskie media. Kevorkian znany był z asystowania w eutanazji ponad 130 osób.

Nowa porcja akt przetłumaczona

Wszystkie akta dotyczące katastrofy smoleńskiej, które na początku kwietnia trafiły z Rosji do Polski i były tłumaczone przez 12 biegłych, zostały przetłumaczone - poinformował rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk Zbigniew Rzepa. Nie oznacza to jednak, że prokuratorzy wiedzą już dokładnie czy dysponują wszystkimi materiałami, o które wnioskowali u Rosjan. - Analiza będzie żmudna i czasochłonna - zaznacza rzecznik NPW.

Napieralski się pobrudził. I wie, jak to być sztygarem

Grzegorz Napieralski zjechał pod ziemię. Prawie kilometr pod ziemię. Stał, patrzył, brudził się i myślał nad tym, jak ciężko pracują górnicy z kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju. Stwierdził, że pracują bardzo ciężko. Tak ciężko, że... nikt "nie ma nawet pojęcia, jak". - Ja już mam. Jestem bogatszy o to doświadczenie. I nie dziwię się dzisiaj tym ludziom - mówił szef SLD.

Po śmiertelnym pobiciu areszt dla 17-latka

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zgodził się na trzymiesięczny areszt dla podejrzanego o śmiertelne pobicie nastolatka 17-letniego Dariusza U. Jego dwaj 16-letni koledzy, także podejrzani o udział w zdarzeniu trafili do schroniska dla nieletnich.

Putin: Nie będziemy truć obywateli warzywami z Europy

- Rosja sprawdzi podstawy prawne swojego embarga na import warzyw z Unii Europejskiej, lecz nie zamierza "truć" swych obywateli w imię zasad WTO - zapowiedział premier Władimir Putin. To odpowiedź na krytykę, jakiej Komisja Europejska poddała decyzję rosyjskich władz o zakazie importu warzyw z UE w związku z zakażeniami bakterią E.coli.

"Oficer ZSRR naciskał na polskich wojskowych"

- W 1981 r. oficer wojska ZSRR wywierał na polskich wojskowych naciski, by nie wykonywali rozkazów gen. Wojciecha Jaruzelskiego - zeznał emerytowany gen. Jerzy Z., świadek w procesie oskarżonych za wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego. W piątek w warszawskim sądzie stawili się gen. Wojciech Jaruzelski i b. szef PZPR Stanisław Kania. Zabrakło b. szefa MSW Czesława Kiszczaka i b. członkini Rady Państwa Eugenii Kempary.

Cholera atakuje na Ukrainie. Winne ryby?

Osiem osób zachorowało dotychczas na cholerę w Mariupolu nad Morzem Azowskim na wschodzie Ukrainy - podały lokalne władze sanitarne. Specjaliści, którzy od tygodnia poszukują źródła zakażeń, zgadzają się wstępnie, iż może się ono znajdować w morskich rybach.

Zostawili syna w samochodzie. Ledwo przeżył

1,5-rocznemu chłopcu, pozostawionemu bez opieki w zamkniętym samochodzie, stojącym w nasłonecznionym miejscu, pomogli policjanci z Pułtuska. Rodzice pozostawili śpiące dziecko w gorącym aucie i poszli załatwiać swoje sprawy - poinformowała w piątek mazowiecka policja.

Morze wyrzuciło na brzeg 150 ciał

Morze wyrzuciło na tunezyjskie plaże 150 ciał nielegalnych emigrantów, którzy próbowali przedostać się z Libii do Unii Europejskiej. Mała flotylla wioząca setki osób natrafiła w czwartek na sztorm, który zatopił większość z przeładowanych i starych jednostek.

Szef wykonawcy stadionu wkracza do gry

Negocjacje w sprawie Narodowego przenoszą się na wyższy szczebel. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy do Warszawy przyleciał właśnie Karsten Hall, prezes Alpine Bau Deutschland. Ma uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami NCS w sprawie niedoróbek przy budowie Stadionu Narodowego.

"Zanim umyjemy, niech odmięknie"

- Powinniśmy myć ręce, powinniśmy też myć warzywa i owoce. Mało tego, zanim je umyjemy pod bieżącą wodą, włóżmy je na kilka chwil do miski z wodą, żeby odmiękły - odpowiada minister zdrowia Ewa Kopacz na pytanie, jak możemy ustrzec się niebezpiecznej bakterii. Przekonywała, że w ten sposób "powodujemy, że wszystko co do skórki jest przyklejone, odmięka w tej misce z wodą".

Samobójcy atakują. Kolejny kraj na celowniku islamistów?

Dwa zamachy samobójcze w kraju, gdzie przez dekady nie słyszano o rebeliantach i terrorystach. Dwa ataki na ten sam cel – służbę bezpieczeństwa. Do tego w śledztwach więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Wygląda na to, że islamski radykalizm dotarł także do Kazachstanu.

199 zakażeń w dwa dni. "Sytuacja się stabilizuje"

Według najnowszych danych Instytutu Roberta Kocha, w ciągu ostatnich dwóch dni w Niemczech odnotowano 199 przypadków zakażenia nowym groźnym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Jednak sytuacja ma się "stabilizować" - twierdzi Instytut. Jeszcze w czwartek wieczorem uspokajał o braku zachorowań od 1 czerwca.

Merkel ubolewa. Wynagrodzi Hiszpanom "kryzys ogórkowy"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła ubolewanie w rozmowie telefonicznej z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero z powodu strat poniesionych przez hiszpańskich rolników w wyniku "kryzysu ogórkowego". Do rozmowy doszło "natychmiast po powrocie niemieckiej kanclerz z podróży po Azji" - jak podaje na swojej stronie internetowej rząd Hiszpanii.

Suwnica zdemolowała poduszkowiec. 2 osoby nie żyją

Wielki sukces eksportowy ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego w ułamki sekund stał się najprawdopodobniej wielką porażką. W stoczni budującej dla Chin poduszkowce desantowe typu Zubr doszło do katastrofy. Zerwała się jedna z suwnic zawieszonych 50 metrów nad budowaną jednostką. Spadając zabiła dwie osoby i poważnie uszkodziła kadłub poduszkowca.

Malkovich okradziony w drodze do Polski

Piątkowy przyjazd Johna Malkovicha do Polski opóźni się, ponieważ aktor został okradziony w Pradze i nie mógł wylecieć z Czech o zaplanowanej godzinie. Z tego powodu odwołane zostało jego spotkanie ze studentami łódzkiej szkoły filmowej. W sobotę aktora będzie można zobaczyć na żywo w łódzkim kinie Bałtyk, podczas prezentacji jego debiutanckiego filmu "Tancerz".

Wjechała Mercedesem do restauracji

Groźny wypadek w miejscowości Bystra (woj. śląskie). Samochód 72-letniej kobiety, po zderzeniu z osobówką, zatrzymał się na drzwiach wejściowych do restauracji. Zdjęcie z miejsca zdarzenia zamieścił w serwisie Kontaktu 24 dareks1975.

Lepiej przemycić papierosy niż narkotyki

Od dwóch lat w Bułgarii bardziej się opłaca przemycać papierosy niż narkotyki. Prawie 40 proc. sprzedawanych w kraju papierosów pochodzi z przemytu - poinformowano na poświęconej temu procederowi międzynarodowej konferencji w Sofii.

Polański nie przyjedzie, "bo pracuje"

Powodem odwołania wizyty Romana Polańskiego na festiwalu w Gdyni są zobowiązania filmowe reżysera. W związku z pracami nad jego nowym obrazem, "Carnage" - powiedział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Podczas tegorocznego festiwalu, reżyser miał odebrać Platynowe Lwy - najwyższą nagrodę festiwalu, przyznaną mu przez jury za całokształt twórczości.

"Drodzy przyjaciele" odznaczeni za transformację

- Jesteśmy z różnych środowisk, z różnych rządów - ale z rządów pionierskich, które miały odwagę rozpocząć wielkie dzieło transformacji. Pionierom zawsze jest najtrudniej, najczęściej popełniają błędy, ale muszą mieć odwagę - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, na której odznaczeni zostali przedstawiciele rządów transformacji. Wśród nich m.in. Andrzej Olechowski, Janusz Lewandowski, Janusz Onyszkiewicz.

Jest kolejna ofiara E. coli? GIS uspokaja: Polska bezpieczna

Do szpitala w Szczecinie zgłosiła się w piątek kolejna osoba, która może być zarażona bakterią E. coli. Na razie wiadomo tylko tyle, że 25-letni mężczyzna uskarża się na dolegliwości żołądkowe. Jego stan jest dobry, przebywa na oddziale zakaźnym. Jednocześnie uspokajające informacje płyną z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

"To marginalny i groteskowy człowiek"

- To chamstwo jest. Mało mnie obchodzi Dorn. Ujawnił tak niebywałe nieuctwo, chodziło o Boya-Żeleńskiego, a zacytował Mickiewicza, trzecią część Dziadów: "a szelmy, łotry, a łajdaki", tego nie wiedzieć? To jest szkolna książka. Nie mamy lepszych tematów, niż ten zupełnie marginalny i groteskowy człowiek, jakim jest Ludwik Dorn? - powiedział Stefan Niesiołowski w programie "Gość Radia ZET", komentując planowaną na dziś przez Ludwika Dorna pikietę w obronie możliwości mówienia o premierze Tusku "ty matole".

Prezydent za gromadzeniem wrażliwych danych?

Prezydenccy prawnicy i Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych uważają, że treść ustawy o Systemie Informacji Oświatowej nie budzi istotnych zastrzeżeń prawnych - poinformowała prezydencka minister Irena Wóycicka. Dodała też, że prezydent w najbliższym czasie podejmie decyzję w sprawie tej ustawy. Przeciwko jej zapisom protestowała m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Porwali, bo był winien im pieniądze

Trzech mężczyzn w województwie śląskim zatrzymała grupa policyjnych antyterrorystów. Mężczyźni uprowadzili 48-letniego mieszkańca Częstochowy, w zamian za uwolnienie żądając 17 tys. zł. Porwany był winien jednemu z bandytów pieniądze. Uprowadzając go, sprawcy chcieli odzyskać gotówkę.