Najnowsze

Najnowsze

Kolejna mała foka w Helu. Na świat przyszła Natka

Ma 111 cm i waży 13,8 kg – Natka, bo tak ma na imię foczy noworodek, jest już trzecim szczeniakiem, który urodził się w tym roku w helskim fokarium. Maluch urodził się w piątek późnym wieczorem, razem z mamą czują się świetnie.

MON planuje zakupy bezzałogowców. Powstanie nowa jednostka

MON prowadzi postępowanie na kolejne rozpoznawcze powietrzne bezzałogowce. Maszyny mają służyć do rozpoznania i kierowania ogniem, ale nie tylko. Jeszcze tej wiosny wojsko chce wybrać systemy zdolne przenosić uzbrojenie. Wraz z dostawami sprzętu, w Mirosławcu (Zachodniopomorskie), gdzie stacjonują drony, zacznie działać nowa jednostka.

W kwietniu zamkną wjazd do Poznania? Ważą się losy estakady

Tylko do końca marca obowiązuje warunkowa zgoda nadzoru budowlanego na korzystanie z południowej nitki estakady na Trasie Katowickiej. Od roku, po zamknięciu drugiego wiaduktu, ruch odbywa się po niej w obu kierunkach. To, czy samochody nadal będą mogły z niej korzystać, zależy od wyników ekspertyzy jaką zlecił Zarząd Dróg Miejskich. - Jeśli całkowicie zamkną estakadę na Ratajach, pojawi się komunikacyjny chaos - mówią mieszkańcy Poznania.

Drogowcy mogą budować ekspresówkę z Gdańska do Elbląga. Jest ostatnie pozwolenie

Nowa nitka drogi ekspresowej S7 będzie miała 40 km - gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad dostał ostatnie pozwolenie na realizację inwestycji. Wojewoda pomorski wydał zgodę na budowę drugiego odcinka "siódemki" między Nowym Dworem Gdańskim a Kazimierzowem koło Elbląga. Pod koniec 2014 roku została wydana podobna zgoda dla fragmentu drogi między Koszwałami a Nowym Dworem Gdańskim.

Ponad 150 gangów rozbitych. CBŚP podsumowuje rok

W 2014 r. policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili 152 gangi, najwięcej z nich - 56 specjalizowało się w przestępczości ekonomicznej. 39 grup zajmowało się obrotem narkotykami, a jedynie 21 miało charakter multiprzestępczy; 10 to gangi międzynarodowe.

Europejczycy zginęli w Mali. "To był atak terrorystyczny"

Pięć osób, w tym troje Europejczyków, zginęło w nocy z piątku na sobotę w rezultacie ostrzelania przez niezidentyfikowanych napastników restauracji znajdującej się przy ruchliwej ulicy w centrum Bamako, stolicy Mali. Co najmniej osiem osób zostało rannych - poinformowała policja.

70. rocznica bitwy o Breslau - ostatnią twierdzę III Rzeszy. Hitlerowcy poświęcili całe miasto

70 lat temu niemieckie Breslau legło w gruzach. Wojenne oblężenie miasta trwało niemal 3 miesiące. W tym czasie zginęło 80 tys. ludności cywilnej oraz tysiące żołnierzy niemieckich i radzieckich. - Rozpościerała się przed nami niezapomniana panorama grozy. Płonęły więc dzielnice po obu stronach Odry - relacjonował kronikarz opisujący oblężenie jednego z najdłużej broniącego się miasta III Rzeszy.

"Chyba musimy przegrać te wybory z kretesem. Inaczej lewica w Polsce niczego się nie nauczy"

Grzegorz Napieralski, Andrzej Rozenek, Barbara Nowacka, Robert Biedroń - to m.in. te nazwiska pojawiają się na liście osób, które miałyby założyć nową lewicową partię. Choć oficjalnych deklaracji jeszcze nie ma, to politycy przyznają, że rozmowy trwają. Ostateczne decyzje zapadną po majowych wyborach prezydenckich. Im gorszy wynik Magdaleny Ogórek czy Janusza Palikota, tym więcej osób będzie chciało dołączyć do nowej siły politycznej. Materiał magazynu "Polska i świat".

Pigułki "dzień po" w Niemczech bez recepty

Izba wyższa niemieckiego parlamentu - Bundesrat przyjął w piątek projekt rozporządzenia rządu zezwalający na sprzedaż pigułki "dzień po" bez recepty. Sprzedaż wysyłkowa tych środków antykoncepcyjnych będzie jednak zakazana.

UE wzywa Palestynę do współpracy z Izraelem i upomina Netanjahu

Unia Europejska po ogłoszeniu przez Autonomię Palestyńską, że ta przerywa współpracę z Izraelem w dziedzinie utrzymania bezpieczeństwa, ostrzegła w piątek prezydenta Mahmuda Abbasa przed konsekwencjami. UE wezwała też Izrael do niezwłocznego odblokowania palestyńskich funduszy.

Wpadł sprawca fałszywego alarmu bombowego

Do ośmiu lat więzienia grozi 52-latkowi, zatrzymanemu przez stołeczną policję, który rozsyłał mailem do różnych instytucji w całym kraju informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Po szynach ospale

Co z drugą linią tego metra - tą, której otwarciem emocjonują się urzędnicy i zapewne część pasażerów, zapominając, że otwarta miała być prawie dwa lata temu. Ma być jeszcze w ten weekend, co enigmatycznie, stopniując napięcie, dawali dziś do zrozumienia urzędnicy ratusza. Czy jest się z czego cieszyć? Jak wygląda to, na co czekano tyle lat i czy rozwiąże to problemy komunikacyjne Warszawy? Sprawdzał Maciej Warsiński.

Tajne nieznane

Metro to jednak nie tylko komunikacja. To także miejsce strategiczne z militarnego punktu widzenia. W podziemnych tunelach można przecież tworzyć schrony. I w warszawskim metrze stworzono. Problem w tym, że ci, którzy powinni wiedzieć po co i w jakiej sytuacji można by ze schronów korzystać, zdają się mieć o tym średnie pojęcie. Nieco na wyrost, ale zasadne pytania o ten element infrastruktury koniecznej w przypadku zagrożenia zadała Karolina Nowak.

Historii od metra

Metro udało się wymyślić już ponad sto pięćdziesiąt lat temu. W Londynie pierwszą linię metra budowano przez 9 lat. W XIX wieku. W XXI w Warszawie niemal 5 lat potrzeba było żeby wybudować sześć stacji dopiero drugiej linii. W Londynie budowana jest już trzynasta, o trzeciej w Warszawie myślą chyba tylko najodważniejsi wizjonerzy. Więcej interesujących porównań i ciekawostek z historii londyńskiego metra przygotowała Magdalena Raczkowska Kazek.

Dziś wielka konwencja Komorowskiego. Poznamy program i hasło wyborcze

Ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski zaprezentuje dziś na konwencji w Warszawie swój program i hasło kampanii. Komorowski rozpocznie jeszcze dziś dwutygodniowy objazd "bronkobusem" po kraju. Najpierw uda się na spotkania z wyborcami do Piaseczna pod Warszawą.

06.03 | "Meteo News"

W dzisiejszym programie "Meteo News m.in. o wichurach we Włoszech i Chorwacji, powodziach i pożarach w Argentynie oraz tragicznym osuwisku w Peru.

Kampania wyborcza w pełni

Spory ruch też w kampanii prezydenckiej. Liderem nadal jest urzędujący prezydent, ale by wygrać i to w pierwszej turze, musi przyspieszyć. Sztabowcy zapewniają, że kampania Bronisława Komorowskiego dopiero się zaczyna, a nowym otwarciem ma być jego sobotnia konwencja wyborcza. Pytanie, czy dobrze zaplanowana, bo eksperci już podkreślają, że liczba wpadek została już wyczerpana.