Najnowsze

Najnowsze

Zjazd skrajnej prawicy. "Nareszcie Schengen nie żyje"

Przedstawiciele eurosceptycznej prawicy z Europy Narodów i Wolności z przywódczynią francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen na czele spotkali się w czwartek w Mediolanie. Le Pen ogłosiła "śmierć" układu z Schengen.

Niemcy przyjmą pakiet ustaw azylowych. Ostra zmiana kursu?

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała szybką realizację porozumienia ws. uchodźców. - Nic już nie stoi na przeszkodzie, by pakiet ustaw azylowych mógł trafić do parlamentu - powiedziała w czwartek późnym wieczorem szefowa niemieckiego rządu.

Rozmowy o Syrii. Wciąż wiele znaków zapytania

Rzeczniczka specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury, Chawla Mattar, potwierdziła w czwartek, że rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego rozpoczną się w piątek w Genewie.

"W nim jest 110 procent gliniarza". Kim jest nowy szef policji?

Tak medialnego wejścia nie miał do tej pory żaden z komendantów głównych. W połowie stycznia nowy szef policji Zbigniew Maj pod czujnym okiem kamer oprowadzał dziennikarzy po swojej siedzibie i demaskował rzekomą niegospodarność swoich poprzedników. - Moje doświadczenie PR-owskie nie jest aż tak profesjonalne. Nie powinno to być tak zrobione - przyznaje teraz. Czy ten błąd może przysłonić jego dotychczasową, doskonale rozwijającą się karierę? Materiał "Czarno na białym".

Autobus się spóźnia? Po łodzian przyjadą taksówki

W Łodzi nowa propozycja MPK dla mieszkańców. Jeśli zbyt długo czekają na autobus, który mieć opóźnienia, mogą zamówić taksówkę. Koszty mają być zwrócone, ale lista wymagań, które trzeba najpierw spełnić jest całkiem spora.

Wirus zika coraz groźniejszy

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje. Na wirus zika mogą zachorować nawet 4 miliony osób. Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach. Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia.

Swąd Szatana

W dyskusji nad obywatelskim projektem o świeckiej szkole poseł PiS poświęcił kilka słów Szatanowi i porno kulturze.

Powtórka z historii

Tradycję reasumpcji zapoczątkowaną przez Marka Asta kontynuuje jego sejmowy kolega Stanisław Piotrowicz.

Co dalej z programem 500 plus?

Pół roku zapowiedzi, setki wywiadów i cała kampania wyborcza oparta na programie 500 plus, żeby usłyszeć od ministerstwa finansów, że pieniędzy może zabraknąć. Co prawda minister Szałamacha z opinii szybko się wycofał, ale wątpliwości, czy pieniędzy wystarczy - pozostają. Komitet Stały Rady Ministrów niepewności w tej kwestii nie ma i program zatwierdza.

Bydgoszcz nie chce widowisk cyrkowych ze zwierzętami

Zakaz organizowania przedstawień objazdowych cyrków z udziałem zwierząt wydał w czwartek prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Zarządzenie dotyczy terenów będących własnością miasta i w jego zarządzie oraz działek Skarbu Państwa, na których miasto gospodaruje.

Biały Dom się zgadza. Putin jest "skorumpowany"

Opinia przedstawiciela ministerstwa skarbu USA, że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany, "najlepiej odzwierciedla poglądy administracji" - oświadczył w czwartek na codziennym briefingu prasowym rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Nerwowa atmosfera w komisji

W Sejmie głosowanie nad nową ustawą o prokuraturze, wcześniej gorąca debata w komisji i nerwowa wymiana zdań miedzy Krystyną Pawłowicz i posłem PO. Nowa ustawa ma sprawić, że minister sprawiedliwości ponownie będzie też prokuratorem generalnym. Zbigniew Ziobro będzie miał również większe uprawnienia niż za poprzednich rządów PiS.

Miały być pieniądze dla o. Rydzyka, ale poprawka przepadła

Poprawka mówiąca o przekazaniu 20 mln złotych uczelni o. Tadeusza Rydzyka. Taką propozycję przegłosowało na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych Prawo i Sprawiedliwość, ale na całą sytuację błyskwicznie zareagowało Ministerstwo Kultury, które powiedziało: nie ma na to zgody. Gdzie ostatecznie trafią pieniądze i komu miały być zabrane?

Bundeswehra poleci do Mali i Iraku

Niemiecki Bundestag rozszerzył w czwartek udział Bundeswehry w misjach w Mali i północnym Iraku. Posłowie wyrazili zgodę na wysłanie do Mali 650 niemieckich żołnierzy i zwiększenie liczby instruktorów wojskowych szkolących peszmergów w Iraku ze 100 do 150.

Widmo bezpieczeństwa

Duże wyzwania i codzienne zmagania. Czarno na Białym - teraz policja blisko obywatela, czyli powrót małych posterunków, które w dużej części zlikwidowała poprzednia ekipa rządząca, bo uznała, że nie mają sensu - zamiast zwiększać bezpieczeństwo - dają jedynie złudne jego poczucie. Co ciekawe - potwierdzają to policjanci i na dowód pokazują statystyki, które mają dowodzić, że bez posterunków działają sprawniej i skuteczniej. Te argumenty nie przekonują jednak nowego ministra spraw wewnętrznych - dlatego ma być zmiana - o szczegółach Tomasz Marzec.

Pierwszy glina

Chyba więcej niż wiarę można pokładać w nowym szefie policji. To człowiek, który o tej pracy i o walce z przestępcami wie naprawdę dużo - Zbigniew Maj kilkanaście lat pracował w Centralnym Biurze Śledczym - był przy największych sprawach i wiele kończył z dużymi sukcesami. Choć - paradoksalnie - to nie z ich powodu miał wyjątkowo medialne wejście do Komendy Głównej Policji. Niefortunne - jak sam przyznaje w rozmowie z Mateuszem Wróblem.

Wielki brat

Na początek policja i służby, które będą miały teraz szybszy i łatwiejszy dostęp do danych internetowych Polaków, co samo w sobie może nie jest jeszcze złe - ale będą to mogły robić praktycznie bez żadnej kontroli, co rodzi poważne obawy o nadużycia. Tym bardziej, że bardzo szeroki jest zakres sytuacji, gdy funkcjonariusze będą mogli sięgać po takie dane, a i zakres danych może być też bardzo duży. O tym, gdzie kończy się ściganie przestępców - a zaczyna powszechna inwigilacja - Leszek Dawidowicz.

Zwrot w polityce Kanady. Będą kontakty z Rosją

Skoro Stany Zjednoczone prowadzą dyplomatyczne dyskusje z Rosją, to dlaczego nie ma tego robić Kanada? - pytał minister spraw zagranicznych Kanady Stephane Dion, zapowiadając zmianę w prowadzeniu polityki względem Moskwy.