Najnowsze

Najnowsze

Szkoci chcą zostać we wspólnym rynku UE

Szkocki parlament przyjął we wtorek uchwałę opowiadającą się za zachowaniem członkostwa Szkocji we wspólnym rynku Unii Europejskiej nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Wniosek poparło 86 posłów, 36 było przeciw.

"To wszystko pokazuje, że Trybunał Konstytucyjny stał się tylko atrapą"

Państwowa Inspekcja Pracy wkroczyła do Trybunały Konstytucyjnego. Zgodziła się z decyzją prezes Trybunału Konstytucyjnego o wysłaniu na wakacje sędziów, którzy mają urlopowe zaległości. Efekt - Trybunał jest nieczynny, rozpraw nie ma, bo nie ma komu orzekać. Nie wiadomo też, kiedy Trybunał ponownie zacznie prace. To, co dla prezes wydaje się oczywiste, dla Komisji Weneckiej już nie - w kolejnym już dokumencie jest sytuacją zaniepokojona. Materiał programu "Polska i Świat".

Plan Brexitu

Theresa May jasno powiedziała - Brexit będzie twardy. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej i zrezygnuje ze wszelkich przywilejów. Co to może oznaczać również dla Unii i jak Unia Europejska przygotuje się na ten i możliwe przyszłe rozłamy?

Nie żyje Tomasz Kalita

To był dobry, ciepły i bardzo zaangażowany człowiek, we wszystko co robił - tak o Tomaszu Kalicie mówi dziś wielu, bez względu na polityczne barwy. Były rzecznik SLD zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową - miał raka mózgu. Wiele razy pomagał, ale jemu lekarze nie potrafili już pomoc. Odszedł w wieku 37 lat.

Wirtualne miejsce zbrodni

Jest denat, krew i pistolet. Wirtualne miejsce zbrodni na warszawskiej uczelni. Wirtualne, bo studenci prawa Akademii Leona Koźmińskiego przenoszą się tam za pomocą specjalnych gogli.

Rząd zajmie się smogiem

Rząd ma pomysł na walkę ze smogiem i zamierza go wcielić w życie. Plan ambitny, dlatego jak mówi premier nie od razu do wykonania. Najpierw powstanie harmonogram i zakres prac. Jedno jest pewne - na pierwszy ogień idzie wymiana starych pieców. Pytanie z dofinansowaniem czy bez.

Kijowski dla TVN24: Nie ustąpię. Zarząd może apelować

Nie widzę żadnego powodu, żeby ustępować, wystartuję w wyborach za sześć tygodni – zapowiedział w rozmowie z "Czarno na białym" TVN24 Mateusz Kijowski. Wcześniej zarząd organizacji wezwał go do "niezwłocznego ustąpienia". Jako powód podał "brak zaufania". We wtorek wieczorem lider KOD na portalu społecznościowym dodał oświadczenie, w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń w KOD-zie.

Walczył o dostęp do medycznej marihuany

Tomasz Kalita do samego końca walczył o legalizację leczniczej marihuany, by ulżyć chorym. Projekt ustawy w tej sprawie autorstwa Kukiz'15 wpłynął do sejmu prawie rok temu, ale okazuje się, że prace nad legalizacja utknęły w martwym punkcie. Dziś temat wraca do gry - jedności nie ma, dlatego zostaje pytanie czy politycy wypełnią jego ostatnią wolę.

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała Trybunał Konstytucyjny

Państwowa Inspekcja Pracy wkroczyła do Trybunału Konstytucyjnego. Zgadza się z decyzją prezes Trybunału Konstytucyjnego o wysłaniu na urlop sędziów, którzy mają urlopowe zaległości. Efekt - Trybunał jest nieczynny, rozpraw nie ma, bo nie ma komu orzekać. Nie wiadomo też, kiedy Trybunał ponownie zacznie prace. To, co dla prezes wydaje się oczywiste, dla Komisji Weneckiej już nie - w kolejnym już dokumencie jest sytuacją zaniepokojona.

Punkt widzenia

Polacy nazywają to wprost ludobójstwem, Ukraińcy po prostu tragedią. Mamy kompletnie inny obraz tego, co wydarzyło się ponad 70 lat temu na Wołyniu. To właściwie dwa obrazy, które łączy tylko jedno - wyjątkowe okrucieństwo, wręcz barbarzyństwo, z jakim zabijano niewinnych ludzi. My znamy obraz, jaki m.in. pokazał niedawno film "Wołyń". Ukraińcy mają swoją filmową wersję pod tytułem "Żywa", która właśnie wchodzi do tamtejszych kin. Dlaczego partyzanci UPA, którzy dla nas byli bezwzględnymi oprawcami, dla Ukraińców są dziś największymi bohaterami? Żeby to zrozumieć, pojechaliśmy na Wołyń, choć praktycznie nie ma już śladu po polskich wioskach. Wspomnienia świadków tamtych krwawych wydarzeń dobrze oddają to, co dziś Ukraińcy, także młodzi, wiedzą i myślą o rzezi wołyńskiej.

Putin o "paniach nie do końca odpowiedzialnych społecznie"

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał doniesienia o tym, że rosyjskie służby miałyby zbierać materiały kompromitujące na Donalda Trumpa "bredniami". Amerykańskie media donosiły kilka dni temu, że Rosjanie mają takie dokumenty. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ustawa ws. marihuany "w ciągu najbliższych kilku tygodni"

Projekt ustawy jest procedowany i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni sprawa będzie zakończona. Myślę tutaj o całym procesie legislacyjnym, czyli nie tylko o pracy w podkomisji. Myślę, że luty jest realnym terminem do zrealizowania tego projektu - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprzewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

Ustawa ws. marihuany "w ciągu najbliższych kilku tygodni"

Projekt ustawy jest procedowany i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni sprawa będzie zakończona. Myślę tutaj o całym procesie legislacyjnym, czyli nie tylko o pracy w podkomisji. Myślę, że luty jest realnym terminem do zrealizowania tego projektu - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprzewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

Antonio Tajani nowym szefem Parlamentu Europejskiego

W finałowej, czwartej rundzie wyborów na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zwyciężył chadek Antonio Tajani, który pokonał innego Włocha - socjalistę Gianniego Pittellę. Wybory szefa PE mogą, ale nie muszą, skomplikować brukselską układankę - Tajani na czele europarlamentu może oznaczać, że utrudnione może być pozostanie na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, również chadeka. Tajani zastąpi na stanowisku niemieckiego socjalistę Martina Schulza, który kierował pracami PE przez ostatnie pięć lat.

Zaczęło się od pociągu. Amerykanie apelują o spokój

USA zaapelowały do władz Serbii i Kosowa, aby unikały "niebezpiecznej retoryki" po sobotnim incydencie na granicy, gdy Kosowo nie zgodziło się na wjazd pierwszego od 18 lat pociągu pasażerskiego z Belgradu do Kosovskiej Mitrovicy na północy kraju.

Theresa May dla "Faktów" TVN: chcę być w stanie dać gwarancje mieszkającym tu Polakom

- Doceniam wkład obywateli Unii Europejskiej i Polaków w brytyjską gospodarkę i społeczeństwo. Chcę zagwarantować prawa Polakom i obywatelom innych krajów Unii żyjących w Wielkiej Brytanii, ale chcę mieć też pewność, że zagwarantowane zostaną prawa Brytyjczyków żyjących w krajach członkowskich Unii - powiedziała w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Kerry: niech Europa uwierzy w samą siebie

Ustępujący sekretarz stanu USA John Kerry zwrócił się przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z apelem do Europy, aby "wierzyła w samą siebie". Podkreślił, że powodem zjednoczenia "nie były tylko kwestie gospodarcze".

Odmówił wykonania rozkazów. Generał Trifunović nie żyje

Vlado Trifunović zmarł w niedzielę w Belgradzie - poinformowała serbska telewizja. Generał byłej armii jugosłowiańskiej we wrześniu 1991 roku, po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację, odmówił wykonania rozkazów podjęcia walki.

Trump zaczyna z niskiego pułapu zaufania

Badania opinii publicznej wykazują, że Donald Trump obejmie urząd jako najbardziej niepopularny spośród ostatnich siedmiu prezydentów USA. Pozytywną ocenę wystawiło mu tylko 40 proc. Amerykanów.

Polska ksenofobia

W ostatnich miesiącach doszło w Polsce do incydentów na tle ksenofobicznym, których ofiarami często padali muzułmanie. Zdaniem prof. Magdaleny Środy, liczba takich zajść być może nie wzrosła, ale zmieniło się podejście do nich. "Kiedyś poglądy ksenofobiczne ukrywano, wstydzono się ich, teraz zostały one upodmiotowione" mówiła filozofka. Incydenty potępił też dr Grzegorz Lindenberg z antyislamskiego portalu Euroislam.pl. Socjolog podkreślał jednak, że "ideologia islamistyczna i napływ imigrantów muzułmańskich są znacznie większym zagrożeniem dla Europy, niż ataki na właścicieli kebabów."