Najnowsze

Najnowsze

"Z USA zdarto maskę świętoszka". Ostre spięcie mocarstw

Informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena i jego ucieczka z Hongkongu wywołały ostre spięcie dyplomatyczne dwóch gigantów. Waszyngton ostro skrytykował Pekin za wypuszczenie uciekiniera, na co Pekin odpowiedział ostrym komentarzem w partyjnej gazecie, gdzie stwierdzono, że afera doprowadziła do "zrzucenia przez USA maski świętoszka".

Niemcy ponawiają propozycję. Będą negocjować z Turcją?

Niemcy zaproponowały w poniedziałek otwarcie, po trzech latach przerwy, nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych z Turcją, ale faktyczne przystąpienie do rozmów dopiero po kolejnym raporcie KE ws. sytuacji w tym kraju. Raport jest oczekiwany w październiku.

Ukraina jeszcze poczeka? Podpisanie umowy z UE w listopadzie zagrożone

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest zagrożone. Kijów ma do końca lata czas na spełnienie warunków - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który uczestniczy w spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu.

Nowy budżet UE dopiero we wrześniu?

Możliwe, że dopiero we wrześniu Parlament Europejski będzie głosować nad wieloletnim budżetem UE - twierdzą źródła w europarlamencie. Dotąd planowano, że głosowanie odbędzie się w lipcu, ale zbyt wielu europosłom nie podoba się proponowany przez rządy budżet.

Kto premierem Czech? Prezydent chce "rządu ekspertów"

O godz. 15 prezydent Czech Milosz Zeman ma ogłosić swą decyzję w sprawie nominowania nowego szefa rządu. Po ustąpieniu konserwatywnego premiera Petra Neczasa, w związku ze skandalem korupcyjnym, Zeman opowiada się za powołaniem rządu ekspertów.

Chłopiec z baterią w przełyku. Lekarze odkryli ją dopiero po sześciu dniach

Tylko cudem udało się uratować trzyletniego Piotrusia. Chłopiec miał naprawdę dużo szczęścia, bo wyciągnięta z jego przełyku bateria, była tak skorodowana, że w każdej chwili groziło wylanie się śmiercionośnego elektrolitu. Chłopiec trafił do szpitala natychmiast po jej połknięciu, ale postawienie diagnozy zajęło lekarzom aż sześć dni. Sprawę bada prokuratura. Materiał "Blisko Ludzi" TTV.

Brazylia: referendum odpowiedzią na protesty

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff zaproponowała w poniedziałek przeprowadzenie referendum w sprawie reform politycznych, co jest odpowiedzią na największe od 20 lat publiczne protesty w tym kraju.

Ile materiałów ma Snowden? Władze USA nie wiedzą

Służby wywiadowcze USA wciąż nie wiedzą, ile tajnych materiałów posiada Edward Snowden, który ujawnił amerykański program inwigilowania łączności telefonicznej i internetowej - poinformował Reuters, powołując się na przedstawicieli władz USA.

Nieuchwytny analityk?

Z Hongkongu do Moskwy, a potem na Kubę – choć nie ma pewności czy to ostatni przystanek epopei Edwarda Snowdena, analityka komputerowego, który ujawnił proceder monitorowania danych z internetowych serwisów społecznościowych przez amerykańskie tajne służby. Snowden wyruszył w podróż, choć władze USA unieważniły jego paszport, a na lotniskach nie opuszcza strefy transferowej. Czy to znaczy, że jest nieuchwytny?

Wygrał z wysokością

A teraz człowiek niezwykły, który dosłownie wydeptał sobie drogę do sławy. Nick Wallenda przeszedł na linie rozwieszonej nad Wielkim Kanionem. Nie miał żadnego zabezpieczenia, a jedynie długą tyczkę, która pozwalała mu łapać balans. Nie tylko on i jego najbliżsi na prawie 23 minuty wstrzymali oddech. Ale potem była niesamowita radość i jeszcze większa duma.

Terroryści w Himalajach

Terroryści zaatakowali w Himalajach. W ramach odwetu za naloty amerykańskich dronów z zimną krwią zamordowali grupę turystów w obozie u stóp góry Nanga Parbat. Zginęło 10 osób - to himalaiści z Chin, Ukrainy, Słowacji i ich pakistański przewodnik. Polacy też w tym obozie byli, ale szczęśliwie wyszli na szlak.

Tolerancja a prawo

Miłość nie zna granic, więc kiedy nadarzyła się okazja na ślub we Francji, dwie Polki postanowiły ją wykorzystać. Jedna w Poznaniu załatwiła dokumenty bez problemu, druga w Gdańsku usłyszała "nie". Kobieta jest pewna, że przez to, iż jej wybranką okazała się druga kobieta. Takie sytuacje w polskich urzędach już się zdarzały, choć zgodnie z prawem nie powinny. Urzędnicy - co ciekawe - też zasłaniają się prawem. Kto więc ma rację?

Lej na placu zabaw

Strach pomyśleć co by było, gdyby deszcz nie wygonił dzieci z placu zabaw. To była chwila, gdy ziemia zapadła się i zrobiła dziurę głęboką i szeroką na ponad 10 metrów. Rzecz się wydarzyła w Sosnowcu, więc podejrzenie padło na kopalnię, bo w tym miejscu był kiedyś szyb wentylacyjny. Dokumenty są sprawdzane, a my pytamy co jeszcze kryje ziemia i czy mieszkańcy Śląska mogą czuć się bezpiecznie.

Kiedy "wytyczne" Kościoła?

Miało coś drgnąć. Miał być kościelny dokument o walce z pedofilią wśród duchownych i o ochronie dzieci przed nimi. Nie ma ani jednego, ani drugiego. Polski kościół w tej sprawie jest tak podzielony, że wciąż trudno o zgodę. Mimo jasnego stanowiska Watykanu.

Oczy skierowane na Elbląg

Wyborcza zawierucha w Elblągu jeszcze chwilę potrwa. Po wczorajszym głosowaniu jest wielu wygranych, choć do drugiej tury przeszli jedynie kandydaci PiS i PO. PiS triumfuje, bo zrobił najlepszy wynik. PO się cieszy, bo jest jeszcze w grze. Wygrane czuje się też SLD, które zrobiło trzeci wynik i coraz poważniej myśli o koalicji. Dogrywka za dwa tygodnie, ale w tak zwanym międzyczasie rozpocznie się walka o fotel szefa Platformy. Oficjalnie kandydat jest jeden - to Donald Tusk, ostatecznie może ich być więcej. Wystarczy spojrzeć kto jeszcze oprócz premiera pojedzie wspierać kandydatkę w Elblągu.

Powtórka z obietnic

Ciesząc się z każdej oddanej drogi kierowcy czekają na kolejne. I minister Nowak obiecuje, że będą. Obiecuje po raz kolejny. W zatwierdzonym właśnie przez rząd planie budowy 700 kilometrów nowych ekspresówek wiele z nich to drogi, które (zgodnie z poprzednimi zapowiedziami) już powinny być gotowe. Mamy powtórkę z zapowiedzi. Pytanie: jakie są szanse, że nie powtórzą się problemy z ich realizacją?

W drodze przez Polskę

Budowlany boom drogowy przed Euro bardzo zmienił w ostatnich latach mapę drogową Polski. Jak bardzo i czy na lepsze? "Czarno na Białym" pokazuje eksperyment na trasie z gór do morza. Dwa lata temu ta podróż samochodem zajęła naszemu reporterowi 11 godzin z przygodami. Tę samą trasę, ale nowymi drogami Leszek Dawidowicz pokonał kilka dni temu. Nie zdradzając jeszcze czasu przejazdu jedno (przed wakacyjnym sezonem) można powiedzieć na pewno: to wciąż podróż z przygodami.

Euro fuszerka

Na początek autostrada A2 łącząca Warszawę z zachodnią Europą. Dzięki piłkarskiemu Euro już od roku można nią jeździć, ale po roku już widać skutki budowlanego pośpiechu. Niezabezpieczone nasypy, rozmywane po każdej większej ulewie, coraz bardziej odsłaniają podziemną konstrukcję dogi. Brak właściwego odwodnienia sprawia, że po każdej ulewie niszczone są też pola wokół części autostrady. Niedoróbek jest więcej. Zdjęcia zrobione przez naszego reportera nie pozostawiają wątpliwości, choć inwestor (czyli państwo) nie do końca je podziela.

"Nie można ryczeć i ubliżać komukolwiek". Premier zapowiada twarde egzekwowanie prawa

- Dla mnie nie ma znaczenia, jakie kto ma poglądy, ale nie można ryczeć, zakłócać takiego spotkania czy ubliżać komukolwiek - powiedział premier Donald Tusk w poniedziałek w Elblągu, odnosząc się do sobotniego incydentu podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Tusk dodał również, że będzie "twardo egzekwował prawo wobec takich grup" i zapowiedział współpracę w tej sprawie z MSW.