Najnowsze

Najnowsze

Syria już formalnie stroną Konwencji ws. broni chemicznej

Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari powiedział w czwartek, że z punktu widzenia prawa jego kraj należy już do grupy państw związanych Konwencją o zakazie broni chemicznej. Wcześniej ONZ poinformował, że otrzymał wniosek Syrii ws. przystąpienia do Konwencji.

Wrocławska "perła przyrody" zagrożona. "Część terenu pod inwestycje"

221 gatunków ptaków, 13 gatunków nietoperzy, 8 gatunków płazów. Do tego ryby, gady, ssaki, owady i bogata roślinność. - To niebywałe na skalę Europy - oceniają wrocławskie pola irygacyjne ekolodzy i biją na alarm: teren jest zagrożony, bo część pól przeznaczono pod inwestycje. Co dalej z naturalną oczyszczalnią ścieków i unikalnym ekosystemem zaledwie 9 km od centrum miasta?

Śląsk gra z Lechem, "Selekcjoner" Nawałka ze swoim byłym zespołem

Śląsk kontra Lech - to będzie szlagier 7. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. W tabeli lepszą pozycję zajmuje Kolejorz, ale wrocławianie do rywali tracą zaledwie 2 punkty. Teoretycznie łatwe zadanie czeka w tej kolejce lidera z Warszawy. Rywalem Legii będzie przedostatnia w tabeli Korona. Do swojego byłego klubu przyjedzie trener Górnika - Adam Nawałka. W meczu z Zagłębiem szkoleniowiec będzie walczył nie tylko o trzy punkty.

Nie żyje twórca Dolby Surround

Amerykański wynalazca i pionier w dziedzinie inżynierii dźwięku, Ray Dolby, zmarł w swoim domu w San Francisco - podała w czwartek jego firma. To nazwisko stało się synonimem dla nowej jakości dźwięku w filmie. Dolby miał 80 lat.

Shabiha znaczy "podobni upiorom". Jeden z trzech filarów reżimu Asada

Gdy wybuchało powstanie przeciwko Asadowi, syryjską armię uważano za jedną z najsilniejszych w świecie arabskim. Walka z rebeliantami obnażyła wiele słabości sił zbrojnych, ale reżim może liczyć jeszcze na potężny aparat bezpieczeństwa i liczne formacje paramilitarne. Bezpieka, wojsko, milicje – to trzy części zbrojnego potencjału Asada.

Przecieki z raportu ONZ: Dowody wskazują, że gazu użył Asad

Zebrane przez inspektorów ONZ dowody wskazują, że atak chemiczny w Syrii został dokonany przez prezydenta Asada - informuje portal "Foreign Policy". - Z rodzaju dowodów można wywnioskować tożsamość autora - twierdzi jeden z informatorów. Ale bezpośredniego wskazania winnego nie należy oczekiwać.

Sikorski w "Financial Times": Nie ja wymyśliłem plan dla Syrii

Radosław Sikorski w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" stwierdził, że nie przypisuje sobie autorstwa planu oddania broni chemicznej w Syrii pod kontrolę międzynarodową. Przypomniał, że taki pomysł jako pierwszy wysunął senator Richard Lugar już ponad rok temu.

Auto nie tylko dla papieża

- Auto praktyczne, pakowne, lecz urodą niegrzeszące. Grzechem jest trzymanie go w garażu lub, co gorsze, złomowanie - powiedział dnia pewnego papież i stało się. Stare Renault 4 wylądowało w Watykanie jako prezent. Świat obiegły zdjęcia papieskiego auta, nie brakował życzliwych uśmiechów. Ale ci co mają jeszcze Renault 4 na chodzie mówią, że nie ma się z czego śmiać. Auto poważnie daje radę.

Putin pisze do Amerykanów

Tego Amerykanie się nie spodziewali. A najmniej spodziewał się tego Barack Obama. List do narodu amerykańskiego napisał Władimir Putin. W nim jego stanowisko w sprawie Syrii, ale też połajanki pod adresem Białego Domu. Moskwa nie dość, że przeszła do ofensywy w światowej dyplomacji, to na dodatek coraz skuteczniej pomniejsza rolę Stanów Zjednoczonych w tej dyplomacji.

Nowa jakość protestów

Współczesny związkowiec głośno krzyczy na ulicach, ale już nie pali opon (ewentualnie jedną oponę), nie niszczy tylko sprząta po sobie i po godzinie nocnej nie hałasuje. Za nami pierwsza doba protestu związkowców w Warszawie. Wszystko stoi na miejscu, nic nie zostało zniszczone.

Jesienią zmiany w rządzie?

Jest kolejna zapowiedź rekonstrukcji rządu, tym razem jesienna. Inna być nie mogła, bo mieliśmy już zapowiedź letnią i wiosenną, z których jednak nic nie wyszło. Jak będzie tym razem, okaże się w listopadzie. To wówczas - jak ogłosił w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś - może się coś zmieni.

Niebezpieczne odchudzanie

20-stolatka z Warszawy, która zmarła po zażyciu środków na odchudzanie, była na liście internetowych klientek chemika amatora ze Zgierza. Mężczyzna w zaciszu domowym stworzył linię technologiczną do produkcji tabletek. Robił je z różnych substancji, także tych silnie trujących. Teraz czeka na proces w areszcie, a policja kolejny raz apeluje o więcej rozsądku.

Niemal stracił życie żądając zapłaty za pracę

Wstrząsająca opowieść młodego mężczyzny skatowanego przez tak zwanych kolegów z pracy. Dominik pracował "na czarno" w firmie remontującej publiczną szkołę. Jak opowiada - postanowił odejść i poprosił o zapłatę. W odpowiedzi jego szef z kolegą z pracy wywieźli go do lasu, a tam brutalnie pobili. Wydarzenia spod Grójca kończą się szczęśliwie, choć zapowiadało się zupełnie inaczej.

Ćpanie na legalu

Problemem mogą być jednak też leki nie zabronione, legalne i dostępne w każdej aptece i to bez recepty. Zwykłe leki na katar czy syropy na kaszel, które mogą działać, jak środki odurzające, gdy zażyje się "końską" dawkę. Odurzają i uzależniają. Są coraz bardziej popularne wśród młodzieży, i to już w gimnazjach. Może to brzmi, jak przesada, ale - jak twierdzą specjaliści - problem jest poważny, z czego pewnie wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy.

Sprzedaż złudzeń

Co można kupić w sieci na szybkie zrzucenie kilogramów? Okazuje się, że można wiele, i to bez większego problemu. "Czarno na białym" dotarło do sprzedających, którzy zapewniają o cudownych efektach. Potem sprawdziliśmy u specjalistów, także w laboratorium - skład dwóch specyfików. I cudów nie ma. To nielegalne substancje - uzależniające i trujące. Jest to też ogromny czarny rynek.

PiS zbojkotuje głosowania w Sejmie. "Nie jesteśmy częścią układu"

Posłowie PiS zamierzają zbojkotować piątkowe głosowania w Sejmie, m.in. nad poprawkami do projektu nowelizacji budżetu na 2013 rok. - W ramach protestu i solidarności z tymi, którzy walczą o prawa pracy pokazujemy, że nie jesteśmy częścią układu, systemu, który ma większość w parlamencie i tworzy złe prawa dla pracowników - komentował decyzję rzecznik PiS Adam Hofman.

"To, co było niewyobrażalne tydzień temu, dzisiaj już zaczyna nabierać kształtów"

- Mamy postęp. To, co było niewyobrażalne tydzień temu, dzisiaj już zaczyna nabierać kształtów, ale musimy mieć precyzyjny kalendarz, sposoby weryfikacji i sankcje za ewentualne odstąpienie i oszustwa - powiedział w Londynie minister Radosław Sikorski, komentując wypowiedź Baszara el-Asada o tym, że Syria zgodzi się na przekazanie swej broni chemicznej pod nadzór międzynarodowy. Sikorski wraz z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem spotkali się w Londynie z szefami resortów dyplomacji i obrony Wielkiej Brytanii - Williamem Hague i Philipem Hammondem.

Pierwsza szkoła z własnym teatrem

Pierwsza w Polsce scena teatralna przy publicznej szkole powstała w Poznaniu. Teatr "Scena Wspólna" będzie prowadzony przez szkołę Łejery, Stowarzyszenie Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

"To protest państwowych związków zawodowych"

- Patrzę na ten teatrzyk i się nie nabieram - mówił o warszawskich protestach związkowców Władysław Frasyniuk. - Związki zawodowe próbują nas przekonać, że reprezentują cały świat pracy w Polsce, podczas gdy tak naprawdę reprezentują pewnie około 5 proc. pracujących, i to głównie w sektorze państwowym - tłumaczył legendarny opozycjonista w "Kropce nad i".

Pierwsza w historii ekstradycja obywatela USA do Czech? Broni go adwokat Amandy Knox

Amerykański sąd zdecydował, że możliwa jest ekstradycja Amerykanina Kevina Dahlgrena do Czech. 20-latek jest podejrzany o poczwórne zabójstwo, do jakiego doszło w maju br. w czeskim Brnie. Jeśli USA rzeczywiście wydadzą Dahlgrena, będzie on pierwszym obywatelem USA oddanym pod czeską jurysdykcję. U naszych południowych sąsiadów grozi mu dożywocie, w USA mógłby całkowicie uniknąć kary.

"To protest państwowych związków zawodowych"

- Patrzę na ten teatrzyk i się nie nabieram - mówił o warszawskich protestach związkowców Władysław Frasyniuk. - Związki zawodowe próbują nas przekonać, że reprezentują cały świat pracy w Polsce, podczas gdy tak naprawdę reprezentują pewnie około 5 proc. pracujących, i to głównie w sektorze państwowym - tłumaczył legendarny opozycjonista w "Kropce nad i".

Ruszył największy w historii proces ws. korupcji w górnictwie

25 osób oskarżonych i setki tomów akt. Przed Sądem Okręgowym w Katowicach ruszył proces w sprawie korupcji w górnictwie. To największa tego typu sprawa, która znalazła finał w sądzie. Wśród oskarżonych są m.in. byli prezesi spółek węglowych i byli dyrektorzy kopalń.