Najnowsze

Najnowsze

Usunęli pomnik Armii Radzieckiej z centrum Katowic

Pomnik czerwonoarmistów zniknął dziś rano z jednego z głównych miejskich placów w Katowicach. - Zdemontowano go ukradkiem, w tajemnicy przed społeczeństwem - relacjonuje Adam Słomka. - Przeniesienie monumentu nie jest tajemnicą. Teraz po prostu znalazły się pieniądze, a remont na pl. Wolności ułatwia sprawę - ripostuje katowicki urząd miasta. Teraz pomnik zostanie odnowiony i trafi na cmentarz radziecki. Koszt operacji to 70 tys. zł.

Kolejka na piątkę. Ale tiki-taka byle jaka

To była niezwykła kolejka T-Mobile Ekstraklasy. Niecodziennie przecież zdarza się, że w jednej serii aż dwie drużyny aplikują swoim rywalom po pięć goli. Rzadko też tyle goli traci drużyna, o której mówi się że gra przyjemną piłkę dla oka. Po raz pierwszy w tym sezonie doszło do aż pięciu konfrontacji polskiej myśli szkoleniowej z zagraniczną. Okazało się, że we wszystkich pięciu górą okazali się "stranieri".

Kierowca zginął w zderzeniu z cysterną

Nie żyje kierowca osobówki, który we wtorek późnym wieczorem zjechał na przeciwległy pas jezdni i wjechał w cysternę. Pojazdy zderzyły się czołowo na drodze krajowej nr 36, na wysokości Osieka pod Lubinem (woj. dolnośląskie). Droga przez 7 godzin była zablokowana.

15-latek gwałcił koleżanki i kolegów? Są zarzuty

15-letni wychowanek placówki opiekuńczo-wychowawczej w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) usłyszał zarzut obcowania płciowego z nieletnim. Podejrzewany jest o gwałty i inne czynności seksualne, którym miał poddawać swoje młodsze koleżanki i kolegów z ośrodka. Ofiary miały być krępowane liną. Sprawą zajmują się prokuratura i sąd, kontrole przeprowadzają także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz urząd wojewódzki.

Siedem minut od rekordu. Bramkarz Śląska znów na fali

W pierwszej rundzie Marian Kelemen przegrał rywalizację o miejsce w bramce z Rafałem Gikiewiczem, dziś znów jest czołowym bramkarzem w lidze. Słowacki golkiper, który nie puścił gola w lidze od 384 minut, w sobotnim meczu z Podbeskidziem postara się pobić swój życiowy rekord. Lepszą passę zanotował tylko w sezonie 2010/2011, gdy czyste konto zachował przez 390 minut. Rekordzistą pod tym względem jest Piotr Czaja, który 44 lata temu był niepokonany w jedenastu kolejnych meczach, co przełożyło się na 1105 minut.

Budowali parking. Znaleźli 53 pociski moździerzowe

Robotnicy budowlani znaleźli podczas prac ziemnych na parkingu w miejscowości Suchy Dwór (woj. pomorskie) amunicję z czasów II wojny światowej. Zabezpieczeniem znaleziska zajęli się saperzy Marynarki Wojennej. Pociski zostaną zdetonowane na poligonie.

Widzą "potrzebę zmian", ale wciąż zabijają. Kontrowersje wokół kary śmierci w USA

Wykonywanie egzekucji w Oklahomie wstrzymano na sześć miesięcy, w Teksasie - na kilka godzin przed egzekucją - wstrzymano wstrzyknięcie trucizny kolejnemu skazańcowi. Choć liczba przeciwników kary śmierci w USA rośnie - podobnie jak liczba egzekucji, w których "coś poszło nie tak" - to Stany Zjednoczone wciąż są w czołówce krajów, które najczęściej orzekają i wykonują najwyższy wymiar kary.

Bierzemy ligowców Nawałki pod lupę. Który bliżej kadry?

Tylko pięciu z dziesięciu powołanych piłkarzy biegających po polskich boiskach wystąpiło w towarzyskiej, bezbramkowej potyczce z Niemcami w Hamburgu. Kto jest bliżej utrzymania miejsca w kadrze Adama Nawałki? Ekstraklasa.tv wzięła pod lupę występy naszych ligowców.

Błąd podczas akcji ratunkowej w kopalni? Ekspert: nie można na siłę napowietrzać

Podczas akcji ratunkowej w tureckiej kopalni mogło dojść do błędu - uważa Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i ratownik medyczny. Jak wyjaśnił we "Wstajesz i wiesz", chodzi o intensywne napowietrzanie miejsca katastrofy. - Przewietrzając, dostarcza się tlen, który inicjuje pożar i stwarza zagrożenie - mówił. W Somie w zachodniej Turcji, w wyniku spowodowanego wybuchem zawału w tamtejszej kopalni, zginęło co najmniej 201 górników.

"55 stopni, żadnego schronienia". Niepełnosprawny biegacz wraca do piekła

Upał taki, że nawet pot nie zdąża spłynąć, a człowiek już jest suchy. Brak schronienia i morderczy wysiłek. To Badwater, najtrudniejszy ultramaraton na świecie. Na pustyni w Stanach Zjednoczonych, nieopodal jeziora Badwater w Dolinie Śmierci, w najgorętszym miesiącu roku biegacze pokonują 217 km. W grupie śmiałków chce się znaleźć Polak Darek Strychalski z Łap pod Białymstokiem.

Egzekucja odwołana. Na kilka godzin przed jej wykonaniem

Nieco ponad dwie godziny przed zaplanowaną egzekucją, amerykański sąd apelacyjny zawiesił wykonanie kary śmierci na 41-letnim mordercy i gwałcicielu. Egzekucja Roberta Jamesa Campbella w Teksasie miała być pierwszą od czasu tej nieudanej w Oklahomie - gdzie skazaniec Clayton Lockett umierał w wyraźnych cierpieniach ponad 40 minut.

Przegląd prasy: Gender nie przeszkadza RPO

Rzecznik praw obywatelskich uważa, iż można ograniczać wpływ rodziców na naukę dzieci w szkole i przedszkolu. To odpowiedź na kontrowersje wokół programu "Równościowe przedszkole" - pisze "Rzeczpospolita".

Polityczny spór o spotkanie z papieżem

Wizyta, która jeszcze się nie odbyła, a już budzi kontrowersje. Donald Tusk jedzie do Włoch - ma wziąć udział w rocznicy obchodów bitwy pod Monte Casino i spotkać się z papieżem. I to właśnie ta druga część wizyty budzi polityczny spór. Opozycja zarzuca premierowi włączanie papieża do wyborczej kampanii, a rząd odpowiada: nie można abdykować ze swojej działalności tylko dlatego, że są wybory. Czy spotkanie z Franciszkiem pomoże Donaldowi Tuskowi?

Polska szykuje się na powódź

Prognozy pogody mówią jedno - od środy należy spodziewać się sporego ochłodzenia i sporych opadów deszczu. Padać ma tak intensywnie, że synoptycy już alarmują - w kraju mogą wystąpić podtopienia i lokalne powodzie. Najbardziej narażone na załamanie pogody jest południe kraju. Mieszkańcy nie kryją swoich obaw, premier zaleca czujność i ma nadzieje, że tym razem do dramatu nie dojdzie.

Pacjent zmarł, bo w szpitalu zabrakło personelu?

Szokujące nagranie ze szpitalnego korytarza. Rodzina chorego mężczyzny słyszy, że takich badań jak USG czy tomografia nie można wykonać, bo jest dzień wolny od pracy. Stan zdrowia pacjenta pogarsza się i trafia na stół operacyjny. Niestety za późno – tętniak aorty pęka. Sprawę pod lupę bierze prokuratura i NFZ, a my pytamy: czy wykonane w porę badanie uratowałoby mu życie i kto odpowiada za to, że go nie zrobiono?

Nie zapłacisz mandatu, nie skasują ci punktów karnych

Rewolucyjna zmiana, którą szykuje dla kierowców MSW. Nie chodzi o ułatwienie życia, a o wywiązanie się ze swoich drogowych zaległości. Nie zapłacisz mandatu, nie skasują ci punktów karnych - proponuje resort i mówi, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, liczenie na to, aż mandat się przedawni, zwyczajnie nie będzie się opłacać. Skąd takie pomysł i chęć zaostrzenia prawa?

Orban upomina się o autonomię zakarpackich Węgrów

Prorosyjscy separatyści chcą przejąć niektóre regiony na wschodzie Ukrainy. Kijów się broni, walki trwają, a bilans strat po obu stronach rośnie. Tym razem pod Krematorskiem w pułapkę wpadają i giną ukraińscy żołnierze. Jest sześciu zabitych i ośmiu rannych. Oliwy do ogania dolewa Zachód - a konkretnie stanowisko Wiktora Orbana, który wykorzystuje słabość Kijowa i żąda autonomii dla zakarpackich Węgrów. Jak duże są jego oczekiwania i co na to Unia Europejska?

Zamieszania na S8 można było uniknąć? Ratownicy kilkukrotnie prosili o nową karetkę

Koordynacja pracy służb ratowniczych przy karambolu na S8 wzbudziła wiele wątpliwości. Pierwsza karetka dojechała na miejsce dopiero po 30 minutach. Mocno krytykowani ratownicy przedstawiają teraz na swoją obronę cztery pisma, w których alarmowali, że karetek w regionie jest zbyt mało. Wskazują też na ocenę prokuratury, która w grudniu uznała, że opieka medyczna w pobliżu Skierniewic jest źle zorganizowana. Te opinie nie zostały wzięte pod uwagę.

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii ustępuje z funkcji

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi ustąpi z funkcji 31 maja - powiadomił we wtorek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Po prawie dwóch latach wysiłków nie udało mu się doprowadzić do pokoju w targanej konfliktem wewnętrznym Syrii.

Mecz życia Gortata! Utrzymał Wizards przy życiu

Marcin Gortat zagrał w Indianapolis najlepszy mecz w karierze! Polski środkowy zdobył 31 punktów i miał 16 zbiórek, a jego Washington Wizards pewnie pokonali na wyjeździe Pacers 102:79. W rywalizacji play off do czterech zwycięstw przegrywają teraz już tylko 2:3.

Rozłam sterowany

Historia rozłamu w parafii. Zdarzyła się ponad 50 lat temu, ale kościół w Wierzbicy pod Radomiem podzielny jest do dziś. To wprawdzie historia konfliktu, który podsycały i do swoich interesów wykorzystały komunistyczne władze, ale zaczęło się niepozornie - od zwykłego sporu między wikarym i proboszczem. Sporu o pieniądze. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, dochodziło do rękoczynów, podpaleń i nie pomogła nawet interwencja Watykanu. Parafianie tak się podzielili, że powstał drugi - istniejący do dziś - Kościół. Kościół Mariawitów.

Życie po buncie

Ostatni przykład z Jasienicy przypomniał o innych podobnych historiach. Niekiedy wręcz dramatycznych. Jak ta z Kazimierza Dolnego, gdzie 7 lat temu doszło do najgłośniejszego buntu w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Zakończonego szturmem policji buntu kilkudziesięciu Betanek, które zabarykadowały się w klasztorze. Co stało się z bohaterami tamtych wydarzeń? Siostry zostały wykluczone z zakonu. Niektóre założyły rodziny. Reporter "Czarno na białym" dotarł - aż na Ukrainie - do księdza Komaryczko, który stał wtedy na ich czele. Wciąż jest księdzem. Jego dzisiejsi parafianie nie znają jego przeszłości, ale o tym, co robi dziś, mówią tylko dobrze.

Jasienica podzielona

Rękoczyny w Jasienicy. To najnowszy konflikt, który jeszcze czeka na swój finał. Na razie nie wiadomo, kiedy kościół zostanie tam otwarty. Od miesiąca wierni dojeżdżają na msze do sąsiednich parafii. Ale już widać, że spór między byłym proboszczem, księdzem Lemańskim, a biskupem Hoserem mocno podzielił mieszkańców. I - jak przyznają oni sami - te podziały zaczynają przenosić się do codziennego życia.