Najnowsze

Najnowsze

PiS wprowadza zmiany w prokuraturze. Na czym polegają kontrowersyjne zapisy?

W przygotowanym przez PiS projekcie ustawy o prokuraturze znajdują się dwa kontrowersyjne zapisy. Ich kluczowe sformułowania to "interes społeczny" oraz "bezpieczeństwo państwa". PiS twierdzi, że przede wszystkim będzie to większe pole do działania dla prokuratorów. Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Prokuratury, Marka Staszaka, możliwe są nadużycia. Materiał programu "Czarno na białym".

Jak to było z tym donoszeniem na własny kraj? PiS wcześniej także apelował do Brukseli

- Donoszą od dawna. Wypełnili skrzynki europosłów donosami na Polskę i musieliśmy za to przepraszać naszych zagranicznych kolegów - powiedział Janusz Lewandowski, eurodeputowany PO, o politykach PiS, którzy dziś twierdzą, że to posłowie opozycji "donoszą" na Polskę, czego efektem miała być wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim. Materiał "Faktów" TVN.

Są zbyt białe. Bojkot gali oscarowej

Pierwszy skandal wokół tegorocznych Oscarów. Są zbyt białe - amerykańscy dziennikarze okrzyknęli je nawet "najbardziej białymi w historii", a reżyser Spike Lee już zapowiedział bojkot.

Porwał, uwięził i miał zgwałcić, bo chciał mieć dziewczynę

Szwedzki lekarz porwał, uwięził i miał zgwałcić kobietę, bo chciał mieć dziewczynę. Mężczyzna został oskarżony, niebawem stanie przed sądem. Jego obrońca twierdzi, że zrobił to, bo cierpiał na depresję, ale tamtejszych mediów to nie przekonuje i już okrzyknęły go szwedzkim Fritzlem.

Politycy na liście płac Kremla?

Amerykański wywiad wszczyna śledztwo, które ma sprawdzić czy Rosja potajemnie sponsoruje europejskie partie polityczne. Pada wiele nazw organizacji i partii, a my pytamy czy wśród nich mogą być też polscy politycy.

Glapiński nowym szefem NBP?

Najpierw zadeklarował, że będzie bronił niezależności polskiego banku centralnego, potem się z tego wycofał, tłumacząc, że się zagalopował - w eter poszła jednak informacja, że Narodowy Bank Centralny ma już kandydata na stanowisko szefa. To Adam Glapiński, który sam się na ten fotel wskazał.

Bezprecedensowa debata w PE. Do tablicy wywołana Szydło

Jedni mówią o smutnym zdarzeniu, inni o trudnym wtorku - Polska na ustach Europy i w ogniu krytyki za swoje rządy. Europa o Polsce i to w PE - do tablicy wywołana zostaje premier Szydło i po raz pierwszy w historii Polski na takim forum tłumaczy co robi jej rząd. Przekonuje, że w Polsce nie złamano konstytucji, że TK nadal działa - ale jej argumenty do nieprzekonanych nie trafiają.

Euro zakazy

Nawet tak prosta czynność jak klaskanie nie ma prawa bytu w Parlamencie Europejskim, o czym informuje obecnych na galerii Martin Schulz.

Jihadi John nie żyje. Potwierdza tzw. Państwo Islamskie

W listopadzie taką informację podał Pentagon, jednak została ona potwierdzona dopiero teraz. Jihadi John, czyli Mohammed Emwazi, to zamaskowany mężczyzna, którego widać na nagraniach wideo, jak ścina zachodnich zakładników przetrzymywanych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).

Za, a nawet przeciw

Po braku determinacji w działaniu poprzedniej władzy teraz zmiany gonią zmiany. PiS wycofuje się z nowego sposobu prowadzenia procesów. Podobny do amerykańskiego system, w którym prokurator i obrońca walczą na argumenty, a sędzia jest tylko arbitrem - w ocenie obecnego rządu - nie sprawdza się. Krytyków tego rozwiązania jest więcej, choć wielu przyznaje, że trudno o jego rzetelną ocenę po zaledwie pół roku działania. Symbolem sporu może być ciekawa wymiana zdań między obecnym i byłym wiceministrem sprawiedliwości. Obaj panowie pracowali kiedyś nad reformą, której patronem był Jarosław Gowin (wtedy w rządzie PO - teraz już wicepremier w rządzie PiS). Kiedyś wszyscy z przekonaniem mówili jednym głosem - dziś zdania są skrajnie podzielone. Skąd ta zmiana?

Czarnecki: dyskusja korzystna dla Polski. Halicki: PiS próbuje zaczarować rzeczywistość

- Każda taka debata sugeruje, że u nas dzieje się coś niedobrego, ale ta była dla nas korzystna - tak ocenił "Kropce nad i" Ryszard Czarnecki (PiS) wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce. - Pani premier nie ustosunkowała się do kwestii złamania trójpodziału władzy czy tego, jak zażegnać kryzys konstytucyjny. Nie tego oczekiwałem jako obywatel - stwierdził Andrzej Halicki (PO).

Reforma do umorzenia

Prawo i Sprawiedliwość odwraca reformę, którą przed laty zaczęła Platforma Obywatelska. Zaczęła, ale nie dokończyła. Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości to był wstęp, za którym nie poszły jednak inne zmiany. Ta niedokończona przez poprzednia władzę reforma mści się, obnażając co jakiś czas słabości prokuratury, a czasami wręcz ją kompromitując. Przykładów jest wiele.

Czarnecki: dyskusja korzystna dla Polski. Halicki: PiS próbuje zaczarować rzeczywistość

- Każda taka debata sugeruje, że u nas dzieje się coś niedobrego, ale ta była dla nas korzystna - mówił w "Kropce nad i" Ryszard Czarnecki (PiS) na temat wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce. - Pani premier nie ustosunkowała się do kwestii złamania trójpodziału władzy czy tego, jak zażegnać kryzys konstytucyjny. Nie tego oczekiwałem jako obywatel - stwierdził Andrzej Halicki (PO).

Verhofstadt pyta o TK, odpowiedź Szydło mu nie wystarcza. "Tak czy nie? To po polsku zrozumiem"

Prawie trzygodzinna debata w Parlamencie Europejskim dotycząca sytuacji w Polsce zakończyła się wymianą zdań pomiędzy premier Beatą Szydło a byłem belgijskim premierem i liderem liberałów w PE, Guy Verhofstadtem. Belg pytał, czy jej rząd zastosuje się do przyszłej opinii Komisji Weneckiej ws. działania Trybunału Konstytucyjnego. Szydło nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć.

W czyim interesie?

Dwa kontrowersyjne zapisy projektu ustawy o prokuratorze i dwa istotne dla tych zapisów sformułowania: interes społeczny i bezpieczeństwo państwa. Słowa, które znaczą wiele, a właściwie mogą znaczyć wszystko. Pole do interpretacji ogromne, choć PiS twierdzi, że przede wszystkim będzie to większe pole do działania dla prokuratorów. Oni sami nie widzą sensu tej zmiany. Jej krytycy uważają, że otwiera ona na oścież furtkę do nadużyć. By zrozumieć, o co toczy się ten spór, być może trzeba wrócić do poprzednich rządów PiS.

Timmermans prosił o "jak najszybsze spotkanie". Ziobro znów odpisuje

Zarówno polski rząd, jak i obecna większość parlamentarna kieruje się w pierwszym rzędzie zasadami demokratycznego państwa prawa - napisał we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w liście do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Nie odpowiedział wprost na prośbę wiceszefa KE o jak najszybsze spotkanie w Brukseli lub Warszawie.

Orban ostrzega Europę: styl życia oparty na wartościach chrześcijańskich jest zagrożony

Jeden dzień wystarczyłby Węgrom na zbudowanie ogrodzenia na granicy z Rumunią, które miałoby zablokować dostęp migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki. Powiedział o tym we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Z kolei premier tego kraju Viktor Orban stwierdził, że problemem jest to, czy - wobec kryzysu migracyjnego - w przyszłości "w ogóle istnieć będzie Europa".

Premier odpowiada na zarzuty: Polska nie zasługuje, by być oceniana przez Unię

Polska chce, żeby UE była stabilna, żeby nie była wstrząsana wszelkiego rodzaju kryzysami, Polska nie wywołuje kryzysów w Unii - powiedziała premier Beata Szydło w europarlamencie, zabierając ponownie głos podczas wtorkowej debaty. Podkreśliła, że w Polsce nie są łamane prawa człowieka ani zasady demokratycznego państwa prawa, dlatego nie powinna być ona oceniana przez Unię.

Przeciw obowiązkowym kwotom uchodźców. Grupa Wyszehradzka nie zmienia zdania

Kraje Grupy Wyszehradzkiej nadal sprzeciwiają się obowiązkowym wiążącym kwotom dla relokacji uchodźców - powiedział szef czeskiego MSW Milan Chovanec po wtorkowym spotkaniu w Pradze. Stanowisko takie - poinformował - przyjęto z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, polskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji.