Najnowsze

Najnowsze

Jemen: jest porozumienie między rebeliantami a prezydentem?

Prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi i szyiccy rebelianci z ruchu Huti doszli do porozumienia w sprawie zakończenia gwałtownego kryzysu w stolicy Sanie, gdzie od kilku dni dochodziło do starć - poinformowała w środę jemeńska agencja SABA.

"Nielegal" wczesnoporonny

Nielegalne tabletki wczesnoporonne bez problemu można kupić przez internet. Problemy (i to poważne) zaczynają się później. Czy to z obawy przed krytyką, czy z obawy przed odmową lekarza, czy też po prostu z braku wiedzy, czyli edukacji - kobiety, najczęściej młode kupują w ciemno środki, nie zdając sobie sprawy, że są one niebezpieczne także dla nich.

Orban zrywa z polityką UE. Zaprosił Putina do Budapesztu

Viktor Orban nie zamierza dłużej podporządkowywać się unijnym ustaleniom. 10 miesięcy po decyzji UE o zaprzestaniu organizowania dwustronnych spotkań krajów Wspólnoty z Rosją, premier zaprosił do Budapesztu Władimira Putina. Poinformował o tym w środę w węgierskim radiu szef tamtejszej dyplomacji, Peter Szijjarto.

Grzech bez recepty

Wielka awantura o małą pigułkę, czyli prawdy i mity o tzw. tabletce "po". Bo po tym, jak rząd zgodził się na jej sprzedaż bez recepty, zamiast rzeczowej informacji, od wielu dni mamy właściwie tylko światopoglądowe kłótnie. Dokładnie zresztą takie same, które były przy sprawie doktora Chazana i lekarskiej deklaracji wiary, czy też przy sprawie in vitro. W takich debatach argument, że tabletka "po" jest grzechem i to śmiertelnym, trudno oczywiście zbić jakimkolwiek argumentem medycznym. Z tej całej medialnej awantury może być jedna, choć istotna korzyść - nagłośnienie tematu, o którym mało kto ma pojęcie w kraju, w którym właściwie nie ma edukacji seksualnej.

Napieralski: Nie jestem szkieletem politycznym. Będę walczył

- Szkieletem politycznym nie jestem, a te porównania są błędne i niepotrzebne - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Napieralski, który został zawieszony w prawach członka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przekonywał, że z wyrzuceniem z partii się nie pogodzi.

Zygota ważniejsza niż nastolatka? Spór o pigułkę "dzień po"

- To jest spór dwóch postaw: ludzi, którzy chcą stawiać na pierwszym miejscu miłość, rozum, szacunek dla kobiety i takich, którzy za bardzo ulegają swoim żądzom - podsumował w "Kropce nad i" kontrowersje wokół pigułki "dzień po" ks. Dariusz Oko. Ginekolog Grzegorz Południewski przekonywał natomiast, że dostępność tabletki bez recepty zmniejsza liczbę aborcji, zwłaszcza wśród nastolatek.

Zygota ważniejsza niż nastolatka? Spór o pigułkę "dzień po"

- To jest spór dwóch postaw: ludzi, którzy chcą stawiać na pierwszym miejscu miłość, rozum, szacunek dla kobiety i takich, którzy za bardzo ulegają swoim żądzom - podsumował w "Kropce nad i" kontrowersje wokół pigułki "dzień po" ks. Dariusz Oko. Ginekolog Grzegorz Południewski przekonywał natomiast, że dostępność tabletki bez recepty zmniejsza liczbę aborcji, zwłaszcza wśród nastolatek.

Napieralski: Nie jestem szkieletem politycznym. Będę walczył

- Szkieletem politycznym nie jestem, a te porównania są błędne i niepotrzebne - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Napieralski, który został zawieszony w prawach członka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przekonywał, że z wyrzuceniem z partii się nie pogodzi.

Pilot Jaka-40 upiera się przy swoim: była zgoda wieży na zejście Tupolewa do 50 metrów

Kontroler z wieży w Smoleńsku zezwolił załodze Tu-154M na zejście do wysokości 50 m; nie zmieniam swoich zeznań - oświadczył Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który wylądował kilkadziesiąt minut przed katastrofą samolotu z prezydentem. Antoni Macierewicz przekonywał z kolei, że wśród dokumentów ujawnionych w środę przez prokuraturę brakuje "najważniejszego", czyli nagrania z magnetofonu Jaka.

Kameruńskie wojsko uwolniło Niemca porwanego przez Boko Haram

Kameruńska armia uwolniła w czasie akcji przeprowadzonej w północnej Nigerii Eberharda Roberta Nitscha, Niemca porwanego w lipcu ub. roku przez islamistów z sekty Boko Haram. Informację podała BBC, powołując się m.in. na rzeczniczkę niemieckiego MSZ.

"Lepiej nas nie prowokować". "Antymajdan" szkoli się do walki z opozycją

10 tysięcy członków, obozy szkoleniowe i "praca na wiecach". Tak ma wyglądać działalność powołanego w ub. tygodniu "Antymajdanu" - ruchu tworzonego przez zwolenników rosyjskiego prezydenta. Lider organizacji, senator Dmitrij Sablin, "zdradził" w wywiadzie dla RBK szczegóły "pracy" antymajdanowców.

Związki chcą Kopacz

Związki zawodowe domagają się rozmów z premier Ewą Kopacz. Tematem mają być kwestie pracownicze, między innymi wiek emerytalny i umowy śmieciowe. Jeśli do takich negocjacji nie dojdzie, związkowcy grożą strajkiem. Jak mówił Jan Guz, szef OPZZ, tylko Ewa Kopacz ma wystarczjące kompetencje we wszystkich kwestiach, interesujących związki. "Chcemy pomóc rządowi" deklarował Guz. Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Platformy, takie rozmowy są możliwe, ale nie "z pistoletem przystawionym do głowy" w postaci zagrożenia strajkiem.

150 nowych samolotów i śmigłowców w tym roku. Rosja się zbroi

- W 2015 roku zgodnie z założeniami Państwowego Programu Zbrojeniowego (GPW) do jednostek lotnictwa trafi 150 nowoczesnych samolotów i śmigłowców - oznajmił rzecznik rosyjskich sił powietrznych płk Igor Klimow. Na wymienionej przez niego liście spodziewanych nowych maszyn nie ma żadnych zaskoczeń czy wielkich nowości. Królują maszyny produkowane od kilku lat.

Wiceszef MON Ukrainy: zmasowanej ofensywy rebeliantów teraz nie będzie

Zastępca ministra obrony Ukrainy prognozuje, że w najbliższym czasie nie będzie zmasowanej ofensywy separatystów wspieranych przez oddziały rosyjskie. - Obecne działania są demonstracją siły i próbą zastraszenia Ukraińców – twierdzi admirał Igor Kabanenko. Sytuacja w Donbasie jednak się zaostrza.

Prezydent w niewoli, ale "nie obalony". Południe Jemenu obawia się rebelii

Bojownicy z ruchu Huti zajęli we wtorek pałac prezydencki w Sanie, ale - jak twierdzą - nie obalili urzędującej głowy państwa, prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. W Jemenie od trzech dni trwają zaciekłe walki pomiędzy bojownikami a wojskiem. W obawie przed atakami szyickich rebeliantów południe Jemenu odgradza się od północy.

Japończycy chcą negocjować z Państwem Islamskim. Zdążą?

Japonia dołoży wszelkich starań, aby uwolnić dwóch obywateli przetrzymywanych przez bojowników z Państwa Islamskiego - oświadczył w środę premier Shinzo Abe. CNN twierdzi, że Tokio próbuje nawet negocjować z terrorystami, żeby zakładnicy bezpiecznie wrócili do domu.

Kim Dzong Un przyjedzie do Moskwy? Ławrow: otrzymaliśmy „pozytywny sygnał”

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w środę, że otrzymał ze stolicy Korei Północnej „pozytywny sygnał” w odpowiedzi na wysłane przez Moskwę w listopadzie zaproszenie dla Kim Dzong Una. Władimir Putin zaprosił dyktatora do stanięcia z nim w loży honorowej 9 maja w czasie obchodów Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej.

Szukała "prawdziwej religii", chciała walczyć w Syrii. Kim jest Polka sądzona za pomoc terrorystom?

Pięć lat temu przyjęła islam, założyła burkę i zradykalizowała się. Polka, która w Niemczech odpowiada za pomoc terrorystom z Państwa Islamskiego, nie przyznaje się do winy. Prokuratura twierdzi, że dwukrotnie była w Syrii, chciała walczyć w szeregach IS, ale wróciła do Bonn zbierać pieniądze dla dżihadystów. Od kilku miesięcy przebywa w areszcie dla kobiet, gdzie wychowuje syna.

Liderzy związkowi oskarżają: szefowa rządu nie chce prowadzić negocjacji

Liderzy związków zawodowych domagają się negocjacji z premier Ewą Kopacz. Rzeczniczka rządu Iwona Sulik odpowiada, że spotka się z nimi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. "Oświadczenie rzecznika rządu odbieramy jako odmowę spotkania ze związkami zawodowymi i dlatego jeszcze raz wzywamy panią premier do rozmów" - skomentowali wypowiedź Sulik liderzy NSZZ "S", OPZZ i Forum ZZ.

Premier Francji: Trzy tysiące osób wymaga obserwacji. Będą nowe etaty w policji

Francja musi rozszerzyć działania w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego, jeżeli jej obywatele mają żyć w spokoju - stwierdził w środę premier Manuel Valls, ogłaszając, że w ciągu trzech lat powstanie 1400 nowych etatów w policji, MSW, ministerstwie sprawiedliwości i finansów, by koordynować działania wymierzone w dżihadystów. - Dziś potrzebna jest obserwacja 24 godziny na dobę aż 3 tys. osób - dodał.