Najnowsze

Najnowsze

Upadek Aleppo przesądzony. Opozycja "nie pójdzie na żadne ustępstwa", Czerwony Krzyż mówi o katastrofie

Dziesiątki tysięcy osób są bezpośrednio zagrożone śmiercią w wyniku trwających walk we wschodnim Aleppo w Syrii - ostrzega Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK). Główny koordynator syryjskiej opozycji Rijad Hidżab oświadczył zaś, że przegrana w walce o miasto Aleppo na północy Syrii nie osłabi determinacji przeciwników prezydenta Baszara el-Asada, którzy chcą odsunąć go od władzy.

W Warszawie uczczono pamięć Grzegorza Przemyka i ofiar stanu wojennego

Pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka, pobitego na śmierć przez milicjantów, uczczono w nocy z 12 na 13 grudnia w Warszawie pamięć ofiar stanu wojennego w 35. rocznicę jego wprowadzenia. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele klubu Kukiz'15. W środę rano lider Nowoczesnej Ryszard Petru także złożył pod tablicą wieniec.

35 lat temu wprowadzono stan wojenny

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wspólnie walczyli o wolną Polskę. Dzisiaj dzieli ich wizja wolności

Dwie wizje Polski i dwie strony barykady, która coraz bardziej dzieli też ludzi kiedyś razem walczących o wolność kraju - m.in. wolność słowa i wolność do demonstracji. Byli opozycjoniści Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Zofia Romaszewska - w komunizmie ich rodziny połączyła przyjaźń, wspólna walka i jedno marzenie o wolnej Polsce. Po 35 latach tą wolność widzą jednak inaczej - tak bardzo inaczej, że - jak sami przyznają - nie mają już nawet o czym rozmawiać. To osobista historia, która może być symbolem podzielonej dziś Polski. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Minister kultury chce odkupić arcydzieło Leonarda da Vinci. Bajońska cena

Poufne rozmowy ministra Glińskiego z księciem Czartoryskim. Ich temat: "Dama z łasiczką", czyli "Damy z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci. Ministerstwo chce odkupić jedyny polski obraz Leonarda od prywatnych właścicieli. W tej sprawie wszystko działa na wyobraźnię – zarówno obraz, jak i bajońska cena za arcydzieło. Materiał programu "Fakty" TVN.

Lepiej oddaje prawdę vs. nie podpiszę się pod takim tekstem. Spór o treść uchwały o stanie wojennym

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego autorstwa posłów PO został w poniedziałek zastąpiony dokumentem posłów Kukiz'15. Ten tekst będzie przedmiotem drugiego czytania w Sejmie. - Zdaniem komisji lepiej oddaje prawdę o stanie wojennym - powiedziała przewodnicząca Elżbieta Kruk (PiS). - W propozycji uchwały klubu Kukiz'15 jest mnóstwo agresji - komentował Antoni Mężydło (PO).

Rządzą od dekady, znów wygrali. Tym razem o włos

Rządząca od dekady Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO - DPMNE) Nikoły Grujewskiego wygrała przedterminowe wybory parlamentarne, które odbyły się w niedzielę w Macedonii - podała w poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza.

Piotrowicz się broni. "Fakty" sprawdzają: byli w stanie wojennym prokuratorzy, którzy odmówili władzy

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz zorganizował w poniedziałek konferencję prasową. Próbował na niej wyjaśniać swoją działalność w stanie wojennym. Tymczasem dziennikarze "Faktów" TVN udali się do sanockiego archiwum, gdzie znaleźli raport opisujący postawę tamtejszych prokuratorów miesiąc po wprowadzeniu stanu wojennego. Spośród 44 śledczych pracujących wtedy, postawę 41 kontrola oceniła pozytywnie. Tylko dwaj prokuratorzy zbuntowali się. Wśród nich nie było Stanisława Piotrowicza.

Nowy włoski rząd zaprzysiężony

Nowy włoski rząd Paolo Gentiloniego został w poniedziałek wieczorem zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę. Gabinet centrolewicy powstał tydzień po rozpoczęciu kryzysu rządowego w rezultacie dymisji premiera Matteo Renziego.

"To mowa-trawa, której obywatele mają kompletnie dość"

Pójdziemy pod tablicę upamiętniającą Grzegorza Przemyka. To jest godny sposób uczczenia 13 grudnia, nie wyprowadzanie ludzi na ulicę, bicie piany - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu (Kukiz'15). - Proszę nie uzurpować sobie monopolu na uczciwość - odparł poseł Andrzej Halicki (PO).

Ciało skute łańcuchem w spalonym aucie. Prokuratura wszczęła śledztwo

Zwłoki skute łańcuchem, a obok spalonego samochodu - kluczyk do kłódki. Takiego makabrycznego odkrycia dokonano w niedzielę w rezerwacie Zielona Góra w okolicach Częstochowy. Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok nie pozwoliła na ustalenie tożsamości ofiary i przyczyn śmierci. Prokuratura prowadzi śledztwo.

"Bóg się rodzi, Cyganiątko...". Posłuchaj poruszającej kolędy Turnaua i Umer

"Ach jak pięknie się rodzić, czy w Aleppo czy w Łodzi. Ach jak trudno się rodzić w małej łodzi na wodzie" - śpiewają Grzegorz Turnau i Magda Umer w "Kolędzie dla tęczowego Boga". - Nie powinniśmy terroryzować się nawzajem godłami. Dla mnie ważne są relacje między ludźmi, a nie między narodami - powiedział Turnau w rozmowie z tvn24.pl.

Piraci nie utworzą rządu. Na drodze stanęły ryby i budżet

Nie powiodły się rozmowy o powołaniu nowego rządu Islandii prowadzone przez przedstawicielkę promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgittę Jonsdottir - podały w poniedziałek islandzkie media. Była to trzecia próba sformowania rządu po wyborach.

Debata o Polsce przesunięta o jeden dzień

Parlament Europejski przełożył planowaną debatę na temat praworządności w Polsce z wtorku, 13 grudnia, na środę, 14 grudnia. Wniosek o przesunięcie debaty zgłosił europoseł SLD Bugusław Liberadzki.

Masowe aresztowania za  "rozpowszechnianie propagandy terroru"

W operacjach na terenie 11 tureckich prowincji zatrzymano w poniedziałek łącznie 235 ludzi podejrzanych o "rozpowszechnianie propagandy terroru" w mediach społecznościowych i działających na rzecz uznawanej za terrorystyczną Parti Pracujących Kurdystanu (PKK).

Ukradli 70 kilogramów złotego pyłu

Francuska policja poszukuje czterech mężczyzn podejrzanych o dokonanie w poniedziałek zuchwałej kradzieży 70 kg złotego pyłu wartego ok. 1,5 mln euro.