Najnowsze

Najnowsze

Ukraina zbliża się do Turcji

Ukraina i Turcja zacieśnią współpracę obronną w regionie Morza Czarnego i będą rozwijać kontakty między firmami przemysłów zbrojeniowych – podały ukraińskie media, pisząc o wynikach wizyty prezydenta Petra Poroszenki w Turcji.

Gdańska stocznia wpisana do rejestru zabytków

Budynki z terenów dawnej Stoczni Cesarskiej będą miały teraz najwyższą ochronę konserwatorską – procedurę wpisania ich do rejestru zabytków rozpoczął Pomorski Wojewódzki Konserwator. - To czwarty obiekt z terenów postyczniowych, obok Sali BHP, Placu Solidarności i historycznej Bramy nr 2, który będzie miał taką rangę – wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik PWKZ.

Policjanci odkryli w lesie skarb z epoki brązu

Pod Janowcem Wielkopolskim policjanci znaleźli zakopane przedmioty pochodzące z epoki brązu. Pojechali tam, bo mieli sygnały, że po lesie kręcą się podejrzane osoby. Nikogo nie było, ale za to trafili na skarb. Są to głównie różnego rodzaju ozdoby z brązu i innych metali, a także groty oszczepów. Mają około 3 tysiące lat.

"Wśród wielu nagród, ta jest dla mnie najważniejsza"

To moja najcenniejsza nagroda - tak cegłę przyznaną mu przez dziennikarzy w 1977 r. wbrew nieoficjalnemu zakazowi władz za "Człowieka z marmuru" określił w środę Andrzej Wajda na spotkaniu z widzami w Warszawie. Odbyło się ono w ramach obchodów 90. urodzin reżysera.

Na terenie dawnego obozu wykopali kości. "To dla nas ogromny grób"

Środowiska żydowskie są zaniepokojone wydarzeniem, do jakiego doszło w lutym na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Krakowie Płaszowie. Robotnicy wykopali tam ludzkie kości. O pracach nie wiedziała Gmina Wyznaniowa Żydowska, zarządzająca tym terenem.

Straciła 10 tysięcy, bo skusiła się na "złote" monety

Nie wszystko złoto co się świeci - przekonała się o tym mieszkanka Elbląga, która kupiła od nieznajomego mężczyzny "złote" monety. Jej czujność uśpił "lekarz", który przekonywał, że to świetny interes. 67-latka zapłaciła za monety 10 tys. zł, a potem zaniosła je do jubilera. Ten nie miał wątpliwości, że są z tombaku, czyli imitacji złota.

Sawczenko posłuchała Poroszenki

"Chciałbym aby Pani usłyszała moją prośbę, nie chcemy pogorszenia stanu Pani zdrowia" - napisał w liście do Nadii Sawczenko prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Dodał, że "Ukraińcy bardzo cenią jej wolę i wytrwałość w walce, jednak kontynuowanie głodówki nie jest konieczne". Jego apele zostały wysłuchane.

Szef MSZ: prezes TK przypomina mi ajatollaha

- Będziemy polemizować z tą opinią - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski, pytany o spodziewane w tym tygodniu stanowisko Komisji Weneckiej w sprawie Polski. Minister mówił też, że prezes TK "coraz bardziej przypomina mu ajatollaha w Iranie".

Wyrok TK. "Jedyny, który nie podlega weryfikacji"

Zastanawiam się, czy przepis o tym, że wyrok TK jest ostateczny, jest zgodny z europejskimi standardami - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" prof. Genowefa Grabowska. Konstytucjonalistka komentowała zapowiedzi rzecznika rządu, że wyrok TK nie zostanie opublikowany.

Merkel krytykuje państwa bałkańskie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała decyzje podjęte przez władze Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii oznaczające zamknięcie szlaku bałkańskiego dla migrantów. Jej zdaniem jednostronne decyzje nie rozwiązują problemu.

Ukryte skarby, tajne laboratoria, kwatera Hitlera... Podziemia Zamku Książ będą otwarte dla turystów

Zostały wydrążone pod koniec II wojny światowej przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Krąży wokół nich wiele legend. Według niektórych pasjonatów historii miała się tam mieścić tajna kwatera Adolfa Hitlera, w której zamieszkać miało z nim 3 tysiące najwierniejszych nazistów. Są też opowieści o ukrytych skarbach, tajemniczej broni, laboratoriach... Teraz tunele pod Zamkiem Książ będą dostępne dla turystów.

Radna podejrzana o handel narkotykami

Trzymiesięczny areszt zastosował sąd wobec 32-letniej radnej z woj. lubuskiego podejrzanej o handel marihuaną. Policja zapewnia, że ma dowody, iż przez kilka miesięcy wprowadziła do obrotu "znaczne ilości" narkotyku.

"W cywilizowanych krajach nie zdarza się deptanie Trybunału Konstytucyjnego"

Trybunał Konstytucyjny stanął na wysokości zadania i zdał egzamin z Konstytucji RP - ocenia środowe orzeczenie prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zdaniem blokowanie publikacji wyroku może skutkować postawieniem w przyszłości polityków PiS przed Trybunałem Stanu. Jest koncepcja w orzecznictwie, że niezasadne zaniechanie (publikacji - red.) nie pozbawia obowiązywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczy.

Bodnar: niepublikowanie wyroku to sytuacja z Białorusi

- Jeżeli wyrok nie zostanie opublikowany, to wchodzimy w świat chaosu prawnego, wchodzimy w świat, w którym pewne standardy praworządności w Polsce nie będą obowiązywały - powiedział na temat wczorajszego wyroku TK Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Noblistka nie zostanie prezydentem

Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) wyznaczyła wieloletniego dysydenta U Htin Kyawa jako swojego kandydata na prezydenta Birmy. Potwierdzono więc, że słynna przywódczyni NLD Aung San Suu Kyi nie będzie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Raport: Polska "wadliwą demokracją", poziom kultury politycznej niższy tylko w Brazylii

Polska spadła z 40. na 48. miejsce w dorocznym "rankingu demokracji" think tanku Economist Intelligence Unit powiązanego z prestiżowym brytyjskim tygodnikiem "The Economist". Choć nad Wisłą przestrzeganie swobód obywatelskich i jawność procesu wyborczego nie odbiegają standardem od najbardziej "trwałych" zachodnich demokracji, to poziom kultury politycznej znajduje się w katastrofalnym stanie - wynika z zestawienia.