Najnowsze

Najnowsze

Przewaga przeciwników małżeństw homoseksualnych. Ale za niska frekwencja

Sobotnie referendum na Słowacji zainicjowane przez Sojusz na rzecz rodziny będzie prawdopodobnie uznane za nieważne z powodu słabej frekwencji. Organizatorzy chcieli, by obywatele wypowiedzieli się w sprawie małżeństw homoseksualnych oraz adopcji przez nie dzieci. Doprowadzili do głosowania, choć słowackie prawo nie przewiduje takich rozwiązań i nic nie wskazuje, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższym czasie.

Czy to najdroższy obraz świata?

Obraz francuskiego postimpresjonisty Paula Gauguina został sprzedany przez szwajcarskich właścicieli za nieujawnioną kwotę, która - jak się przypuszcza - sięga 300 mln dolarów. Byłoby to więcej niż zapłacono dotąd za jakiekolwiek dzieło sztuki.

Nigeria przekłada wybory prezydenckie. Przez Boko Haram

Nigeryjska komisja wyborcza zdecydowała przełożyć o sześć tygodni zaplanowane na 14 lutego wybory prezydenckie. Jak wskazano, powodem jest brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa przez wojsko, które toczy w północno-wschodnich rejonach Nigerii ciężkie walki z Boko Haram. Celem członków skrajnego ugrupowania jest m.in. utworzenie własnego państwa opartego na zasadach skrajnego islamu i destabilizacja sytuacji w kraju.

Sprytny i nieuchwytny, wymykał się służbom. "Teraz oddycha wolnością"

Przez kilka dni w Krakowie wiele razy widziano mocno zdezorientowane zwierzę, które spacerowało po mieście. Zawsze jednak wymykało się obławom i znikało. W sobotę nad ranem udało się samicę łosia wytropić. Została uśpiona przez lekarza weterynarii i bezpiecznie odwieziona do lasu. Zobacz materiał "Faktów".

Nowa Synagoga we Wrocławiu. "Wyjątkowa ozdoba" przetrwała 66 lat

Była jedną z największych żydowskich świątyń na terenie przedwojennych Niemiec i Austrii, a jej kopuła górowała nad miejskim krajobrazem. Nowa Synagoga stała we niemieckim Wrocławiu przez 66 lat. Została zniszczona w trakcie Nocy Kryształowej, przez Niemców, którzy nazywali ją "szachrajską halą".

O Ukrainie bez Polski? "To jak rozmawiać  o Algierii czy Tunezji bez Włoch i Francji"

- Jeżeli Francuzi czy Włosi mogą domagać się swojego głosu, gdy mowa o Algierii, Tunezji czy Maroku, to my powinniśmy się domagać głosu, gdy mowa o konflikcie u naszych granic - przekonywał w programie "Horyzont" w TVN24 Konrad Szymański. Były europoseł ocenił, że nieobecność Polski w rozmowach o możliwościach rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest "porażką polskiej polityki". Bogusław Sonik (PO) stwierdził z kolei, iż to Kijów ma najwięcej do powiedzenia w sprawie tego, kto zasiada przy negocjacyjnym stole.

Badanie przez internet. Sposób na rozładowanie kolejek do specjalistów?

Długie kolejki i trudny dostęp do specjalistów to bolączki polskiego systemu opieki zdrowotnej. Czy konsultacje przez internet pomogłyby rozwiązać problem? Sprawdza to szpital w Zabrzu, gdzie uruchomiono pilotażowy pilotażowy program dla lekarzy rodzinnym. Jego celem ma być rozładowanie kolejek do kardiologów. Materiał "Faktów" TVN.

Radykalny muzułmański kaznodzieja: ta wojna musiała w końcu trafić na wasze terytorium

Zamachowców z 11 września nazywa "wspaniałymi męczennikami", a atak na redakcję "Charlie Hebdo" usprawiedliwia, mówiąc, że "każdy muzułmanin ma obowiązek bronić honoru proroka". Anjem Choudary to radykalny muzułmański kaznodzieja działający w Wielkiej Brytanii - kraju, który "wyeksportował" wielu z zagranicznych bojowników walczących w szeregach Państwa Islamskiego. - Muzułmanie walczą przeciwko niesprawiedliwości i prześladowaniu - przekonuje Choudary w rozmowie z "Faktami" TVN.

Poroszenko deklaruje gotowość do rozejmu. "Bez jakichkolwiek warunków"

- Jestem gotowy w każdej chwili ogłosić zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy: bez jakichkolwiek warunków, aby zatrzymać rosnącą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej - powiedział w sobotę wieczorem Petro Poroszenko. Ukraiński prezydent stwierdził także, że ogłoszenie rozejmu w pełni popierają prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Hiszpanie docenili "Idę". Goya dla Pawlikowskiego

Dramat "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał w sobotę późnym wieczorem podczas uroczystej gali w Madrycie prestiżową hiszpańską nagrodę Goya za najlepszy film europejski. Absolutnym zwycięzcą w tym roku okazał się film "La isla mínima" w reżyserii Alberto Rodrígueza. Nagrodę za całokształt twórczości z rąk Pedro Almodovara odebrał Antonio Banderas.

„Mury Gostynina nie pomieszczą tego zła”. Ilu Henryków Z. jest na wolności?

Przed sądem mówił, że chce poddać się kastracji i że lepszy taki „wróbel w garści, niż gołąb na dachu”. Gdy wracał do celi, brał długopis i pisał do znajomych: „Życzę wam, żeby wam zdechło to, co najbardziej kochacie”. O Henryku Z. i błędach, które popełniono w jego sprawie Polska usłyszała kilkanaście dni temu. Ale dowodem na bezradność sądownictwa i więziennictwa stał się już przed wieloma laty. Specjaliści od resocjalizacji twierdzą, że takich jak on seksualnych morderców jest dziś na wolności znacznie więcej. – Nie mury Gostynina są dla nich rozwiązaniem, ale chemiczna kastracja – uważa część z nich.

Rywale odpowiadają na apel prezydenta o powściągliwość

Apel Bronisława Komorowskiego o powściąganie politycznej agresji w kampanii wyborczej wzbudził zarówno aprobatę, jak i uwagi. PiS odpowiada, by Komorowski apelował o spokój do rządu Kopacz, a SLD twierdzi, że ich kandydatki apel nie dotyczy.

Szwed skazany za "czyny homoseksualne"

Obywatel Szwecji został skazany przez sąd w Tunezji na dwa lata więzienia za czyny homoseksualne - poinformowało szwedzkie MSZ. Resort dodał, że nawiązano w tej sprawie kontakty z przedstawicielami władz Tunezji.

Brytyjczycy wydali krocie, żeby pilnować Assange'a

Już 10 mln funtów wyniosły dotychczasowe koszty dozoru nad przebywającym od ponad dwóch i pół roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie twórcą demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianem Assange'em - informują brytyjskie media.

Jordańskie myśliwce przeciążone bombardowaniami. ZEA wysyłają posiłki

Jordania trzeci dzień z rzędu prowadzi naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku w odwecie za spalenie żywcem swojego pilota. Wsparcia Jordańczykom udzielą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wysyłają do Jordanii dywizjon myśliwców F-16, a wcześniej wycofały się z koalicji antydżihadystycznej.

W Poznaniu uczyli się jak wabić jelenie

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwają targi myślistwa i strzelectwa Knieje. Główną atrakcją był pokaz wabienia jeleni, w wykonaniu mistrza Europy, Tomasza Malickiego. - Każdy ryk byka wyraża emocje. Z jego ryku możemy usłyszeć, czy jest samotny, czy ma przy sobie łanie. Aby przechytrzyć byka w czasie rykowiska trzeba mu uświadomić, że u nas są łanie i warto do nas przyjść - mówi. Impreza kończy się w niedzielę.

Duda "straszny i śmieszny", Komorowski jak "śpiący szlachcic"

Joanna Mucha (PO) mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "przeraził" ją "silny, nacjonalistyczny" element wizji Polski, jaką zaprezentował podczas sobotniej konwencji Andrzej Duda. Kandydata PiS na prezydenta chwalił za to jego partyjny kolega Jacek Sasin, mówiąc, że w przeciwieństwie do Bronisława Komorowskiego, Duda ma charyzmę. Z kolei Krzysztof Gawkowski (SLD) wskazał, że obecny prezydent jest jak "śpiący szlachcic".

Anna Grodzka staje do wyścigu o fotel prezydenta

Posłanka Anna Grodzka została kandydatką na prezydenta Partii Zieloni i lewicy społecznej. "Anna Grodzka będzie najlepiej reprezentować wartości lewicy społecznej w wyborach prezydenckich" - napisali Zieloni w komunikacie.