Najnowsze

Najnowsze

Drony opanowały poznańskie lotnisko

Nieczynne z powodu remontu pasów startowych lotnisko na Ławicy opanowały pojazdy, które ich nie potrzebują - drony. Co potrafią, przekonać się można było podczas wyścigów, które towarzyszyły targom latających maszyn. Można też było poznać niedostępne na co dzień zakamarki portu.

Student z Katowic odkrył dwie komety. Bez lunety

Ślęcząc dnie i noce przed komputerem 23-letni Michał Biesiada z Katowic odkrył dwie komety. - Przeanalizowałem zdjęcia z sondy kosmicznej i wysłałem raport do NASA. Potwierdzili. Jestem szczęśliwy, wykonałem część czegoś wielkiego - mówi odkrywca.

"Bóg płacze". Papież spotkał się z ofiarami księży pedofilów

- Mam wbite w serce historie cierpienia i i bólu najmłodszych, którzy zostali wykorzystani seksualnie przez księży - powiedział w czasie przemówienia w Filadelfii papież Franciszek. Potwierdził przy tym, że spotkał się z ofiarami molestowania seksualnego i podkreślił, że pedofilia wśród księży nie może być dłużej trzymana w tajemnicy.

Gdy wręczał przesyłkę, zobaczył broń

- Znalazłem to i trzymam w celach kolekcjonerskich - oświadczył policjantom 38-letni mieszkaniec Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie), u którego znaleziono broń i amunicję. Mężczyzna na kolekcję nie miał pozwolenia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Przygotowani i z rozwagą. Grzybiarze na start

Prawdziwki, podgrzybki, kozaki i maślaki - w polskich lasach rozpoczął się sezon na grzyby. Miłośników takiej formy spędzania czasu nie brakuje. A eksperci radzą: bądźmy przygotowani i ostrożni. - Zbierajmy tylko te okazy, co do których mamy 100 proc. pewność, że nam nie zaszkodzą - przestrzegają leśnicy.

ORP Błyskawica dołączy do  wirtualnych potęg II wojny

ORP Błyskawica znów stanie do walki na morzach i oceanach. Polska jednostka zmierzy się z potężnymi flotami z II wojny światowej, ale tym razem w wirtualnym świecie. W listopadzie niszczyciel dołączy do grona ponad 100 wiernie odwzorowanych okrętów w grze komputerowej "World of Warships".

Niemiecki kontrwywiad: wśród uchodźców mogą być terroryści

- Próbujemy uporządkować strumień uchodźców i wtłoczyć go w pewne ramy organizacyjne - powiedział szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen. W czasie rozmowy dla radiostacji Deutschlandfunk wyraził on zaniepokojenie niekontrolowanym napływem uchodźców na teren Niemiec.

Francja zaczęła bombardować cele islamistów w Syrii

Francja poinformowała w niedzielę, że rozpoczęła bombardowania sił dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Do tej pory francuskie lotnictwo było zaangażowane w naloty międzynarodowej koalicji na pozycje IS na terytorium Iraku.

Kto kogo prosił o spotkanie? Biały Dom: zdesperowani Rosjanie. Kreml odpowiada

W poniedziałek ma dojść do spotkania prezydentów USA Baracka Obamy i Rosji Władimira Putina. Jednak jeszcze przed początkiem rozmów doszło do spięcia na linii Biały Dom - Kreml. Chodzi o to, kto kogo prosił o spotkanie. Amerykanie twierdzą, że wielokrotnie robił to rosyjski przywódca. Kreml temu zaprzecza i twierdzi, że to Putin został zaproszony przez Amerykanów.

Petru pozywa Millera i Palikota. "Naruszają dobre imię"

Komitet wyborczy Nowoczesna składa w trybie wyborczym pozew ws. naruszenia dobrego imienia Ryszarda Petru przez liderów Zjednoczonej Lewicy - poinformował KW Nowoczesna. Leszek Miller i Janusz Palikot, na sobotniej wspólnej konferencji mówili, że Petru to "człowiek wynajęty przez banki".

Miesiąc ciężkiej pracy i taniec w elektrowni. "Trudna przestrzeń, niezwykły ruch"

Aktorzy ćwiczyli osiem godzin dziennie przez miesiąc. Efekt można było zobaczyć w sobotę w zabytkowej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie. Na spektakl "W drodze" Sylwii Hefczyńskiej – Lewandowskiej i Piotra Tetlaka przyszły tłumy. Publiczność była zaskoczona brakiem tradycyjnego podziału na scenę i widownię i zachwycona połączeniem różnych gatunków muzyki, kondycją aktorów, ich niezwykłym tempem oraz rytmem w trudnej postindustrialnej przestrzeni.

Pianino - 70 zł, fotel za 30 zł. Wielka wyprzedaż "staroci" z Zamku

Nietypowe wydarzenie przygotowało poznańskie Centrum Kultury Zamek. W niedzielę można było zakupić niepowtarzalne przedmioty z zamkowego magazynu. Obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Najtańsze przedmioty można było nabyć już za dwa złote, najdroższe za maksymalnie 100 złotych. Były krzesła, gabloty, fotele, sprzęt grający, a nawet pianino. Wszystko sprzedało się w mgnieniu oka.

Kaczyński: musimy zdobyć władzę, aby zmienić nasz kraj

- Naszym celem jest dobra zmiana, doprowadzenie do tego, by możliwie najwięcej ze zła, które obciąża nasze życie społeczne, publiczne, gospodarcze zostało wyeliminowane - powiedział w niedzielę podczas okręgowej konwencji PiS w Koszalinie prezes Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że podziały w Polsce są zbyt głębokie.

Najstarszy omnibus i najnowszy tramwaj. 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie

W niedzielę przez Kraków przejechała parada złożona z blisko 40 pojazdów komunikacji miejskiej. Znalazła się wśród nich między innymi replika omnibusa konnego, który w 1875 roku zainaugurował działanie krakowskiej komunikacji miejskiej, a także najnowszy nabytek MPK, czyli tramwaj "Krakowiak". Okazją do zorganizowania przejazdu był tegoroczny jubileusz – komunikacja miejska w Krakowie skończyła 140 lat. Na uroczysty przejazd zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy miasta.

Wpuścili gaz i wysadzili bankomat w Gdyni. Do pieniędzy się nie dostali

To była nieudana próba kradzieży - tak można podsumować nocną akcję złodziei w Gdyni. Policja ustala kto o północy wpuścił gaz do jednego z bankomatów i usiłował ukraść z niego pieniądze. Po oględzinach okazało się, że złodziejom nie udało się dotrzeć do kasetek z gotówką. Na razie nikt nie został zatrzymany w tej sprawie.

"Reakcja musi być stanowcza. Należy wydalić ambasadora z kraju"

- W takich sytuacjach podoba mi się polityka Izraela. Ktokolwiek kwestionuje holokaust jest od razu pozywany przez państwo Izrael - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Ryszard Petru. - Musicie być stanowczy, ale nie przeginajcie - radził natomiast rządowi Włodzimierz Czarzasty. Politycy komentowali słowa ambasadora Rosji, który w TVN24 mówił, że "Rosja nie zapomni Polsce sprawy pomnika w Pieniężnie", a "Polska była współwinna niemieckiej agresji w 1939 roku".

Zamkną krajową "24", by wydobyć zaporę przeciwczołgową

W poniedziałek 28 września dojdzie do niecodziennej operacji na drodze krajowej nr 24 koło Skwierzyny (woj. lubuskie) – wydobycia i usunięcia z pasa drogi potężnej zapory przeciwczołgowej z II wojny światowej. Operacja będzie wiązała się z zamknięciem drogi dla ruchu.

Morska tarcza Europy już gotowa. Kolejny krok to baza w Polsce

Amerykański niszczyciel USS Carney zawinął do bazy Rota w Hiszpanii, co oznacza osiągnięcie gotowości morskiej tarczy antyrakietowej w Europie. Cztery takie okręty mają zapewnić częściową obronę państw NATO przed atakiem rakietami balistycznymi. Kolejnym etapem będzie zbudowanie dwóch lądowych stanowisk antyrakietowych w Polsce i Rumunii.

"Berlin nie da się szantażować ws. Ukrainy"

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier zapewnił, że rząd niemiecki podtrzymuje zasady swojej polityki wobec Rosji w kryzysie na Ukrainie, w tym także sankcje. Chociaż Moskwa odgrywa ważną rolę w kryzysie w Syrii, to Berlin nie da się szantażować.

Irak wspólnie z Rosją, Iranem i Syrią przeciw IS

Dowództwo armii irackiej poinformowało w sobotę, że współpracuje z Rosją, Iranem i Syrią w dziedzinie operacji wywiadowczych i służb bezpieczeństwa aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Państwa Islamskiego (IS).

Rodziny zaginionych studentów na ulicach Meksyku

Ulicami stolicy Meksyku przeszły w sobotę tysiące członków rodzin zaginionych rok temu 43 studentów. Domagają się od władz przyspieszenia śledztwa w celu wyjaśnienia ich losów oraz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.