Najnowsze

Najnowsze

#Pamięć Absolutna 26.02.2017

Jak co tydzień dziennikarze przypominają najważniejsze i najciekawsze wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem wspominają ostatni tydzień lutego 2007 roku, czyli ciąg dalszy zamieszania wokół raportu Antoniego Macierewicza oraz coraz głośniejszy protest ekologów w Dolinie Rospudy.

Zdetonował tzw. bombę szybkowarową i próbował ucieć

Mężczyzna powiązany z tzw. Państwem Islamskim (IS) zdetonował niewielką bombę w Bandungu, na zachodzie indonezyjskiej wyspy Jawa. Po eksplozji uciekł do pobliskiego budynku i go podpalił. Został postrzelony przez policję i zmarł od odniesionych ran.

Bal w Białym Domu. "Ostatnie cztery tygodnie były naprawdę bardzo dobre"

W czasie gdy w Hollywood trwała gala rozdania najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu, w Waszyngtonie Donald Trump gościł amerykańskich gubernatorów. Trump, który zwykle z pasją komentował wydarzenia w Dolby Theatre, tym razem ogłosił, że nie będzie śledził oscarowej gali. Wydana przez niego doroczna kolacja z udziałem przedstawicieli wszystkich stanów Ameryki to najważniejsze wydarzenie w krajowej polityce. Uroczyste przyjęcie w Białym Domu rozmachem nie odbiegało od hollywoodzkiej gali, a wszystkich obowiązywały stroje wieczorowe.

Pies uwięziony w studni. Pomogli przechodnie

Psa leżącego w studni znalazło, podczas spaceru, dwóch mieszkańców Opolszczyzny. Zwierzę nie miało jak się stamtąd wydostać. Gdyby nie pomoc ludzi, mogłoby zginąć. Wyczerpanym czworonogiem zajęło się Opolskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt. Znalazł się też właściciel psa.

"Mam trupa w łóżku". Zorientowała się po dwóch dniach

Kilkadziesiąt godzin zajęło mieszkance Świdnicy (woj. dolnośląskie) zorientowanie się, że w jej łóżku leży martwy mężczyzna. Para najpierw piła razem alkohol. Doszło do sprzeczki. Kobietę zdenerwowało to, że 52-latek "wymądrzał się". Pchnęła go na łóżko, a później ugodziła nożem. Do sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

Kwiaty i znicze już zniknęły z miejsca zabójstwa

Z miejsca zabójstwa rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa służby miejskie usunęły w poniedziałek jego portrety, znicze i niemal wszystkie kwiaty, jakie w niedzielę złożyli tam mieszkańcy Moskwy - poinformowała działaczka ruchu Solidarność Nadieżda Mitiuszkina.

"Głęboko żałujemy, że do tego doszło". Znalazł się winny oscarowej wpadki

89. ceremonia rozdania Oscarów zakończona historyczną wpadką. Kiedy już ogłoszono, że najlepszym filmem został "La La Land" i wszyscy twórcy wyszli na scenę, okazało się, że zwycięzcą jest faktycznie film "Moonlight" Barry'ego Jankinsa. Teraz odpowiedzialna za koperty firma PricewaterhouseCoopers przeprasza. "Głęboko żałujemy, że do tego doszło" - czytamy w oświadczeniu.

Marzena Diakun

Marzena Diakun - dyrygentka, laureatka wielu konkursów, zdobywczyni II Nagrody w ramach Praskiej Wiosny. Można ją usłyszeć na koncertach na całym świecie (od Wrocławia przez Paryż do São Paulo); od 2015 roku jest dyrygentem-asystentem w Orchestre Philharmonique de Radio France. Debiutowała w 2002 r. z Filharmonią Koszalińską. Współpracowała m.in. z Orkiestrą Czeskiego Radia w Pradze, Orchestre Philharmonique de Paris, Göteborg Opera, NOSPR w Katowicach i Filharmonią Narodową. Sławę zyskała koncertowym wykonaniem „Umarłego miasta” Korngolda transmitowanym we francuskim radiu i medici.tv.

Szybko i niespodziewanie. Tak urodziła foka Unda. Zobacz, jak wyglądał poród

W helskim fokarium nad ranem urodziła się pierwsza w tym roku foka. Szczęśliwą mamą została Unda. - Zaskoczyła nas. Zazwyczaj foki dają nam sygnały, że będą rodzić. Unda zrobiła to bez zapowiedzi. Poród przebiegł szybko i sprawnie - mówi Iwona Pawliczka, szefowa Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Na razie Unda odpoczywa i opiekuje się szczenięciem. Naukowcy czekają na pierwsze karmienie oraz pomiary. Dopiero wtedy ocenią stan zdrowia foki i płeć.

Zwłoki kobiety w Wiśle na wysokości Wawelu

Wiadomo już kim była kobieta, której ciało wyłowiono 23 lutego z Wisły na wysokości Wawelu. To zaginiona 23 grudnia 40-letnia Katarzyna S. Postępowanie dotyczące ustalenia przyczyn zgonu prowadzi Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze.

Siemoniak: nie pracowałem nigdy jako kierowca

Byłem szefem biura od samego początku i oczywiście robiło się wszystko w owych czasach - powiedział Tomasz Siemoniak w RMF FM, odnosząc się do zarzutów, jakie padły pod jego adresem z oficjalnego konta Ministerstwa Obrony Narodowej na Twitterze. - To przykład amoku, w jakim jest Macierewicz i jego ludzie - dodał.

Obrzucają się pomarańczami. A zaczęło się od córki młynarza

Hiszpanie mają bitwę na pomidory, a Włosi na pomarańcze. Odbywa się ona zawsze w ostatnią niedzielę karnawału w niewielkim miasteczku Ivrea w Piemoncie i polega na obrzucaniu się cytrusami. Ta niecodzienna tradycja wiąże się ze średniowieczną legendą z XII wieku, która opowiada o młodej dziewczynie z Ivrei, córce młynarza. Nie tylko odrzuciła ona zaloty bogatego despoty, ale również ucięła mu głowę i tym samym uwolniła miasto od jego tyrańskich rządów. Pomarańcze mają symbolizować jego głowę.

Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch - pisarz i publicysta. Ukończył socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jako niezależny publicysta pisał w "Życiu", "Opcjach", "Frondzie", "Arcanach" i "Strzale". Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika "Christianitas". Felietonista i współpracownik "Broni i Amunicji", współpracownik kwartalnika "44 / Czterdzieści Cztery", felietonista "Polityki". Jego powieść "Wieczny Grunwald" uhonorowano wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i nominacją do Gwarancji Kultury. Za powieść "Morfina" pisarz otrzymał Paszport "Polityki" 2012, Śląski Wawrzyn Literacki 2013, Nagrodę Czytelników towarzyszącą Literackiej Nagrodzie Nike 2013 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej Le Prix du Livre Européen. Pisarz zdobywał laury także za mniejsze formy. Jego opowiadanie "Obłęd rotmistrza von Egern", nominowane do Nagrody Nautilus 2003, zajęło w głosowaniu czwarte miejsce. "Rondo" zdobyło Nautilusa za najlepsze opowiadanie roku 2006. Za "Epifanię wikarego Trzaski" otrzymał zaś Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2008. Dwa lata później ukazał się francuski przekład jego powieści "Przemienienie" („Transfiguration"). W październiku 2016 roku ukazała się kolejna powieść Twardocha "Król".

Radosław Gawlik

Radosław Gawlik – polityk, ekolog, poseł na Sejm PRL X, Sejm RP I, II i III kadencji, od 2011 do 2013 jeden z dwojga przewodniczących partii Zieloni 2004. Obecnie przewodniczy Stowarzyszeniu Ekologicznemu ” Eko- Unia”, w ramach którego realizuje projekty z obszaru ekologii, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, współpracy międzynarodowej oraz promocji zielonej polityki.

Kownacki pozwu za "krew na rękach" się nie boi

Nie boję się pozwu przeciwko mnie, bo nikt nie jest w stanie uciszyć sumienia tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało w Smoleńsku. Mogą w różny sposób krzyczeć, kierować pozwy, mogą przerzucać odpowiedzialność na innych, ale mam nadzieję, że gdzieś to sumienie się w nich tli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Kownacki pozwu za "krew na rękach" się nie boi

Nie boję się pozwu przeciwko mnie, bo nikt nie jest w stanie uciszyć sumienia tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało w Smoleńsku. Mogą w różny sposób krzyczeć, kierować pozwy, mogą przerzucać odpowiedzialność na innych, ale mam nadzieję, że gdzieś to sumienie się w nich tli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.