Najnowsze

Najnowsze

Jak się zachować, gdy staniemy się uczestnikami karambolu?

Na autostradzie A1 niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego doszło w czwartek do dwóch karamboli. W sumie zderzyło się 76 aut, a ponad 30 osób ucierpiało, w tym pięć poważnie. Jedni w panice uciekali z aut, w obawie, że kolejne samochody w nich uderzą, inni z kolei bali się wysiąść. Jak powinniśmy zachować się w sytuacji karambolu? Materiał "Polski i Świata".

Punkt widzenia

Zanim sądy osądzą, swoje wyroki chętnie wydają politycy rządzącej partii. Co ciekawe, te wyroki w podobnych sprawach bywają zupełnie różne i to, co raz jest nazywane agresją, innym razem może być tylko uzasadnioną emocją. Wszystko zależy od tego kto przeciwko komu protestuje.

Stare (?) dzieje

Rządzenie przez zastraszanie, wielu osobom nasuwają się pewne skojarzenia z tym, jak w PRL-u władza traktowała opozycję, ale o porównaniu w żadnej mierze nie może być mowy - podkreślają w rozmowie z Brygidą Grysiak dawni opozycjoniści. Wspominając nie presje, a represje, jakie dosięgały przeciwników ówczesnej władzy.

Wyrok za niezgodę

Ludzie stanęli przed sądem za krzyki na wystawie o generale Andersie. Wprawdzie sąd ich uniewinnił, bo uznał, że mieli prawo potraktować wystawę jako wiec wyborczy córki generała, kandydatki PiS na senatora, ale ta sprawa nabrała wymiaru, który dobrze pokazuje, jak duża jest dziś polityczna presja nie tylko na demonstrantach, ale także na śledczych i sądzie.

"Mój ojciec został zamordowany". Wywiad córki Michaela Jacksona

Pierwszy obszerny wywiad córki Michaela Jacksona i od razu skandal. Paris opowiada o swojej depresji, lekach i twierdzi, że jej ojciec został zamordowany. Oprócz lekarza, którego obwinia za śmierć króla popu, nie wymienia żadnego innego nazwiska - nie mówi też o innych dowodach, dlatego niektórzy fani są zbulwersowani i twierdzą, ze zrobiła sensację tylko po to by zaistnieć.

Reforma oświaty a samorząd

Reforma edukacji widziana oczami małych gmin. Minister zapewnia, że żadna ze szkół nie zniknie, choć zmienią się nazwy. Nauczyciele w zapewnienia nie wierzą i twierdzą, że to co ładnie wygląda na papierze ma się nijak do szkolnej rzeczywistości. Maria Mikołajewska schodzi zatem szczebel niżej i na przykładzie miejscowości Białe Błota niedaleko Bydgoszczy pyta czy Anna Zalewska ma rację.

Wypadek z udziałem szefa MON. Sprawą zajmie się Żandarmeria Wojskowa

O karambolu z udziałem rządowej limuzyny. Autem jechał Antoni Macierewicz. Po wypadku minister szybko się przesiadł i z Torunia do Warszawy dalej pędził na galę wręczenia nagrody Człowieka Wolności Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pędził, bo drogę którą normalnie pokonuje się w prawie trzy godziny, jego kierowca pokonał w niecałe dwie.

Co z pomocą dla opozycjonistów?

Byli prześladowani, więzieni i wyrzucani z pracy - teraz często nie mają za co żyć. Sytuacje opozycjonistów z czasów PRL miała zmienić specjalna rozszerzona ustawa przyznająca im pomoc. Wspólna inicjatywa PiS i PO utknęła jednak na wiele miesięcy w Sejmie.

Małe trumny na sali posiedzeń

W Sejmie dyskusja o leczniczej marihuanie. Na stole dziecięce trumny. - Żebyście państwo pamiętali - mówią rodzice zmarłych dzieci, którzy nie doczekali się leku. Opozycja chce by uprawy konopi były w Polsce, ale PiS mówi nie - daje za to możliwość sprowadzania suszu z innych krajów europejskich i stworzenia na tej bazie leku. Porozumienia zatem nie ma, są za to duże emocje.

A1: 32 rannych w karambolach

To cud, że nikt nie zginął - mówią świadkowie i służby. Na autostradzie A1 niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego doszło do dwóch karamboli. W sumie zderzyło się 76 aut - ponad 30 osób ucierpiało, w tym pięć poważnie. Pytamy jak w takiej sytuacji się zachować, bo jedni w panice uciekali z aut, w obawie, że kolejne samochody w nich uderzą, inni z kolei bali się wysiąść.

"Chodzi o zastraszenie protestujących obywateli, żeby bali się przychodzić na demonstracje"

- Jeżeli chcą się sądzić, będziemy się sądzić - mówi 37-letni Jakub, jeden z uczestników demonstracji przed Sejmem 16 grudnia, którego wizerunek został opublikowany na stronach policji. Zdaniem innego poszukiwanego, Jarosława Malickiego, sytuacja jest jednoznaczna. - Chodzi o zastraszenie protestujących obywateli, tak żeby bali się przychodzić na takie demonstracje - mówi. Materiał "Czarno na Białym".

Poszukiwani

Proces czeka co najmniej pięć osób, które usłyszały zarzuty po grudniowej demonstracji przed Sejmem. Zanim jednak ci ludzie stali się podejrzani, byli poszukiwani przez publikację ich zdjęć w internecie. Dlatego nie mają wątpliwości, że to po prostu próba zastraszenia, nie tylko ich, ale też tych, którzy chcieliby protestować w przyszłości.

Prof. Banaszak wybrany na sędziego Trybunału Stanu

Prawnik prof. Bogusław Banaszak, zgłoszony przez klub PiS, został w czwartek wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Stanu. Zajmie miejsce Rafała Sury, który zrezygnował z członkostwa w TS po wyborze do Rady Polityki Pieniężnej.

Sikorski: ujawnianie wewnętrznych notatek resortu to zbrodnia przeciwko dyplomacji

- Osiągamy kolejne dna w mściwości PiS-u - stwierdził w "Faktach po Faktach" były szef dyplomacji Radosław Sikorski, komentując upublicznienie resortowej notatki z 2008 roku przez obecnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Jego zdaniem "to zbrodnia przeciwko polskiej dyplomacji". Gościem programu w drugiej części był były prezes Trybunały Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Adwokaci broniący Tatarów krymskich w kłopotach

Na 10 dni aresztu skazano w czwartek na Krymie adwokata Emila Kurbedinowa, który broni w sądach praw Tatarów krymskich. Innego broniącego Tatarów adwokata, Nikołaja Połozowa, siłą przetransportowano na przesłuchanie - podała rosyjska sekcja BBC.

Sikorski: jak zwykle u ministra Macierewicza zabrakło umiaru

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz miał prawo używać samochodu służbowego do podróży do Torunia i do Warszawy, ale zabrakło umiaru - tak były szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w "Faktach po Faktach" sprawę wypadku w Lubiczu koło Torunia z udziałem szefa MON.

Nowy prezydent Gambii jest już w kraju

Prezydent Gambii Adama Barrow wylądował w czwartek w stolicy, Bandżulu - podaje agencja Reutera, powołując się na relację świadka. Kilka dni temu z kraju wyjechał jego poprzednik, który - po 22 latach rządów - nie chciał oddać władzy po przegranych wyborach.

"Spływają prośby, żeby przygotować pozew przeciwko prezesowi PiS"

Grupa prawników z całej Polski zastanawia się teraz, jak to rozstrzygnąć od strony prawnej, ponieważ sprawa nie jest taka prosta - powiedział w "Tak jest" w TVN24 mec. Jarosław Kaczyński, który reprezentuje wzywanych do prokuratury uczestników protestu przed Sejmem 16 grudnia. Chodzi o słowa prezesa PiS, który powiedział, że wydaje mu się, że wśród protestujących z KOD widać "twarze osób specjalnej troski".

„To nie są dowody, które uzasadniałyby postawienie zarzutów”

Kolejna osoba z zarzutami w sprawie grudniowych wydarzeń przed Sejmem. Dziś w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie swoje wyjaśnienia złożyła pani Krystyna, której prokurator zarzucił utrudnianie krytyki prasowej i znieważenie. Kobieta nie przyznała się do winy. Powiedziała, że nie używa wulgaryzmów i nikogo obraziła. Mecenas Jarosław Kaczyński, który reprezentuje ją i trzy inne osoby, był gościem programu Tak Jest.

Piszą o niej światowe media. Była modelka z Polski uczy wrażliwości do zwierząt

Natalia Strokowska była modelką, teraz pracuje jako weterynarz. Dzieli się na Instagramie zdjęciami swoich uroczych pacjentów. Jak sama mówi - ma misję i poświęca się swojej pracy, czyli pomaganiu zwierzętom. W sieci chce uczyć innych większej wrażliwości w stosunku do zwierząt. Najpierw sama opisała swoją historię w sieci, teraz piszą o niej media amerykańskie, brytyjskie, a nawet azjatyckie.

Średnia łapówka w Moskwie przekracza 2 mln rubli

Średnia wysokość łapówki w Moskwie wzrosła w 2016 roku ponad 2,5 razy i przekroczyła 2 mln rubli (ok. 33 tys. dolarów) - poinformował w czwartek szef stołecznej policji Oleg Baranow. Połowę mniej - 1 mln rubli - wynosiła średnia łapówka w regionie podmoskiewskim.