Najnowsze

Najnowsze

Polskim księżom "na Białorusi pracuje się trudniej niż w Afryce"

- To był poryw serca, to była sąsiedzka pomoc bratniemu Kościołowi Białorusi. Myślę, że tym ludziom trzeba podziękować za to, co zrobili - ocenił pracę księży w wywiadzie dla Radia Swaboda polski ambasador w Mińsku Leszek Szerepka. Dodał, że duchownym bardzo trudno pracuje się na Białorusi, gdzie są "pod pełną kontrolą władz".

"Celem Kościoła jest władza"

Aktorzy - Jerzy Zelnik i Krzysztof Pieczyński - starli się w programie o rolę Kościoła Katolickiego w Polsce. Zdaniem Pieczyńskiego, "Polska nie jest krajem świeckim", a Kościół manipuluje obywatelami. "Każdy kontakt z Kościołem Katolickim daje mi poczucie, że moje wolności obywatelskie są deptane" mówił aktor. Nie zgadzał się z nim Jerzy Zelnik. "Jestem człowiekiem wolnym dzięki przyjaźni z Jezusem Chrystusem.(...) Bez kręgosłupa moralnego wkrada się anarchia" podkreślał aktor.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24: Komorowski i Duda w drugiej turze. Zwycięstwo urzędującego prezydenta

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, przewagę miałby Bronisław Komorowski (47 proc.), ale i tak odbyłaby się druga tura - wynika z najnowszego sondażu zrealizowanego dla "Faktów" TVN i TVN24. Obecny prezydent zmierzyłby się w niej z kandydatem PiS Andrzejem Dudą, którego w pierwszej turze poparłoby 24 proc. badanych. Ostatecznie w drugiej turze zwycięstwo odniósłby Komorowski, uzyskując 59-procentowe poparcie.

Paweł Kukiz. Rock’n’rollowiec, który już się nie bawi

Kilka tygodni temu mówił, że jeśli górnikom i rolnikom się nie uda, to on ruszy dla nich do walki o prezydencki urząd. No i ruszył. Z mocnymi hasłami i wyrazistymi poglądami: m.in. o całkowitym zakazie aborcji, sprzeciwie wobec „promowania” homoseksualizmu i za zmianą wyborczego prawa. Paweł Kukiz, eks-rock’n’rollowiec a dzisiaj radny walczący z władzą spod każdego znaku, deklaruje, że jego pomysł to nie hipisowska zachcianka, ale sprawa tak poważna, jak Polska.

Odwiedzamy Obereggen

Zabieramy Was w podróż do włoskiego regionu narciarskiego Obereggen. Szerokie stoki, piękna pogoda. Czego chcieć więcej?

Stworzyli "zabójcę dymu". Chcą nim podbić motoryzacyjny rynek

SmogKiller tłumaczony dosłownie znaczy zabójca dymu. Urządzenie montowane w silniku pozwala na zmniejszenie spalania i redukcję emisji spalin nawet o 80 proc. Istotą działania urządzenia jest powtórne użycie spalin, które normalnie ulatują w powietrze i zanieczyszczają je. Dzięki wynalazcom z Opola spaliny te mieszają się z parą wodną i wracają do komory spalania w silniku. Wtedy są powtórnie wykorzystywane.

Prokuratura chce roku więzienia w zawieszeniu dla b. szefa CBA

Kar więzienia w zawieszeniu chce prokuratura w procesie byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych. Są oni oskarżeni o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez CBA tzw. afery gruntowej w 2007 r. Obrona wnosi o uniewinnienie. W poniedziałek odbyły się mowy końcowe w tym procesie.

"Jestem dumny, ale popsuliście mi nastrój". Piosenkarz z partii Putina o sankcjach UE

- Cieszę się, że trafiłem na czarną listę Unii Europejskiej. Jestem dumny, że znalazłem się w gronie osób, którym nie jest obojętny los Rosji i mojej ojczyzny - w takim duchu wypowiedział się Josif Kobzon, popularny rosyjski piosenkarz i deputowany rosyjskiej Dumy, objęty sankcjami UE. Restrykcje dotknęły kolejnych 19 osób w Rosji i na Ukrainie, w tym dowódców oddziałów rebelianckich walczących z żołnierzami ukraińskimi w Donbasie.

Państwo zapłaci "polskiemu dżihadyście" za niesłuszny areszt

Dziewięć miesięcy spędził w areszcie Artur Ł., niesłusznie zatrzymany przez ABW jako rzekomy "polski dżihadysta". Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił, że Skarb Państwa musi wypłacić poszkodowanemu 90 tys. zł zadośćuczynienia - po 10 tysięcy za każdy miesiąc aresztu.

Selfie Polki w albumie o historii fotografii. Obok zdobywców Pulitzera

Zdjęcie autorstwa Klaudii Cechini z Krakowa, która uznawana jest za prekursorkę artystycznego selfie, znalazło się w brytyjskim albumie obejmującym 200 lat historii fotografii. Selfie sąsiaduje z najbardziej kultowymi fotografiami na świecie: wojennymi, reklamowymi, modowymi i portretami. A wśród autorów jest 50 najbardziej znanych fotografów, w tym zdobywcy nagrody Pulitzera.

Bezdomne psy jak kopalnia pieniędzy. "Często są zabijane po odłowieniu"

- Bezdomne zwierzęta albo są zabijane, albo trafiają do schronisk podobnych do „obozów zagłady” - alarmują weterynarze i przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli. - Problem bezpańskich psów i kotów to sposób na zarobek dla firm zajmujących się ich odławianiem - podkreśla NIK. Posłowie wciąż pracują nad nowelizacją prawa, które ma ukrócić procede. Nie wiadomo, kiedy projekt będzie gotowy.

Większy Poznań? Luboń chcieli przyłączyć już w 1923 r.

Prezydent Jacek Jaśkowiak chciałby przyłączyć do Poznania gminy ościenne. Podobne aspiracje miały władze stolicy Wielkopolski w 1923 r. Wnioskowano wówczas o przyłączenie aż 17 gmin. Rząd przystał na tą propozycję tylko częściowo. 90 lat temu, po przyłączeniu siedmiu miejscowości, Poznań stał się czwartym co do wielkości miastem w Polsce. Do dziś poza granicami miasta znajduje się Luboń.