Najnowsze

Najnowsze

Członkowie speckomisji wybrani. We władzach m.in. Kukiz

Marek Opioła (PiS) został w środę w nocy wybrany przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) oraz Paweł Kukiz (Kukiz'15). Wcześniej Sejm w głosowaniach wybrał skład tego siedmioosobowego gremium.

Powrót do Smoleńska

W swoim expose premier Szydło niewiele czasu poświęciła bezpieczeństwu i obronie narodowej. Nie wiadomo, czy spełnią się jej kampanijne zapowiedzi - wiadomo za to, że znów ożyje temat katastrofy smoleńskiej. Nowy szef MON już uruchamia w jej sprawie nową komisję - tym razem państwową. Pytanie, czym będzie się zajmowała, kto wejdzie w jej skład i co stanie z pierwszym zespołem badającym przyczyny katastrofy smoleńskiej, kierowanym przez Antoniego Macierewicza.

Prezydent a prawo łaski

Sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego przewinęła się w środę przez expose Szydło i w trakcie późniejszej, sejmowej debaty. Prezydent tłumaczył dziennikarzom, że uwolnił polski wymiar sprawiedliwości od tej sprawy. Z prawa łaski skorzystał jednak wobec osoby skazanej nieprawomocnym wyrokiem, a to zdecydowanie inne stanowisko niż te, które prezentował jeszcze cztery lata temu. Wtedy mówił, że ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Opozycja grzmi i nie ma wątpliwości, że to decyzja wyłącznie polityczna.

Kontrowersyjne ułaskawienie

W tle środowego expose Beaty Szydło - decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Decyzji tej dziwi się i sąd, i prokuratura. W sprawie podzieleni są też prawnicy. Dla jednych to naruszenie konstytucji - bo nie można skorzystać z prawa łaski wobec osoby, która nie ma prawomocnego wyroku. Dla innych to decyzja zgodna z prawem.

Lista obietnic Szydło

Najważniejsze zapowiedzi nowej premier z expose to 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, obniżenie wieku emerytalnego oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Rząd Prawa i Sprawidliwości zamierza jednak nie tylko dawać. Beata Szydło zapowiedziała też wprowadzenie nowych podatków: bankowego i od supermarketów. Ale opozycji plan rządu nie przekonuje, dlatego wciąż pyta: skąd wziąć na to pieniądze?

Pod krawatem

Jak zapowiadał tak zrobił - Paweł Kukiz pojawił się u Moniki Olejnik z nieodłącznym atrybutem każdego polityka.

Pakiet trudnych słów

Posłowie którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z parlamentem mogli zapoznać się z kilkoma kultowymi wyrażeniami, których dawno z ust Jarosława Kaczyńskiego nie słyszeliśmy.

Wspólny dzwonek

Antoni Macierewicz przez przypadek, a konkretniej przez telefon Pawła Łukasika, odkrył jedną z tajemnic naszej stacji.

Premier obiecuje, opozycja punktuje

To był dzień Beaty Szydło. Nowa premier wygłosiła w Sejmie expose, nie szczędząc w nim rządowych obietnic - złożyła ich w sumie ponad 40. Zaapelowała też do opozycji o jedność, ale wcześniej zapowiedziała, że rozliczy swoich poprzedników i przeprowadzi w ministerstwach audyt. Opozycja nie zostawia na niej suchej nitki, wyrażnie punktuje i głośno zastanawia się, które wystąpienie - premier Szydło czy prezesa Kaczyńskiego - było ważniejsze.

"Z radością pomożemy poprawić błędy". Amerykanie żartują z prokremlowskiej gazety

Departament Stanu USA w humorystyczny sposób odpowiedział na publikację o szkalowaniu rosyjskich urzędników przez środowiska LGBT, która ukazała się w prokremlowskiej gazecie "Izwiestia". Tekst oparty był na liście, wysłanym rzekomo przez Departament. Amerykanie poprawili błędy i poradzili, by następne fałszywki "Izwiestia" przysyłały im do korekty.

Wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło

Rząd Beaty Szydło uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Za było 236 parlamentarzystów, przeciwko - 202. 18 wstrzymało się od głosu. Głosowało 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229.

Sądne dni

W nowej politycznej rzeczywistości czeka nas wiele rewolucyjnych zmian. Choćby całkowita nowość w sądach. Nowość, która bezpośrednio może dotknąć każdego z nas. PiS chce powołać Izbę Wyższą Sądu Najwyższego - Izbę, która będzie mogła podważyć lub unieważnić nawet prawomocny wyrok. Taki sąd nad sądem, supersąd, który - jak tłumaczy PiS - ma dać obywatelom większe poczucie sprawiedliwości. Nic podobnego dotąd nie wymyślono w żadnym demokratycznym państwie prawa. Jak zatem - według Prawa i Sprawiedliwości - w praktyce ma wyglądać takie wymierzanie sprawiedliwości?

"Dwie prawdy" o lekturach szkolnych i nowej filozofii rządzenia

W środowym programie programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o możliwości powrotu do klasycznego kanonu lektur szkolnych. W drugiej części programu publicyści dyskutowali o nowej filozofii rządzenia, po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość.

Poza układem

Uzasadniając ułaskawienie Mariusza Kamińskiego prezydent zawyrokował jednocześnie w sprawie sędziego, który skazywał Kamińskiego. Andrzej Duda wskazując z nazwiska sędziego Wojciecha Łączewskiego, orzekł, że ta sprawa została przez niego "maksymalnie upolityczniona". Wyrok Łączewskiego od początku budził kontrowersje i ostrą krytykę prawicy. Tak ostrą, że policja proponowała mu nawet ochronę. Ale to nie pierwszy kontrowersyjny wyrok tego sędziego. Co ciekawe, dziś najbardziej krytykują go ci, którzy stoją za jego sędziowskim awansem i jeszcze nie tak dawno za inne wyroki go chwalili. Kim jest człowiek, który zasłynął z tego, co w Polsce jest rzadkością - stanowczości wobec przedstawicieli władzy oraz mocnych uzasadnień wyroków?

Wojownik na zawsze

Mariusz Kamiński - jeszcze niedawno stanowczo zapewniał, że chce uniewinnienia, a nie ułaskawienia. Teraz z łaski korzysta. Dzięki pomocy prezydenta - minister w rządzie PiS - już nie musi się martwić o 3 lata bezwzględnego więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych, bo ten surowy wyrok sądu - choć jeszcze nieprawomocny - właśnie został mu przez prezydenta darowany. Cała ta sprawa pokazuje pewne charakterystyczne oblicze Mariusza Kamińskiego - radykalnego i bezkompromisowego wojownika. Tak wspominają go dawni koledzy z antykomunistycznej opozycji. Tak mówią o nim też politycy PiS - o ile w ogóle mówią, bo Kamiński w Prawie i Sprawiedliwości to postać dość specyficzna. Niewierzący w partii, która chętnie manifestuje religijność i nie forsujący teorii zamachu smoleńskiego, choć zaufany prezesa. O człowieku, który najpierw walczył z komuną, potem sam był oskarżany o nadużywanie władzy, a teraz do tej władzy wraca.

"Głowa państwa" czy "ręce PiS"? Po ułaskawieniu Kamińskiego

Mariusz Kamiński został ułaskawiony, bo długoletni i wątpliwy proces uniemożliwiał mu pełnienie funkcji publicznych, w tym uzyskanie certyfikatu dostępu do tajnych dokumentów - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" Arkadiusz Mularczyk (Zjednoczona Prawica). Z kolei Bartosz Arłukowicz ocenił, że prezydent Andrzej Duda, ułaskawiając wiceprezesa PiS, "stracił szansę na bycie prezydentem ponadpartyjnym".

Matka Boska z Malagi odznaczona policyjnym Medalem Zasługi

Hiszpański Sąd Najwyższy oddalił w środę apelację stowarzyszenia Świecka Europa, które domagało się uchylenia rozporządzenia tamtejszego MSW. Ministerstwo przyznało najwyższe odznaczenie policyjne (Złoty Medal Zasługi) Matce Boskiej z Malagi.

"Głowa państwa" czy "ręce PiS"? Po ułaskawieniu Kamińskiego

Mariusz Kamiński został ułaskawiony, bo długoletni i wątpliwy proces uniemożliwiał mu pełnienie funkcji publicznych, w tym uzyskanie certyfikatu dostępu do tajnych dokumentów - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" Arkadiusz Mularczyk (Zjednoczona Prawica). Z kolei Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił, że prezydent Andrzej Duda, ułaskawiając wiceprezesa PiS, "stracił szansę na bycie prezydentem ponadpartyjnym".

Podwójne exposé PiS-u

Tuż po godzinie 11:00 premier Beata Szydło przedstawiła plan działań swojego rządu na 4-letnią kadencję. W krótkim, trwającym ponad godzinę, exposé szefowa rządu zaprezentowała m.in. elementy programowe, które jej gabinet będzie chciał uchwalić już podczas pierwszych 100 dni rządzenia. Po przemówieniu pani premier, rozpoczęła się dyskusja nad przedstawionym przez nią programem. Jako pierwszy głos zabrał lider największego ugrupowania parlamentarnego. Wielu komentatorów jest zdania, że Jarosław Kaczyński tak naprawdę wygłosił drugie exposé, zdecydowanie podkreślając swoją rolę w obecnym układzie rządzącym. O tym, które przemówienie - Kaczyńskiego czy Szydło - było ważniejsze, a także o realności realizacji przedstawionych obietnic, rozmawiali w programie Tak jest Jarosław Sellin i Jakub Rutnicki.