Najnowsze

Najnowsze

Początek końca?

To pierwsze konie które opuszczają stadninę konii w Janowie, trzeba mieć nadzieję, że ostatnie.

Anonimowa dobroć

Nie chcą poklasku i specjalnych podziękowań - często za to proszą o anonimowość - są tak skromni, że aż trzeba o nich powiedzieć, bo ich praca w ciszy pomaga setkom chorych - przeżyć i wyzdrowieć w otoczeniu najbliższych.

Nierozwiązany problem

Europa patrzy na spadające statystyki, a z nich jasno wynika, że uchodźcy nie szturmują już tak bardzo granicy niemieckiej jak wcześniej. To jednak - co tak ładnie i bezproblemowo wygląda na papierze - nie do końca ma odzwierciedlenie w rzeczywistości - problem nie zniknął, o czym świadczy świadczą choćby obrazy z granicy grecko-tureckiej.

Nad przepaścią

Teraz domy, które dosłownie zawisły nad rzeką. Mieszkańcy Kąclowej od dwóch lat czekają na zabezpieczenie urwiska, powódź - omal nie porwała ich domów. Urzędnicy mogliby zabezpieczyć brzeg rzeki już dawno temu, ale jak twierdzą - nie ma na to pieniędzy.

Zatrzymać cukrzycę

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed cukrzycą i publikuje dane, które powinny zmusić nas do zmiany trybu życia. Te są jednoznacznie - choroba atakuje coraz mocniej, od początku lat 80. liczba chorych wzrosła czterokrotnie.

Drogi w wersji light

Droższe paliwo, węższe drogi, mniej ekranów i fantazyjnych mostów - to plan na szybsze i tańsze dokończenie siatki dróg autostrad i ekspresówek. O początku nowej drogi ministerstwa infrastruktury do budowy dróg.

Podwójny system prawny?

Trybunał nie zważa na polityczną przepychankę, pracuje dalej, ale efekt jego pracy może jeszcze bardziej skomplikować sytuację i to zwykłego Kowalskiego - bo jeśli zapadnie wyrok, a nie zostanie opublikowany - to nie wiadomo, jak egzekwować prawo.

Rezolucja uderzy w Polskę?

Szykuje się ostry w wymowie dokument wobec Polski - to rezolucja, nad którą Parlament Europejski będzie głosował w najbliższą środę. Ma być surowa, bo zabiegi rządzących wobec Trybunału Konstytucyjnego coraz ostrzejsze, o czym świadczy ostatni list prokuratora generalnego do prezesa Trybunału.

"Po raz pierwszy w historii Europy wpływy Rosji są tak silne"

Odrzucenie przez Holendrów w referendum umowy UE-Ukraina oznacza zwycięsto Moskwy nad Kijowem - ocenił w programie "Świat" w TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Po raz pierwszy w historii Europy wpływy Rosji są tak silne. Niestety również w Polsce - dodał były eurodeputowany PO Paweł Zalewski. Wyjaśnił, postulat wycofania Polski z UE jest podnoszony przez polityków prorosyjskich, którzy jego zdaniem obecni są także w PiS.

Niebieska bezradność

Często zawodzą procedury i przepisy, czego najlepszym przykładem jest tzw. niebieska karta. Teoretycznie ma pomagać w walce z domową przemocą. W praktyce czasochłonna biurokracja opóźnia działanie, co zniechęca pokrzywdzonych do zgłaszania się. Zachętą dla oprawców mogą być za to niezbyt surowe kary, jakimi najczęściej kończą się sprawy w sądach.

Wołanie bez odzewu

Historia kobiety, która bała się o swoje życie i aż cztery razy prosiła o pomoc, ale nie doczekała się. Została zabita przez swojego partnera. Jej sprawą zajmowały się policja i aż dwie prokuratury. I choć podejrzewany mężczyzna miał już wyroki za pobicie byłej żony - to w tym przypadku - nie było nawet wniosku o jego tymczasowy areszt. Jak to możliwe? Co tu nie zadziałało? Procedury, czy odpowiedzialni za to ludzie? Dlaczego wołanie o pomoc nękanej i straszonej kobiety zostało bez odzewu?

Dom w ogniu

Spalenie stodoła, podpalenie domu i wreszcie zlecenie pobicia. Kobieta z rodziną od dwóch miesięcy żyje w strachu. Boi się swojego byłego partnera. To on - jej zdaniem - stoi za tymi atakami. Tak też uważają policja i prokuratura, ale - co ciekawe - sąd nie widzi potrzeby zatrzymania mężczyzny. Wypuszcza go na wolność za kaucją. A ten - najwyraźniej rozzuchwalony bezkarnością - nie stawia się na rozprawie.

Ekstradycja Abdeslama się opóźni. "Inne sprawy"

Ekstradycja podejrzanego o udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu Salaha Abdeslama do Francji opóźni się o kilka tygodni w związku z dochodzeniem ws. strzelaniny 15 marca w Forest pod Brukselą – powiedział w Brukseli jego adwokat Sven Mary.

Polski portal erotyczny ofiarą hakera. "Zażądał milion złotych okupu"

Największy polski portal erotyczny stał się celem cyberprzestępcy. Zdjęcia, filmy i inne poufne dane użytkowników serwisu znalazły się w jego rękach. Administratorzy serwisu biją się w pierś i wyznaczyli 10 tys. zł nagrody za "głowę" hakera. Ten twierdzi, że działa na zlecenie konkurencji i żąda okupu.

"Rzeczywistości nie wymażecie ani gumką, ani nie zasłonicie zasłonki"

- PiS po swojemu interpretuje przepisy i uważa, że zaczaruje rzeczywistość - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 Elżbieta Radziszewska (PO). Dodała, że "w Polsce kłamstwa wychodzą PiS-owi", ale zaznaczyła, że instytucje europejskie czytają dokumenty. Odniosła się w ten sposób do głosowania nad rezolucją o Polsce. Z posłanką PO dyskutował poseł Maks Kraczkowski (PiS).

Dekomunizacja przestrzeni publicznej?

Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Zareagowała na nią Rosja, która dopatruje się w tym przejawów niechęci czy nienawiści. Krytycy takich zmian mówią, że to będą kolejne wielkie koszta związane między innymi ze zmianami w dowodach osobistych czy dokumentach. Dyskutowali o tym goście programu TAK JEST: Marian Piłka z Prawicy RP oraz lewicowa publicystka Agnieszka Wołk-Łaniewska.

Obchody rocznicy chrztu Polski i uroczysta kolacja dla 700 osób. Są zastrzeżenia służb

Poznańska straż pożarna skontrolowała 10 obiektów, w których odbędą się państwowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Jak dowiedział się reporter TVN24, strażacy mają zastrzeżenia do jednego z pomieszczeń w poznańskim kościele św. Anny, gdzie zaplanowano kolację dla 700 osób. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował w czwartek, że nie ma planów zmiany miejsca kolacji.